Co musíte ráno vědět (20. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak si v polovině týdne vedly burzy v Evropě a Spojených státech, co schválil německý Spolkový sněm a čím jezdí evropské národy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu z červených čísel nedostal ani Fed

Americké akciové trhy ve středu otevřely v mínusu kvůli vývoji na asijských burzách a obavám z negativních dopadů zpomalování růstu čínské ekonomiky. V průběhu první poloviny obchodování ztráty prohlubovaly, odpolední zveřejnění zápisu z červencového zasedání americké centrální banky (Fed) ale znamenalo návrat k nule. Tam se ovšem indexy moc neohřály a den zakončily výrazně v mínusu. Největší ztrátu zaznamenal index DJIA, který odepsal 0,93 % na 17 348,73 bodu. Následoval širší S&P 500, který klesl o 0,83 % na 2 079,61 bodu. Technologický Nasdaq Composite ztratil 0,8 % na 5 019,05 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,59 % na 15,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl téměř o sedm bazických bodů na 2,126 %. V mínusu ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Kvůli výraznému poklesu cen ropy zaznamenal největší ztráty energetický sektor (-2,52 %). O více než procento klesly také odvětví základních materiálů (-1,46 %) a sektor necyklického spotřebního zboží (-1,08 %).

Tristní pohled: Kdo že to drží americký akciový trh nad vodou?

Akcie: Vývoj do strany jako nový normál pro býčí trh?

2. Evropské akcie ve středu sklouzly na šestitýdenní minima

Evropské akcie ve středu sklouzly na šestitýdenní dno kvůli obavám ze zpomalujícího růstu čínské ekonomiky, jež stahovaly zejména akcie exportně orientovaných firem. Britský FTSE 100 ztratil 1,88 %, francouzský CAC 40 1,75 % a německý DAX 2,14 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 1,76 %, a spadl tak na nejnižší hodnotu za posledních šest týdnů. Stahovaly ho především automobilky a chemický sektor. Glencore klesla přes 9 % na rekordní minimum, když ohlásila neuspokojivé výsledky. Následně část ztrát smazala a zakončila seanci jen o 7,22 % slabší. PSA Peugeot Citroën a Daimler oslabily o více než 2,5 % a BASF odevzdala bezmála 3 %.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Návrat Íránu na globální scénu může změnit pravidla hry. Profitovat by z něj mohli výrobci čistých energií a Volkswagen

Řecko vs. Itálie: I ve spodních patrech tabulky to vře

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, akcie Philip Morris ČR po hospodářských výsledcích připsaly 2,5 %

Index PX ve středu odepsal 0,1 % na 1 020,17 bodu. Největší zobchodovaný objem ve středu zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o více než 2 %. Cenné papíry skupiny ČEZ naproti tomu o více než 2 % zpevnily a Erste Group Bank připsala 0,79 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR po zveřejnění hospodářských výsledků posílily o 2,5 %. Společnosti v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk na 1,343 miliardy Kč z 1,05 miliardy Kč v prvních šesti měsících loňského roku. Zisk před zdaněním společnosti stoupl na 1,648 miliardy Kč z 1,294 miliardy Kč a zisk na akcii se zvýšil na 489 Kč z 382 korun. Akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsaly 0,2 % a telekomunikační O2 C.R. podražila o 0,85 % navzdory tomu, že ve středu ohlásila rozsáhlý výpadek služeb na části území ČR. Naproti tomu akcie pojišťovny VIG ztratily 1,6 % a nedařilo se ani Unipetrolu, který oslabil o procento. Ve čtvrtek ráno mají zveřejnit hospodářské výsledky společnosti Stock Spirits a NWR. Stock Spirits ve středu připsala procento, zatímco NWR po úterním posílení o 10 % ve středu zakolísala směrem dolů.

David Marek (Deloitte): Co Česká republika a domácí firmy ztrácejí na evropskou elitu?

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Kdybych věděl, co udělá ČNB, banku bych na to samozřejmě připravil. Koruna by měla být silnější

4. Očekávané události

Čtvrtek bude z pohledu makrodat a očekávaných událostí vůbec nejnabitější z celého týdne. V Německu vyjde index výrobních cen, ve Spojeném království maloobchodní tržby a v Řecku a Portugalsku výsledek běžného účtu. V zámoří vyjdou statistika prodejů starších domů, index aktivity filadelfského Fedu a jako každý týden také zpráva o vývoji zásob zemního plynu a statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti. S projevy dále vystoupí šéf pobočky americké centrální banky v Minneapolis Narayana Kocherlakota a šéf sanfranciského Fedu John Williams a výsledkovou sezónu obohatí v USA Salesforce.com, Hewlett-Packard nebo Gap, v Evropě například Koninklijke Ahold, v Číně operátor China Mobile a v ČR Stock Spirits a NWR. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Likérka Stock Spirits nadále upozorňuje, že budou její výsledky kvůli komplikované situaci na polském trhu slabší. Meziročně by nicméně čísla za první pololetí měla vyznít pozitivně, a to zejména díky efektu nízké srovnávací základny z loňského roku. Tržby by firmě měly vzrůst o necelé procento na 139 milionů eur, zisk EBITDA by se měl zvýšit taktéž o necelé procento na 28,4 milionu eur a zisk EBIT by měl stoupnout o 1,1 % na 23 milionů eur. Čistý zisk by měl firmě v 1H2015 meziročně klesnout o 17,9 % na 13,8 milionu eur, při vyloučení vlivu jednorázových účetních operací by nicméně měl být meziročně nižší jen o 0,6 %.

Uhelná společnost NWR již oznámila produkci a realizované prodejní ceny uhlí za druhé čtvrtletí. Firma 13. července uvedla, že jí produkce za druhý kvartál vzrostla na 1,83 milionu tun z 1,78 milionu tun v prvním čtvrtletí. Realizovaná cena koksovatelného uhlí byla 95 eur za tunu a společnost ho prodala 1,08 milionu tun. Naopak realizovaná cena energetického uhlí klesla na 49 eur za tunu z 56 eur v předchozím čtvrtletí a společnost ho prodala 685 tisíc tun. Finanční výsledky NWR za 2Q by měly být podle Petra Bártka z České spořitelny nadále slabé, meziročně nicméně lepší. Zisk EBITDA by měl firmě vzrůst o 4 % na 7,4 milionu eur, záporný výsledek ukazatele EBIT by se měl zlepšit o 76,8 % na -3,6 milionu eur a čistá ztráta firmy by se měla snížit na 14,8 milionu eur z 30,2 milionu eur. Tržby by se společnosti měly meziročně snížit o 13,3 % na 150,7 milionu eur ze 173,8 milionu eur, mezikvartálně by však měly o 11,4 % vzrůst. Peněžní prostředky a ekvivalenty by firmě měly klesnout na 80 milionů eur.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německý parlament schválil třetí záchranný balík pro Řecko

Německý Spolkový sněm ve středu velkou většinou schválil třetí záchranný balík pro Řecko. Pro další evropskou pomoc zadlužené zemi se vyslovilo 454 z 585 přítomných poslanců. Atény by v rámci záchranného balíku měly během tří let získat až 86 miliard eur.

6. Řecký novinář varuje před americkými profesory ekonomie, nevynechal ani Paula Krugmana

Prominentní američtí levicoví ekonomové Paul Krugman, Joseph Stiglitz a Jeffrey Sachs prokázali Řecku velmi špatnou službu, když povzbuzovali radikály ve vládě Alexise Tsiprase k prosazování nezodpovědných plánů na odtržení od eurozóny a ostrou konfrontaci s evropskými věřiteli. Na předním americkém zpravodajském serveru Politico to uvedl novinář z řeckého konzervativního listu Kathimerini Jannis Palaiologos.

7. Maďarské banky převedou na forinty devizové spotřebitelské úvěry

Banky v Maďarsku budou muset převést na forinty i spotřebitelské úvěry, které si lidé v minulosti vzali v cizích měnách. Rozhodla o tom ve středu maďarská vláda po jednání s bankami. Loni banky musely převést za značných ztrát na forinty rozsáhlý objem devizových hypoték, to ale nakonec zachránilo dlužníky i věřitele před těžkými dopady dramatického zpevnění švýcarského franku z počátku roku, uvedla agentura Reuters.

8. Tempo inflace ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně z červnových 0,1 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu po červnovém zvýšení o 0,3 %. Jádrová inflace (očištěná o ceny potravin a energií) meziměsíčně zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, očekávala se stagnace, zatímco meziročně zůstala stabilní na červnovém tempu 1,8 %, jak se očekávalo. Ceny energií meziročně klesly o 14,7 % a ceny pohonných hmot o 29,7 %.

9. Majitelé vybuchlého čínského skladu prý zneužívali konexe

Jedním ze dvou majitelů vybuchlého přístavního skladu s nebezpečným materiálem v čínském Tchien-ťinu je jistý Tung Če-süan, syn bývalého šéfa přístavní policie ve městě. Podle čínských médií tak příslušná společnost využívala svých známostí mezi vlivnými lidmi k obcházení bezpečnostních pravidel. Ničivá exploze z minulé středy si vyžádala 114 životů. Dalších 674 lidí skončilo v nemocnici a 65 osob je stále nezvěstných. Exploze způsobila rovněž obrovské materiální škody.

10. Fed dal najevo ochotu zvýšit sazby, obává se ale vývoje v Číně

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dal na svém červencovém zasedání najevo obavy ze slábnoucího růstu světové ekonomiky. Zápis ze zasedání FOMC ale zároveň signalizuje, že Fed se díky zlepšujícím se podmínkám na trhu práce v USA přibližuje ke zvýšení úrokových sazeb. Pokud se tak stane už v září, bude to první zpřísnění měnové politiky v USA po téměř deseti letech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čím se nejvíce jezdí v Evropě?

Nejprodávanější značky aut v roce 2014

Posted by investicniweb.cz on 18. srpen 2015
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
před hodinou

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna