Co musíte ráno vědět (17. července)
|

Co musíte ráno vědět (17. července)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, o čem ve čtvrtek rozhodla Evropská centrální banka a jak nenechavé ruce opilých žen devastují skotské tradice? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily. Nasdaq uzavřel na rekordu po uklidnění situace v Řecku a slovech šéfky Fedu

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek skončily v zelených číslech díky pokroku při řešení řecké dluhové krize. K růstu cen akcií přispěly rovněž dobré čtvrtletní výsledky některých amerických podniků. Index Dow vzrostl o 0,39 % na 18 120,25 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,80 % na 2 124,29 bodu a Nasdaq posílil o 1,26 % na rekordních 5 163,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,47 % na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA prakticky stagnoval na 2,35 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektory veřejných služeb (+1,30 %), technologií (+1,18 %) a telekomunikačních služeb (+1,11 %).

113: Kdy se trh konečně pořádně rozhoupe?

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, když Evropská centrální banka navýšila financování řeckým bankám

Evropské akcie ve čtvrtek posílily. Trhy pozitivně reagovaly na fakt, že Evropská centrální banka rozhodla o navýšení stropu programu nouzového financování řeckých bank (ELA). Britský FTSE 100 připsal 0,63 %, francouzský CAC 40 1,47 % a německý DAX 1,53 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,3 %, nejlépe si vedly automobilky a finanční sektor. Index prodloužil nejdelší růstovou řadu od ledna letošního roku.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes procento a půl

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,59 % na 1 027,14 bodu. Velkou část zobchodovaného objemu ve čtvrtek připadl na ČEZ, jehož akcie posílily o 2,9 %. Komerční banka zaznamenala poloviční objem a její akcie skončily mírně pod nulou se ztrátou 0,05 %. Společně s Tatry Mountain Resorts tak byly jedinými ztrátovými tituly čtvrteční seance. Naopak druhá bankovní emise - Erste Group Bank - připsala 0,8 % a výrazně se dařilo akciím O2 C.R., které posílily o 8 % a prorazily hladinu 110 Kč. Pojišťovna VIG podražila o bezmála dvě procenta poté, co na titul analytici z Erste zvýšili doporučení na "kupovat". Významnější zisk si připsaly také akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, jejíž mateřská společnost Philip Morris International ve čtvrtek reportovala výsledky za druhý kvartál. Přes čtyři procenta přidala společnost Unipetrol, která začátkem týdne uvedla zpět do provozu etylénovou jednotku v Chemparku Záluží v Litvínově, která byla od 29. června odstavena v důsledku technických potíží. Celkový negativní dopad odstávky na provozní zisk EBITDA za rok 2015 byl odhadován na asi 150 milionů Kč (0,82 Kč na akcii).

HDP, inflace a koruna: Co čekat?

4. Očekávané události

Pátek se ponese ve znamení americké inflační statistiky, kterou doplní projev viceprezidenta americké centrální banky a předsedy podvýboru pro finanční stabilitu Stanleyho Fischera, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen vyjde také v Kanadě. V ČR bude dopoledne vydán index výrobních cen a eurozóna na trh pošle údaje o stavební výrobě. V rámci výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí se hospodářskými čísly pochlubí v Evropě Volvo, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Electrolux a v USA Honeywell International či General Electric. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina dala v principu zelenou třetímu programu pro Řecko

Ministři financí eurozóny "v principu" souhlasí s poskytnutím tříleté finanční pomoci zadluženému Řecku z Evropského stabilizačního mechanismu. Euroskupina to uvedla poté, co řecký parlament v noci na čtvrtek potvrdil první balík reforem, které jsou podle rozhodnutí nedávného summitu zemí platících eurem podmínkou pro pomoc.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červencovém zasedání ponechala politiku beze změny, opět navýšila strop programu ELA pro řecké banky

ECB na červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na níž oznámil, že ECB rozhodla o navýšení programu financování pro řecké banky (ELA) o 900 milionů eur, jsme sledovali živě.

ECB mírně zvýšila nouzové financování řeckých bank

7. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu mírně zpomalilo

Podle finálních dat evropského statistického úřadu Eurostat tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu kleslo na 0,2 % meziměsíčně z předchozích 0,3 %, jak očekávala předběžná data. V červnu 2014 byla inflace v eurozóně na 0,5 %. V celé Evropské unii zpomalila inflace dokonce na 0,1 % z 0,3 % v květnu, o rok dříve byla na 0,7 %.

8. Německý ministr financí Schäuble nadále nevylučuje Grexit

Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura, neboť dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. Ve čtvrtečním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

9. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Načasování růstu sazeb musí být podle Yellenové přesné, ekonomice uškodí zbrklost i zbabělost

Po středečním vystoupení na půdě Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová promluvila také v Senátu. Ještě před otázkami senátorů vystoupila se zprávou hodnotící monetární politiku centrální banky v prvním pololetí, v níž prakticky zopakovala to, co říkala ve středu. Většina investorů očekávala jasnější náznak, kdy Fed plánuje zvýšit sazby, podle Yellenové je však důležité splnit cíle v oblasti inflace a nezaměstnanosti. Pak může dojít ke zvýšení sazeb prakticky kdykoli.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Skotským kiltům v barech odzvonilo, zákaznice obtěžovaly barmany

Zaměstnanci baru Hootananny ve skotském městě Inverness se rozloučili s kilty jakožto součástí pracovního oděvu. Důvod? Opilé zákaznice je osahávaly a často to doprovázely slovy, že chtějí zjistit, zda jsou dotyční "praví Skoti". Asistent manažera baru Iain Howie místním novinám řekl, že jednání zákaznic bylo obzvláště drzé během víkendů, kdy skupiny opilých žen "kroužily" kolem personálu.

"Může se to zdát vtipné, ale to, že jim strkají ruce pod kilty, je velmi vážné. Umíte si představit, co by se stalo, kdybych vešel do baru a začal servírku osahávat pod sukní? Okamžitě by mě právem odvedli na policejní stanici. Spokojenost zákazníků je pro mě důležitá, ale stejně důležití jsou i mí zaměstnanci. Nehodlám je nutit dělat něco, co nechtějí. My chlapi máme velmi silné povědomí o tom, co je to sexismus. Myslím si, že by si to měly začít uvědomovat i ženy," prohlásil majitel baru Kit Fraser.

Mluvčí skotské vlády událost okomentoval slovy: "Každý obyvatel Skotska má právo na práci beze strachu z obtěžování a je důležité, aby management ve všech pracovních oblastech toto právo zabezpečoval."

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 20 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus