Co musíte ráno vědět (17. června)
|

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak se v úterý vedlo akciím v Evropě a za oceánem, jak ECB vyhrála nad Němci a co nebo kdo vás může potkat v obchodním centru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po dvou dnech poklesu oživily. Trh čeká, s čím ve středu přijde Fed

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci po dvou dnech poklesu nejednoznačně, již zhruba za hodinu a půl ale ukázaly, že mají namířeno výše. Investoři se nyní zaměřují na zasedání americké centrální banky, aby si udělali představu, kdy mohou čekat první zvýšení úrokových sazeb od finanční krize. Dow posílil o 0,64 % na 17 904,48 bodu, širší S&P 500 přidal 0,57 % na 2 096,29 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,51 % na 5 055,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,77 % na 14,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 2,31 %. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologickým titulům, nejméně naopak stouply sektor základních materiálů, průmyslové odvětví a energetický sektor.

Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akciové trhy v úterý mírně oživily, řecké akcie však stále výrazně ztrácejí

Evropské akcie v úterý oživily z téměř čtyřměsíčního dna, a to především díky švýcarské burze. Řecké akcie pokračují v poklesu kvůli tomu, že jednání s mezinárodními věřiteli uvízla na mrtvém bodě. Britský FTSE 100 zakončil na nule s mírnou ztrátou 0,01 %, CAC 40 naopak připsal 0,51 % a německý DAX posílil o 0,54 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,64 %, posilovaly všechny jeho sektory s výjimkou odvětví základních materiálů, které ztratilo půl procenta. Regionální index původně ztrácel kolem procenta, otočil ale poté, co Evropská komise oznámila, že znovu zahájí jednání s Řeckem, pokud tamní vláda přijde s novými návrhy.

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úterý připsala procento, nahoru jí pomohly bankovní tituly a akcie skupiny ČEZ

Index PX připsal 1,12 % na 990,24 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které posílily o 0,81 %. Na druhém místě se podle objemu umístila Komerční banka, která si zároveň zajistila největší procentuální zisk dne, když zpevnila o bezmála čtyři procenta. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, podražila o 0,94 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly naopak akcie Fortuny, které oslabovaly o dvě procenta a v závěrečné aukci prohloubily ztrátu na 3,35 %, a přes dvě procenta odepsala i mediální CME. Cenné papíry O2 C.R. posilovaly o 0,3 %, v závěrečné aukci ale poskočily nahoru, a uzavřely tak nakonec se ziskem 1,53 %, zatímco akcie CETIN ztratily přes půl procenta.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V noci na středu vyjde v Japonsku výsledek dubnové bilance mezinárodního obchodu a v Číně bude zveřejněn ukazatel vývoje přímých zahraničních investic. Setkání má v plánu ECB, avšak bez rozhodování o nastavení měnové politiky. Výsledek bilance mezinárodního obchodu zveřejní po Japonsku i Itálie a zajímavá data na trhy pošle Spojené království - vyjde 3měsíční míra nezaměstnanosti ILO a vývoj průměrné mzdy. Kromě toho britská centrální banka prozradí, kolik jejích hlasujících členů se na posledním zasedání vyslovilo pro zachování měnové politiky v nezměněné podobě, a v eurozóně vyjdou hodinu před polednem údaje o stavební výrobě a finální údaje o inflaci za květen. Středečnímu dění by ale mělo dominovat zasedání americké centrální banky, které skončí odpoledne. Čeká se, že Fed ponechá úrokové sazby beze změny, investory však bude zajímat, zda centrální banka nenaznačí, že by se sazby mohly poprvé od krize zvýšit v září, tedy v termínu, na němž se aktuálně shoduje většina trhu. Fed také vydá zaktualizovanou predikci ekonomického vývoje a vyjdou i pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Poprvé bez nároku na dividendu se budou obchodovat akcie ČEZ. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Bez uzavření dohody s věřiteli nezaplatíme MMF

Řecký premiér Alexis Tsipras dal v úterý najevo, že pokud se Řecku nepodaří uzavřít včas novou dohodu o finanční pomoci s mezinárodními věřiteli, nezaplatí Atény svůj dluh Mezinárodnímu měnovému fondu, který je splatný koncem měsíce. Podle řeckých listů Kathimerini a To Vima požaduje šéf řecké vlády "důstojnou dohodu a restrukturalizaci zahraničních dluhů".

6. Lalovac (chorvatský ministr financí): Evidence tržeb zvýšila vykázané příjmy v zemi

Zavedení elektronické evidence tržeb v Chorvatsku vedlo k výraznému růstu přiznávaných příjmů podnikatelů a živnostníků. Na úterní konferenci k elektronické evidenci to uvedl chorvatský ministr financí Boris Lalovac. Následně to mělo podle něj také pozitivní vliv na daňové příjmy. Ministr se tak snažil vyvrátit informace, že v Chorvatsku po zavedení elektronické evidence klesl výběr daní. Nepřesné je podle něj také tvrzení, že v zemi po zavedení evidence ukončilo činnost 50 tisíc podnikatelů. Český ministr financí Andrej Babiš usiluje o zavedení podobné evidence tržeb v Česku.

7. Soudní dvůr Evropské unie podpořil ECB v otázce programu OMT

Evropská centrální banka získala podporu Soudního dvora Evropské unie v otázce programu nakupování státních dluhopisů zemí eurozóny z roku 2012, takzvaného OMT (Outright Monetary Transactions). Podle rozhodnutí soudu je program v souladu se zákonem. Program se nelíbil především Němcům, kteří ho nejdříve dali k přezkoumání svému ústavnímu soudu, jenž následně přenechal rozhodnutí soudu Evropské unie.

8. ČNB: Finanční sektor v ČR je odolnější, rizika se objevují v úvěrování bydlení

Český finanční sektor posílil již tak vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům. Oživení poptávky po úvěrech, pokles úrokových sazeb z úvěrů a uvolňování úvěrových standardů ale představují potenciální zdroje rizik pro finanční stabilitu v budoucnosti. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2014/2015, kterou v úterý zveřejnila Česká národní banka.

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v červnu opět zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 31,5 bodu z květnových 41,9 bodu. Očekával se pokles na 37,7 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 62,9 bodu z 65,7 bodu v květnu, čekal se pokles na 63 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo, když index spadl na 53,7 bodu z 61,2 bodu v květnu.

10. Inflace ve Spojeném království v květnu mírně zrychlila

Spotřebitelské ceny ve Spojeném království začaly v květnu opět mírně růst. Meziročně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po 0,1% poklesu v dubnu. Jedná se o první růst od letošního února. Meziměsíčně inflace zůstala na dubnovém tempu 0,2 %, jak se čekalo. Jádrové ceny očištěné o potraviny a energie v květnu vrostly meziročně o 0,9 % při očekávání procentního růstu po 0,8 % v dubnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ed Sheeran překvapil fanynku v obchodním centru

Když třináctiletá Sydney Bourbeauová vyšla na pódium v kanadském obchodním centru West Edmonton Mall, aby písní Eda Sheerana Thinking Out Loud podpořila místní charitu, netušila, že se zpěvák nachází jen pár kroků od ní. Nevěděli to ani návštěvníci akce ani její organizátoři. Proto Sheeran, který vyskočil na pódium a přidal se k Sydney, všechny hodně šokoval. Sydney, která by sama byla ráda zpěvačkou, se naštěstí rychle vzpamatovala a píseň společně dokončili. Médiím pak dívka řekla, že jí zpěvák dal "nejkrásnější den jejího života". A neskončilo jen u toho, Sheeran jí daroval také lístky na svůj koncert v Rexall Place.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus