Co musíte ráno vědět (23. června)
|

Co musíte ráno vědět (23. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a USA, jak proběhla pondělní schůzka euroskupiny a před kým padl na kolena mocný Apple? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vykročily do nového týdne se ziskem, Nasdaq posouval rekordy

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden růstem. Trh podpořily hlavně naděje na blížící se průlom v jednáních mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli. Příznivý vliv ale měly také zprávy o aktivitě na poli fúzí a akvizic mezi americkými podniky. Index Dow v pondělí připsal 0,58 %, S&P 500 0,61 % a Nasdaq 0,72 %, když zakončil na novém rekordu 5 153,97 bodu, přičemž si zároveň zajistil i nové intradenní maximum na 5 162,13 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly banky, nahoru ho táhly akcie Goldman Sachs a JPMorgan, ztrácely naopak cenné papíry Cisco Systems, UnitedHealth a Procter & Gamble. Index volatility VIX klesl o 8,74 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o 11 bazických bodů na 2,37 %.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie zahájily týden úspěšně díky pokroku v jednáních Řecka s věřiteli

Evropské akcie v pondělí vedlo nahoru Řecko díky novému návrhu řecké vlády, o němž jednala euroskupina a který je podle zástupců eurozóny slibný. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,72 %, francouzský CAC 40 o 3,81 %, stejně jako německý DAX, čímž oba zaznamenaly nejúspěšnější den od roku 2012. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 2,3 %, když všechny jeho sektory posilovaly v čele s automobilkami. Řecký index ASE vyskočil o 9 %, nahoru ho vedl především bankovní sektor, který přidal přes dvacet procent. "Zdá se, že se Řecko vrací od okraje propasti," říká Daniel Murray, šéf oddělení analýz v EFG Asset Management. "Mám pocit, že se blížíme ke konci. Jakmile budeme mít tohle z cesty, investoři se budou moci opět soustředit na to dobré, co se v Evropě děje, například na růst zisků firem, zvyšující se podnikatelskou důvěru a aktivitu v oblasti fúzí a akvizic."

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila o více než procento, nahoru jí pomohly banky

Index PX v pondělí připsal 1,42 % na 989,33 bodu. Největší objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, ztratily však půl procenta. Největší procentuální zisk a zároveň druhý největší zobchodovaný objem připadl akciím Erste Group Bank, které zpevnily o 4,82 %. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, přidala půl procenta. Dařilo se také cenným papírům pojišťovny VIG, které posílily o 2,09 %, a o více než dvě procenta podražily také akcie O2 C.R. (+2,65 %). Nižší objem, ale zato více než 3% zisk zaznamenaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, naproti tomu mediální CME ztratila 2,51 % a příliš se nedařilo ani znojemské Pegas Nonwovens, která odepsala 1,21 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Data budou zveřejněna nejen pro eurozónu, Německo a Francii, ale v noci také za Japonsko a Čínu a odpoledne za USA. Spojené státy k tomu přidají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů, prodeje nových domů a index aktivity richmondského Fedu. V Evropě dále například Itálie oznámí maloobchodní tržby a centrální banka v Maďarsku bude rozhodovat o nastavení sazeb, očekává se další snížení základního úroku o 15 bazických bodů. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké pondělí: Tsiprasova vláda nabídla ústupky, naděje na dohodu s věřiteli žijí

Řecká vláda v pondělí po týdnech licitací představila významné ústupky ohledně tvrdších ekonomických opatření, která po zadlužené zemi žádají mezinárodní věřitelé. Navrhovanou kombinaci úspor v penzijním systému a vyšších příjmů z daní z přidané hodnoty představitelé zemí platících eurem předběžně přijali kladně. Pokud řecký návrh uspokojí i odborníky na technické úrovni, pak prý lze ještě tento týden čekat dohodu, o které se vyjednává celé měsíce a která je předpokladem uvolnění dalších peněz Řecku v rámci zahraniční finanční pomoci. My jsme se v pondělí o Řecku bavili s Karlem Havlíčkem z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. Představitelé EU nabídli plán na další prohloubení měnové unie

Pět vrcholných představitelů institucí EU v pondělí nabídlo plán na další prohloubení hospodářské a měnové unie. Materiál, o kterém by měli jednat koncem týdne také prezidenti a premiéři osmadvacítky na summitu, předpokládá dokončení změn nejpozději v roce 2025. Text byl přitom shodou okolností představen v den, kdy měla série narychlo svolaných jednání odvrátit hrozbu řeckého odchodu z eurozóny.

7. Evropská centrální banka opět navýší strop programu poskytování nouzové likvidity (ELA) řeckým bankám

Evropská centrální banka v pondělí potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z bankovního sektoru. Neupřesnil však rozsah tohoto zvýšení. Podle nejmenovaného zdroje však zvýšení stačí opět jen na krátkou dobu a ECB se bude muset opět sejít v úterý.

8. Evropská unie oficiálně schválila prodloužení sankcí vůči Rusku až do ledna 2016

Ministři zahraničí Evropské unie v pondělí schválili prodloužení unijních hospodářských sankcí proti Rusku do konce ledna 2016 a spuštění námořní operace proti pašerákům migrantů do Evropy. Souhlas ministrů s prodloužením sankcí proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi byl pouze formalitou, neboť se na něm minulou středu dohodli velvyslanci členských států.

9. Řecko by podle Babiše mělo konečně zbankrotovat

Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to v pondělí řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů.

10. Firma Altice potvrdila, že usiluje o převzetí operátora Bouygues

Evropská telekomunikační skupina Altice v pondělí potvrdila, že předložila nabídku na převzetí francouzského operátora Bouygues Telecom. Zdroje agentury Reuters již v neděli uvedly, že Altice chce za Bouygues Telecom zaplatit zhruba deset miliard eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zpěvačka Taylor Swiftová přiměla Apple Music k úpravě platební politiky

Americká technologická společnost Apple bude umělcům a nahrávacím firmám platit peníze za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Apple se ke změně rozhodl poté, co populární americká zpěvačka Taylor Swiftová prohlásila, že službě kvůli nespokojenosti s její platební politikou neposkytne své nové album.

Apple nabízí uživatelům možnost vyzkoušet si službu Apple Music na tři měsíce zdarma. Původně plánoval, že za toto zkušební období nebude umělcům a nahrávacím firmám platit žádné peníze. Swiftová však o víkendu označila tento postup za "šokující" a upozornila, že poškodí zejména začínající mladé umělce.

"Nechceme po vás iPhony zdarma. Nechtějte po nás, abychom vám poskytovali hudbu bez zaplacení," napsala Swiftová v otevřeném dopisu firmě Apple zveřejněném v neděli. Apple krátce poté ohlásil změnu platební politiky. Zpěvačce osobně zavolal Eddie Cue, viceprezident společnosti Apple pro internetový software a služby, a na twitteru také zveřejnil následující příspěvky:

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily své ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
16:50

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta

Pražská burza dnes smazala pondělní pokles a začala znovu růst. Index PX přidal 0,56 procenta na 865,12 bodu. Vzhůru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna