Co musíte ráno vědět (16. června)
|

Co musíte ráno vědět (16. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, na co si chce počkat Řecko a který film o víkendu trhal rekordy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem. Investory znervózňuje řecká krize a otazníky kolem zasedání Fedu

Americké akcie zahájily pondělní obchodní seanci výrazným poklesem, postupně ale ztráty mazaly a stoupaly směrem k nule. Investoři mají po krachu víkendových jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli obavy, že budou Atény muset vyhlásit platební neschopnost. Na trzích panuje nervozita rovněž v souvislosti s blížícím se zasedáním FOMC, které začne v úterý a skončí ve středu. Dow oslabil o 0,6 % na 17 791,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,46 % na 2 084,43 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,42 % na 5 029,97 bodu. Index volatility VIX vyskočil o více než 11 % na 15,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,36 %. Všech deset hlavních sektorů v pondělí skončilo pod nulou. Nejvíce klesly ceny akcií ze sektoru zdravotní péče, energetické tituly a cenné papíry ze sektoru veřejných služeb. Relativně nejlépe si vedly telekomunikační tituly, akcie z finančního sektoru a cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rozuzlení nikde, protože se řeší Řecko a Fed

Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akcie stáhlo Řecko v pondělí do červených čísel. Volatilita na trzích vzrostla

Evropské akciové trhy v pondělí kvůli obavám z reálné možnosti řeckého bankrotu výrazně klesly, například aténská burza klesla pod tlakem propadu bankovních titulů asi o pět procent. Index volatility, který měří strach a nejistotu na trhu, je nejvýše od lednových voleb v Řecku, které vynesly k moci vládu krajní levice. Britský FTSE 100 odevzdal 1,1 %, francouzský CAC 40 1,75 % a německý DAX 1,89 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,63 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v mínusu v čele s automobilkami a sektorem zdravotní péče. Index bank v eurozóně oslabil přes 2 %. Víkendová jednání mezi zástupci řecké vlády a mezinárodních věřitelů skončila opět bezvýsledně, což zřejmě znamená, že o uvolnění peněz Řecku budou muset rozhodnout v příštích dnech bez doporučení expertů ministři financí eurozóny. Evropský komisař Günther Oettinger v pondělí prohlásil, že po krachu jednání je načase připravit se na "mimořádný stav".

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úvodu týdne odevzdala přes procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí ztratil 1,2 % na 979,24 bodu. Burzu dolů stáhly akcie Komerční banky, které zajistily téměř polovinu zobchodovaného objemu na burze a ztratily 2,8 %. Nedařilo se ani cenným papírům skupiny ČEZ, které oslabily o 0,32 %, a bezmála procento odevzdala i Erste Group Bank. Naopak téměř 5% zisk si připsaly akcie O2 C.R. a druhý největší procentuální zisk připadl cenným papírům společnosti CETIN (+0,72 %) poté, co PPF zahájila dobrovolný odkup akcií O2 C.R. a CETIN. Akcionáři O2 Czech Republic mají za jednu akcii dostat 78 Kč a akcionáři CETIN mají za jeden cenný papír firmy vzniklé odštěpením z O2 dostat 176 Kč. Třetím procentuálně nejúspěšnějším titulem byla společnost Pegas Nonwovens, jejíž akcie podražily o 0,42 % v reakci na zasedání valné hromady, která schválila výplatu navržené dividendy ve výši 1,15 EUR na akcii.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V úterý bude v Německu zveřejněna inflační statistika, k níž posléze přibude ještě výsledek průzkumu institutu ZEW, jenž ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. Inflační statistika dopoledne vyjde také ve Spojeném království, kde data doplní ještě index výrobních cen, který vyjde také v ČR, a index cen v maloobchodě a index cen domů DCLG. Ukazatel od ZEW bude zveřejněn i pro celou eurozónu, z níž navíc přijdou údaje o vývoji situace na trhu práce, konkrétně údaje o změně zaměstnanosti. ČNB zveřejní Zprávu o finanční stabilitě 2014/2015, závěry zprávy představí guvernér Miroslav Singer. Její součástí budou mimo jiné i zátěžové testy tuzemských bank. Sledované bude také rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie k programu OMT (Outright Monetary Transactions), byť se bude jednat jen o rozhodnutí předběžné a nezávazné. Stížnost na program OMT podalo Německo. Ve Spojených státech odpoledne vyjde zpráva o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko trpělivě počká, až se věřitelé umoudří, tvrdí Tsipras

Řecko je připraveno trpělivě čekat, až se jeho mezinárodní věřitelé umoudří a začnou ve svých požadavcích vůči hospodářsky rozvrácené zemi uvažovat realisticky. V názorovém sloupku listu Efimerida ton Syndakton to napsal řecký premiér Alexis Tsipras, podle kterého je nynější neústupnost věřitelských institucí vůči Aténám podmíněna "politickým oportunismem".

Podle EK mezinárodní věřitelé již Řecku učinili zásadní ústupky

6. Ruská centrální banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb

Ruská centrální banka v pondělí podle očekávání pokračovala v uvolňování měnové politiky a snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 11,5 %. Ke zmírňování úvěrových nákladů Rusko nutí výrazný pokles ekonomiky. Snižování sazeb podporuje stabilizaci rublu a sestup inflace z nedávných maxim, uvedla agentura Reuters.

Expert: Musíme se v Česku dívat hlouběji než na HDP. Firmy orientované na Rusko nemusejí trpět jako jeden muž

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 %

7. Saúdskoarabská burza se otevřela zahraničním investorům

Saúdskoarabská burza se v pondělí poprvé otevřela přímým zahraničním investicím. Příliv peněz na saúdskoarabský akciový trh, který je zdaleka největším trhem na Blízkém východě, by měl posílit ekonomiku země v době nízkých světových cen ropy.

8. Výrobce zbraní Colt Defense požádal o ochranu před věřiteli

Slavný americký výrobce zbraní Colt Defense zažádal o ochranu před věřiteli. Společnost však dodala, že si již zajistila 20 milionů dolarů na svůj provoz i po dobu konkurzního řízení, kdy chce projít restrukturalizací. Celý proces restrukturalizace chce dokončit za 60 až 90 dní, napsala agentura Reuters. Zájem o koupi majetku firmy má Sciens Capital Management, která rovněž hodlá přijmout všechny zajištěné závazky a závazky, které se týkají zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a obchodních věřitelů.

9. Valná hromada Pegasu Nonwovens schválila dividendu 1,15 EUR na akcii

Pondělní valná hromada výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens schválila výplatu navržené dividendy ve výši 1,15 EUR na akcii. Je to o pět centů na akcii více než loni a o deset víc než předloni. Posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu bude na pražské burze 14. říjen. Výplata podílu z loňského zisku proběhne 28. října. Hladké schválení dividendy se očekávalo. Celkem firma na dividendách akcionářům vyplatí 10,6 milionu EUR.

10. Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu nečekaně klesla

Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu klesla o 0,2 %, očekával se růst o 0,2 % po 0,5% poklesu v dubnu (revidováno z -0,3 %). Využití kapacit kleslo na 78,1 % z dubnových 78,2 %, očekával se růst o 0,1 procentního bodu na 78,3 %. Produkce zpracovatelského sektoru, který představuje 75 % celkové průmyslové výroby, se rovněž snížila o 0,2 % po dubnovém růstu o 0,1 % (revidováno z 0 %), analytici vyhlíželi 0,3% růst. Těžba se snížila o 0,3 %, což představuje pátý pokles v řadě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jurský svět zažil nejlepší premiérový víkend všech dob

Jurský svět byl o víkendu uveden do kin. V USA na vstupenkách utržil 204,6 milionu dolarů, což ho umisťuje na druhou příčku kasovních trháků hned za Avengers, kteří o prvním víkendu vydělali v USA 207,4 milionu dolarů. Celosvětově však Jurský svět nemá konkurenci, když vydělal rekordních 512 milionů dolarů.

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 9 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus