Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě i za oceánem, jak to vypadá s podnikatelskou aktivitou podle agentury Markit a jaký nepěkný osud by mohl potkat zahraniční značky v Rusku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý díky nadějím na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Nasdaq znovu přepisoval historická maxima

Americké akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, nakonec uzavřely mírně v plusu. Index Nasdaq opět posunul historické i zavírací maximum. Náladu na trhu nadále podporují naděje na dohodu mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli, výraznějšímu růstu indexů však brání obavy z brzkého růstu úrokových sazeb v USA. Dow posílil o 0,13 % na 18 144,07 bodu, širší S&P 500 přidal 0,06 % na 2 124,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,12 % na 5 160,10 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o pět procent na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 2,412 %. Dařilo se akciím z telekomunikačního odvětví, cenným papírům z energetického sektoru a titulům z odvětví základních materiálů. Pod nulou skončily tři sektory – veřejné služby, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologie.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie posílily čtvrtý den v řadě díky zdárně se vyvíjejícím jednáním Řecka s mezinárodními věřiteli

Evropské akcie zaznamenaly nejlepší čtyřdenní rally od ledna letošního roku díky pokračujícímu optimismu pramenícímu z možné dohody Řecka s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 připsal 0,13 %, francouzský CAC 40 1,18 % a německý DAX 0,72 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a všechny jeho sektory opět posilovaly, tentokrát v čele s médii a maloobchodem. Podle předběžných dat agentury Markit růst podnikatelské aktivity v červnu zrychlil jak v celé eurozóně, tak v Německu a nečekaně expandoval také zpracovatelský sektor ve Francii, což podpořilo optimistickou náladu.

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala pondělní zisky, převážná část titulů posilovala

Index PX v úterý připsal 0,66 % na 995,84 bodu. Objem obchodování byl spíše utlumený, jen mírně přesáhl půl miliardy korun. Největší část z něj ukrojily akcie ČEZ, které posílily o 1,43 %, o něco menší objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, jež zpevnily o 0,08 %, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, přidala 1,36 %. Největší procentuální zisk si připsala mediální CME, která podražila o více než 2,5 %, naproti tomu největší ztrátu zaznamenala likérka Stock, jejíž akcie oslabily o 1,28 %. Vedle toho ztrácely také cenné papíry znojemské Pegas Nonwovens a mírně pod nulou zakončila i tabáková společnost Philip Morris ČR. Akcie O2 C.R., které v úterý opět začala pokrývat Česká spořitelna, a to s doporučením akumulovat a 12měsíční cílovou cenou 109 Kč, připsaly 0,62 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Ve středu se můžeme těšit na finální data o vývoji HDP v prvním kvartále ve Francii a USA, německý institut Ifo zveřejní index podnikatelské nálady a Spojené státy přidají počet nových žádostí o hypotéku, osobní příjmy a výdaje (včetně inflačního indikátoru PCE, tedy jádrových výdajů na osobní spotřebu). Koná se také důležitá schůzka euroskupiny, na které by se měla ladit dohoda Řecka s věřiteli. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu podle předběžných dat zrychlil

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v červnu podle předběžných dat agentury Markit vzrostl na 52,5 bodu z květnových 52,2 bodu, očekávala se stagnace. Sektor služeb expandoval rovněž rychlejším tempem, jeho index vyskočil na 54,4 bodu z 53,8 bodu v květnu, počítalo se s poklesem na 53,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 54,1 bodu oproti 53,6 bodu v květnu, trh predikoval pokles na 53,5 bodu.

Německý zpracovatelský sektor podle předběžných dat v červnu expandoval rychleji, než se čekalo

Zpracovatelský sektor ve Francii v červnu podle předběžných dat nečekaně expandoval

6. Řecké návrhy věřitelům se řeckým zákonodárcům nelíbí

Řečtí zákonodárci v úterý rozhořčeně reagovali na ústupky Atén v jednáních s mezinárodními věřiteli. Místopředseda řeckého parlamentu a činitel vládní levicové strany SYRIZA Alexis Mitropulos upozornil, že se schvalováním návrhů by mohly být problémy.

Pokud Řecko zkrachuje, utrpí nejvíce evropští daňoví poplatníci

7. ECB opět navýšila strop nouzového financování řeckých bank

Evropská centrální banka v úterý podruhé za poslední dva dny zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje. Limit podle nich stoupl o "necelou miliardu eur" na zhruba 89 miliard eur. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

8. Maďarsko snížilo základní úrok na nové minimum 1,5 %

Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové rekordní minimum 1,5 %. Pokračovala tak v postupném uvolňování měnové politiky, které zahájila v březnu.

9. Ropná Nigérie zvažuje ukončení dotování cen benzínu

Nigérie zvažuje ukončení nákladného programu dotací cen pohonných hmot a privatizaci čtyř rafinérií. Novému nigerijskému prezidentovi Muhammadu Buharimu to podle agentury Reuters doporučil výbor složený z členů Buhariho Všepokrokového kongresu.

10. Schovejte si pro případ finanční apokalypsy peníze pod polštář, radí portfoliomanažer

Možná nadešel čas, kdy bude nejlepší schovat peníze pod polštář a čekat, říká Ian Spreadbury, britský portfoliomanažer, který spravuje aktiva za více než 4 miliardy liber. Nelze podle něj totiž vyloučit, že se na trzích již brzy stane ještě něco horšího než v roce 2008.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ruský poslanec vyměnil mercedes za škodovku. Prý kvůli nacismu

Ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, se objevil návrh zákona požadující označovat firmy, které v minulosti spolupracovaly s režimy v nacistickém Německu anebo ve fašistické Itálii. Rusové se prý výrobků těchto firem zřeknou, jakmile se dozvědí o jejich "hnědé" minulosti, předpokládá autor předlohy Alexej Žuravljov. Poslanec podle rozhlasové stanice Govorit Moskva celou kampaň začal u sebe a ostentativně přesedl z vlastního mercedesu do služebního vozu značky Škoda.

Opancéřovaným mercedesem jezdí i ruský prezident. Otázka však podle ironických komentátorů zní, zda poslancova manželka bude ochotna se vzdát svého vozu značky BMW.

Žuravljov navrhuje do zákona o reklamě vložit nový článek vyžadující, aby reklama výrobků zahraničních společností, které mívaly podnikatelské kontakty s německými nacisty či italskými fašisty, obsahovala upozornění na tuto skutečnost a připomínku, že šlo o zločinecké organizace.

"V současném Rusku působí firmy, které svého času aktivně pracovaly pro Třetí říši, vyráběly otravné látky, zbraně a letadla. Korporace, které vydělaly peníze na krvi našich spoluobčanů o tom přinejmenším musejí informovat zákazníky," vysvětlil poslanec novinářům. Upozornění na temnou minulost by v rozhlasové reklamě mělo být podle něj nejméně třívteřinové, v televizi pětivteřinové a v jiném typu reklamy by mělo zabírat nejméně desetinu plochy.

Kromě koncernu Daimler, vyrábějícího vozy značky Mercedes-Benz, se poslanec zmínil také o automobilce BMW, jejíž motory za války poháněly německé letouny, nebo o koncernu Siemens, kterému má za zlé i spolupráci s německou tajnou službou BND. Upozornil zároveň na aerolinky Lufthansa, obchodní řetězec Metro Cash & Carry a nápojový gigant Coca-Cola.

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před 37 minutami

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
před hodinou

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika