Co musíte ráno vědět (17. července)
|

Co musíte ráno vědět (17. července)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, o čem ve čtvrtek rozhodla Evropská centrální banka a jak nenechavé ruce opilých žen devastují skotské tradice? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily. Nasdaq uzavřel na rekordu po uklidnění situace v Řecku a slovech šéfky Fedu

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek skončily v zelených číslech díky pokroku při řešení řecké dluhové krize. K růstu cen akcií přispěly rovněž dobré čtvrtletní výsledky některých amerických podniků. Index Dow vzrostl o 0,39 % na 18 120,25 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,80 % na 2 124,29 bodu a Nasdaq posílil o 1,26 % na rekordních 5 163,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,47 % na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA prakticky stagnoval na 2,35 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektory veřejných služeb (+1,30 %), technologií (+1,18 %) a telekomunikačních služeb (+1,11 %).

113: Kdy se trh konečně pořádně rozhoupe?

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, když Evropská centrální banka navýšila financování řeckým bankám

Evropské akcie ve čtvrtek posílily. Trhy pozitivně reagovaly na fakt, že Evropská centrální banka rozhodla o navýšení stropu programu nouzového financování řeckých bank (ELA). Britský FTSE 100 připsal 0,63 %, francouzský CAC 40 1,47 % a německý DAX 1,53 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,3 %, nejlépe si vedly automobilky a finanční sektor. Index prodloužil nejdelší růstovou řadu od ledna letošního roku.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes procento a půl

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,59 % na 1 027,14 bodu. Velkou část zobchodovaného objemu ve čtvrtek připadl na ČEZ, jehož akcie posílily o 2,9 %. Komerční banka zaznamenala poloviční objem a její akcie skončily mírně pod nulou se ztrátou 0,05 %. Společně s Tatry Mountain Resorts tak byly jedinými ztrátovými tituly čtvrteční seance. Naopak druhá bankovní emise - Erste Group Bank - připsala 0,8 % a výrazně se dařilo akciím O2 C.R., které posílily o 8 % a prorazily hladinu 110 Kč. Pojišťovna VIG podražila o bezmála dvě procenta poté, co na titul analytici z Erste zvýšili doporučení na "kupovat". Významnější zisk si připsaly také akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, jejíž mateřská společnost Philip Morris International ve čtvrtek reportovala výsledky za druhý kvartál. Přes čtyři procenta přidala společnost Unipetrol, která začátkem týdne uvedla zpět do provozu etylénovou jednotku v Chemparku Záluží v Litvínově, která byla od 29. června odstavena v důsledku technických potíží. Celkový negativní dopad odstávky na provozní zisk EBITDA za rok 2015 byl odhadován na asi 150 milionů Kč (0,82 Kč na akcii).

HDP, inflace a koruna: Co čekat?

4. Očekávané události

Pátek se ponese ve znamení americké inflační statistiky, kterou doplní projev viceprezidenta americké centrální banky a předsedy podvýboru pro finanční stabilitu Stanleyho Fischera, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen vyjde také v Kanadě. V ČR bude dopoledne vydán index výrobních cen a eurozóna na trh pošle údaje o stavební výrobě. V rámci výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí se hospodářskými čísly pochlubí v Evropě Volvo, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Electrolux a v USA Honeywell International či General Electric. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina dala v principu zelenou třetímu programu pro Řecko

Ministři financí eurozóny "v principu" souhlasí s poskytnutím tříleté finanční pomoci zadluženému Řecku z Evropského stabilizačního mechanismu. Euroskupina to uvedla poté, co řecký parlament v noci na čtvrtek potvrdil první balík reforem, které jsou podle rozhodnutí nedávného summitu zemí platících eurem podmínkou pro pomoc.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červencovém zasedání ponechala politiku beze změny, opět navýšila strop programu ELA pro řecké banky

ECB na červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na níž oznámil, že ECB rozhodla o navýšení programu financování pro řecké banky (ELA) o 900 milionů eur, jsme sledovali živě.

ECB mírně zvýšila nouzové financování řeckých bank

7. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu mírně zpomalilo

Podle finálních dat evropského statistického úřadu Eurostat tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu kleslo na 0,2 % meziměsíčně z předchozích 0,3 %, jak očekávala předběžná data. V červnu 2014 byla inflace v eurozóně na 0,5 %. V celé Evropské unii zpomalila inflace dokonce na 0,1 % z 0,3 % v květnu, o rok dříve byla na 0,7 %.

8. Německý ministr financí Schäuble nadále nevylučuje Grexit

Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura, neboť dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. Ve čtvrtečním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

9. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Načasování růstu sazeb musí být podle Yellenové přesné, ekonomice uškodí zbrklost i zbabělost

Po středečním vystoupení na půdě Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová promluvila také v Senátu. Ještě před otázkami senátorů vystoupila se zprávou hodnotící monetární politiku centrální banky v prvním pololetí, v níž prakticky zopakovala to, co říkala ve středu. Většina investorů očekávala jasnější náznak, kdy Fed plánuje zvýšit sazby, podle Yellenové je však důležité splnit cíle v oblasti inflace a nezaměstnanosti. Pak může dojít ke zvýšení sazeb prakticky kdykoli.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Skotským kiltům v barech odzvonilo, zákaznice obtěžovaly barmany

Zaměstnanci baru Hootananny ve skotském městě Inverness se rozloučili s kilty jakožto součástí pracovního oděvu. Důvod? Opilé zákaznice je osahávaly a často to doprovázely slovy, že chtějí zjistit, zda jsou dotyční "praví Skoti". Asistent manažera baru Iain Howie místním novinám řekl, že jednání zákaznic bylo obzvláště drzé během víkendů, kdy skupiny opilých žen "kroužily" kolem personálu.

"Může se to zdát vtipné, ale to, že jim strkají ruce pod kilty, je velmi vážné. Umíte si představit, co by se stalo, kdybych vešel do baru a začal servírku osahávat pod sukní? Okamžitě by mě právem odvedli na policejní stanici. Spokojenost zákazníků je pro mě důležitá, ale stejně důležití jsou i mí zaměstnanci. Nehodlám je nutit dělat něco, co nechtějí. My chlapi máme velmi silné povědomí o tom, co je to sexismus. Myslím si, že by si to měly začít uvědomovat i ženy," prohlásil majitel baru Kit Fraser.

Mluvčí skotské vlády událost okomentoval slovy: "Každý obyvatel Skotska má právo na práci beze strachu z obtěžování a je důležité, aby management ve všech pracovních oblastech toto právo zabezpečoval."

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
před hodinou

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království