Co musíte ráno vědět (24. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (24. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a zámoří, co si o propadu cen čínských akcií myslí Mezinárodní měnový fond a jaký problém má Santa Claus? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie za sebou po pátečním kolapsu mají nejhorší týden za čtyři roky, investoři panikaří a vyprodávají portfolia

Americké akcie v pátek pokračovaly čtvrtý den v řadě ve výrazném propadu a hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Investory stále znepokojují známky zpomalování světové ekonomiky. Nervozita na trhu zesílila poté, co z Číny v noci na pátek přišla slabá data. Přetlak na straně prodávajících trh "obdaroval" raketovým růstem volatility a indexy za týden srazil nejvíce za čtyři roky. Dow se propadl o 3,12 % (530,94 bodu) na 16 459,75 bodu, S&P 500 odepsal 3,19 % (64,84 bodu) na 1 970,89 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,52 % (171,45 bodu) na 4 706,04 bodu. S&P 500 se pod 2 000 bodů naposledy pohyboval na přelomu ledna a února. Index volatility VIX doslova explodoval, když vystřelil o 46,45 % na 28,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,037 %. Index Dow naposledy odepsal více než 500 bodů 10. srpna 2011. Za posledních pět let pak klesl pouze čtyřikrát o více než 400 bodů. Všechny tři ukazatele zažily nejhlubší týdenní propad za čtyři roky. Dow za týden klesl o 5,82 %, S&P 500 odepsal 5,77 % a Nasdaq Composite ztratil 6,78 %. Od začátku roku Dow odepisuje 7,65 %, širší S&P 500 klesá o 4,27 % a Nasdaq ztrácí 0,63 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Temně rudé zemětřesení

Jak poznáte, že se blíží výbuch akciové bubliny? Přece takhle!

2. Tři dny paniky poslaly v pátek evropské akcie do náručí korekce

Evropské akcie v pátek oslabily a hlavní index STOXX Europe 600 zahájil korekci. Britský FTSE 100 odepsal 2,83 %, francouzský CAC 40 3,19 % a německý DAX 2,95 %. Regionální STOXX Europe 600 se propadl o 3,2 %, a od dubnového vrcholu odepsal tím pádem už 13 %. Za poslední tři dny STOXX Europe 600 ztratil 6,7 %, což znamená nejprudší pokles od září 2011. Páteční ztrátou se navíc připojil k britskému FTSE 100 a německému indexu DAX, které už korekci zahájily. Za celý týden britský FTSE 100 odepsal 5,26 %, CAC 40 7,3 % a DAX 7,8 %. STOXX Europe 600 se za celý týden propadl o 6,4 %. "Do cen evropských akcií už investoři zahrnuli řadu dobrých zpráv a k vyvolání strachu o globální ekonomiku stačí málo," řekl agentuře Reuters Chris Faulkner-MacDonagh z britské společnosti Standard Life Investments.

Globální kolaps chudoby

Tyto země drží nejvíce světového vládního dluhu

3. Pražská burza v pátek ztratila procento a spadla pod hranici tisíce bodů

Index PX v pátek oslabil o 0,98 % a spadl pod hranici tisíce bodů na 992,02 bodu. Čtyři tituly na burze v pátek překonaly zobchodovaný objem sta milionů korun - Komerční banka připsala 0,13 % a O2 C.R. 0,62 %, zbývající dvě emise ztrácely, ČEZ odepsal 0,43 % a Erste Group Bank ztratila 3,13 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie Fortuny (-5,85 %), naproti tomu největší zisk si připsaly akcie likérky Stock Spirits, které posílily o více než 3 %. Téměř o dvě procenta oslabily akcie pojišťovny VIG a kolem procenta klesly cenné papíry mediální CME a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Na dvacet haléřů klesla cena akcií NWR (-4,76 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze klesly o 3,2 %. Nejvíce posílily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+3,2 % na 163,50 Kč), nejvýrazněji zlevnily opět cenné papíry sázkové společnosti Fortuna (-9,4 % na 62,80 Kč). V předchozím týdnu index ubral necelé procento.

Spoříme, jak nám "zobák" narostl aneb O čem také rozhoduje rodný jazyk

Jak udělat z tradingu skutečný byznys a součást každodenního života?

4. Očekávané události

Začátek týdne bude z pohledu zveřejňovaných dat a očekávaných událostí více než klidný. V Japonsku v pondělí vyjde předstihový ukazatel, v USA index aktivity chicagského Fedu a s projevem vystoupí šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 24. srpna

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Anthony Cragg (Wells Fargo): Investoři Číně křivdí, svádět propady na trzích pouze na ni je hodně nespravedlivé

Většina analytiků jako hlavní důvod výprodejů na trzích uvádí pokračující zpomalování růstu čínské ekonomiky. Podle Anthonyho Cragga z investiční banky Wells Fargo jsou ale taková vysvětlení hodně zjednodušující a Číně křivdí.

6. MMF: Útlum čínské ekonomiky a propad cen akcií nevěstí krizi

Oslabování čínské ekonomiky a nynější propad čínských akciových trhů nevěstí žádnou krizi a jde jen o projev "nezbytné adaptace" druhé největší světové ekonomiky. Řekl to v sobotu jeden z výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu Carlo Cottarelli. "Je zcela předčasné mluvit o krizi v Číně," řekl Cottarelli, který ve výkonné radě MMF zastupuje část zemí Evropské unie. "Měnová politika byla v minulých letech velmi uvolněná a je nutná adaptace," dodal zástupce MMF podle agentury Reuters.

7. Medveděv: Moskva chystá opatření na podporu rublu

Ruská vláda a centrální banka připravují opatření na podporu oslabujícího rublu v podobě zvýšeného prodeje deviz na ruském trhu. Řekl to v sobotu ruský premiér Dmitrij Medveděv. Rubl celý tento týden sestupoval na nová minima za půl roku.

8. Cena olivového oleje je kvůli obavám o dodávky nejvyšší za desetiletí

Cena olivového oleje stoupla nejvýše za téměř deset let kvůli obavám o jeho dodávky na trh po výhledu další slabé sklizně oliv ve Španělsku. Cena panenského olivového oleje tento týden stoupla na trhu až na 4 099 eur za tunu. Proti stejnému období v loňském roce je cena vyšší o více než 60 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila španělská skupina La Fundación para la Promoción y el Desarrollo del Olivar.

9. Rána pro akcie Applu: Kříž smrti se uzavírá

Jeden medvědí indikátor ještě neznamená vstup do medvědího trendu, říkají si jistě příznivci Applu. Zkušenosti z minulosti ale dokazují, že tento indikátor je velmi spolehlivým signálem k obezřetnosti.

10. Nejbohatších 400 lidí přišlo kvůli propadu cen akcií o 182 miliard dolarů

Nejbohatších 400 lidí světa přišlo tento týden kvůli prudkému poklesu burz celkově o 182 miliard dolarů, tedy o zhruba 4,5 % svého úhrnného jmění. Dostali se tím od počátku roku do záporných čísel. Vyplývá to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg. Týdenní ztráta indexu miliardářů byla nejhlubší od loňského září. Proti konci minulého roku je celková hodnota jejich jmění nižší o 74 miliard USD a činí 3,98 bilionu USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kancelář Santa Clause ve Finsku neplatila daně, je v úpadku

Kancelář Santa Clause na polárním kruhu na severu Finska se kvůli neplacení daní dostala do úpadku, nyní je v konkurzu. Informovala o tom finská televize YLE. Návštěvníci, kteří se do Santovy vesničky do finského Laponska vydají, se ale obávat nemusejí, v místě podnikají v podobném oboru ještě další dvě firmy.

Společnost Dianordia, která Santovu kancelář provozuje, dluží na daních 206 tisíc eur. Daňový úřad firmu několikrát bezvýsledně upomínal, proto koncem července požádal o vyhlášení konkurzu, což se ve středu stalo.

Vesnička leží na polárním kruhu nedaleko města Rovaniemi. Santova kancelář je zde podle YLE nejstarší ze tří společností, které turistům nabízejí šanci setkat se známým symbolem Vánoc.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus