Co musíte ráno vědět (1. září)
|

Co musíte ráno vědět (1. září)

Jak do nového týdne vstoupily akcie v Evropě a Spojených státech, co si myslí Goldman Sachs o čínské ekonomice a k čemu se přiznal zakladatel a editor The Gartman Letter Dennis Gartman? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily nejhorší měsíc za poslední tři roky mírným pondělním oslabením

Americké akciové trhy zahájily pondělní obchodování poklesem až o procento, v polovině dne sice ztráty zmírnily, ale den zakončily slabší zhruba tři čtvrtě procenta. Investoři se nyní zaměřují na otázku zvýšení úrokových sazeb v USA, a budou proto sledovat nadcházející údaje z ekonomiky. Hlavní americké akciové indexy uzavřely srpen nejhlubším měsíčním poklesem Wall Street míří za srpen k nejhlubšímu měsíčnímu poklesu za několik let. Index Dow v pondělí odepsal 0,69 % na 16 528,03 bodu, S&P 500 ztratil 0,84 % na 1 972,18 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,07 % na 4 776,51 bodu. V plusu díky dalšímu růstu cen ropy zůstaly sektory energetiky i základních materiálů a také technologie, nejhlubší ztráty zaznamenala odvětví financí, zdravotní péče a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 9,14 % na 28,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,21 %. Dow i S&P 500 zažily v srpnu pět dnů s růsty nebo poklesy o alespoň 2 %, což z uplynulého měsíce dělá v tomto směru nejvíce kolísavý měsíc za téměř čtyři roky. Měsíční ztráty hlavních indexů přesáhly 6 %, a byly tak nejhorší za tři roky. V rámci Dow se v srpnu jako jediná udržela American Express, naproti tomu Walt Disney ztratila přes 15 %.

Otázky měsíce: Zvedne Fed úrokové sazby? A co čekat od Pekingu?

Když se žezla chopí medvěd, vyhněte se na trhu těmto chybám

2. Evropské akcie v pondělí zlevnily, také celý srpen pro ně byl výrazně ztrátový

Západoevropské akcie zahájily týden poklesem. Indexy v Německu a Francii odepsaly do půl procenta, burza v Londýně zůstala kvůli státnímu svátku zavřená. Za celý měsíc hlavní západoevropské akciové indexy klesly do deseti procent. Francouzský CAC 40 v pondělí klesl o 0,47 % na 4 652,95 bodu, německý DAX odepsal 0,38 % na 10 259,46 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel slabší o 0,13 % na 362,79 bodu. "Domníváme se, že korekce na evropských akciových trzích, kterou živil negativní sentiment, byla přehnaná. Do konce roku by podle nás měly být ceny akcií výrazně výše než nyní," říká Philipp Baertschi z bankovní skupiny J. Safra Sarasin. "Pravděpodobnost, že volatilita zůstane zvýšená, je větší, než bychom si asi přáli, zdroje obav investorů ale bohužel nikam nezmizely, nejistota kolem dalšího vývoje čínské ekonomiky zůstává. Možná už za sebou máme to nejhorší, kolísavost nás ale na trzích zřejmě bude ještě nějakou dobu doprovázet," dodal Andreas Nigg z Vontobel Asset Management. Za celý měsíc britský index FTSE 100 odepsal 6,7 %, německý DAX klesl o 9,28 %, francouzský CAC 40 ztratil 8,47 % a STOXX Europe 600 od začátku srpna přišel taktéž o 8,47 %. Volatilita v srpnu vystřelila na nejvyšší úroveň od roku 2008, když investoři spustili panické výprodeje v obavách z dalšího vývoje čínské a světové ekonomiky poté, co je zaskočila slabá čínská makrodata.

Akcie pohledem technické analýzy: Důvody k optimismu hledejte jinde

Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled

3. Pražská burza v pondělí za nadprůměrného objemu přidala přes procento, akcie Fortuny vyskočily téměř o 11 %

Index PX v pondělí vzrostl o 1,13 % na 1 024,05 bodu, za celý srpen ale o 0,72 % klesl. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které zpevnily o 2,16 % na 5 490 korun. Druhé v pořadí byly podle objemu obchodů akcie Pegasu Nonwovens, které ale klesly o 1,08 % na 919,90 Kč, a třetím nejoblíbenější byly podle objemu obchodů akcie skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,4 % na 550,80 Kč. Objem obchodů byl nadprůměrný - dosáhl 1,345 miliardy korun -, což souviselo s rebalancováním portfolií institucionálních investorů před začátkem nového měsíce. Obchodování s akciemi výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens podpořil výhled zařazení titulu do indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů MSCI Global Standard Indexes po konci pondělní seance. Přes čtyři procenta připsaly akcie likérky Stock Spirits, v procentuálním vyjádření ale nejvíce zpevnily cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna, jejichž cena stoupla přes deset a půl procenta na 68 korun. Více než tři procenta přidaly akcie mediální firmy CME, zhruba o procento zdražily akcie Erste Group Bank, přes dvě procenta posílily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a necelá dvě procenta připsaly ještě akcie petrochemické firmy Unipetrol. Kromě cenných papírů ČEZ a Pegasu v červených číslech skončily již jen akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena klesla o 5,26 % na 18 haléřů. Před začátkem obchodování výsledky za letošní první pololetí reportovala energetická společnost E4U (+1,42 %), jejíž akcie jsou součástí širšího indexu burzy PX-GLOB.

TOP Automotive: Co potřebují firmy z odvětví, které je chloubou Česka

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Úterý bude důležitými makrodaty nabité. Během celého dne budou vycházet indexy nákupních manažerů - indexy za zpracovatelský sektor budou zveřejněny v Číně, Japonsku, Evropě i Spojených státech, v Číně navíc vyjde ještě index mimo zpracovatelský sektor a ukazatel za sektor služeb. Austrálie dále zveřejní statistiku vydaných stavebních povolení a tamní centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky (čeká se ponechání hlavní úrokové sazby na 2 %). Ve Spojeném království vyjdou index cen domů od banky Halifax a počet schválených žádostí o hypotéku a v Německu, eurozóně a Itálii údaje o nezaměstnanosti. V Itálii budou navíc data z trhu práce doplněna zprávou o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí. V ČR bude odtajněna bilance státního rozpočtu za srpen a v Kanadě vyjde zpráva o vývoji tamní ekonomiky. V USA budou investoři kromě PMI od společností Markit a ISM sledovat ještě zprávu o výdajích ve stavebnictví a data o prodejích automobilů. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs snížila výhled růstu čínské ekonomiky v příštích třech letech

Americká investiční banka Goldman Sachs snížila svůj výhled růstu čínské ekonomiky v letech 2016-2018. Zareagovala tak na rostoucí pesimismus ohledně dalšího vývoje druhého největšího hospodářství světa. V příštím roce by podle banky měla čínská ekonomika posílit o 6,4 %, v roce 2017 o 6,1 % a v roce 2018 o 5,8 %. Dosud banka očekávala výrazně rychlejší růst HDP. Pro příští rok počítala s růstem o 6,7 %, pro rok 2017 s expanzí o 6,5 % a pro rok 2018 s navýšením o 6,2 %.

Ekonomické cíle Pekingu jsou podle miliardáře Wanga nesplnitelné

Čínská ekonomika podle premiéra roste rozumným tempem

6. E4U v prvním pololetí dosáhla zisku 15,7 milionu korun, tržby firmě stouply o 2 % na 39,61 milionu Kč

Energetická společnost E4U v prvním pololetí hospodařila se ziskem 15,7 milionu korun při tržbách 39,61 milionu korun. V loňském prvním pololetí firma dosáhla zisku 15,34 milionu korun a zisku před zdaněním 19,07 milionu korun při tržbách 38,78 milionu korun. Celková výroba za prvních šest měsíců letošního roku dosáhla 2,607 GWh, tedy přibližně stejně jako v loňském prvním pololetí. Výroba v 1H2015 byla 1,3 % nad dlouhodobým průměrem.

7. Meziroční tempo inflace v eurozóně v srpnu zůstalo na 0,2 %, stagnovala i jádrová inflace

Meziroční tempo inflace v eurozóně v srpnu zůstalo na úrovni 0,2 %. Uvedl to v pondělí v prvním rychlém odhadu evropský statistický úřad Eurostat. Čekal se pokles na 0,1 %. Jádrová inflace stagnovala na jednom procentu. Velký vliv na vývoj inflace měly ceny energií, které v srpnu klesly o 7,1 %, tedy ještě více než v červenci, kdy se snížily o 5,6 %. Vzrostly naopak ceny potravin, alkoholu, tabáku a služeb. U obou položek uvádí v srpnu Eurostat zvýšení o 1,2 %.

8. Pobočka Bank of China začne v ČR působit do konce roku

Pobočka Bank of China začne v ČR působit do konce letošního roku. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců. Novinářům to v pondělí při otevření pobočky řekl šéf přípravného výboru banky Wen-po Chou. Bank of China (BoC), která vznikla v roce 1912, je čtvrtou největší bankou v Číně. Ve střední a východní Evropě dosud působí prostřednictvím své pobočky v Budapešti.

9. Čínská centrální banka mezibankovní trh podpořila dalšími 140 miliardami jüanů

Čínská centrální banka v pondělí podpořila mezibankovní trh dalšími 140 miliardami jüanů. Od minulé středy čínskému mezibankovnímu trhu poskytla finanční injekci prostřednictvím opatření na podporu likvidity ve formě krátkodobého financování (SLO) již potřetí.

10. Eni možná prodá část podílu v obřím poli plynu u Egypta

Italská ropná společnost Eni je ochotna prodat část podílu ve svém novém obřím nalezišti zemního plynu v egyptských pobřežních vodách. Řekl to v pondělí generální ředitel Eni Claudio Descalzi, který to odůvodnil snahou získat peníze pro další rozvoj produkce bez dalšího snížení dividend. Eni oznámila objev rozsáhlého naleziště v neděli a označila ho za dosud největší nález plynu ve Středozemním moři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dennis Gartman přiznal, že je zmatený

Zakladatel a editor The Gartman Letter Dennis Gartman je zmatený ohledně toho, co americká centrální banka udělá na svém zářijovém zasedání. Část trhu spekuluje, že by mohla rozhodnout o zvýšení hlavní úrokové sazby z rekordního minima 0-0,25 %, většina investorů to ale již nějakou dobu nepředpokládá. Gartman nejistotu vyjádřil v rozhovoru pro finanční televizi CNBC. Současně uvedl, že na trhu s ropou by nyní mnohem raději nakupoval, než prodával.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus