Nečekaný poklad: Na investice do zpracování odpadů nikdy není dost brzy
|

Nečekaný poklad: Na investice do zpracování odpadů nikdy není dost brzy

Odpovědnost a udržitelnost to jsou pojmy, které se poslední dobou dostávají do popředí zájmu. Pokud jste provozovatelem skládky nebo jiného zařízení na likvidaci odpadu či obec, a zároveň vám není lhostejná bezodpadová budoucnost naší země, zpozorněte.

Ekologie a životní prostředí
TOP WASTE MANAGEMENT 2

Česká spořitelna reaguje na legislativní změny zakazující skládkování po roce 2024 a přichází s novou, unikátní podporou pro ty, kteří uvažují o využití skládek v následujících letech a přemýšlejí o zefektivnění systému nakládání s odpady.

O novince z rodiny TOP Programů Erste Corporate Banking jsme si povídali s Juditou Naňkovou, která je za celý program TOP Waste Management zodpovědná. Nadchnul ji smysl programu, že se nebude nic vyhazovat, a snaží se pro tuto myšlenku nadchnout i ostatní.

Na co se program TOP Waste Management zaměřuje?

Tento program se principiálně zaměřuje na oblast nakládání s odpady v České republice, ve kterém se snažíme reagovat na očekávané změny způsobené novelou zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. V současné době odvážíme na skládky více než 50 % komunálních odpadů, a to od roku 2024 již nebude možné. Všichni, kteří jsou zapojeni do systému nakládání s odpady, se tedy budou muset zamyslet nad svou novou strategií.

Není to příliš brzy, zabývat se omezením, které bude platit až v roce 2024?

Horizont roku 2024 je ještě hodně vzdálený a dnes nikdo z nás netuší, co všechno se do té doby ještě změní. A to je právě ta motivace, proč bychom se měli touto legislativní změnou zabývat již nyní. Očekáváme totiž, že celý systém nakládání s odpady bude procházet výraznými změnami, a to jak v samotném způsobu nakládání s odpady, tak i v tržních podmínkách. Určitě je namístě případnou investici realizovat již ve stávajícím programovém období, to znamená do roku 2020 – využít investičních dotací, a zajistit si kratší dobu návratnosti. Sama příprava, která řeší nový způsob nakládání s odpadem, může trvat i několik let. A proto se o programu bavíme již nyní. Zároveň by od července letošního roku měly jednotlivé kraje začít zveřejňovat návrhy nových krajských plánů odpadového hospodářství, ze kterých by mělo vyplývat, jaké způsoby nakládání s odpady bude v dlouhodobém horizontu ten který kraj podporovat.

Než vymýšlet něco nového, nebylo by jednodušší podívat se do ciziny, jak to dělají tam?

Určitě lze čerpat spoustu referencí k jednotlivým druhům technologií, jakým způsobem nejlépe fungují, stejně tak se poučit ze zahraničních zkušeností. Nicméně každá země má odlišnou infrastrukturu a nelze jednoduše kopírovat její způsob řešení nakládání s odpady. Každé řešení by mělo zapadat do lokálních podmínek a maximálně využít potenciálu daného regionu. Odpad je surovinou velmi bohatou na materiály a energie a jeho využití přináší zajímavé benefity.


Více o zpracování odpadů ZDE


Můžete uvést nějaký příklad?

Můžeme se podívat na příklad našich tří spaloven komunálních odpadů, které máme v Praze, Brně a v Liberci. Spalováním odpadů vzniká energie, elektřina a teplo, která je dále distribuovaná do domácností, čímž se uzavírá cyklus využití odpadů. Ovšem spalovny jsou velmi nákladná a ne plošně použitelná řešení. I v menším měřítku se může realizovat více opatření, která budou mít pro daný region přínos. Třeba bioplynové stanice, mechanicko-biologické úpravy odpadů, kompostárny. Nebo lze využít stávající energetické zdroje jejich modernizací či přestavbou pro zpracování odpadní suroviny. Těch příkladů by byla spousta.

Takže odpad nakonec nemusí být odpad?

TOP WASTE MANAGEMENT 3

Odpad může být dokonce poklad. V širším chápání smyslu tohoto slova lze odpad vidět jako cennou surovinu. Můžeme se na něj ale rovněž dívat z pohledu průmyslu - optimální prací s materiály ve výrobě lze najít další způsob zvyšování konkurenceschopnosti firem a při minimalizaci materiálového odpadu mohou společnosti snižovat své provozní náklady. Je určitě vhodné dívat se na výrobní proces jako na celek a snažit se optimalizovat každou jeho část (využití energií, materiálů, ale i logistiky a zaměstnanců). Ale to už zabíháme do jiné oblasti.

Jaké výhody má program TOP Waste Management?

Program zastřešují specializovaní bankovní poradci, kteří již několik let analyzují projekty v oblasti nakládání s odpady. Znalost tohoto odvětví je klíčová pro úspěšnou podporu našich klientů při přípravě a realizaci jejich investičních záměrů. Stáváme se pak rovnocenným partnerem s velmi cennými zkušenostmi, protože se dostáváme do kontaktu s rozličnými projekty a z jejich financování sbíráme tyto zkušenosti. Zároveň propojujeme různé možnosti podpory díky programům od Evropské investiční banky a Evropského investičního fondu, klientům můžeme rovněž pomoci s dotačním managementem díky dceřiné společnosti ERSTE Grantika Advisory.


Více o zpracování odpadů ZDE


Už jste zaznamenali nějaké poptávky po financování tohoto druhu podnikání?

TOP WASTE MANAGEMENT 1

Sama jsem se prvním projektem zabývala již před sedmi lety a od té doby se s nimi setkáváme pravidelně. Nicméně dosud bránil jejich rozvoji zavedený systém nakládání s odpady. Nyní očekáváme, že změnou legislativy by se mohl tento systém uvolnit a otevřít prostor pro rozvoj v této oblasti. To také vidíme na zvýšené aktivitě potenciálních investorů.

Jsou daná nějaká omezení pro firmy, které se budou o účast v programu hlásit?

Určitě ne, jsme připraveni projekty diskutovat jak s korporacemi, tak s municipalitami, program není v tomto směru nijak omezen.

Proč by se měli klienti obracet právě na Českou spořitelnu? Čím je její nabídka unikátní?

Každý projekt má svá rizika, ale pokud si investor zvolí silného bankovního partnera, kterým je Česká spořitelna, získá podporu při přípravě svého záměru díky dlouholetým znalostem budovaným v týmu specializovaných poradců. A také na míru šité financování, které mu umožní ve fázi provozu projektu dosahovat dostatečných zdrojů nejen pro splácení investice, ale rovněž pro jeho rozvoj. Inspirujeme se v zahraničí a na odborných setkáních, udržujeme důležité know-how na jednom místě. Tím zajišťujeme jednotný přístup k hodnocení jednotlivých projektů a rozhodování o jejich financování.

Jakou roli hrají ve financování dotace?

Investiční dotace jsou určitě velice přínosnou podporou pro všechny projekty, díky nim se totiž zkracuje doba návratnosti a umožňuje to investorům dále své projekty rozvíjet. Samozřejmě je s nimi spojena určitá administrativní zátěž, která se ale určitě vyplatí. S dotacemi lze pak za určitých podmínek počítat jako s vlastními zdroji vkládanými do projektu, čímž se opět schvalování financování zjednodušuje.

A s těmi pomůžete také? Jak?

Naše dceřiná společnost ERSTE Grantika Advisory již patnáct let pomáhá v oblasti poradenství a jednou z jeho částí je i dotační management. Je tak schopna pokrýt veškeré úkony týkající se procesu žádosti, vyplacení a následné administrace dotací. Tím se výrazně sníží administrativní zátěž pro klienty. A protože je příjemce dotace po dokončení realizace projektu povinen monitorovat provoz projektu, pohlídá naše společnost veškeré povinnosti spojené s čerpáním dotací. Stejně tak pomůžeme v případě nutnosti vypisování výběrového řízení, například na dodavatele projektu.

Musí být žadatel o úvěr v rámci TOP Waste Management stávajícím klientem České spořitelny?

Žadatelem může být kdokoli. Stávající klienti ale mají vždy výhodu v tom, že je již známe a máme vzájemnou zkušenost se spoluprací, a tím pádem je možnost financování o něco jednodušší.

Kde mohou firmy získat o programu více informací?

Mohou se obrátit na naše regionální korporátní centra, která jsou dostupná ve všech krajských městech. Stejně tak se mohou podívat na naše webové stránky Erste Corporate Banking, kde najdou bližší informace o programu a kontakty na nás.

TOP WASTE MANAGEMENT - schéma
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé