Co musíte ráno vědět (23. června)
|

Co musíte ráno vědět (23. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a USA, jak proběhla pondělní schůzka euroskupiny a před kým padl na kolena mocný Apple? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vykročily do nového týdne se ziskem, Nasdaq posouval rekordy

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden růstem. Trh podpořily hlavně naděje na blížící se průlom v jednáních mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli. Příznivý vliv ale měly také zprávy o aktivitě na poli fúzí a akvizic mezi americkými podniky. Index Dow v pondělí připsal 0,58 %, S&P 500 0,61 % a Nasdaq 0,72 %, když zakončil na novém rekordu 5 153,97 bodu, přičemž si zároveň zajistil i nové intradenní maximum na 5 162,13 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly banky, nahoru ho táhly akcie Goldman Sachs a JPMorgan, ztrácely naopak cenné papíry Cisco Systems, UnitedHealth a Procter & Gamble. Index volatility VIX klesl o 8,74 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o 11 bazických bodů na 2,37 %.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie zahájily týden úspěšně díky pokroku v jednáních Řecka s věřiteli

Evropské akcie v pondělí vedlo nahoru Řecko díky novému návrhu řecké vlády, o němž jednala euroskupina a který je podle zástupců eurozóny slibný. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,72 %, francouzský CAC 40 o 3,81 %, stejně jako německý DAX, čímž oba zaznamenaly nejúspěšnější den od roku 2012. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 2,3 %, když všechny jeho sektory posilovaly v čele s automobilkami. Řecký index ASE vyskočil o 9 %, nahoru ho vedl především bankovní sektor, který přidal přes dvacet procent. "Zdá se, že se Řecko vrací od okraje propasti," říká Daniel Murray, šéf oddělení analýz v EFG Asset Management. "Mám pocit, že se blížíme ke konci. Jakmile budeme mít tohle z cesty, investoři se budou moci opět soustředit na to dobré, co se v Evropě děje, například na růst zisků firem, zvyšující se podnikatelskou důvěru a aktivitu v oblasti fúzí a akvizic."

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila o více než procento, nahoru jí pomohly banky

Index PX v pondělí připsal 1,42 % na 989,33 bodu. Největší objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, ztratily však půl procenta. Největší procentuální zisk a zároveň druhý největší zobchodovaný objem připadl akciím Erste Group Bank, které zpevnily o 4,82 %. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, přidala půl procenta. Dařilo se také cenným papírům pojišťovny VIG, které posílily o 2,09 %, a o více než dvě procenta podražily také akcie O2 C.R. (+2,65 %). Nižší objem, ale zato více než 3% zisk zaznamenaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, naproti tomu mediální CME ztratila 2,51 % a příliš se nedařilo ani znojemské Pegas Nonwovens, která odepsala 1,21 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Data budou zveřejněna nejen pro eurozónu, Německo a Francii, ale v noci také za Japonsko a Čínu a odpoledne za USA. Spojené státy k tomu přidají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů, prodeje nových domů a index aktivity richmondského Fedu. V Evropě dále například Itálie oznámí maloobchodní tržby a centrální banka v Maďarsku bude rozhodovat o nastavení sazeb, očekává se další snížení základního úroku o 15 bazických bodů. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké pondělí: Tsiprasova vláda nabídla ústupky, naděje na dohodu s věřiteli žijí

Řecká vláda v pondělí po týdnech licitací představila významné ústupky ohledně tvrdších ekonomických opatření, která po zadlužené zemi žádají mezinárodní věřitelé. Navrhovanou kombinaci úspor v penzijním systému a vyšších příjmů z daní z přidané hodnoty představitelé zemí platících eurem předběžně přijali kladně. Pokud řecký návrh uspokojí i odborníky na technické úrovni, pak prý lze ještě tento týden čekat dohodu, o které se vyjednává celé měsíce a která je předpokladem uvolnění dalších peněz Řecku v rámci zahraniční finanční pomoci. My jsme se v pondělí o Řecku bavili s Karlem Havlíčkem z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. Představitelé EU nabídli plán na další prohloubení měnové unie

Pět vrcholných představitelů institucí EU v pondělí nabídlo plán na další prohloubení hospodářské a měnové unie. Materiál, o kterém by měli jednat koncem týdne také prezidenti a premiéři osmadvacítky na summitu, předpokládá dokončení změn nejpozději v roce 2025. Text byl přitom shodou okolností představen v den, kdy měla série narychlo svolaných jednání odvrátit hrozbu řeckého odchodu z eurozóny.

7. Evropská centrální banka opět navýší strop programu poskytování nouzové likvidity (ELA) řeckým bankám

Evropská centrální banka v pondělí potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z bankovního sektoru. Neupřesnil však rozsah tohoto zvýšení. Podle nejmenovaného zdroje však zvýšení stačí opět jen na krátkou dobu a ECB se bude muset opět sejít v úterý.

8. Evropská unie oficiálně schválila prodloužení sankcí vůči Rusku až do ledna 2016

Ministři zahraničí Evropské unie v pondělí schválili prodloužení unijních hospodářských sankcí proti Rusku do konce ledna 2016 a spuštění námořní operace proti pašerákům migrantů do Evropy. Souhlas ministrů s prodloužením sankcí proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi byl pouze formalitou, neboť se na něm minulou středu dohodli velvyslanci členských států.

9. Řecko by podle Babiše mělo konečně zbankrotovat

Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to v pondělí řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů.

10. Firma Altice potvrdila, že usiluje o převzetí operátora Bouygues

Evropská telekomunikační skupina Altice v pondělí potvrdila, že předložila nabídku na převzetí francouzského operátora Bouygues Telecom. Zdroje agentury Reuters již v neděli uvedly, že Altice chce za Bouygues Telecom zaplatit zhruba deset miliard eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zpěvačka Taylor Swiftová přiměla Apple Music k úpravě platební politiky

Americká technologická společnost Apple bude umělcům a nahrávacím firmám platit peníze za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Apple se ke změně rozhodl poté, co populární americká zpěvačka Taylor Swiftová prohlásila, že službě kvůli nespokojenosti s její platební politikou neposkytne své nové album.

Apple nabízí uživatelům možnost vyzkoušet si službu Apple Music na tři měsíce zdarma. Původně plánoval, že za toto zkušební období nebude umělcům a nahrávacím firmám platit žádné peníze. Swiftová však o víkendu označila tento postup za "šokující" a upozornila, že poškodí zejména začínající mladé umělce.

"Nechceme po vás iPhony zdarma. Nechtějte po nás, abychom vám poskytovali hudbu bez zaplacení," napsala Swiftová v otevřeném dopisu firmě Apple zveřejněném v neděli. Apple krátce poté ohlásil změnu platební politiky. Zpěvačce osobně zavolal Eddie Cue, viceprezident společnosti Apple pro internetový software a služby, a na twitteru také zveřejnil následující příspěvky:

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus