Co musíte ráno vědět (9. června)
|

Co musíte ráno vědět (9. června)

Jak vstoupily do nového týdne světové trhy, s jakou nabídkou přišla za investory skupina PPF, co nového u "jablíčkářů" a které reklamy na YouTube jsou nejlepší podle samotných tvůrců reklam? I to by vás mělo právě teď zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne ztrácely. Investoři zvažují možné kroky Fedu

Americké akciové trhy na začátku pondělního obchodování mírně oslabovaly, během dne své ztráty prohloubily až na více než půl procenta. Investoři se zamýšlejí nad vyhlídkami zvyšování úrokových sazeb, jejichž načasování mohly přiblížit páteční příznivé údaje z amerického trhu práce. Dow odepsal 0,46 % na 17 766,55 bodu, S&P ztratil 0,65 % na 2 079,28 bodu a Nasdaq klesl o 0,92 % na 5 021,63 bodu. Index Dow se pondělním poklesem dostal do mírné ztráty oproti začátku roku. V záporu zakončilo první obchodní seanci týdne všech deset hlavních sektorů, z nichž nejhůře na tom byly technologické a průmyslové firmy a společnosti z odvětví cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX se vyhoupl nad 15,29 bodu (+7,6 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,39 %.

Jedno zavádějící uklidnění pro všechny, kdo se bojí akciové bubliny

2. Evropské akcie v pondělí oslabily. Investory zneklidňují tahanice věřitelů s Řeckem

Evropské akciové trhy byly v úvodu týdne pod prodejním tlakem. Investoři zvažovali pokračující geopolitická rizika. Výrazný růst ceny zaznamenaly akcie Deutsche Bank po výměně ředitelů firmy. Britský index FTSE 100 odepsal 0,21 % na 6 790,04 bodu, německý DAX odepsal 1,18 % na 11 064,92 bodu a francouzský CAC 40 umazal 1,28 % na 4 857,66 bodu. Ztrácely také akcie ve Španělsku (-1,31 %), Nizozemsku (-0,89 %), Švédsku (-1,06 %) nebo Švýcarsku (-0,49 %). mezi největší poražené se zařadilo Řecko se ztrátou indexu ASE na úrovni 2,73 %. Jako jediné v rámci indexu STOXX Europe 600 (-0,93 %) zůstaly v plusu akcie firem z odvětví potravin a nápojů (díky posílení akcií společnosti Diageo v reakci na spekulace o prodeji firmy), nejhlubší ztráty naopak zaznamenaly automobilky, chemičky a producenti základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Americké akcie by se měly držet v pásmu, v Evropě hrozí další poklesy

3. Pražská burza v úvodu týdne ztrácela, O2 a CETIN nedokázaly vyvážit poklesy největších emisí

Pražská burza v pondělí navázala na pokles z konce minulého týdne. Nic na tom nezměnil ani prudký nárůst ceny akcií CETIN po oznámení atraktivní nabídky odkupu ze strany PPF. Index PX nakonec odepsal 0,8 %. Akcie telekomunikačního operátora O2 a společnosti CETIN nejprve reagovaly rozdílně na oznámení nabídky odkupu akcií ze strany většinového vlastníka, společnosti PPF. Cenné papíry O2 Czech Republic dopoledne odepisovaly okolo 2 %, nakonec ale posílily o 2,09 %. Z finančních emisí posílily akcie Komerční banky o 0,18 %, zatímco Erste odepsala 1,64 % a VIG i přes úvodní zpevnění nakonec ztratila 0,48 %. Nedařilo se ani akciím ČEZ (-1,76 %). Největším poraženým byly akcie NWR (-13,4 %), v mínusu ale zakončily seanci i Pegas, Fortuna nebo CME.

Míra nezaměstnanosti v Česku v květnu klesla na 6,4 %

ČS: Červnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Proud úterních dat spustí Čína, kde bude zveřejněna spotřebitelská i výrobní inflace. Austrálie doplní statistiku úvěrů na bydlení a podnikovou důvěru, Japonsko pak důvěru spotřebitelů. Míru nezaměstnanosti odhalí Švýcarsko a přidá k ní i data o inflaci. Index spotřebitelských cen vyjde také v ČR a Maďarsku. Spojené království zaktualizuje statistiku svého mezinárodního obchodu a eurozóna zpřesní údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Z USA odpoledne dorazí data o velkoobchodních zásobách a JOLTS, tedy počty otevřených pracovních pozic v USA. Společnost Tesla Motors pořádá setkání s investory. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF nabídne odkup akcií O2 a CETIN dohromady za 254 Kč. Kdo držel akcie O2 za 180 Kč před rozdělením firmy, může vydělat

Investiční skupina PPF nabídne akcionářům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a z ní oddělené firmy CETIN za obě akcie dohromady 254 Kč. Nabídková cena v rámci dobrovolného odkupu je tak o více než 76 Kč vyšší, než za kolik se akcie O2 před rozdělením firmy obchodovaly na pražské burze. Za jednu akcii operátora O2 vzniklého rozdělením PPF nabízí 78 korun a za jednu akcii správce sítí CETIN 176 Kč (čekalo se jen 150-160 Kč). Analytik Václav Kmínek komentuje nabídku PPF:

6. Ministerstvo financí navrhuje nevyplatit odměny vedení ČEZ

Ministerstvo financí, přes něž stát vlastní majoritní podíl v energetické společnosti ČEZ, navrhuje na páteční valné hromadě společnosti nevyplatit členům představenstva a dozorčí radě firmy odměny. Tantiémy by tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. "Logika je zřejmá, firmě klesá ziskovost, musí poměrně razantně šetřit v nákladech. Myslíme si, že v takovéto situaci je adekvátní, aby podíly ze zisku nebyly vypláceny," řekl ČTK Petr Blažek, který na ministerstvu financí působí jako ředitel odboru strategických majetkových účastí. "U ČEZ jsou výsledky horší, než byly. A máme státní firmy, které mají lepší výsledky, mají nárůst, jako Čepro. A tam jsme tantiémy nedávali, tak nevidím důvod, proč bychom měli dávat tantiémy v ČEZ," řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš. Podle ekonoma a poradce finanční skupiny J&T Michala Šnobra je pro minoritní akcionáře, ke kterým patří i on, podstatný fakt, že má zůstat zachována výplata dividendy ve výši 40 Kč na akcii. "Tímto ji fakticky považujeme za schválenou," řekl Šnobr.

7. Summit G7 byl o Ukrajině, klimatu i dohodě o volném obchodu

Neuspokojivá situace na Ukrajině, boj proti klimatickým změnám a jednání o dohodě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií patřily mezi hlavní témata dvoudenního summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elmau. K čemu politici dospěli?

Řecká krize ovládla první hodiny summitu G7 v Německu

8. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší podílové fondy (nejen) pro rok 2015 (Investiční fórum)

Zajímá vás, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v druhé polovině roku 2015 a přes jaké podílové fondy na ně "vsadit"? Pak by vám neměly utéct ty nejzajímavější postřehy z Investičního fóra, které se konalo v pondělí 8. června za účasti předních ekonomů a investičních odborníků. Řeč byla mimo jiné také o tom, jakým způsobem si můžete postavit kvalitní portfolio čistě jen z podílových fondů.

9. Nekonečný příběh: Řecko je prý kvůli dohodě s věřiteli svolné ke kompromisu, vláda předčasné volby nechystá. Dostane čas na reformy do března 2016?

Řecko je kvůli dohodě s mezinárodními věřiteli ochotno udělat kompromis, který by byl přijatelný pro obě strany. Vláda v Aténách je kvůli tomu připravena jednat s věřitelskými institucemi do konce června, aby toho dosáhla, řekl v pondělí podle agentury Reuters mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis.

Tři zdroje listu Wall Street Journal uvedly, že by Řecko mohlo od zahraničních věřitelů dostat čas až do března 2016 na to, aby zavedlo požadované reformy. Do té doby by mělo údajně získat 10,9 miliardy eur, které byly vyčleněny z fondu na pomoc bankám v problémech.

10. MMF předvídá Španělsku silnější růst, vybízí ho ale k reformám

Mezinárodní měnový fond v pondělí zvýšil odhady ekonomického růstu Španělska a předpověděl, že by HDP země mohl po letech poklesu letos expandovat o více než 3 %. Fond ale Madrid varoval před odvrácením se od reforem a ve světle nadále velmi vysoké nezaměstnanosti jej vybídl k dalším opatřením, která by vedla k větší tvorbě pracovních míst.

11. Apple představil novinky, investory ale nepřesvědčil

Apple na začátku své konference pro vývojáře softwaru představil několik novinek. Je mezi nimi hudební aplikace Apple Music, aktualizovaná verze operačního systému pro chytré hodinky či nová verze operačního systému pro počítače Mac nazvaná El Capitan. Firma rovněž zveřejnila nové detaily své služby Apple Pay. Akcie Applu v pondělí ale ztratily 0,48 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Pět nejlepších reklam na YouTube podle expertů na reklamu

YouTube letos slaví 10. narozeniny. Firma se proto zeptala reklamních expertů, které reklamy na YouTube se jim nejvíce líbily. Na Adwords Agency Blog se vybíralo z dvaceti nejlepších. První pětka je opravdu nabitá. Dohromady byla tato videa zatím sledována zhruba 7,7 milionu hodin, což je asi 875 let. Tak se pohodlně usaďte a přibližte statistiku 8 milionům hodin.

1. Turkish Airlines, Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout (agentury Crispin Porter + Bogusky, Starcom)

2. Volkswagen, The Force (agentury Deutsch Los Angeles, Mediacom)

3. Always, #LikeAGirl (agentury Leo Burnett, Starcom MediaVest Group)

4. Volvo Trucks, The Epic Split (agentura Forsman & Bodenfors)

5. Dove, Real Beauty Sketches (agentury Ogilvy Brazil, PHD, Mindshare)

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus