Burzovní kalendář (20. 7. - 24. 7. 2015)
|

Burzovní kalendář (20. 7. - 24. 7. 2015)

Řecko je z nejhoršího venku. Mezinárodní věřitelé zemi výměnou za sérii tvrdých úsporných opatření přislíbili další miliardy eur na odvrácení krachu. Nadcházející týden se zejména ve Spojených státech ponese ve znamení výsledkové sezóny, čísla za druhý kvartál bude reportovat celá čtvrtina amerických firem, mimo jiné Apple, Microsoft a Boeing. Ve čtvrtek se výsledková sezóna rozjede také na pražské burze.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Předseda Evropské rady Donald Tusk a další evropští politici v pondělí 13. července oznámili, že víkendový summit s Řeckem skončil dohodou. Všechny jednající strany se jednomyslně shodly na uzavření dohody se silně zadluženou zemí, která by bez další finanční pomoci ze strany mezinárodních věřitelů byla nucena vyhlásit bankrot a vystoupit z eurozóny. Atény příslib další pomoci dostaly výměnou za závazek urychleně učinit zásadní reformní kroky, což světová média označila za definitivní a absolutní kapitulaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Reformy a úsporná opatření se totiž více méně shodují s dřívějšími návrhy věřitelů, které Řekové odmítli v referendu.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Třetí záchranný program pro Řecko může dosáhnout až 86 miliard eur a podílet by se na měl i Mezinárodní měnový fond. Již v pondělí by do Řecka podle místopředsedy komise pro euro Valdise Dombrovskise mělo putovat 7,16 miliardy eur v rámci tříměsíčního překlenovacího úvěru z celounijního mechanismu známého jako EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus).

Řecká krize se tak alespoň prozatím zdá být zažehnána. Řecký parlament ve středu přijal první balík reformních opatření nezbytných pro pokračování vyjednávání o detailech finanční pomoci. Příští týden musí do středy odhlasovat druhý balík reformních opatření, mimo jiné musí přijmout reformu soudních postupů v civilních řízeních a odsouhlasit zavedení rámce EU pro ozdravné postupy a řešení krizí úvěrových institucí. Řecká vláda také v sobotu rozhodla, že řecké banky v pondělí znovu otevřou (uzavřeny byly 29. června). Cestu k jejich otevření ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka zvýšením objemu nouzového financování v rámci programu ELA. Vládní dekret nahrazuje denní limit 60 eur pro výběr z bankomatu z jednoho účtu týdenním limitem 420 eur. Lidé tak budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako dosud, nebudou však muset peníze vybírat každý den.

Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen
Je dobojováno. Možná. Nebylo to ani hezké, ani citlivé, ani pod kontrolou. Ale dohoda je na světě a je lepší jakákoli dohoda než žádná. Ze všech stran teď slýcháme, že dohoda bude pro Řeky katastrofou, Dan Davies ze společnosti Frontline Analysts si ale myslí, že až tak špatné to nebude.

Z makrodat investory v uplynulém týdnu zaujala data o japonské průmyslové výrobě (výsledek v souladu s odhady), finální data o německé inflaci (potvrzení rychlého odhadu ze začátku měsíce), americké maloobchodní tržby, jejichž výsledek podstatně zaostal za odhadem trhu (-0,3 % meziměsíčně proti odhadu +0,3 % po +1 % v květnu) či zpráva o čínském HDP, která potvrdila pokračování růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí 7% tempem při odhadu +6,9 %.

Pozornost investoři věnovali také výsledku průzkumu institutu ZEW, který ukázal, že se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci opět zhoršila, index očekávání se propadl na 29,7 bodu, nejníže za osm měsíců, z červnových 31,5 bodu. Hodnocení současné situace se naopak podle ZEW zlepšilo na 63,9 bodu z 62,9 bodu. Očekávání pro celou eurozónu se výrazně zhoršilo, když index spadl na 42,7 bodu z 53,7 bodu v červnu.

V druhé polovině týdne pak byla sledovaná finální inflační data z eurozóny a Spojených států. Ve společenství zemí platících eurem se podle čtvrtečních dat v červnu spotřebitelské ceny vyvíjely meziročně i meziměsíčně v souladu s rychlým odhadem. Meziměsíčně ceny stagnovaly po +0,2 % v květnu a meziročně stouply o 0,2 %, stejně jako v květnu. Ve Spojených státech v červnu ceny v meziročním srovnání vzrostly o 0,1 % po květnové stagnaci a meziměsíčně se zvýšily o 0,3 % po +0,4 % v květnu.

Dvoudenní "grilování" na půdě amerického Kongresu za sebou má šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Ve středu Yellenová odpovídala na dotazy amerických zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů, ve čtvrtek si totéž zopakovala v Senátu. Yellenová během obou vystoupení zopakovala, že ekonomika USA stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože směřuje správným směrem a udělala velký pokrok. Poznamenala také, že pozdější zvýšení sazeb by vedlo k jejich rychlejšímu růstu, což není žádoucí. Jinak ale ve svých vyjádřeních byla velmi opatrná. "V tuto chvíli nemáme žádný přesný termín, kdy by bylo vhodné zahájit zvyšování sazeb," uvedla mimo jiné. "Naše rozhodnutí se bude odvíjet od ekonomického vývoje a toho, jak tento vývoj ovlivní naše predikce," dodala. Vývoj americké ekonomiky podle šéfky Fedu naznačuje, že se bude situace ve Spojených státech nadále zlepšovat. Na spotřebitelské výdaje, které ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, budou podle šéfky Fedu nadále příznivě působit nízké ceny ropy a další pokles nezaměstnanosti. Protivítr v podobě posilujícího dolaru či poklesu kapitálových výdajů ropných firem kvůli nízkým cenám ropy podle Yellenové bude postupně slábnout.

Ve čtvrtek se konalo zasedání Evropské centrální banky, na němž bylo potvrzeno současné nastavení měnové politiky. Základní úrokovou sazbu ECB ponechala na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Během následující tiskové konference guvernér banky Mario Draghi oznámil, že ECB rozhodla o navýšení programu financování pro řecké banky (ELA) o 900 milionů eur. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Hlavní americké akciové indexy v závěru týdne kolísaly jen minimálně. Dow a S&P 500 se v pátek většinu dne pohybovaly v mínusu, zatímco Nasdaq se celý den držel nad nulou. S&P 500 nakonec v závěru obchodování mírné ztráty smazal a uzavřel v kladném teritoriu. Nasdaq posunul historické i zavírací maximum, mimo jiné díky prudkému růstu ceny akcií Google po nečekaně dobrých čtvrtečních hospodářských výsledcích firmy. Dow v pátek klesl o 0,19 % na 18 086,45 bodu, zatímco S&P 500 přidal 0,11 % na 2 126,64 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,91 % na zavírací maximum 5 210,14 bodu. Historické maximum Nasdaq krátce před koncem obchodování posunul ještě o dvě setiny bodu výše na 5 210,16 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 1,32 % na 11,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,35 %. Za celý týden Dow zpevnil o 1,84 %, S&P 500 připsal 2,41 % a Nasdaq přidal 4,25 %, což představuje jeho nejlepší týdenní výkon za devět měsíců.

Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, ale indexu STOXX Europe 600 (+0,06 %) se nakonec podařilo prodloužit nejdelší růstovou řadu od letošního ledna. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,06 % a německý DAX ztratil 0,37 %. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 4,35 %. Ze dna, na něž spadl 7. července, už index díky příznivému vývoji jednání věřitelů s Řeckem vzrostl zhruba o 9 %. FTSE 100 za týden přidal 1,5 %, CAC 40 4,56 % a DAX 3,16 %.

Index PX v pátek odevzdal 0,21 % na 1 024,94 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které odevzdaly přes tři procenta, a tlačily tak burzu dolů. V rally naopak pokračovaly cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena v pátek vyskočila o 11,96 % na 125,95 Kč poté, co se ve čtvrtek zvýšila o 8,12 %. Podle analytika z J&T Banky Milana Vaníčka trh zřejmě spekuluje na nadcházející výsledky, které by měly odhalit skutečnou podstatu pokračující O2 po nedávném štěpení na operátora a správce infrastruktury a datových center CETIN. O2 výsledky za druhý kvartál zveřejní 29. července.

Za celý týden index PX stoupl o 3,4 %, když největší zisk zaznamenaly akcie O2 C.R. (+25,1 %). Na opačném konci spektra byly v týdenním horizontu cenné papíry firmy Tatry Mountain Resorts (-4,5 % na 565 Kč).

Euro k dolaru v pátek ztratilo zhruba 0,43 % na 1,083 EUR/USD, zatímco dolar k jenu oslabil o 0,05 % na 124,06 USD/JPY. Za týden ale evropská měna k dolaru zpevnila o 2,3 % a dolar k jenu zpevnil o 3,2 %. Vůči koši světových měn dolar za celý týden posílil téměř o dvě procenta.

Severomořská ropa Brent v závěru týdne přidala 0,1 % na 57,09 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o 0,35 % na 51,14 USD za barel. Za celý týden barel Brentu zlevnil o 4,3 % a je zhruba deset procent pod úrovní z konce června. Cena WTI od pondělí klesla o 5,4 % a od začátku července se snížila asi o 15 %, což znamená nejhlubší propad od prosince. Celkový počet aktivních ropných vrtů v USA po dvou týdnech růstu klesl, a to o 7 na 638.

Zlato v pátek zlevnilo o 11 dolarů na 1 134,20 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o více než 11 centů na 14,88 USD za trojskou unci. Za týden zlato zlevnilo téměř o šest procent a cena stříbra klesla o více než devět procent.

Americké akcie v pátek uzavřely nejednotně, Dow mírně klesl, Nasdaq ale stoupl na nová maxima. Za celý týden stouply všechny tři hlavní indexy
Hlavní americké akciové indexy v pátek kolísaly jen minimálně. Dow a S&P 500 se většinu dne pohybovaly v mínusu, zatímco Nasdaq se celý den držel nad nulou. S&P 500 nakonec v závěru obchodování mírné ztráty smazal a uzavřel v kladném teritoriu. Nasdaq posunul historické i zavírací maximum, mimo jiné díky prudkému růstu ceny akcií Google po nečekaně dobrých čtvrtečních výsledcích firmy.
Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, mají za sebou nejlepší týden od letošního ledna
Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, ale indexu STOXX Europe 600 se nakonec podařilo prodloužit nejdelší růstovou řadu od letošního ledna.

Výhled

Nadcházející obchodní týden by se již měl plně nést v duchu letního klidu. Řecká krize se dostala mimo hlavní zorné pole investorů a příliš by trhy neměla hýbat ani případná vyjádření k očekávanému růstu úrokových sazeb. Analytici čekají, že Fed se sazbami začne hýbat buď v září, nebo v prosinci. Vyjádření Janet Yellenové jednoznačně hovoří ve prospěch letošního růstu sazeb a podobně se vyjadřují i další členové měnového výboru banky, který o nastavení měnové politiky rozhoduje.

Zajímavé bude, jak se Řecko postaví ke splátce vládního dluhopisu v objemu 3,46 miliardy eur, který ve svém portfoliu drží Evropská centrální banka a částečně také Evropská investiční banka. "Řecko je od konce června v prodlení se splátkami dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu, což zatím ale neznamená default. Případné nesplacení vládního dluhopisu by ale znamenalo prakticky okamžitý default, který by vedl k odříznutí řeckých bank od kapaček nutných k jejich přežití v podobě čerpání nouzového financování od ECB prostřednictvím ELA," říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Pondělí tak podle Jáče pro Řecko bude ve smyslu budoucnosti jeho bankovního systému a setrvání v eurozóně ještě významnější než 5. červenec, kdy se v zemi konalo referendum o reformách požadovaných mezinárodními věřiteli.

Zahýbat by trhy mohla výsledková sezóna. V zámoří bude čísla za druhé čtvrtletí reportovat zhruba čtvrtina firem, v Evropě asi deset procent. Z velkých jmen si v USA investoři nenechají ujít výsledky Morgan Stanley, IBM, Yahoo!, Applu, Microsoftu, Boeingu, Coca-Coly, McDonald's, General Motors, Caterpillaru nebo Visy.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Index S&P 500 na začátku července po dlouhé době otestoval 200denní klouzavý průměr. Od té doby neuplynuly ani dva týdny a trh je opět poblíž historických maxim. Ta index pravděpodobně brzy otestuje, je na horní hraně dlouhodobého rozpětí. Let výše však za sebou zanechal několik cenových odskoků. Zda se podaří dříve prolomit rezistenci, nebo uzavřít cenové odskoky a zůstat v rozpětí, se pravděpodobně ukáže již během nadcházejícího týdne," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.

Na pražské burze výsledkovou sezónu za druhý kvartál odstartuje petrochemický podnik Unipetrol, který výsledkový report zveřejní ve čtvrtek. Podle Vaníčka firma oznámí dosažení rekordního zisku EBITDA 4,4 miliardy korun, přičemž odhaduje, že by trh na čísla i přes vědomí pozitivních makroekonomických vlivů mohl zareagovat pozitivně a poslat akcie firmy výše.

Řecký parlament musí do středy schválit další balík reformních opatření, aby zemi zajistil již třetí program finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Premiér Alexis Tsipras čelí ztrátě podpory části svých spolustraníků, kteří nesouhlasí s dohodou s věřiteli, při schvalování reforem by ale jejich hlasy měly bez problémů nahradit hlasy opozice, se kterou Tsipras uzavřel příměří. Premiér také obměnil vládu, která by nyní měla být loajální jeho postupu vůči mezinárodním věřitelům.

Na ekonomická data týden příliš bohatý nebude. Více investory zaujmou snad jen indexy nákupních manažerů, které vyjdou v Asii, Evropě i USA, či britské maloobchodní tržby.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů. Investoři v Japonsku si díky státnímu svátku užijí den volna. Německo na trh dopoledne pošle index cen výrobců za červen a Bundesbank vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Eurozóna ještě zveřejní výsledek běžného účtu, Spojené království přidá statistiku půjček veřejného sektoru za červen a Portugalsko zprávu o inflaci a výsledek obchodní bilance. Spojené státy v pondělí žádná data nezveřejní. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou například Halliburton, Morgan Stanley nebo IBM.

Ani úterý na makrodata příliš bohaté nebude. V Číně vyjde v noci na úterý předstihový ukazatel, Švýcarsko dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a Portugalsko a Řecko ještě výsledek běžného účtu. Spojené státy zůstanou z pohledu makrodat stejně jako v pondělí stranou zájmu, když žádné zásadní statistiky nezveřejní. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí na trh pošlou v USA Yahoo!, Apple nebo Microsoft a v Evropě SAP či Novartis.

Polovina týdne bude na ekonomická data zajímavější. Austrálie zveřejní v noci na středu inflaci a s projevem vystoupí šéf tamní centrální banky Glenn Stevens. V Japonsku vyjde celkový index podnikatelské aktivity, ve Francii index podnikatelského klimatu, v Itálii průmyslové objednávky a maloobchodní tržby a britská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, který ukáže, kolik jejích hlasujících členů zvedlo ruku pro ponechání měnové politiky beze změny. Evropská komise prozradí, jak se ve společenství zemí platících eurem vyvíjí spotřebitelská důvěra, a v USA bude odpoledne zveřejněn index cen domů. Společnost Markit Economics přidá předběžný index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb a kompozitní PMI za červenec a odtajněny budou také údaje prodejích starších domů v USA. Kromě toho vyjdou ve Spojených státech jako každou středu údaje o počtu žádostí o hypotéku a zpráva o vývoji zásob ropy. Výsledky hospodaření za druhý kvartál představí ve Spojených státech Boeing, Coca-Cola či American Express a v Evropě například Iberdrola.

V noci na čtvrtek vyjde v Japonsku výsledek obchodní bilance. Dopoledne zveřejní Španělsko údaje o nezaměstnanosti za druhé čtvrtletí, Itálie výsledek obchodní bilance a Spojené království maloobchodní tržby a počet schválených hypoték za červen. V zámoří budou investoři jako každý čtvrtek sledovat hlášení o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu. Kanada odpoledne investorům nabídne statistiku maloobchodních tržeb. Do výsledkové sezóny přispějí v USA čísly McDonald's, General Motors, Caterpillar, Starbucks nebo Visa, v Evropě mimo jiné Credit Suisse, Daimler nebo Unilever a v Asii Hyundai Motor.

Pátek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Předběžný údaj za červenec vyjde v Japonsku a Číně, Francii a Německu a zveřejněn bude také za celou eurozónu. V Evropě navíc vyjdou i předběžné kompozitní ukazatele. PMI za zpracovatelský sektor odpoledne vyjde i v USA, kde budou navíc investoři sledovat ještě prodeje nových domů. Hospodářská čísla za druhý kvartál v závěru týdne odtajní ve Spojených státech Moody's a v Evropě například BASF.

O výhled na další obchodní týden jsme tentokrát požádali hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Po týdnu nabitém událostmi si relativně odpočineme. V USA ale probíhá výsledková sezóna, kterou investoři pozorně sledují. Trhy budou nadále zvažovat vývoj řecké dluhové krize, která by již ale neměla připravit žádná negativní překvapení. Makrodata v USA budou druhořadá (prodeje nových a existujících domů, index předstihových ukazatelů a předběžný index nákupních manažerů). Předběžné indexy nákupních manažerů budou nejzajímavějším údajem v eurozóně. Kromě nich za větší pozornost stojí už jen spotřebitelská důvěra v měnové unii.

Především stále trvající šance na zvýšení sazeb v USA posunula dolar zpět pod 1,1 EUR/USD. V týdnu kurz dolaru k euru mnoho impulzů nedostane, americká měna by měla být buď víceméně stabilní, nebo by mohla pomalu driftovat na silnější úrovně kvůli oživlým spekulacím na růst sazeb v USA.

Výnosy po poskočení nahoru na začátku týdne (úleva z nekonání grexitu) ve zbytku týdne směřovaly spíše dolů. Jak ve Spojených státech, tak v Evropě (zejména v Německu) jsou výnosy dluhopisů nízko a neodpovídají stavu a vyhlídkám měnové politiky. Americké bondy až pozoruhodně ignorovaly vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové a její ujištění, že stále počítá se zvýšením sazeb v letošním roce.

Roli v neochotě dluhopisových výnosů růst může hrát letní sezóna a obecně klidnější a stabilnější trhy. Cena ropy se po skokovém poklesu stabilizovala, pro blízkou budoucnost je však stále pravděpodobnější spíše další pokles než růst. Zlato se v pátek sesunulo pod důležitou hranici podpory na úrovni 1 150 USD za trojskou unci, což indikuje možnost dalšího poklesu jeho ceny. K poklesu cen zlata přispívá blížící se zvyšování sazeb v USA a horší vyhlídky vývoje ekonomik Číny a Indie.

Z hlediska makrodat nás v regionu čeká spíše volnější týden. V České republice vyjdou červencové ukazatele důvěry, v Maďarsku pak bude v úterý zasedat centrální banka, která by měla opět snížit úroky (očekává se snížení základní sazby o deset bazických bodů na 1,4 %).

Kurz koruny vůči euru se nachází v těsné blízkosti intervenční hranice ČNB 27 EUR/CZK, a prostor pro jeho další posílení tak v tuto chvíli již prakticky neexistuje. Z fundamentálních faktorů působí ve prospěch silnější koruny především rostoucí přebytek běžného účtu (v květnu kumulovaně téměř 100 miliard Kč). Další významnou, byť pouze jednorázovou podporou je rekordní příliv prostředků z unijních fondů (za první pololetí 126,8 miliardy Kč).

Ekonomický kalendář (týden od 20. července 2015) Ekonomický kalendář (týden od 20. července 2015)
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před 30 minutami

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před 43 minutami

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před hodinou

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn