Jak vážně brát varování před spekulativní bublinou v sektoru biotechnologií? Vyšší ocenění má své důvody
|

Jak vážně brát varování před spekulativní bublinou v sektoru biotechnologií? Vyšší ocenění má své důvody

Dění v biotechnologickém sektoru bývá v poslední době stále častěji přirovnávané k bublině, zejména kvůli výraznému růstu cen akcií v posledních pěti letech. Dokonce i předsedkyně Fedu Janet Yellenová loni v červenci uvedla, že je ocenění biotechnologických akcií přehnaně vysoké. Toto tvrzení je pravidelně opakováno dalšími autory článků i některými investory. Nesouhlasím s nimi.

Sektory Investiční bubliny Biotechnologie Ján Hájek Investiční tipy

Nedomnívám se, že by současné dění v sektoru biotechnologií vykazovalo známky bubliny. Rychlý růst cen má své důvody.

Hodnota indexu NASDAQ Biotechnology (NBI) v uplynulých 10 letech vzrostla o více než 450 % (v průměru o 18,7 % ročně), což ze sektoru udělalo jedno z nejlépe výkonných odvětví. Nicméně ceny akcií biotechnologických firem takto rychle nerostly po celou tuto dobu. Prvních pět let byl růst spíše pozvolný, o to výrazněji ale rostly v posledních pěti letech, kdy jejich průměrné zhodnocení dosáhlo 35,5 % ročně.

Hájek 1

Samotný cenový vývoj nemůže zodpovědět otázku, zda se dění v sektoru vymklo fundamentům. Lze ovšem srovnat cenový vývoj s nějakým fundamentálním ukazatelem. Využil jsem konsenzuální odhad očekávaných tržeb pro období od následujícího 13. do 24. měsíce, tedy ne nejbližších 12 měsíců, ale 12 měsíců po nich následujících. Proč? Vzhledem k byznysovému modelu společností vyvíjejících léky má smysl spíše sledovat tržby než zisk (společnosti jsou zpravidla před schválením léků ztrátové kvůli vysokým nákladům na klinické testování, teprve po schválení léků dochází k prudkému růstu tržeb a postupné ziskovosti).

Jednotlivé společnosti se v okamžiku stabilní ziskovosti pak již svou nákladovou strukturou vzájemně příliš neliší, je možné relativně dobře odhadnout, jak asi bude ziskovost firmy vypadat v období zhruba pěti let po schválení léku, kdy již dochází ke zpomalení růstu tržeb v důsledku významné penetrace cílového trhu. Ceny akcií a analytické odhady však reagují již s předstihem na výsledky závěrečných klinických testů, po kterých lze již s vysokou pravděpodobností usoudit, zda testovaný lék bude schválen. K tomu zpravidla dochází zhruba deset měsíců po podání žádosti o schválení. Proto má smysl spíše sledovat vývoj odhadů dalších 12 měsíců.

Během uplynulých sedmi let vzrostly odhady budoucích tržeb v průměru o 15,7 % ročně. To znamená, že asi 63 % růstu cen akcií lze vysvětlit zlepšením hospodaření biotechnologických společností, zbylých 37 % připadá na růst ocenění.

Hájek 2

Pokud srovnáme vývoj odhadů očekávaných tržeb v biotechnologickém odvětví s vývojem stejných odhadů pro index S&P 500, je zřejmé, že fundamentální růst v biotechnologickém sektoru výrazně překonal průměr trhu reprezentovaný indexem S&P 500.

Hájek 3

Takto výrazně rychleji rostoucí sektor by se měl obchodovat s oceňovací prémií oproti zbytku trhu, to je celkem logické. Tato prémie existovala již v roce 2008, kdy odvětví nebylo spojováno se žádnou bublinou. Tato prémie se od té doby zvýšila jen mírně, když ukazatel P/S (cena akcie ku tržbám na akcii) vzrostl v uplynulých sedmi letech jak v případě akcií z indexu S&P 500, tak v rámci NBI. Větší část růstu ocenění biotechnologických firem však souvisela s celkovou změnou sentimentu na trhu s akciemi.

Hájek 4

Aktuální průměr očekávání analytiků předpokládá růst tržeb v následujících pěti letech o zhruba 14 % ročně, což je stále výrazně vyšší hodnota u firem z indexu S&P 500 (asi 3 % ročně). I kdyby se tento odhad analytiků pouze naplnil, domnívám se, že by i tak došlo k dalšímu nadprůměrnému růstu cen akcií odpovídajícímu zlepšení fundamentů. Ačkoli jsou akcie biotechnologických firem v současnosti obchodovány s prémií vůči celému trhu, nezohledňuje tento rozdíl ještě plně tak výrazně rychlejší očekávaný růst tržeb.

Klíčovou otázkou tedy je, zda se tyto odhady mohou naplnit. Podle mě ano, a to z následujících důvodů:

  • Aktuální odhady obsahují ze 100 % pouze léky schválené (nebo po úspěšných výsledcích závěrečných klinických testů), všechny ostatní odhady jsou výrazně diskontovány pravděpodobností úspěchu podle fáze klinického výzkumu, ve které se každý lék nachází.
  • Ačkoli je jasné, že ne všechny léky úspěšně projdou všemi testy, míra diskontování toto riziko u většiny společností podle mého názoru správně obsahuje.
  • Domnívám se, že sektor vývoje léků prožívá technologický skok, který umožnilo rozklíčování genetického kódu člověka. Díky tomuto pokroku se vyvíjejí jednak léky na nemoci, na které dosud léčba nebyla, a jednak léky, které mají výrazně vyšší účinnost díky větší přesnosti léčby.
  • Přesnější kategorizace jednotlivých nemocí podle genetických mutací částečně snižuje riziko neúspěšných testů, ke kterým někdy docházelo kvůli nehomogennosti jednotlivých skupin pacientů v testech.
  • Fragmentace jednotlivých nemocí a vyšší účinnost nových léků vytvářejí větší překážku pro vstup dalších vyvíjených léků na trh, než tomu bylo v minulosti.
  • Při stanovení ceny léků je přihlíženo k celkovým nákladům léčby, což umožňuje i lékům s malou pacientskou populací díky vyšší účinnosti dosáhnout vysokých tržeb.
  • Protože vývoj léků je dlouhodobý proces trvající i více než deset let, stále podle mě není vyčerpán potenciál zmíněného technologického skoku.

Je zřejmé, že ceny biotechnologických akcií mnohem více reflektují nadprůměrný růstový potenciál sektoru než například před pěti lety. V budoucnu tak bude výnos z držení těchto akcií mnohem více odpovídat fundamentálnímu růstu společností než další pozitivní změně relativního ocenění. Také je zřejmé, že dění v sektoru přitáhlo pozornost velké části investorů, přičemž někteří se pouze snaží svézt se na aktuálním trendu, aniž by důkladně analyzovali dění v odvětví. To v budoucnu povede k hlubším korekcím, ať již při poklesech celého trhu, nebo v případě jednotlivých negativních zpráv přicházejících ze sektoru. I tak se ale domnívám, že z důvodů, které jsem uvedl, budou časem v odvětví převažovat pozitivní fundamentální zprávy a že trpělivý a informovaný investor bude schopen v průměru v příštích pěti letech i při zvýšené volatilitě realizovat nízký dvojciferný procentuální výnos, tedy sice ne tak velký jako v uplynulých pěti letech, ale stále jeden z nejvyšších v rámci jednotlivých sektorů.

Ropa klesla na 17letá minima
před 26 minutami

Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před 43 minutami

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před hodinou

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před hodinou

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
08:36

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus