Co musíte ráno vědět (20. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak si v polovině týdne vedly burzy v Evropě a Spojených státech, co schválil německý Spolkový sněm a čím jezdí evropské národy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu z červených čísel nedostal ani Fed

Americké akciové trhy ve středu otevřely v mínusu kvůli vývoji na asijských burzách a obavám z negativních dopadů zpomalování růstu čínské ekonomiky. V průběhu první poloviny obchodování ztráty prohlubovaly, odpolední zveřejnění zápisu z červencového zasedání americké centrální banky (Fed) ale znamenalo návrat k nule. Tam se ovšem indexy moc neohřály a den zakončily výrazně v mínusu. Největší ztrátu zaznamenal index DJIA, který odepsal 0,93 % na 17 348,73 bodu. Následoval širší S&P 500, který klesl o 0,83 % na 2 079,61 bodu. Technologický Nasdaq Composite ztratil 0,8 % na 5 019,05 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,59 % na 15,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl téměř o sedm bazických bodů na 2,126 %. V mínusu ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Kvůli výraznému poklesu cen ropy zaznamenal největší ztráty energetický sektor (-2,52 %). O více než procento klesly také odvětví základních materiálů (-1,46 %) a sektor necyklického spotřebního zboží (-1,08 %).

Tristní pohled: Kdo že to drží americký akciový trh nad vodou?

Akcie: Vývoj do strany jako nový normál pro býčí trh?

2. Evropské akcie ve středu sklouzly na šestitýdenní minima

Evropské akcie ve středu sklouzly na šestitýdenní dno kvůli obavám ze zpomalujícího růstu čínské ekonomiky, jež stahovaly zejména akcie exportně orientovaných firem. Britský FTSE 100 ztratil 1,88 %, francouzský CAC 40 1,75 % a německý DAX 2,14 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 1,76 %, a spadl tak na nejnižší hodnotu za posledních šest týdnů. Stahovaly ho především automobilky a chemický sektor. Glencore klesla přes 9 % na rekordní minimum, když ohlásila neuspokojivé výsledky. Následně část ztrát smazala a zakončila seanci jen o 7,22 % slabší. PSA Peugeot Citroën a Daimler oslabily o více než 2,5 % a BASF odevzdala bezmála 3 %.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Návrat Íránu na globální scénu může změnit pravidla hry. Profitovat by z něj mohli výrobci čistých energií a Volkswagen

Řecko vs. Itálie: I ve spodních patrech tabulky to vře

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, akcie Philip Morris ČR po hospodářských výsledcích připsaly 2,5 %

Index PX ve středu odepsal 0,1 % na 1 020,17 bodu. Největší zobchodovaný objem ve středu zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o více než 2 %. Cenné papíry skupiny ČEZ naproti tomu o více než 2 % zpevnily a Erste Group Bank připsala 0,79 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR po zveřejnění hospodářských výsledků posílily o 2,5 %. Společnosti v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk na 1,343 miliardy Kč z 1,05 miliardy Kč v prvních šesti měsících loňského roku. Zisk před zdaněním společnosti stoupl na 1,648 miliardy Kč z 1,294 miliardy Kč a zisk na akcii se zvýšil na 489 Kč z 382 korun. Akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsaly 0,2 % a telekomunikační O2 C.R. podražila o 0,85 % navzdory tomu, že ve středu ohlásila rozsáhlý výpadek služeb na části území ČR. Naproti tomu akcie pojišťovny VIG ztratily 1,6 % a nedařilo se ani Unipetrolu, který oslabil o procento. Ve čtvrtek ráno mají zveřejnit hospodářské výsledky společnosti Stock Spirits a NWR. Stock Spirits ve středu připsala procento, zatímco NWR po úterním posílení o 10 % ve středu zakolísala směrem dolů.

David Marek (Deloitte): Co Česká republika a domácí firmy ztrácejí na evropskou elitu?

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Kdybych věděl, co udělá ČNB, banku bych na to samozřejmě připravil. Koruna by měla být silnější

4. Očekávané události

Čtvrtek bude z pohledu makrodat a očekávaných událostí vůbec nejnabitější z celého týdne. V Německu vyjde index výrobních cen, ve Spojeném království maloobchodní tržby a v Řecku a Portugalsku výsledek běžného účtu. V zámoří vyjdou statistika prodejů starších domů, index aktivity filadelfského Fedu a jako každý týden také zpráva o vývoji zásob zemního plynu a statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti. S projevy dále vystoupí šéf pobočky americké centrální banky v Minneapolis Narayana Kocherlakota a šéf sanfranciského Fedu John Williams a výsledkovou sezónu obohatí v USA Salesforce.com, Hewlett-Packard nebo Gap, v Evropě například Koninklijke Ahold, v Číně operátor China Mobile a v ČR Stock Spirits a NWR. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Likérka Stock Spirits nadále upozorňuje, že budou její výsledky kvůli komplikované situaci na polském trhu slabší. Meziročně by nicméně čísla za první pololetí měla vyznít pozitivně, a to zejména díky efektu nízké srovnávací základny z loňského roku. Tržby by firmě měly vzrůst o necelé procento na 139 milionů eur, zisk EBITDA by se měl zvýšit taktéž o necelé procento na 28,4 milionu eur a zisk EBIT by měl stoupnout o 1,1 % na 23 milionů eur. Čistý zisk by měl firmě v 1H2015 meziročně klesnout o 17,9 % na 13,8 milionu eur, při vyloučení vlivu jednorázových účetních operací by nicméně měl být meziročně nižší jen o 0,6 %.

Uhelná společnost NWR již oznámila produkci a realizované prodejní ceny uhlí za druhé čtvrtletí. Firma 13. července uvedla, že jí produkce za druhý kvartál vzrostla na 1,83 milionu tun z 1,78 milionu tun v prvním čtvrtletí. Realizovaná cena koksovatelného uhlí byla 95 eur za tunu a společnost ho prodala 1,08 milionu tun. Naopak realizovaná cena energetického uhlí klesla na 49 eur za tunu z 56 eur v předchozím čtvrtletí a společnost ho prodala 685 tisíc tun. Finanční výsledky NWR za 2Q by měly být podle Petra Bártka z České spořitelny nadále slabé, meziročně nicméně lepší. Zisk EBITDA by měl firmě vzrůst o 4 % na 7,4 milionu eur, záporný výsledek ukazatele EBIT by se měl zlepšit o 76,8 % na -3,6 milionu eur a čistá ztráta firmy by se měla snížit na 14,8 milionu eur z 30,2 milionu eur. Tržby by se společnosti měly meziročně snížit o 13,3 % na 150,7 milionu eur ze 173,8 milionu eur, mezikvartálně by však měly o 11,4 % vzrůst. Peněžní prostředky a ekvivalenty by firmě měly klesnout na 80 milionů eur.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německý parlament schválil třetí záchranný balík pro Řecko

Německý Spolkový sněm ve středu velkou většinou schválil třetí záchranný balík pro Řecko. Pro další evropskou pomoc zadlužené zemi se vyslovilo 454 z 585 přítomných poslanců. Atény by v rámci záchranného balíku měly během tří let získat až 86 miliard eur.

6. Řecký novinář varuje před americkými profesory ekonomie, nevynechal ani Paula Krugmana

Prominentní američtí levicoví ekonomové Paul Krugman, Joseph Stiglitz a Jeffrey Sachs prokázali Řecku velmi špatnou službu, když povzbuzovali radikály ve vládě Alexise Tsiprase k prosazování nezodpovědných plánů na odtržení od eurozóny a ostrou konfrontaci s evropskými věřiteli. Na předním americkém zpravodajském serveru Politico to uvedl novinář z řeckého konzervativního listu Kathimerini Jannis Palaiologos.

7. Maďarské banky převedou na forinty devizové spotřebitelské úvěry

Banky v Maďarsku budou muset převést na forinty i spotřebitelské úvěry, které si lidé v minulosti vzali v cizích měnách. Rozhodla o tom ve středu maďarská vláda po jednání s bankami. Loni banky musely převést za značných ztrát na forinty rozsáhlý objem devizových hypoték, to ale nakonec zachránilo dlužníky i věřitele před těžkými dopady dramatického zpevnění švýcarského franku z počátku roku, uvedla agentura Reuters.

8. Tempo inflace ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně z červnových 0,1 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu po červnovém zvýšení o 0,3 %. Jádrová inflace (očištěná o ceny potravin a energií) meziměsíčně zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, očekávala se stagnace, zatímco meziročně zůstala stabilní na červnovém tempu 1,8 %, jak se očekávalo. Ceny energií meziročně klesly o 14,7 % a ceny pohonných hmot o 29,7 %.

9. Majitelé vybuchlého čínského skladu prý zneužívali konexe

Jedním ze dvou majitelů vybuchlého přístavního skladu s nebezpečným materiálem v čínském Tchien-ťinu je jistý Tung Če-süan, syn bývalého šéfa přístavní policie ve městě. Podle čínských médií tak příslušná společnost využívala svých známostí mezi vlivnými lidmi k obcházení bezpečnostních pravidel. Ničivá exploze z minulé středy si vyžádala 114 životů. Dalších 674 lidí skončilo v nemocnici a 65 osob je stále nezvěstných. Exploze způsobila rovněž obrovské materiální škody.

10. Fed dal najevo ochotu zvýšit sazby, obává se ale vývoje v Číně

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dal na svém červencovém zasedání najevo obavy ze slábnoucího růstu světové ekonomiky. Zápis ze zasedání FOMC ale zároveň signalizuje, že Fed se díky zlepšujícím se podmínkám na trhu práce v USA přibližuje ke zvýšení úrokových sazeb. Pokud se tak stane už v září, bude to první zpřísnění měnové politiky v USA po téměř deseti letech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čím se nejvíce jezdí v Evropě?

Nejprodávanější značky aut v roce 2014

Posted by investicniweb.cz on 18. srpen 2015
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus