9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu
|

9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu

Před čtyřmi lety napsal James Altucher článek o tom, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií. Vzhledem k tomu, že od té doby akcie vydělaly investorům desítky procent, se to může zdát jako jedna velká zmýlená. Nedejte ale na první dojem.

Investiční guru Ponaučení pro investory Akciový trh

Altucher sice před čtyřmi lety věřil akciím a nakupoval je, ale většině lidí tuto možnost zhodnocení peněz nedoporučoval. Pro většinu lidí je to totiž stejné, jako když spláchnou peníze do záchodu, nebo ještě lépe uspořádají velkou party. Peníze je lepší si užít a být v klidu, ne se stresovat investováním. Proč?

1. Lidé to zkrátka neumí. Investování do akcií není jednoduché. Nejde jen o to nakoupit a sledovat, jak vydělají deset tisíc procent. Někdy je potřeba nakoupit akcie, sledovat, jak ztratí 80 %, a pak až vzrostou o 20 % nad kupní cenu. Je to o čekání a psychice, ta znamená 80 % úspěchu. Skutečnost je taková, že průměrný roční výnos akciových trhů je 10,7 %, ale průměrný roční výnos individuálního investora je 1,9 %. Více není potřeba dodávat.

2. Konkurence vás chce zničit. Nejen okrást, ale ještě pak zastřelit v temné uličce, kde to nikdo neuvidí. Víte, kdo jsou největší zloději vašich peněz? Warren Buffett a jemu podobní. Každý den chodí ulicemi, aby si vás našli, okradli vás o všechno, co máte u sebe, a pak vás ještě střelili do týla. Asi tak to vypadá na akciovém trhu.

3. Konkurence podruhé. Velcí investoři vědí, jak se dostat k informacím, které vy nikdy nedostanete. Někteří jsou prý schopni (možná je to fáma, možná ne) posílat své známé za finančními řediteli firem, aby se seznámili a získali informace o fungování společnosti. Nemusí jít hned o insider informace. Ale informace hýbou světem, zejména tím finančním.

4. Konkurence potřetí. Dalším extrémem je případ šikuly, který byl schopen se nabourat do databáze FDA (Food and Drugs Administration, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), kde díky speciálnímu programu hledal minimální rozdíly v jakýchkoli výkazech. Na první pohled se to nezdá, ale pokud dojde k minimální změně u nějakého zajímavého titulu, který má FDA pod dohledem, mohou se dít velké věci. Veřejnost se to dozví s několikadenním zpožděním, ale hacker je v pohodě a realizuje zisky. Vy to nejste.

5. Většinou jde o podvod. Podle Altuchera není možné věřit výkazům pro Komisi pro cenné papíry nebo tomu, že společnost dodržuje účetní standardy. Firma Enron také dodržovala účetní standardy, dokud nepřišel její bankrot.

6. Skutečného bohatství na akciových trzích dosáhnete pouze tehdy, když můžete držet napořád a nemusíte diverzifikovat. Ti, kdo nediverzifikovali (a není jich více než stovka) a stále drží akcie, vydělali balík, zatímco ostatní se o to pouze snaží za pomoci diverzifikace (těch jsou miliony). Warren Buffett, který je ztělesněním strategie "kup a drž navždy", říká, že "širokou diverzifikaci používají pouze investoři, kteří nevědí, co dělají".

7. Někteří investoři naopak vydělávají tím, že drží akcii miliontinu vteřiny. Některé firmy se specializují na realizaci velice rychlých obchodů, k čemuž jim slouží speciální algoritmy vyhledávající minimální cenové rozdíly. Při obrovských objemech a počtech obchodů vydělávají i na minimálních pohybech cen aktiv obrovské peníze. Spíše než o investování jde o matematiku. Kritická je rychlost, které běžní investoři nemohou konkurovat.

8. Další skupinou specialistů jsou intradenní obchodníci. Mnozí tvrdí, že jsou úspěšní, ale většinou je to lež. Existují i výjimky, to ano, když vám ale budou tvrdit, že je daytrading způsob vydělávání vhodný pro každého, nevěřte jim. Někdo dokáže vydělávat hokejem miliony dolarů, to ale neznamená, že všichni mohou být jako Gretzky nebo Jágr. Pravdou naopak je, že i úspěšní krátkodobí obchodníci často zaznamenávají velké ztráty.

9. Akcie jsou nudné. Představte si, že se vám líbí akcie společnosti, která vyvíjí lék na syndrom dráždivého tračníku. Nejprve si musíte zjistit, co to je syndrom dráždivého tračníku. Pak zjistit, které firmy se zabývají jeho léčbou, respektive vývojem léků (už jen zjistit počet těchto firem je problém), pak si o nich zjistit všechny dostupné informace, a nakonec se pokusit zjistit hodnotu dané společnosti. Po úmorných hodinách studia nakonec může dojít k tomu, že se někdo z FDA špatně vyspí a lék neschválí. Nemá to význam.

Takže Altucher byl sice optimistou, pokud jde o vývoj cen akcií, ale nedoporučoval se jimi vůbec zabývat. Podivné? Ani ne. Je to všechno podvod? Podle Altuchera ano. "V následujících letech se po světě prodají miliony iPadů, takže mám rád Apple. Nevěřím akciím, věřím inovaci," uvedl ale.

Jak na to?

Inovace je patrná v mnoha odvětvích. Energetika, technologie, biotechnologie, robotika, syntetická biologie, 3D tisk, internet věcí a tak dále. Altucherova strategie spočívá ve sledování fondů, které najímají vzdělané odborníky s velmi dobrým přehledem v daných oborech. Je dobré je sledovat a zpozornět vždy, když o sobě dávají vědět. Není to tedy o nenávisti k akciím. Jde spíše o to, že většina lidí by se akciím a indexovým fondům (zde už vůbec nejde něco ovlivnit) měla vyhnout.

Důležitým faktorem pro úspěch je vlastní názor. Například finanční média se tváří, že všemu rozumí, ale v důsledku se jim líbí pár titulů, jako jsou Apple, Twitter, Amazon a podobně. Jenže na akciových trzích jsou tisíce dalších firem. Je tedy důležité se rozhodovat na základě vlastních myšlenek. Když má někdo dostatek peněz, nápad a schopnosti, měl by investovat do sebe a vlastního byznysu. Má větší šanci na úspěch a znásobení svého kapitálu. Pokud chce někdo přesto zkusit akcie, může to zkusit tak, že bude sledovat úspěšné hedgeové fondy a investovat podle toho, jaké jejich manažeři otevírají pozice. Ale není to v žádném případě jednoduchá strategie, navíc v době, kdy manažeři mají problém překonat vývoj trhu.

Zdroj: Jamesaltucher.com
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 20 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus