Řecko jako historická křižovatka? Zatím přešlapujeme na místě
|

Řecko jako historická křižovatka? Zatím přešlapujeme na místě

Evropa si musí vybudovat natolik silné instituce, že ji nepoloží ani případný bankrot Německa. I když totiž úvahy o pádu nejsilnější ekonomiky unie nyní znějí jako kacířství, nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že na něj jednou nedojde, říká Erik Jones, profesor z prestižní Johns Hopkins University. Vzorem by podle něj měly být Evropě Spojené státy, americkou ekonomiku totiž nepoloží ani krach významného státu, jakým je Kalifornie.

Eurozóna Řecko Politika Evropská unie Dluhová krize Rozhovor
Erik Jones

Řecká krize je podle některých hlasů začátkem konce celé eurozóny, podle jiných budíčkem, nebo možná ostrou zkouškou, bez které by Evropané nezapracovali na některých strukturálních pochybeních, která vznikla při zrodu měnové unie. Jak to vnímáte vy?

Nemyslím si, že je to nutně jedno nebo druhé. Podle mě podobná krize nebyla potřeba, evropská integrace mohla úspěšně pokračovat i bez ní. Konflikt s Řeckem je výsledkem vědomých rozhodnutí. Udělaly se určité kroky, které mohly vyhrocení situace zabránit, kdyby byly učiněny jinak. Současná situace je ale v rámci evropského integračního procesu bezesporu důležitým milníkem. Poprvé se totiž vážně bavíme o možnosti, že jeden z členů unie bude muset odejít. To je nesmírně důležitý moment sjednocování Evropy.

Podobné historické křižovatky vedou většinou buď k ponaučení se, a tím zkvalitnění patřičné infrastruktury, nebo k zatracení. Ke které z těchto cest má podle vás Evropa blíže?

Současnost by nás mohla mnohému naučit, ale zatím to tak nevypadá. Vítězí vysoká míra hořkosti, což platí o mnoha lidech ve věřitelských zemích. A nemám na mysli jen Německo, něco podobného je možné sledovat i ve střední a východní Evropě, zejména tam, kde na záchranu Řecka přímo přispívají, což je vzhledem k historii poměrně paradoxní. Přesto je na této straně barikády spousta lidí, kteří o Řecku říkají: "Nehrálo podle pravidel, mělo by odejít." Musíme přijít na to, jak utlumit emoce a zhojit rány. Pokud se to nepodaří, Řecko bude mít problém s naplňováním současné dohody. V důsledku toho se objeví další problémy a politici opět zasednou k jednacímu stolu.

Eurozóně se od jejího vzniku dařilo, finanční krize, respektive její evropská dluhová mutace, se stala jejím prvním vážným problémem. Recepty na jeho řešení se liší, což jen odráží babylón jazyků, mentalit a kultur v rámci unie. Najde se i v těžkých časech společná řeč?

Je potřeba si uvědomit dvě věci. Tím, že jsme vytvořili společný trh, jsme umožnili vznik ekonomických hráčů, kteří jsou větší než jednotlivé členské státy, kteří svým významem přerostli cokoli, co by mělo být svěřeno do rukou jednoho státu. Konkrétně mám na mysli finanční systém. Například řecké banky jsou příliš významné na to, aby byly v rukou Řecka, čtyři největší jsou systémově významné pro celou eurozónu. Je proto nutné, aby je dozorovaly evropské instituce. To také znamená, že by je v případě problémů měly podpořit evropské peníze; nemělo by být na Řecku, aby je zachraňovalo. Podobně to musí platit i v ostatních zemích, protože i v nich působí velké banky, které v budoucnu mohou mít problémy. Pokud se neshodneme na tom, že jde o evropské, ne italské, německé nebo belgické banky, máme zaděláno na problém.

To je jedna věc, která by měla přispět k opětovnému nalezení společné řeči. A ta druhá?

Musíme vytvořit podmínky, které umožní Řecku být zodpovědné samo za sebe. Je potřeba vytvořit prostředí, v němž bude možný řecký default a v němž bude Řecko schopno za tento default přijmout zodpovědnost. To dnes není možné, protože když země ohlásí bankrot, stáhne ke dnu svůj bankovní sektor. To je nešťastné uspořádání, které jinde v rámci několikaúrovňové vlády nenajdeme. Kupříkladu default Kalifornie by nepohřbil kalifornský bankovní systém. Evropa to musí napodobit, je tedy nutné Řekům říci: "Do současných problémů jste se dostali sami, trh by měl mít možnost chtít po vás vyšší úroky." Stejně tak by ale měly být potrestány trhy za to, že nevyhodnotily správně riziko spojené s investicí do Řecka.

Podobný strukturálně-kvalitativní posun většinou vyžaduje hodně energie a času. O EU, kde je nyní vše komplikováno rozdílnými pohledy na věc a potřebou konsenzu, to platí dvojnásob. Co to z pohledu dalšího vývoje v Evropě znamená?

Dokud nebudeme v situaci, kdy jednotlivé kroky Řecka nebudou mít systémové dopady, nebudeme v bezpečí. Opět připomenu Spojené státy a Kalifornii – Kalifornie zbankrotovala, ale americkou ekonomiku to neohrozilo. Stejně tak by třeba i Německo mělo být schopno zbankrotovat, aniž by to ohrozilo evropské hospodářství. Německo uvádím záměrně, protože se o něm mluví tak, jako kdyby se ho hrozba bankrotu netýkala. Přitom i Německu se v nedávné historii přece odpouštěly dluhy. Nelze zkrátka vyloučit, že něco podobného nebude někdy v budoucnu opět potřebovat. Je nutné vybudovat evropské instituce natolik robustní, aby i v případě, že by šlo ke dnu Německo, to evropský projekt jako takový ustál. Natož když jde o Řecko.

Řekněme, že akceschopnost EU a eurozóny bude nadále blokována neschopností najít společný postoj či pohled na některé klíčové věci. Pokračovalo by tedy takzvané bahnění se kupředu, což ostatně nevylučujete ani vy. Co by to znamenalo?

Bahnění se kupředu by Evropu připravilo o mnohé úspěchy, kterých dosáhla, a o náskok s nimi spojený. Lidé by si těchto úspěchů méně vážili, a objevily by se proto útoky na Schengen, útoky na programy vývoje a výzkumu nebo problémy s financováním infrastruktury, a to kvůli redistribuci zdrojů, k níž dochází. Evropa by se proto pohybovala vpřed jen pomalu a byl by problém zachovat to, co již má. Tím mám na mysli zejména schopnost bránit se příštím šokům. Když se totiž bahníte od krize k další krizi, nemůžete uvažovat a plánovat dlouhodobě. Nelze přitom vyloučit, že se EU bude napříště soustředit pouze na krizový management. A to by byl velký problém.

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
před 21 minutami

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
před 33 minutami

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
před 43 minutami

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
před hodinou

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
před hodinou

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie