Co musíte ráno vědět (21. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (21. srpna)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na amerických a evropských trzích, jaká čísla investory (ne)potěšila v pokračující české výsledkové sezóně a kolik by si ráda z manželství odnesla bývalá žena nejbohatšího Rusa?

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly ve volném pádu, Dow se poprvé od loňského října propadl pod 17 000 bodů

Americké akciové trhy ve čtvrtek hned od otevření výrazně ztrácely kvůli pokračujícím obavám z vývoje světové ekonomiky a nejistotě ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky. Index Dow Jones se propadl až pod 17 000 bodů, kde se naposledy obchodoval loni v říjnu. Všechny tři indexy otevřely ve ztrátě kolem jednoho procenta a v průběhu dne pokles ještě prohlubovaly. Index Dow ztratil 2,06 % na 16 990,69 bodu, S&P 500 skončil se ztrátou 2,11 % na 2 035,73 bodu a technologický Nasdaq Composite odepsal 2,82 % na 4 877,49 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 25,51 % na 19,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl téměř o šest bazických bodů na 2,07 %. Stejně jako ve středu také ve čtvrtek ztrácely všechny hlavní sektory, více než polovina sektorů skončila v mínusu přes dvě procenta. Nejhůře na tom byly odvětví cyklického spotřebního zboží a technologie, nejméně ztrácely sektor veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Barel ropy za 15 USD? Vyloučit to nelze, varuje expert

Zlaté časy pro akcie aneb Co dělá inflace se zhodnocením investic

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně klesly, obavy z měnových válek rostou

Západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodní seanci hluboko v červených číslech poté, co Kazachstán nechal prudce oslabit svoji měnu. Mezi investory se dál šířily obavy ze začátku globálních měnových válek. Britský FTSE 100 odepsal 0,56 %, francouzský CAC 40 klesl o 2,06 %, německý DAX oslabil o 2,34 % a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 2,06 % na 373,44 bodu. Náladu investorů nezvedla ani zpráva, že zadlužené Řecko již obdrželo prvních 13 miliard eur z nového záchranného programu. Spuštění záchranného programu pro Atény ve středu schválili ministři financí eurozóny poté, co pomoc odsouhlasil německý parlament.

Německý motor zvyšuje otáčky. Nastartuje opět evropskou ekonomiku?

Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla téměř o dvě procenta, stahovaly ji akcie Erste, KB a ČEZ

Index PX ve čtvrtek klesl o 1,8 % na 1 001,82 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zlevnily akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž cena klesla o 5,6 % na 738,10 Kč. Erste se zároveň postarala o druhý největší objem obchodů na burze. Titul ztrácel poté, co další země devalvovala svoji měnu - kazašské tenge se po přechodu na volně plovoucí kurzový režim propadlo proti dolaru o 23 %. Nejobchodovanějším titulem byla ve čtvrtek Komerční banka, jejíž cenné papíry klesly o 1,12 % na 5 226 korun. Třetím titulem v pořadí podle objemu obchodů byl ČEZ, který odepsal necelé procento na 558,50 Kč. Naopak nejvíce zdražily akcie uhelné společnosti NWR, která ráno před začátkem obchodování reportovala kvartální a pololetní hospodářské výsledky. Pololetní výsledky zveřejnila také likérka Stock Spirits, jejíž akcie mírně zpevnily, přestože po zveřejnění čísel výrazně ztrácely. Nakonec titul uzavřel silnější o 0,42 % na 71,10 Kč. Výraznější pohyb byl patrný také na akciích Fortuny (-3,47 % na 66,70 Kč), CETIN (+3,58 % na 173,50) či CETV (-2,49 % na 50,90 Kč).

Spoříme, jak nám "zobák" narostl aneb O čem také rozhoduje rodný jazyk

David Marek (Deloitte): Co Česká republika a domácí firmy ztrácejí na evropskou elitu?

4. Očekávané události

Závěr týdne by měl být klidný. V Německu vyjde dopoledne index důvěry spotřebitelů od institutu GfK, ve Spojeném království objem půjček veřejnému sektoru a v eurozóně předběžný index spotřebitelské důvěry. Živo bude odpoledne v Kanadě, kde vyjdou zpráva o inflaci za červenec a statistika maloobchodních tržeb. Hospodářská čísla za druhý kvartál v USA zveřejní například Deere & Co. Co investoři sledovali celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. NWR ve druhém čtvrtletí hospodařila s provozní ztrátou 6,3 milionu eur, při dalším poklesu cen uhlí by firmě příští rok opět mohla dojít hotovost

Uhelná firma New World Resources (NWR) ve druhém čtvrtletí hospodařila s provozní ztrátou 6,3 milionu eur. Tržby společnosti dosáhly 151 milionů eur. Firma upozornila, že pokud na trhu dále klesnou ceny uhlí, může mít příští rok problém s hotovostní pozicí. Na úrovni čisté ztráty společnost za 2Q2015 vykázala výsledek 14,1 milionu eur, v loňském druhém čtvrtletí čistá ztráta dosáhla 30,2 milionu eur.

6. Likérce Stock Spirits klesl v prvním pololetí zisk EBITDA na 10,8 milionu eur, výsledky výrazně zaostaly za očekáváním analytiků

Výsledky společnosti byly opět negativně ovlivněny špatnými podmínkami na polském trhu, zejména se v nich projevily negativní dopady z prvního čtvrtletí, na ostatních trzích byly výsledky v souladu s očekáváním firmy. Celkové tržby společnosti klesly na 108 milionů eur ze 137,7 milionu eur před rokem. Provozní zisk před započtením mimořádných položek firmě klesl na 5,2 milionu eur z 23,2 milionu eur. Čistý zisk po zdanění byl pouze 200 tisíc eur, loni ve stejném období činil 16,8 milionu eur.

7. Východ Ukrajiny prý čeká hlasování o připojení k Rusku

Po uspořádání krymského referenda o připojení poloostrova k Rusku bylo podle mnohých komentátorů jen otázkou času, než se proruští separatisté pokusí podobné lidové hlasování vyvolat i na východě Ukrajiny v doněcké oblasti. Zpravodajská agentura Nová Čína nyní podle serveru Zero Hedge přišla s informací, že se představitelé samozvané Doněcké lidové republiky rozhodli uspořádat referendum o přechodu oblasti pod ruskou správu.

8. Kazašské tenge se po přechodu na volně plovoucí kurzový režim propadlo proti dolaru o 23 %

Kazašské tenge se ve čtvrtek dopoledne propadlo k americkému dolaru o 23 % na rekordní minimum 257,21 KZT/USD poté, co měnu kazašská centrální banka převedla do volně plovoucího kurzového režimu. Takto vypadají měnové války, říkají analytici. Tenge se v posledním roce ocitlo pod silným tlakem kvůli propadu cen ropy a dalších komodit. Kazašská vláda chce obnovit konkurenceschopnost země narušenou poklesem ruského rublu a únorovou devalvací ázerbájdžánského manatu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: O co jde čínské centrální bance a jak devalvace jüanu ovlivní další emerging markets

Čínská cesta na západ pokračuje, na měnové války jsou na trhu větší experti

9. Řecko obdrželo prvních 13 miliard eur ze záchranného programu

Řecko obdrželo prvních 13 miliard eur z třetího záchranného programu. Evropský stabilizační mechanismus (ESM) oznámil, že peníze převedl ve čtvrtek ráno. Podle zdroje agentury AFP již Atény uhradily splátku ECB a splatily také překlenovací úvěr z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM).

10. Přímé zahraniční investice v Evropě loni stouply o 36 %, nejatraktivnější je západ starého kontinentu

Přímé zahraniční investice v Evropě loni překonaly dosavadní rekord. Ačkoliv v celosvětovém měřítku jejich růst zpomalil, Evropě se podařilo přilákat nové projekty v celkové hodnotě 305 miliard dolarů, což je o 36 % více než v roce 2013. Co do počtu projektů činil meziroční nárůst deset procent. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory společnosti EY.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bývalá manželka ruského oligarchy požaduje majetek v hodnotě sedmi miliard dolarů

Dnes již bývalá manželka nejbohatšího Rusa Vladimira Potanina Natalia rozhodně není troškařka. Po rozvodu po svém manželovi požaduje majetek v hodnotě sedmi miliard dolarů. Potanin jí přitom již dříve nabídl měsíční "kapesné" 250 tisíc dolarů a k tomu nemovitosti V Moskvě, Londýně či New Yorku. Natalia ale tvrdí, že si jako "odškodné" za roky strávené s nejbohatším mužem Ruska zaslouží víc. Majetek Vladimira Potanina má podle odhadů hodnotu kolem 15,4 miliardy dolarů, což znamená, že by jeho bývalá manželka ráda jela fifty fifty.

Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě