Co musíte ráno vědět (19. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (19. srpna)

Jak si v úterý vedly akcie na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí výstavba ve Spojených státech a proč stála v neděli na Piccadilly Circus v Londýně polonahá dívka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely v mínusu, Dow přerušil sérii tří růstů v řadě

Americké akcie v první polovině úterního obchodování mírně oslabovaly. Ve druhé polovině seance propad ještě prohloubily a nakonec tři hlavní indexy odepsaly od dvou do přibližně šesti desetin procenta. Wall Street podkopaly propad cen čínských akcií a slabší výsledky maloobchodního prodejce Wal-Mart Stores. Většímu poklesu cen akcií ale bránily příznivé údaje z amerického realitního trhu. Dow oslabil o 0,19 % na 17 511,34 bodu, S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 096,92 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,64 % na 5 059,35 bodu. Index volatility VIX poskočil o 5,91 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA ze zvýšil o necelé tři bazické body na 2,19 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Klesly zejména akcie ze sektoru základních materiálů, tituly z odvětví energetiky a cenné papíry ze sektoru technologií. Relativně nejlépe si naopak vedly finanční tituly a akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a zdravotní péče.

Tristní pohled: Kdo že to drží americký akciový trh nad vodou?

2. Evropské akcie v úterý rozšiřovaly předchozí zisky, dařilo se především farmaceutickým společnostem

Evropské akcie v úterý posilovaly druhý den v řadě díky známkám toho, že by americká ekonomika mohla posilovat. Britský FTSE 100 odepsal 0,37 %, francouzský CAC 40 0,27 % a německý DAX 0,22 %. Regionální STOXX Europe 600 však zpevnil o 0,2 % poté, co byla zveřejněna data o zahájené výstavbě ve Spojených státech, která byla v červenci největší od října 2007. Od minulého týdne, kdy Čínská lidová banka oslabila jüan, investoři bedlivě sledují akcie evropských automobilek, jejichž prodeje v Číně kvůli slabé měně nejspíše utrpí. Sektor automobilek v indexu Stoxx Europe 600 v úterý ztrácel přes 2 %. Naproti tomu sektor zdravotní péče vyrazil vzhůru v čele s akciemi Novo Nordisk a Shire, které posilovaly o více než 1,5 %.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Návrat Íránu na globální scénu může změnit pravidla hry. Profitovat by z něj mohli výrobci čistých energií a Volkswagen

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX oslabil o 0,15 % na 1 021,21 bodu. Největší zobchodovaný objem již tradičně zažily akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,74 %. V závěsu za nimi se co do objemu držely cenné papíry Komerční banky, které oslabily o 1,35 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, naopak posílila o 1,28 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR před středečním zveřejněním výsledků za první pololetí zakončily jen lehce pod nulou, zato cenné papíry NWR vyskočily o 10 %. Akcie znojemské Pegas Nonwovens stále těží ze zařazení titulu do indexu MSCI a oznámení zpětného odkupu akcií z minulého týdne a v úterý připsaly 1,89 %. Naproti tomu Unipetrol odevzdal 3,4 %.

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Kdybych věděl, co udělá ČNB, banku bych na to samozřejmě připravil. Koruna by měla být silnější

4. Očekávané události

Ve středu vyjde ve světě série makrodat, celý den ale trhy budou čekat na zprávu o americké inflaci. Očekává se, že v červenci ceny v USA v meziročním srovnání stouply o 0,1 % a meziměsíčně se zvedly o 0,2 %. V červnu byly vyšší meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 0,1 %. V noci na středu zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance a také index celkové podnikatelské aktivity. Eurozóna dopoledne přidá výsledek běžného účtu a stavební výrobu a ve Spojených státech odpoledne kromě zprávy o inflaci bude odtajněn ještě zápis z posledního zasedání FOMC a jako každý týden vyjdou statistika žádostí o hypotéku a zpráva o vývoji zásob ropy. Hospodářská čísla zveřejní v USA Target nebo Staples, v Evropě Raiffeisen Bank International, Glencore, Carlsberg či Swisscom, v Číně Bank of China a na pražské burze Philip Morris ČR. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci vzrostla na nejvyšší hladinu od října 2007

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci vzrostla meziměsíčně o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 1,206 milionu jednotek, což je nejvíce od října 2007. Očekával se růst na 1,186 milionu jednotek. Červnový růst o 9,8 % byl revidován výrazně výše na +12,3 %, tedy z původně hlášených 1,174 milionu na 1,204 milionu. Počet vydaných stavebních povolení naopak klesl nejvíce od roku 2008, a to o 16,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,12 milionu, očekával se 8% pokles na 1,237 milionu.

6. Turecká lira spadla kvůli politické nejistotě na rekordní minimum

Turecká lira se v úterý kvůli politické nejistotě v zemi propadla na rekordní minimum. Kurz turecké měny letos klesl již o zhruba 18 %, centrální banka ale ani na srpnovém zasedání proti jeho poklesu nezasáhla. Turecké vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) se po červnových volbách nepodařilo získat partnera do koalice a rýsují se předčasné parlamentní volby.

7. Řecko opět zmírnilo omezení pohybu kapitálu

Řecká vláda opět zmírnila omezení pro pohyb kapitálu, která zavedla v důsledku dluhové krize. Řekové tak nyní mohou převádět menší částky do zahraničí a zakládat nové bankovní účty k hrazení splátek úvěrů či daní.

8. Inflace ve Spojeném království v červenci zrychlila na 0,1 % meziročně, jádrová inflace je nejvyšší za pět měsíců

Meziroční inflace ve Spojeném království v červenci vzrostla na 0,1 % po červnové nule, na níž měla dle očekávání stagnovat. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 1,2 %, tedy maximum za posledních pět měsíců, očekávalo se mírnější zrychlení na 0,9 % z červnových 0,8 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %, čekal se 0,3% pokles po červnové stagnaci.

Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění

9. Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci meziměsíčně klesly o 0,4 % a meziročně o 3 %

Meziměsíčně vzrostly ceny stavebních prací o 0,1 %. Ceny zemědělských výrobců klesly o 0,7 %, průmyslových výrobců o 0,4 % a tržních služeb o 1,0 %. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 9,0 % a průmyslových výrobců o 3,0 % a ceny tržních služeb o 0,2 %. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,3 %. Informoval o tom Český statistický úřad.

10. Amazon otevře v Praze nový větší sklad na vrácené zboží

Americký internetový obchod Amazon.com plánuje otevřít v pražských Horních Počernicích halu na vrácené zboží. Práci by v ní měly najít zhruba tři tisíce lidí. Nahradit by měla sklad pro reklamované zboží z Německa s tisícovkou zaměstnanců, který si nyní firma pronajímá v Dobrovízi u Prahy a už jí nestačí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dívka stála se zavázanýma očima ve spodním prádle na Piccadilly Circus. Proč?

Jae Westová na střední škole a i pár let po ní trpěla poruchou příjmu potravy. Tato zkušenost ji dovedla až na Piccadilly Circus, kde se svlékla do spodního prádla, zavázala si oči páskou a o nohy si opřela ceduli s nápisem "Stojím tady za každého, kdo se kdy potýkal s poruchou příjmu potravy a problémem se sebevědomím jako já. Kresbou srdce na mé tělo vyjádřete svou podporu sebepřijetí". Veřejným přijetím sebe samotné se Jae dle svých slov snažila přimět lidi pochybovat o tom, jaký mají vlastně vztah sami k sobě a svému tělu. O tom, jak se cítila polonahá v polední nedělní špičce, si můžete přečíst zde.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus