Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2015)
|

Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2015)

Skladba evropského HDP, důležitá makrodata z Číny, zasedání G7 (sice ne o Řecku, ale přece o Řecku), živý trh s vládními dluhopisy, v Česku údaje o inflaci a nezaměstnanosti nebo valná hromada ČEZ. Druhý červnový týden slibuje mnoho zajímavého.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akciové trhy ztrácely v týdnu podruhé v řadě, když Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %. V průběhu týdne se především čekalo na páteční zprávu z trhu práce, která dopadla velice dobře - pracovních míst vzniklo výrazně více, než se čekalo, rychleji rostly i mzdy. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Americký dolar díky pátečnímu posílení snížil svou týdenní ztrátu vůči euru na 1,3 % (kurz 1,1113 EUR/USD).

Investoři v týdnu sledovali projevy guvernérů Fedu. Šéf pobočky banky v New Yorku William Dudley v pátek prohlásil, že centrální banka pravděpodobně zahájí zvyšování sazeb ještě letos, pokud se podmínky na trhu práce dále zlepší. Další z guvernérů Fedu Daniel Tarullo ve čtvrtek zase uvedl, že růst americké ekonomiky možná přišel o trochu momenta, což vyvolává otázky ohledně toho, zda zpomalení růstu v prvním čtvrtletí bylo skutečně pouze přechodné.

Tarullovy poznámky byly v souladu s úterním projevem guvernérky Lael Brainardové, která vyzvala k "ostražitému vyčkávání", dokud nebude jasnější, jak si americká ekonomika poradila se zpomalením v ostatních zemích světa. K trpělivosti Fed vyzval také Mezinárodní měnový fond, který ve čtvrtek uvedl, že by americká centrální banka měla se zvyšováním sazeb počkat až do první poloviny příštího roku.

Index S&P 500 už tři týdny nezažil dva růstové dny za sebou. Od října 2011 pak nezaznamenal 10% ztrátu, což je nejdelší taková řada od okamžiku, kdy v říjnu 2007 ukončil předchozí podobnou šňůru, jež trvala 55 měsíců. "Dobrá zpráva je zase dobrá zpráva," říká Douglas Coté, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Investoři by měli přehlédnout krátkodobou volatilitu na trzích a vrátit se k normálním pozicím v akciích, protože nakonec bude pro trh všechno toto dobré."

Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne zpřísňovat politiku?
Nezkušenost mladých traderů na Wall Street nahání jejich zkušenějším kolegům strach z toho, jak se "tržní zelenáči" v budoucnu vyrovnají s vyššími úrokovými sazbami.
Vyšší zisk na akcii S&P 500 jako důsledek zpětných odkupů? Ani náhodou!
Mnozí komentátoři tvrdí, že růst zisku na akcii (EPS) indexu S&P 500 není způsobený ničím jiným než masivními zpětnými odkupy akcií, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel. Pokud by tomu tak skutečně bylo, znamenalo by to pro investory zásadní problém. Naštěstí se ale má všechno trochu jinak.
Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií
Býčí trend na americkém trhu trvá již sedmým rokem. Býk ale začíná být unavený a stále nové půjčky na nákupy akcií (margin debt) ho tlačí výše jen stěží. Riziko hlubšího propadu s nimi naopak roste.

V týdnu zhruba o 3 % klesly ceny ropy. OPEC uvedl, že nesníží svůj limit těžby. Tato zpráva převážila nad dalším mírným snížením počtu aktivních vrtů v USA.

Proč je 65 USD za barel pro ropu strop, a ne dno?
Ropní giganti věří růstovému momentu na trhu s ropou. Zhruba 40% rally z lednového šestiletého minima jim hraje do karet. Současné ceny kolem 65 USD za barel Brentu a 60 USD za WTI ale působí spíše jako strop než dno, domnívá se Fiona Maharg-Bravo, která píše sloupky pro Reuters. Ekonomové a analytici jsou přitom názorově nejednotní.

Evropské akcie mají za sebou horší týden než jejich americké kolegyně. FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %. Na obchodování negativně působily zprávy z Řecka, které odsunulo splátku dluhu MMF (spojilo všechny červnové splátky do jedné velké). Atény navíc odmítly návrh dohody ze strany věřitelů, který je podle nich "nerealistický".

Řeckého premiéra Alexise Tsiprase nepříjemně překvapil plán řešení řecké dluhové krize od mezinárodních věřitelů, který mimo jiné předpokládá prudké zvýšení daně z přidané hodnoty. Tsipras, který poslední návrh řešení obdržel na středečním setkání mimo jiné se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, zároveň zdůraznil, že chce dohodu, která přinese konec úsporných opatření a zajistí oddlužení země. Zároveň chce konečně utnout debaty o možném odchodu Řecka z eurozóny. Nové zprávy k Řecku lze očekávat již během víkendu a pondělí ze zasedání G7.

Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina
Řecku a jeho mezinárodním věřitelům dochází čas na dohodu ohledně další finanční pomoci, která by měla zemi přinést peníze na splátky všech pohledávek, a tím zmenšit riziko bankrotu. Nejnovější požadavky reforem ze strany věřitelů Atény odmítly, což situaci zkomplikovalo, komentátoři se ale neshodnou na tom, zda prozatímní neúspěch jednání způsobila svým kličkováním řecká vláda, nebo zda za něj mohou věřitelské instituce a jejich nerealistické požadavky.

Další zprávy z Evropy příliš nepřekvapily. ECB ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování (QE), které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Evropská ekonomika postupně oživuje, stále ale potřebuje výraznou podporu, a to nejen od centrální banky, ale především od politiků. Podle středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu nejníže za poslední tři roky. Snížila se na 11,1 %, v celé Evropské unii stagnovala na březnových 9,7 %.

V týdnu pokračoval růst výnosů vládních dluhopisů (sledované jsou především ty německé). Ten je vzhledem k pokračujícímu QE ze strany ECB pro část analytiků překvapivý a dočasný, sílící ekonomika by ale měla v "normálním" prostředí působit právě směrem k vyšším výnosům. Ty v týdnu hnala výše například kladná inflace v eurozóně.

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?
Růst cen světových akcií na rekordní hodnoty není bez rizika. Ve zprávě o finanční stabilitě to přiznala Evropská centrální banka. Situaci na světových finančních trzích ECB hodnotí jako "křehkou rovnováhu", kterou může rozbít prakticky jakákoli negativní zpráva zásadnějšího charakteru.
Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne
Ocenění evropských dluhopisů je mimo realitu. Tvrdí to Kyle Bass, zakladatel Hayman Capital Management. V rozhovoru pro RealVision TV Bass prozradil, co na současném trhu považuje za nesprávně oceněné.

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 1,66 % na 1 004,9 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry pokračující telekomunikační společnosti 02 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.

Trh se zaměřil hned v pondělí na O2 a nově vzniklou společnost CETIN. Majoritní vlastník PPF uvedl, že vedle nabídky CETIN na odkup vlastních akcií nabídne PPF i dobrovolný odkup akcií CETIN a O2. Současně PPF uvedla, že finanční pomoc pro PPF ze strany dceřiných firem bude navýšena na 32,2 miliardy Kč (z dřívějších 24,8 miliardy) a bude o ni požádána pouze společnost CETIN. K O2 majoritní vlastník uvedl, že ji hodlá ponechat na burze. Akcie O2 CR zakončily týden na 81,4 Kč (+44 % od stanovené ceny po rozdělení) a akcie CETIN zakončily týden na 138 Kč (+3,4 %).

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi
Představme si farmáře, který se na trhu snaží prodat krávu, aniž by komukoli řekl, kolik váží, nebo penzistu, který nabízí numismatickému obchodu vzácnou minci, aniž by odhalil její stáří či kvalitu. Takové prodejce by všichni hnali. Ale PPF rozdělila O2 Czech Republic a nabízí akcie na Burze cenných papírů Praha, aniž by odhalila některé klíčové detaily. Co si o tom myslí novinář Erik Best?

Pivovary Lobkowicz (PLG) oznámily, že dva hlavní akcionáři (Palace Capital a GO Solar), kteří vlastní 79,4% podíl, podepsali smlouvu o prodeji akcií společnosti Lobkowiczký pivovar, který je vlastněn současným ředitelem PLG Zdeňkem Radilem. Cena by měla dosáhnout 1,9 miliardy Kč, což oceňuje celou společnost na 2,39 miliardy (asi 205 Kč na akcii). Uskutečnění obchodu je podmíněno tím, že celá cena transakce bude uhrazena do konce srpna 2015. Pokud se obchod uskuteční, bude následně zahájena povinná nabídka odkupu akcií akcionářům PLG. Titul zakončil týden silnější o 6 %.

Šéf PLG Radil taktéž Investičnímu webu zdůraznil, že stažení akcií firmy z pražské burzy není jeho cílem a že bude podporovat jejich veřejnou obchodovatelnost. Dále řekl, že dluhem na odkoupení většinového podílu v PLG nehodlá zatěžovat cílovou společnost, a úvěr na koupi jejích akcií od Capital a GO Solar tak ponese společnost Lobkowiczký pivovar, jejímž je 100% vlastníkem. Současně Radil nevyloučil možnost budoucího prodeje části svých cenných papírů PLG v rámci sekundární nabídky akcií (SPO).

Dle očekávání vláda během týdne schválila návrh úplného zákazu kouření v restauracích. Současně schválila dřívější návrh zvýšení spotřební daně na cigarety. Ten by měl vést ke zdražení balíčku cigaret o 3-4 Kč v příštím roce a o 1-2 Kč v dalších dvou letech. "O návrhu se vědělo delší dobu, Philip Morris ČR navíc v nedávné minulosti spíše dokázala využívat zvyšování spotřební daně ke zvýšení cen vlastních výrobků nad rámec této daně. Schválení vládou je prvním z legislativních kroků v procesu schvalování patřičného návrhu zákona, může tedy ještě dojít ke změnám," napsal v týdenním shrnutí dění na pražské burze hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Philip Morris ČR za týden ztratila na burze půl procenta.

Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Firma v pátek dále oznámila vysoké marže za poslední měsíc.

ČS: Červnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro červnové obchodování?
Tržní výhled do konce roku: Experti stále věří v solidní výkonnost akcií, zlato je potřeba sledovat v návaznosti na dolar
Dvojciferný růst nečekejte, pár procent si ale akcie letos zřejmě ještě připíší. Na tom se shodla většina expertů oslovených měsíc před koncem prvního pololetí. Připomněli ale, že na cestě do konce roku číhá řada výmolů, vývoj cen do strany či dolů tak nelze vyloučit. Nic ale podle všeho nepřetlačí těžkotonážní centrální banky, které budou nadále do systému ve velkém pumpovat likviditu. Zlato bude zřejmě i proto stále šlapat vodu.
Výhled pro hlavní měny do konce roku: O všem rozhodne druhý kvartál v USA. A ten nepotěší
Testování parity EU/USD nelze vyloučit, na konci roku se ale pár bude pohybovat v rozmezí 1,10-1,20. Vše ale do značné míry závisí na tom, co předvede americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, říká ekonom ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Čeká slabší než očekávaný růst a v návaznosti na něj oddálení zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Euro i libra by tak vůči dolaru měly držet solidní úrovně, japonský jen tak má oslabovat v páru s dolarem jako jediná z takzvaných velkých měn.
Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015
Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom přibývají. Ať jde o zpomalení Číny, Grexit, nebo zvýšení amerických úrokových sazeb, správně poskládané portfolio na druhé pololetí tuto nerovnováhu musí reflektovat. Investiční web se zeptal zástupců předních domácích i světových investičních společností, jak to všechno hodlají hrát.

Výhled

Ve druhém červnovém týdnu se investoři zaměří nepochybně na jakékoli nové informace ohledně Řecka a jeho možné dohody se zahraničními věřiteli. Vzhledem ke sloučení splátek dluhu Atén MMF je ale možné (a snad i pravděpodobné), že jednání budou pokračovat až do konce června, dokdy platí prozatímní dohoda obou stran.

V USA se nadále bude spekulovat především o načasování prvního zvýšení základní úrokové sazby centrální bankou. Pro akcie negativní jsou proto aktuálně spíše dobré zprávy z ekonomiky, které hovoří pro dřívější (podle velké části trhu zářijové) zvýšení základního úroku.

"První červnový týden byl pro americké akcie druhý ztrátový v řadě. Index S&P 500 si po předchozím poklesu o zhruba 0,9 % polepšil a odepsal jen 0,69 %. Letošní výkonnost amerických akcií tak zůstává podprůměrná. Brzy se totiž bude hodnotit výkonnost indexů za první pololetí. S&P 500 je zatím v zisku 1,65 %, což nikoho příliš neohromí," uvedl v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf zůstává v podobném nastavení jako poslední tři měsíce, jedna změna ale nastala – index spadl pod psychologicky důležitou hranici 2 100 bodů. Navíc uzavřel pod 50denním klouzavým průměrem, což se naposledy stalo před měsícem. I tak zůstává bezpečně v dlouhodobém rozpětí. Nejbližší hladina podpory je okolo 2 070 a nejbližší výrazná rezistence na historických maximech kolem 2 135. Volatilita je nadále nízká."

Výsledková sezóna prakticky skončila, v týdnu zveřejní hospodářská čísla ze známějších firem například lululemon athletica, Inditex nebo Prada. Z firem nepochybně hned v pondělí zaujme pozornost Apple, který na vývojářské konferenci představí novinky pro své jednotlivé produktové řady.

Z Číny dorazí data o obchodní bilanci (pondělí), kde se čeká pokles dovozu i vývozu, přebytek obchodu by měl vzrůst. Peking v týdnu ještě odhalí aktuální průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. V Japonsku vyjdou v pondělí konečný údaj o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a v pátek statistiky z průmyslu.

USA budou důležitá rovněž data z maloobchodu (čtvrtek) a dále páteční předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se mírné zlepšení). Jako vždy budou zajímavé také aktuální týdenní reporty z trhu práce (počty žádostí o podporu) a o zásobách ropy.

V Německu budou sledované průmyslová výroba a obchodní bilance, ve Španělsku a Francii inflace, V Británii a Itálii průmyslová výroba (ta vyjde i za celou eurozónu). V České republice budou korunoví investoři jistě sledovat průmyslovou výrobu, míru nezaměstnanosti a inflaci.

Na českém akciovém trhu bude důležitá páteční valná hromada ČEZ. Ta by měla potvrdit návrh na hrubou dividendu 40 Kč na akcii. Poslední obchodní den s nárokem na dividendu je 16. červen. Trh bude rovněž očekávat potenciální zveřejnění nabídek na odkup akcií CETIN a O2 C.R. ze strany PPF, v případě CETIN i ze strany samotné společnosti. "Spíše očekáváme, že nabídky budou učiněny až po 14. červnu, ale vyloučit nelze ani dřívější termín," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

O výhled na druhý červencový týden jsme požádali analytika Jiřího Polanského z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Druhý týden v měsíci bude jako obvykle odpočinkový. Dat bude pomálu. Mezi nimi se snad jen maloobchodní tržby v USA dají označit za důležité s možným podstatným dopadem na trh. Průmyslová produkce za eurozónu a Německo je sice také zajímavá, ale tržní dopad těchto dat obvykle bývá minimální. Sledovat se nadále budou informace o jednáních Řecka s věřiteli, ale pokud se neobjeví nějaký šok, bude je trh nejspíše ignorovat.

Kurz dolaru k euru je v poslední době jako na houpačce. Vyšší inflace v eurozóně poslala kurz zpět k 1,14 EUR/USD, lepší data z amerického trhu práce naopak. Tento týden by jej mohly ovlivnit maloobchodní tržby v USA, ale celkově by se měl kurz po výkyvech stabilizovat.

Dluhopisové trhy jsou také živé. Raketový růst výnosů v Evropě skončil korekcí, ale podle našeho názoru se ještě výnosy k růstu (i když podstatně pozvolnějšímu) vrátí s tím, jak se bude trh normalizovat po deflační panice. V USA by také měl trvat drift výnosů nahoru.

Ropa v posledních dnes ztrácela a pokles by ještě mohl pokračovat. Zlato by mělo trpět dozvuky dobrých čísel z amerického trhu práce.

Mezi hlavní makrodata v ČR, která budou v hledáčku trhu pro tento týden, budou patřit údaje o květnové inflaci. V případě České republiky počítáme s mírným poklesem, který bude souviset především s vysokou základnou z května 2014. Mírné zpomalení pak lze čekat i v případě údaje o dubnovém růstu českého průmyslu, které bude souviset především s jednorázovým meziročním snížením produkce českých automobilek. Měsíční údaje o vývoji inflace a průmyslové produkce ještě tento týden v ČR doplní dubnová obchodní bilance a podíl nezaměstnaných osob za květen, který zřejmě opět výrazněji poklesne s ohledem na pokračující nástup sezónních prací.

Pokračující robustní růst české ekonomiky, který se však opírá především o dovozně náročnou domácí poptávku, nezavdává příliš důvodů ke zřetelnějšímu posílení kurzu koruny vůči euru. Ta by se tak měla i v následujících týdnech pohybovat poblíž současných úrovní v blízkosti 27,50 EUR/CZK.

Zcela odlišná situace panuje v posledních týdnech na dluhopisových trzích, kdy výnos českého 10letého bondu v minulém týdnu v reakci na růst výnosů německých benchmarků vyšplhal až nad 1,1 %. Během následujících týdnů lze nadále počítat s volatilním vývojem, přičemž prostor pro další výraznější růst by měl být v tuto chvíli do značné míry omezen (s růstem výnosů 10letých vládních bondů nad 1,5 % do konce roku nepočítáme).

Ekonomický kalendář (8.-12. června 2015) Ekonomický kalendář (8.-12. června 2015)
Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus