Geopolitické vize exkluzivně na IW: EU se může bahnit kupředu další dvě dekády, Američany starý kontinent stále více frustruje
|

Geopolitické vize exkluzivně na IW: EU se může bahnit kupředu další dvě dekády, Američany starý kontinent stále více frustruje

Evropa má obrovský potenciál, zatím jím ale až příliš často mrhá. Časem a energií se plýtvá například při nekonečných debatách o reformě evropských institucí. Přitom jsou to tikající demografická bomba nebo hrozící imploze části subsaharské Afriky, z čeho bychom měli mít obavy a na co bychom se měli zaměřit, říká Erik Jones, profesor prestižní Johns Hopkins University. Navzdory tomu by ale (zatím) EU neodepisoval.

Spojené státy americké (USA) Evropská unie Geopolitická rizika
Erik Jones

EU prožívá turbulentní období. Řecká krize je podle části expertů jeho vyvrcholením; říkají, že jde o začátek konce projektu společné Evropy. Část odborníků naopak tvrdí, že se díky současným problémům konečně najde pevné podloží, na němž bude možné postavit něco udržitelného. Kde ve středně- a dlouhodobém horizontu Evropu vidíte vy?

Eurozóna bude větší, ne menší, i když jisté riziko jejího rozpadu existuje. Stejně tak podle mě bude větší také EU, některé balkánské státy se totiž nakonec stanou její součástí. Evropské hranice ale nebudou poklidné, což říkám s jistým rozechvěním. Budeme totiž nadále čelit bezpečnostním problémům jak v zemích bývalého Sovětského svazu, tak na Blízkém východě a v Severní Africe. Co se vnitřních záležitostí týče, bude se podle mě dále diskutovat o tom, jak zajistit férové fungování měnové unie a jak zakotvit férovost v dohodě o vypořádání se s ilegálními imigranty do Evropy.

Čím více členských států "Evropa" má, tím komplexnější a komplikovanější je babylon jazyků, zvyků a kultur, a tím obtížnější je najít společná řešení a směr. Neznamená proto vize větší "Evropy" riziko dalšího snížení její akceschopnosti?

Pokud bych měl být optimistou, doufal bych v to, že bude naopak mnohem stabilnější politická situace, což by Evropě umožnilo soustředit se méně na sebe a více na skutečné problémy v jejím okolí. Zároveň by to umožnilo soustředit se na některé zásadní interní starosti, například demografii. Dostupná čísla signalizují, že v této oblasti již zanedlouho proděláme změnu, která bude výzvou pro finanční stabilitu mnoha členských států EU. Přidám k tomu špetku realismu či pochybností a vyslovím i obavu, že se bude stále debatovat o reformě evropských institucí. Toto téma je přitom na stole od chvíle, kdy na Maastrichtské smlouvě zaschnul inkoust. Ano, na projektu společné Evropy se stále pracuje, ale nemělo by to být tak upachtěné.

Vycházejme tedy z tohoto předpokladu a zaměřme se na roli, kterou bude Evropa ve středně- až dlouhodobém horizontu hrát na mezinárodní scéně. Souhlasíte s premisou skupiny G3, podle které budou globální hospodářsko-politická pravidla napříště určována Spojenými státy, Čínou a EU?

Obamova administrativa na něco podobného určitě sázela. Vkládala velké naděje do toho, že se Evropa stane silným hráčem na globální scéně, přišlo ale velké zklamání. Čína se na druhou stranu stává silným hráčem, i když mi u ní stále scházejí určité věci, které determinují globálního lídra, respektive jsou nezbytné pro zajišťování globálních veřejných statků. Čína se do značné míry soustředí na vlastní zájmy, což je vzhledem k výzvám, jimž čelí na domácí frontě, pochopitelné. Nekritizuji ji proto, nicméně je kvůli tomu těžké s ní vyjednávat. Stará se o sebe a své zájmy, zatímco Spojeným státům jde o zájmy vlastní i celého světa. Evropa by měla dělat to samé co Amerika, tedy starat se o sebe i svět jako takový, ale zatím se to téměř neděje.

Nejen v souvislosti s přílivem uprchlíků se v Evropě množí hlasy, že by se kontinent měl více uzavřít a soustředit se převážně na interní problémy. Často se připomíná, že i USA ve svých formativních obdobích praktikovaly podobnou politiku.

V Africe se nyní dějí poměrně zásadní věci, a nejen v často zmiňované severní části kontinentu, ale i v subsaharské oblasti. Ta zažívá možná ještě dramatičtější věci než region na sever od Sahary. Neschopnost Evropy se tomu postavit čelem do velké míry vysvětluje vlnu uprchlíků, s níž se starý kontinent musí vyrovnávat. S kolapsy států v subsaharské Africe si Evropa neumí poradit, a tak hrozí, že se potíže v Somálsku a Súdánu rozšíří podél celé jižní hranice Sahary, což by bylo pro EU velice nepříjemné. Evropa se navíc v tomto regionu nemůže spoléhat na Spojené státy, a měla by se proto postavit na vlastní nohy. Nemyslím si ale, že se najde politický konsenzus, bez kterého podobný rázný krok či akce není možný.

Během studené války Spojené státy západní Evropu výrazně podporovaly a pokračovaly v tom i v 90. letech. S tím, jak se rozložení globálních sil mění a relativní síla USA eroduje, ale svou energii a pozornost stále více směřují jinam a po Evropě chtějí, aby dospěla. Té, jak říkáte, se to nedaří. Jak to ovlivní transatlantické partnerství?

Připomenu slova někdejšího amerického ministra obrany Roberta Gatese, který při svém vystoupení v NATO řekl, že americký prezident prostě nemůže předstoupit před Kongres a hájit navýšení výdajů na obranu s tím, že je potřeba vykompenzovat škrty, které v této kapitole udělali Evropané. I tak ale některé evropské země škrtají. V důsledku toho pak v USA na domácí politické scéně vzniká určité pnutí spojené s Evropou. Ta je přitom v amerických bezpečnostních materiálech označována za klíčový bod při styku s vnějším světem. V budoucnu by se to bohužel mohlo změnit.

Evropské mocnosti se alespoň na pohled stále snaží být vidět na globální scéně – Británie se angažovala v Libyi, Francie intervenuje ve svých bývalých subsaharských koloniích. Není tedy nahlížení na věci prizmatem výše výdajů na obranu příliš zjednodušené a ploché?

Spojené království se tváří, jako že chce být v zahraniční politice nezávislé na Evropě a na globální scéně asertivnější. Co ale ve skutečnosti dělá premiér David Cameron? Nejenže drasticky seškrtal výdaje na armádu a související programy, což bude mít dlouhodobé dopady na vývoj zbraní, on dokonce chybí na řadě klíčových summitů. Kde například byl, když se v Minsku jednalo o klidu zbraní na Ukrajině? I proto se domnívám, že Američané budou stále frustrovanější. A dvojnásob v případě, že v příštích prezidentských volbách zvítězí republikáni.

Kvůli jistému ochlazení vztahů se Spojenými státy, rychle rostoucí konkurenceschopnosti rozvíjejících se zemí i množícím se problémům na domácí scéně, respektive neschopnosti je dostatečně rychle a rázně řešit, se zejména ve "staré" Evropě opakovaně objevuje názor, že dobře již bylo. Souhlasíte? Měli by investoři a politologové EU "podvážit"?

Evropa má výtečné politické vůdce. Sice je často kritizuji, ale vůbec jim nezávidím práci, kterou musejí dělat. Je tu spousta velice chytrých lidí, kteří politickým špičkám radí. Přičtěme k tomu mnoho inteligentních a kreativních občanů. Vyjde nám, že bychom se měli být schopni s problémy vypořádat. Pokud se pozornost soustředí na opravdové problémy a podaří se určit priority, není důvod, proč by se z Evropy neměla stát výrazně akceschopnější jednotka, soubor členských států, případně silný a jednotný hlas tam, kde se státy shodnou na tom, že je to zapotřebí. Evropu tedy neodpisuji, jsem si ale vědom řady věcí, které mohou vést k tomu, že se kontinent bude další dekádu nebo dvě pouze "bahnit kupředu".

Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA