Co musíte ráno vědět (14. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, čeho se bojí Evropská centrální banka a který světový politik je milovníkem cibule? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zamířily opatrně vzhůru, seanci ale zakončily smíšeně kolem nuly. Pokles kurzu čínské měny zpomalil a čínská centrální banka po devalvaci jüanu uvedla, že pro další pokles kurzu měny už není důvod. Dow uzavřel s mírným ziskem 0,03 % na 17 408,25 bodu, zatímco S&P 500 ztratil 0,13 % na 2 083,39 bodu a Nasdaq oslabil o 0,21 % na 5 033,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,88 % na 13,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,19 %. Devět z deseti hlavních sektorů zakončilo seanci v mínusu. Největší ztráty zaznamenaly akcie z energetického odvětví, tituly ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z telekomunikačního odvětví. Jediným rostoucím sektorem bylo cyklické spotřební zboží.

Pokles o 5 %? To nemá smysl řešit!

Proč je také tak důležité, jak se budou měnit sazby

2. Evropské akcie ve čtvrtek ožily díky výsledkové sezóně i uklidnění situace kolem Číny

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně ožily poté, co ve středu zažily největší jednodenní propad od října loňského roku. Britský FTSE 100 odepsal 0,04 %, francouzský CAC 40 naopak posílil o 1,25 % a německý DAX o 0,82 %. Regionálnímu indexu STOXX Europe 600 k 0,97% zisku dopomohly hospodářské výsledky firem a také uklidnění situace kolem měnového kurzu v Číně. Nestlé připsala 2,7 % v reakci na silnější růst půlročních prodejů, než se čekalo. TUI zase posílila o více než 7 %, když uvedla, že její zisk poroste tempem u horní hranice rozmezí, které dříve předvídala. Ožily také akcie společností, které v předchozích dnech negativně reagovaly na oslabující čínský jüan. LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton připsala bezmála 3 % poté, co za předchozí dva dny ztratila přes 10 %. Ožily i akcie automobilek, které kvůli oslabení jüanu zažily nejprudší pokles od roku 2011.

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, nahoru jí pomohly akcie ČEZ, Erste a O2 C.R.

Index PX ve čtvrtek přidal 0,49 % na 1 027,53 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala opět skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,51 %. Co do objemu následovaly cenné papíry Komerční banky, které naopak 0,71 % odepsaly, zatímco třetí nejobjemnější titul, Erste Group Bank, přidal přes 2 %. Krátce po 23.00 SELČ společnost MSCI oznámila, že do indexu MSCI Czech Republic zařadí místo nedávno vyřazených akcií O2 C.R. cenné papíry Pegasu Nonwovens. Analytici z České spořitelny očekávali, že do MSCI budou přidány buď znovu akcie O2 C.R., nebo právě cenné papíry Pegasu Nonwovens. Spekulace na tento vývoj poslaly akcie O2 C.R. ve čtvrtek o více než 8 % nahoru a Pegas Nonwovens posílila o bezmála 2 %. V průběhu odpoledne akcie Pegas Nonwovens dokonce posilovaly až o 2,7 % na rekordních 855 Kč. Naproti tomu akcie Unipetrolu po zprávě o výbuchu a požáru v Litvínově spadly o 5 %. Po dvou explozích v části areálu litvínovské chemičky vypukl podle zpráv požár, který si vyžádal evakuaci zhruba tisíce lidí. Ve čtvrtek se nedařilo ani akciím Fortuny, které zareagovaly téměř 10% propadem na zprávu o odchodu hlavního bookmakera a ředitele slovenské pobočky z firmy.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

V pátek budou trhy sledovat australské maloobchodní tržby, zprávy o HDP Itálie, Francie, Německa a celé eurozóny, jejíž statistický úřad Eurostat navíc zveřejní ještě inflační data. Zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí vyjde také v České republice. Odpoledne se budou investoři v zámoří soustředit na index výrobních cen, průmyslovou výrobu a předběžný index důvěry spotřebitelů v americkou ekonomiku od Michiganské univerzity. Výsledkovou sezónu v Evropě obohatí mimo jiné Swiss Life Holding a v Číně China Petroleum & Chemical, China Construction Bank, PetroChina a Sands China. Co investoři sledovali celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB má obavy z vývoje na burze v Číně a možných kroků Fedu

Přílišná kolísavost finančních trhů v Číně by mohla mít na zatím křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání vedoucích představitelů Evropské centrální banky. Ekonomiku eurozóny by prý mohlo negativně ovlivnit rovněž očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

6. Dudley (Fed): Zvýšení sazeb se blíží, oslabení jüanu bylo správným krokem

Oslabení čínského jüanu je pravděpodobně správným krokem, pokud je ekonomika ve skutečnosti slabší, než čínská vláda očekávala. Řekl to ve středu William Dudley, prezident pobočky Fedu v New Yorku. "Je zcela zřejmé, že pokud je čínská ekonomika slabší, než vláda očekávala, není zcela nerozumné, aby čínská měna tuto slabost vyrovnala," řekl Dudley. "Je příliš brzy na to soudit, co se děje v Číně ve vztahu k její měnové politice. Očividně došlo k tomu, že jüan posiloval spolu s americkým dolarem," uvedl v projevu dále Dudley.

7. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 %, bez aut o 0,4 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 %, bez aut o 0,4 %, jak se očekávalo. Američané více utráceli za automobily či jídlo v restauracích, vyplývá ze čtvrtečních údajů ministerstva obchodu. Ministerstvo zároveň zpřesnilo údaje za červen. Podle zpřesněných dat zůstaly tržby beze změny, původně ministerstvo uvedlo, že se o 0,3 % snížily.

8. Ruský premiér rozšířil zákaz dovozu potravin na další země

Rusko ve čtvrtek přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Ukrajině, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení podepsal premiér Dmitrij Medveděv.

9. Zaměstnanci Deutsche Bank čelí obžalobě kvůli daňovým podvodům

Německá prokuratura obžalovala sedm současných a jednoho bývalého zaměstnance společnosti Deutsche Bank za údajné daňové podvody související s obchodováním s emisními povolenkami. Způsobené škody prokuratura odhaduje na 220 milionů eur, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

10. Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně expandovala

Řecká ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila k růstu. Tamní statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,8 %. V prvním kvartálu HDP podle zpřesněných údajů stagnoval, namísto původně ohlášeného poklesu o 0,2 %.

Finanční výbor řeckého parlamentu schválil dohodu o nové pomoci

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australský premiér má očividně slabost pro cibuli

Letos v dubnu si světová média povšimla, jak odolné chuťové pohárky má australský premiér Tony Abbott. Při návštěvě farmy se tehdy s chutí zakousl do cibule, a dokonce ještě dotyčnému farmáři pochválil její chuť.

Zdá se však, že se nejednalo o ojedinělý "incident" - před čtyřmi roky se Abbott do cibule před zraky kamer zakousl rovněž s chutí, a dokonce si do ní pak kousl ještě několikrát, aniž by uronil jedinou slzičku.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst