Měsíční zpráva o elektřině: Dno na trhu s elektřinou v roce 2017, schválená pravidla pro povolenky a pokračování tažení proti uhlí
|

Měsíční zpráva o elektřině: Dno na trhu s elektřinou v roce 2017, schválená pravidla pro povolenky a pokračování tažení proti uhlí

Forwardová křivka cen elektřiny ukazuje dno v roce 2017, Evropský parlament schválil tržní stabilizační rezervu a americký prezident Barack Obama představil přísnější plán boje s emisemi v USA.

Komodity Elektřina Energetika Uhlí a koks Emisní povolenky Analytici ČS Petr Bártek

Forwardová křivka ukazuje dno v roce 2017

Během posledních dvou měsíců se cena elektřiny vyvíjela jako na houpačce. Růstový trend českého Cal16 kontraktu byl završen v půlce července na hodnotě 31,90 EUR/MWh, poté následoval pád až k současné hranici 30,70 EUR/MWh. Cena elektřiny tak s mírným zpožděním kopírovala výprodeje na trhu s ropou a ropnými produkty.

Ceny elektřiny

Relativně stabilní vývoj kurzu EUR/CZK neměl výrazný vliv na korunové ceny elektřiny, když zejména v průběhu července došlo ke konvergenci měnového kurzu k hranici 27 EUR/CZK, kterou trh vnímá jako klíčovou pro další zásahy centrální banky ve snaze udržet kurzový závazek.

V mezinárodním srovnání kopírovala česká elektřina věrně svůj německý ekvivalent, když se DE/CZ Cal16 spread držel v úzkém rozpětí 0,30-0,40 EUR/MWh. Po květnovém zploštění swapové křivky došlo v průběhu uplynulých dvou měsíců k zajímavému vývoji, kdy křivka cen ročních kontraktů dosahuje minima pro rok 2017 a následně začíná růst. Cal17 se tak obchoduje 0,70 EUR/MWh pod Cal16 a Cal18 se pohybuje 0,30 EUR/MWh nad cenou Cal17 kontraktu.

Obchodní aktivita se nesla v prázdninovém duchu a teprve výrazný propad cen na začátku srpna přilákal korporátní investory k nákupům Cal17 elektřiny.

Krátkodobý výhled: Horké léto a sazby v USA

V červenci ceny elektřiny na ročních kontraktech lehce poklesly v reakci na nadále klesající ceny černého uhlí a zemního plynu. U zemního plynu se projevila klesající cena ropy, u uhlí smíšené zprávy z Číny a Indie. Pokles dovozu uhlí do Číny sice v červenci zpomalil na meziročních asi 8 % (z předchozích dvojciferných hodnot), to ale vyvážilo oslabení dovozu do Indie. Meziroční pokles o 11 % po předchozích 15 měsících setrvalého růstu se nečekal. Důvody byly údajně hlavně na straně poptávky (změna zásob), ale roli hraje také poměrně solidní růst produkce u domácího producenta Coal India (+12 % meziročně ve 2Q2015).

Pokles nedokázaly vyvážit pokračující postupné oživení cen emisních povolenek (díky definitivnímu schválení MSR) ani současné horké počasí, které poslalo výše ceny měsíčních kontraktů. Spready byly v průběhu července volatilní. Trh nejdříve hodnotil poslední návrhy na uzavírání hnědouhelných elektráren v Německu jako slabší oproti původním plánům, později došlo k lehké korekci výše.

Negativně na trh dopadá i připojování 2,3 GW nové kapacity mořských větrných parků v Evropě (především v Německu, kde jde o 1,7 GW). Nově instalovaná kapacita těchto parků je již letos (podle oborové organizace EWEA) více než 50 % nad výstavbou za celý loňský rok. Výstavba mořských parků tedy v posledních měsících nabrala vyšší tempo, než bychom očekávali, a je mírně negativním faktorem pro spready na rok 2016. Dlouhodobé výhledy instalovaných kapacit to ale nemění.

Spotřeba elektřiny

Pro nejbližší měsíc předpokládáme víceméně klidné obchodování bez velkých událostí s mírně pozitivním trendem. Pokračující teplé počasí by mohlo pozitivně ovlivnit náladu, stejně tak pokračující oživení ekonomiky EU. Blížící se zvyšování sazeb v USA by mohlo podpořit dolar, a tedy i ceny komodit v eurech. Fundament trhu s uhlím (slábnoucí dovoz do Číny i Indie) ale zůstává slabý. Očekáváme pokračující mírný růst cen emisních povolenek. Pozornost bude tento týden upřena na hospodářské výsledky firem jako E.ON a RWE, které mohou něco naznačit směrem k výhledu kapacit a k zajišťovacím strategiím velkých hráčů.

Ceny elektřiny, uhlí a emisních povolenek

Oxid uhličitý: MSR schválena, Evropská komise implementuje dlouhodobé cíle

Na začátku července bylo Evropským parlamentem definitivně schváleno zavedení tržní stabilizační rezervy (MSR) od roku 2019. MSR bude v kostce fungovat tak, že nad určitým objemem kumulovaného přebytku povolenek na trhu se do ní "vloží" 12 % roční emise povolenek, a když přebytek poklesne pod určitou minimální hranici, bude se z rezervy 100 milionů povolenek ročně rozpouštět na trhu. V praxi se v prvních několika letech (podle nás do roku 2024) bude do MSR pouze přidávat. V MSR bude zahrnuto i 900 milionů "backloadovaných" povolenek z let 2014-2016.

Evropská komise následně 15. července zveřejnila návrh změn pro trh EU ETS po roce 2020. V souladu s očekáváním komise navrhla od roku 2021 zrychlení ročního poklesu objemu vydávaných povolenek ze současných 1,74 % na 2,2 %, aby bylo dosaženo cíle, tedy do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého v EU o 40 % oproti úrovni z roku 1990. V návrhu jsou také takzvaná rezerva pro nové instalace (250 milionů povolenek), inovační fond (450 milionů povolenek) a modernizační fond a přidělování povolenek zdarma 10 níže příjmovým zemím včetně ČR (310 milionů povolenek). Návrh komise je v souladu s rámcovými cíli pro rok 2030, které dříve schválila Rada ministrů EU. Návrh nyní projde standardním kolečkem v Evropském parlamentu a Radě ministrů.

Podle našeho názoru je rok 2019 pro zavedení MSR relativně pozdní datum a v letech 2017-2018 hrozí opětovný převis na trhu. Dlouhodobý výhled po roce 2019 je ale příznivý. Trh tak v případě schválení návrhů Evropské komise bude pravděpodobně dočasný převis v letech 2017-2018 "diskontovat", a ceny povolenek tak nijak výrazně korigovat nebudou. To podporují i naše odhady, kdy po zakalkulování nových dat o trhu s povolenkami očekáváme v letech 2017-2018 jen velice mírný nárůst přebytku. Ohledně ceny povolenek tak zůstáváme optimisty, ačkoli by růst měl být v nejbližších letech jen postupný.

Konečný kompromis ohledně uhelných elektráren v Německu?

Na začátku července přišla německá vláda s kompromisním řešením původně navrhované uhlíkové daně na uhelné elektrárny. S výrobci se nakonec dohodla na odstavení 2,7 GW (asi 2 % celkové konvenční kapacity) nejstarších hnědouhelných elektráren od roku 2017. Tyto elektrárny budou na čtyři roky přidány do kapacitní rezervy a po roce 2020 definitivně uzavřeny.

Toto opatření by mělo být jedním z nástrojů, s nimiž Německo dosáhne svého vlastního cíle do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého o 40 %. Jedná se o kompromis vlády a výrobců elektřiny. Není jisté, kolik úspory emisí přinese. Bude navíc podléhat schválení ze strany orgánů EU, protože odstavené elektrárny mají dostávat po dobu 4 let státní podporu (platby za kapacitu). Trh (clean-dark spready) na tento kompromis reagoval negativně, protože dřívější návrhy na zavedení uhlíkové daně slibovaly výraznější pokles kapacit. V kontextu souběžného zavírání jaderných elektráren ale vnímáme tuto dohodu jako další příspěvek k postupnému utahování trhu. Navíc se stejně jako u jaderných elektráren bude jednat o zavírání kapacit s největším využitím.

Ceny CDS a zemního plynu

Špatná zpráva pro uhlí: USA plánují snížení emisí oxidu uhličitého o 32 %

Prezident USA na začátku srpna zveřejnil upravený klimatický plán, který má za cíl v USA do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 32 % oproti úrovni z roku 2005. Obnovitelné zdroje by měly v roce 2030 tvořit 28 % instalované kapacity. Jednotlivé státy unie mají své vlastní cíle snížení emisí a mají do roku 2018 (původně 2016) vypracovat plán, jak těchto cílů dosáhnout. Je přitom ponecháno na jednotlivých státech, jaké technologie a pravidla (například trh s povolenkami) k dosažení cíle použijí. Vlastní kontrola plnění cílů se posouvá z roku 2020 v původním návrhu na rok 2022. Důležitým bodem plánu jsou také pobídky pro brzké budování obnovitelných zdrojů, za které mohou státy dostat kredity na vypouštění oxidu uhličitého po roce 2022.

Tento plán je prodloužením dřívějšího závazku snížit emise do roku 2020 o 17 % a do roku 2025 o 26-28 % a mírným zpřísněním původního loňského plánu snížit emise o 30 %. Termíny pro implementaci ze strany států byly prodlouženy o dva roky. Plán čelí silnému odporu států závislých na produkci uhlí a bude jistě napaden u soudu. Z krátkodobého pohledu i vzhledem k posunutým termínům neočekáváme výraznější dopady na trhy s uhlím či s CO₂. Postupné uzavírání zhruba pětiny americké uhelné kapacity už je v běhu tak jako tak. Dlouhodobě se ale jedná o další zpřísnění limitů emisí, nový plán navíc preferuje obnovitelné zdroje a jádro na úkor například zemního plynu. Tento plán tedy zapadá do dlouhodobě negativního výhledu pro spotřebu uhlí.

Futures křivky Kalendář a slovníček pojmů
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 21 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus