Co musíte ráno vědět (8. června)
|

Co musíte ráno vědět (8. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, v jakém duchu začal summit G7 a jak bojují se suchem zahrádkáři v Kalifornii? I to musíte na úvod týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily týden smíšeně, investoři se snažili rozklíčovat dopady dat z trhu práce

Americké akcie v pátek po zveřejnění zprávy o nezaměstnanosti kolísaly a pohybovaly se kolem nuly. V americké ekonomice vzniklo v květnu 280 tisíc pracovních míst, čekalo se jen 227 tisíc po dubnových 221 tisících (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti však vzrostla na 5,5 % z předchozích 5,4 %, očekávala se stagnace. Nakonec indexy uzavřely nejednotně. Index Dow odepsal 0,31 % na 17 849,46 bodu a S&P 500 ztratil 0,14 % na 2 092,83 bodu, zatímco technologický Nasdaq zpevnil o 0,18 % na 5 068,46 bodu. Index volatility VIX spadl o 3,4 % na 14,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA poskočil o deset bazických bodů na 2,407 %. Síťová odvětví v pátek ztrácela, zatímco banky posilovaly v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, pak Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Za celý týden Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhá ztráta indexu S&P 500 v řadě způsobila propad pod 2 100 bodů a 50denní průměr

Nová maxima a nová minima na trhu jako předzvěst medvědího trhu? Většinou ne, ale ignorovat to nelze

2. Evropské akcie v pátek krvácely poté, co Řecko odložilo splátku MMF. Za týden odepsaly bezmála tři procenta

Evropské akciové trhy v pátek zasáhla zpráva o tom, že Řecko odkládá další splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Řecké akcie proto vedly zbytek burz do červených čísel. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,80 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 1,26 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal 0,93 %, dolů ho stahoval realitní sektor, v plusu se udržely pouze sektor základních materiálů a ropný sektor. Za celý týden FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

3. Pražská burza v závěru týdne odevzdala více než procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bank. Za týden PX ztratil 1,7 %

Index PX odepsal v pátek 1,36 % na 1 004,89 bodu. Burzu stáhly dolů především akcie ČEZ a bank. ČEZ ztratil 0,26 %, Erste Group Bank odevzdala 2,76 % a Komerční banka 1,28 %. Naproti tomu akcie O2 C.R. dosáhly třetího největšího zobchodovaného objemu a zpevnily o 3,24 %. Vyšší objem zaznamenaly i cenné papíry CETIN, které zakončily na zelené nule, a pojišťovny VIG, které zlevnily o více než dvě procenta. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které odevzdaly přes 4 %. Index PX klesl za týden o 1,66 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry O2 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.

ČS: Červnová strategie pro české akcie

Polská PKP Cargo chce prý koupit společnost Unipetrol Doprava

4. Očekávané události

Druhý červnový týden začne celkem zostra. Čína oznámí květnovou obchodní bilanci a Japonsko konečné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Obchodní bilanci a průmyslovou výrobu dopoledne zveřejní Německo. České investory i spotřebitele budou zajímat statistiky o nezaměstnanosti a průmyslové výrobě, zveřejněna bude také česká obchodní bilance. V Německu druhým dnem pokračuje summit G7, kde se vedle Řecka, jehož dluhy ani nebyly v oficiálním programu schůzky, řeší konflikt na Ukrajině a další zásadní otázky. Pro držitele akcií VIG je pondělí výplatní dividendový den (1,4 EUR na akcii). Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecká krize ovládla první hodiny summitu G7 v Německu

Problém zadluženého Řecka dominoval prvním hodinám vrcholné schůzky skupiny G7, která v neděli začala na zámku Elmau u Garmisch-Partenkirchenu. Předseda Evropské komise Juncker v úvodu summitu neobvykle ostře vyčinil řeckému premiérovi Alexisi Tspirasovi, že prý zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval Atény, aby rychle daly své návrhy na stůl a umožnily obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu. "Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla," poznamenal šéf bruselské exekutivy. Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk. "Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální."

Řecký ministr financí žádá Merkelovou, aby dala jeho zemi šanci

Juncker zatím nedostal Tsiprasem slibovaný nový návrh reforem

Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina

6. Singer (ČNB): Režim intervencí není potřeba měnit kvůli datům z ekonomiky

Poslední data z ekonomiky podle guvernéra ČNB Miroslava Singera v zásadě potvrzují očekávaní centrální banky. Režim devizových intervencí tak není potřeba v současné situaci prodlužovat ani zkracovat. Vyplývá to z vyjádření Singera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. ČNB již delší dobu uvádí, že režim devizových intervencí neukončí dříve než ve druhé polovině roku 2016.

České hospodářství roste více než 4% tempem. ČNB to staví do paradoxní situace, říká ekonom

7. Deutsche Bank opouštějí oba výkonní ředitelé. Nahradí je člen dozorčí rady

Z vedení německé Deutsche Bank odcházejí dva nejvyšší výkonní ředitelé Anshu Jain a Jürgen Fitschen. Oznámilo to v neděli vedení největšího německého bankovního ústavu. Ředitele ve funkci nahradí člen dozorčí rady John Cryan, který dříve pracoval pro švýcarskou UBS. V Mnichově začal koncem května soud s Fitschenem a dalšími čtyřmi bývalými vysokými představiteli Deutsche Bank. Prokuratura je loni obvinila, že v civilním sporu o odškodné za bankrot mediální skupiny Kirch Media podali zavádějící informace.

8. Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o dluhu váznou

Věřitelé Ukrajiny v pátek dali najevo zklamání z toho, že s Kyjevem nenašli základ k jednání o restrukturalizaci dluhu. Informovala o tom agentura Reuters. Věřitelé v čele se společností Franklin Templeton přitom absolvovali telekonferenci, která měla restrukturalizaci dohodnout, a Kyjevu tak otevřít cestu k záchrannému programu za 40 miliard dolarů pod vedením Mezinárodního měnového fondu.

9. Polský plyn z břidlic opouští poslední nadnárodní firma

Americká energetická společnost ConocoPhillips ukončila průzkum ložisek břidličného plynu v Polsku. Rozhodnutí v pátek zdůvodnila neuspokojivými výsledky. Po odchodu jiných mezinárodních těžebních gigantů tak v polském břidličném plynu zůstávají pouze polské podniky řízené státem.

10. Developeři očekávají, že poptávka po nových bytech nepoleví

Developeři očekávají, že poptávka po nových bytech ani letos nepoleví. Prodeje by měly v Praze růst o 6,8 %, v regionech pak o 2,2 %. Vyplývá to z aktuální studie společností CEEC Research a KPMG Česká republika. Příští rok by měl být v regionech růst stejný, v hlavním městě meziroční růst mírně zpomalí na 4,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Malování trávníků jako nová kalifornská móda

Je úmorné vedro, země vysychá a nový zákon zakazuje zalévat tak často jako dříve. Někteří Kaliforňané se ale nechtějí vzdát zelených trávníků a čelí suchu tím, že je malují na zeleno. Několik stříknutí a vysušená tráva nabývá před očima spokojených majitelů jasně zelené barvy. Toto "líčení" si získalo četné přívržence v Kalifornii na jihozápadě Spojených států, kde už čtyři roky panuje nebývalé sucho. Jak barvení trávníků vypadá, se můžete podívat ve videu jednoho z dodavatelů technologie k tomu určené.

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 16 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 26 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět