Pohled investora: Neúspěch se odpouští aneb Podnikatelský karambol často vede k úspěchu

Pohled investora: Neúspěch se odpouští aneb Podnikatelský karambol často vede k úspěchu

Českou startupovou scénu dusí přebujelá byrokracie. Ani přístup k zahraničním investorům, kteří mají o mladé české štiky zájem, není příliš vstřícný. Přesto u nás vzniká řada zajímavých projektů. O mnohých z nich se ale dozvíme příliš pozdě na to, aby mohly "v přímém přenosu" inspirovat. Podrobnosti v pořadu Alter Eko na Rádiu ZET probírali Zdeněk Rudolský, jeden ze zakladatelů Hubu Praha, a Karel Půbal ze společnosti PricewaterhouseCoopers.

Česká ekonomika Byznys a podnikání Rozhovor

Karel Půbal: Z průzkumu trhu je zřejmé, že studenti a obecně mladí lidé preferují zaměstnání ve velkých firmách, jako jsou Škoda nebo Microsoft, popřípadě ve státní správě. Vy jste přitom nedávno otevřeli Hub v Brně a Ostravě. Nebojíte se nezájmu?

Zdeněk Rudolský: Současná doba podle mě přímo vybízí k tomu, aby se člověk staral sám o sebe. Hub jako takový nabízí možnost naučit se postarat sám o sebe v prostředí, které je trochu chráněné, které nabízí určité služby a společnost lidí, kteří se také snaží stát na vlastních nohou. I proto si myslím, že si Huby své lidi najdou.

Karel Půbal: V tomto kontextu mě napadá trochu pragocentristická otázka: Je v něčem jiný rozjezd startupu mimo Prahu, respektive liší se nějak pražský a mimopražský startupista?

Zdeněk Rudolský: Rozdíly jsou a nejsou zároveň. Když začínáte, stojíte prostě na startovní čáře a musíte být silná osobnost, musíte vědět, co chcete dělat, a trochu se orientovat v prostředí, kde chcete uspět. To je pro všechny stejné. Může se to nicméně lišit podle specifik jednotlivých projektů – některému se bude lépe začínat ve větším městě, u jiného je místo vzniku a zahájení činnosti lhostejné. Například u on-line projektů je na začátku celkem jedno, kde se fyzicky nacházíte. Pohybujete se totiž ve virtuálním prostředí, a proto stačí, že se dostanete k lidem, kteří vám pomohou. Máte stejnou šanci uspět v Ostravě, Praze nebo kdekoli jinde.

Karel Půbal: Máte zkušenosti se zahraničím, s tím, jak obdobné věci fungují mimo Česko. Když se tedy srovnáme s Evropskou unií a světem obecně, patříme spíše do ráje, či pekla, co se potřebné startupové infrastruktury týče?

Zdeněk Rudolský: Těžko říci, zda jde o nebe, peklo, nebo snad očistec. Faktem je, že spousta projektů, které u nás vznikají, nemá globální ambice. Ty, které je mají, se k tomu, že jsou českými projekty, začnou hlásit až ve chvíli, kdy uspějí. Jinými slovy, pojítko na Česko je viditelné až v okamžiku, kdy je pozdě na nějakou emoční vazbu širší skupiny lidí na daný projekt. Je škoda, že se neumíme pochválit, neumíme říci "začínáme sklízet úspěchy, pojďte to zkusit taky, ono to jde". Peněz je tu přitom dost a příležitostí dosáhnout úspěchu zde nebo za hranicemi také.

Karel Půbal: Podle mě se startupy musejí připravit na globální boj, a tím pádem se musejí dívat i za hranice. To v některých dokumentech vyprodukovaných českým státem postrádám.

Zdeněk Rudolský: Určitě platí, že máme administrativu, kvůli které není vždy snadné splnit vše, co je zapotřebí, aby člověk mohl firmu jednoduše a rychle založit. Stejně tak je kvůli tomu občas obtížné dělat věci tak, aby byli všichni spokojení, až přijde kontrola. Nicméně založit a úspěšně provozovat firmu není nemožné. Co může být obtížnější, například z pohledu investorů, je český daňový režim. Kdyby byl vůči přeshraničním investicím přátelštější, transakcí i peněz by mohlo přibývat.

Karel Půbal: Jedna věc je existující infrastruktura, druhá mentalita. V této souvislosti mě napadá vnímání neúspěchu, který je podle mě zdravý nejen pro firmu nebo projekt, ale i pro osobnostní rozvoj jednotlivců. U nás se asociace člověka s neúspěchem rovná ostrakizaci. Lidé se proto chybu nebo neúspěch bojí přiznat. V zemích, jejichž startupy patří ke světové špičce, je to naopak. Tam lidé dvakrát, třikrát havarují, ale stále se nevzdávají.

Zdeněk Rudolský: Obecně řečeno, šanci uspět by měl dostat každý. Hub je kupříkladu otevřen většině lidí, kteří se o sebe chtějí postarat, kteří chtějí zkusit něco nového. Když děláme nějaké akcelerační aktivity nebo lidi pomáháme nasměrovat kupříkladu k tomu, aby byli zafinancováni, bavíme se s nimi o tom, jací jsou a co mají za sebou. Případný neúspěch nemusí být stigma. Pokud si z něj člověk odnese, co si odnést má, jeho další projekt může být o to lepší, zdravější. Ví totiž, kde a proč havaroval. Pokud se člověk z neúspěchu poučí, je lepší a jeho projekt také.

Karel Půbal: Je tedy i zkušenost s neúspěchem něco, na co se při posuzování projektů díváte? Měli by investoři něco podobného brát v potaz?

Zdeněk Rudolský: Peníze se nedávají do projektu, dávají se primárně do člověka nebo skupiny lidí. Sebelepší projekt neuspěje, když za ním bude někdo, kdo nebude přesvědčen o tom, že dokáže uspět, pokud věci nepůjdou podle představ. Když projekt naopak není není dokonalý nebo myšlenka úplně dotažená, ale je za tím vším silný jedinec nebo skupina, existuje násobně vyšší šance, že dostane prostředky, získá důvěru a nakonec uspěje.

Pořad Alter Eko, v rámci kterého se přední čeští ekonomové ujímají role moderátorů, si můžete poslechnout na Rádiu ZET každou středu po zprávách v 9.30.

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
před hodinou

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
před hodinou

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
před hodinou

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport
Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:33

Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB

Regulační orgány v Hongkongu vyměřily malajsijské divizi americké investiční banky Goldman Sachs pokutu 350 milionů...
Goldman Sachs Americké akcie Singapur