Co musíte ráno vědět (17. září)
|

Co musíte ráno vědět (17. září)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak rostou ceny v eurozóně a v zámoří a jaké změny chystá Facebook? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily, pomohl jim růst cen ropy

Americké akciové trhy pokračovaly v růstu. Počáteční stagnaci se obchodníkům podařilo překonat díky výraznému nárůstu cen ropy, který vytáhl vzhůru akcie ropných společností. Investoři se nadále zaměřují na zasedání měnového výboru americké centrální banky a jeho očekávané čtvrteční rozhodnutí o měnové politice. Index Dow posílil o 0,84 % na 16 739,68 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,87 % na 1 995,28 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,59 % na 4 889,24 bodu. Dařilo se všem deseti hlavním odvětvím, nejvíce energetice, základním materiálům a necyklickému spotřebnímu zboží, jen okolo půl procenta posílily akcie ze sektorů zdravotní péče a technologií. Index volatility VIX klesl o 5,28 % na 21,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 2,298 %.

Nová bublina, světová ekonomika a USA na opuštěném ostrově

Investiční guruové na ostří nože: Kupovat, nebo prodávat americké akcie?

2. Evropské akcie před rozhodnutím Fedu posilovaly, nahoru je vedl pivovar SABMiller

Evropské akcie před čtvrtečním rozhodnutím Fedu posilovaly, nahoru je vedla společnost SABMiller po oznámení možné akvizice ze strany Anheuser-Busch InBev. Britský FTSE 100 připsal 1,49 %, francouzský CAC 40 1,67 % a německý DAX 0,38 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 1,5 %. SABMiller posílila o 20 % poté, co oznámila, že Anheuser-Busch InBev má zájem o její koupi. Akcie Anheuser-Busch InBev zpevnily o více než 6 %. Cenné papíry Richemont rovněž připsaly přes šest procent, když tento největší světový výrobce šperků oznámil, že růst prodejů za posledních pět měsíců zrychlil díky vyšší poptávce v Japonsku a Evropě. Akcie společnosti Inditex podražily o více než 5 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků, které předčily očekávání.

Toto politické riziko v Evropě zatím doutná, ale může se rychle rozhořet

3. Pražská burza ve středu kolísala a zakončila lehce nad nulou. V růstu ji brzdily akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu připsal 0,10 % na 1 002,30 bodu. Burzu ve středu v rozletu brzdily akcie skupiny ČEZ, které oslabovaly o 1,40 %. Analytici z investiční banky Goldman Sachs ve středu snížili doporučení na akcie energetické společnosti ČEZ na "prodat" z "neutral". Cílovou cenu snížili na 523 Kč ze 700 Kč. Varují před nízkými cenami elektřiny a rizikovými akvizicemi. Ztrácely také cenné papíry likérky Stock Spirits (-1,36 %), znojemské Pegas Nonwovens (-0,40 %) a na nule zakončily akcie Philip Morris ČR (-0,01 %). Zbytek burzy posiloval. Nejlépe si vedly cenné papíry mediální CME (+1,71 %). Přes procento přidávaly také akcie pojišťovny VIG a O2 C.R. (+1,06 %). Akcie Komerční banky posilovaly o 0,4 % a druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, posílila o 0,17 %. Mezinárodní ratingová agentura Moody's zlepšila výhled hodnocení Erste Hungary z negativního na stabilní. Rating na stupni CAA2 byl potvrzen.

ČEZ 360°: Jak letos dopadne hospodaření? Za rok 2015 firma očekává zisk 27 miliard korun

4. Očekávané události

Čtvrtek bude doslova nabitý daty. Již v noci zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance a Austrálie údaje o vývoji HDP. S projevem navíc vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Výsledek obchodní bilance vyjde dopoledne také v Itálii. Spojené království zveřejní zprávu o vývoji maloobchodních tržeb, eurozóna data o stavební výrobě a Evropská centrální banka vydá měsíční ekonomický bulletin. Ve Spojených státech budou investoři odpoledne vyhodnocovat výsledek běžného účtu, data z realitního trhu, konkrétně údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index podmínek ve výrobním sektoru od filadelfské pobočky Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Hlavní událostí dne ovšem bude zveřejnění výsledku zasedání FOMC. Investoři se po týdnech napětí dozvědí, zda se americká centrální banka odhodlá k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od finanční krize, nebo raději počká ještě na další data o vývoji ekonomiky. Po vyhlášení výsledku zasedání FOMC bude následovat tisková konference, na které šéfka Fedu Janet Yellenová okomentuje rozhodnutí Fedu a vyjádří se ke stavu ekonomiky USA. Zasedání s hlasováním o nastavení měnové politiky čeká také švýcarskou centrální banku a investoři budou vyhodnocovat ještě hospodářské výsledky softwarové společnosti Adobe a fotbalového klubu Manchester United. Co budou investoři sledovat po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně klesly

Tempo inflace ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně zpomalilo, jak se očekávalo. Oproti červenci se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po červencovém růstu o 0,1 %. Meziročně se ceny zvýšily o 0,2 %, stejně jako v červenci a rovněž v souladu s predikcemi trhu. Jádrová inflace, očištěná o volatilní ceny potravin a energií, v srpnu stagnovala na 0,1 % meziměsíčně, jak se čekalo, a meziročně jádrové ceny stagnovaly na červencovém tempu růstu 1,8 %, byť se očekávalo zrychlení na 1,9 %.

6. OECD snížila odhad globálního růstu, Fed ale vybídla k akci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. Ekonomika Spojených států si ale podle OECD vede dostatečně dobře na to, aby americká centrální banka mohla poprvé za více než devět let přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

7. S&P snižuje rating Japonska na A+ z AA-, výhled mění na stabilní z negativního

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve středu snížila Japonsku úvěrovou známku o jeden stupeň na A+. Úvěrovou důvěryhodnost této vysoce zadlužené země podkopává slábnoucí ekonomika a neschopnost vlády ji oživit, uvedla agentura.

8. Inflace v eurozóně v srpnu podle finálních dat klesla na čtyřměsíční minimum

Spotřebitelské ceny v eurozóně podle finálních dat Eurostatu vzrostly meziročně jen o 0,1 %, předběžná data počítala s 0,2% růstem, stejným jako v červenci. V srpnu 2014 byla míra inflace na 0,4 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly po červencovém poklesu o 0,6 %. Jádrová inflace zpomalila na 0,9 % meziročně, očekávala se stagnace na procentu.

9. Šéf Bundesbank: Přistěhovalci jsou příležitost k ekonomickému růstu

Přistěhovalci představují pro Německo šanci k dalšímu hospodářskému rozvoji. Německá populace totiž stárne a země nedokáže bez imigrace dlouhodobě udržet svou hospodářskou výkonnost. V rozhovoru, který ve středu přinesl deník Süddeutsche Zeitung, to řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann.

10. Mediální firma CME chce prodat do konce roku část majetku

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, pravděpodobně prodá do konce letošního roku majetek, který nepovažuje za svůj hlavní. Firma se soustředí na ochranu pozic na trzích, na kterých je jedničkou. Řekli to ve středu agentuře Reuters ředitelé společnosti Michael Del Nin a Christoph Mainusch. Prodej vedlejšího majetku je součástí strategie, jejímž cílem je reorganizace skupiny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Facebook připravuje nové tlačítko "To se mi nelíbí"

Sociální síť Facebook připravuje tlačítko "To se mi nelíbí" a chystá se ho brzy testovat. V úterý to řekl zakladatel a výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg. Uživatelé největší sociální sítě na světě mají v současnosti k dispozici pouze tlačítko s opačnou volbou, tedy "Like" ("To se mi líbí"), na které mohou kliknout u sdělení nebo fotek, které se jim líbí. Někteří firmu žádali, aby nabídku rozšířila o možnost, jak podobným způsobem projevit lítost nebo třeba dát na vědomí, že je něco zajímavé.

"Lidé nás mnoho let žádali o tlačítko Dislike (To se mi nelíbí)," prohlásil Zuckerberg na úterním setkání, kde odpovídal na dotazy uživatelů z celého světa. "Dnešek je mimořádný den, protože je to den, kdy mohu říci, že na tom pracujeme," řekl jednatřicetiletý Američan v odpovědi jistému uživateli z Egypta.

Podotkl, že Facebook tlačítko "To se mi nelíbí" nechtěl zavádět, aby se z něj nestalo "fórum, kde lidé dávají palec nahoru nebo dolů" u příspěvků jiných lidí. Připustil ale, že současná možnost "To se mi líbí" nemusí být pokaždé úplně vhodná. Je tomu tak třeba u sdělení o nějaké tragické události, kdy lidé chtějí vyjádřit soucit.

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
před 18 minutami

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v červenci dosáhl 3,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země
před hodinou

Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země

Zadlužení Německa kvůli výdajům na překonání následků pandemie nemoci covid-19 nepřesáhne úroveň, které země dosáhla...
Německo Zadlužení Koronavirus
Inflace v Německu opět zklamala
před hodinou

Inflace v Německu opět zklamala

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Oproti srpnové stagnaci je to...
Německo Inflace Evropská ekonomika
Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:12

Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia uzavřel dohodu s největším britským telefonním operátorem BT a stane...
Nokia Telekomunikace 5G sítě
Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie
12:22

Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato byl zproštěn obvinění v souvislosti se vstupem španělského...
Španělsko Evropské banky Mezinárodní měnový fond
Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu
11:20

Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu

Firma populární jihokorejské hudební skupiny BTS chystá vstup na burzu. Primární veřejná nabídka akcií firmy Big Hit...
Jižní Korea Asijské akcie Primární úpis akcií (IPO)
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
11:08

Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %

Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 %, nejvíce od roku...
Světová ekonomika Česká ekonomika Bohatství
Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v září v souladu s předběžnými…
11:00

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v září v souladu s předběžnými údaji dosáhl -13,9 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září mírně zlepšila, v srpnu byl index na -14,7 bodu. Zlepšila se také celková...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
10:40

NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část

Japonská telekomunikační společnost Nippon Telegraph and Telephone ovládne svou divizi bezdrátových služeb NTT Docomo...
Japonsko Japonské akcie Fúze a akvizice
Britové si v srpnu brali méně úvěrů, než se čekalo
10:30

Britové si v srpnu brali méně úvěrů, než se čekalo

Pozitivně překvapil pouze ukazatel schválených hypoték, jinak byli Britové v srpnu s půjčkami opatrnější, než...
Spojené království Evropská ekonomika Úvěry
Asijské akciové trhy v úterý uzavřely smíšeně
Asijské akciové trhy v úterý uzavřely smíšeně
10:00

Asijské akciové trhy v úterý uzavřely smíšeně

Japonský Nikkei 225 +0,12 %, čínský Shanghai Composite +0,21 %, hongkongský Hang Seng -0,85 %, korejský KOSPI +0,86 %.
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Výrobce antivirového softwaru McAfee chce na burzu. Co to může…
09:59

Výrobce antivirového softwaru McAfee chce na burzu. Co to může znamenat pro Avast?

Americká společnost McAfee, která je producentem antivirových programů pro PC a mobilní zařízení, zažádala v USA o...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO) Avast
Evropské akcie v úvodu úterní seance vracejí část pondělních zisků
09:45

Evropské akcie v úvodu úterní seance vracejí část pondělních zisků

Britský FTSE 100 -0,46 %, německý DAX -0,65 %, francouzský CAC 40 -0,41 %, STOXX Europe 600 -0,43 %.
Evropské akcie
Pražská burza v úterý otevřela růstem, daří se bankám i ČEZ
09:35

Pražská burza v úterý otevřela růstem, daří se bankám i ČEZ

Pražská burza po prodlouženém víkendu otevřela v zelených číslech (PX +0,6 %). Posilují zejména bankovní tituly ...
Akcie ČR
Počet zaměstnaných na kurzarbeit v Německu výrazně klesl
09:21

Počet zaměstnaných na kurzarbeit v Německu výrazně klesl

Počet lidí zaměstnaných na kurzarbeit, tedy v režimu, kdy jim mzdu dorovnává stát, v Německu v září činil 3,7 milionu...
Německo Evropská ekonomika Eurozóna
Předběžné údaje ze Španělska naznačují za září mírné meziměsíční…
09:00

Předběžné údaje ze Španělska naznačují za září mírné meziměsíční zvýšení spotřebitelských cen

Podle předběžných údajů v září ve Španělsku spotřebitelská inflace meziměsíčně dosáhla míry +0,2 % a meziročně -0,4 %...
Španělsko Inflace Evropská ekonomika
Spotřebitelská důvěra ve Francii v září nečekaně stagnovala, čekal se…
08:45

Spotřebitelská důvěra ve Francii v září nečekaně stagnovala, čekal se pokles

Index spotřebitelské důvěry ve Francii v září stagnoval na 95 bodech, čekal se pokles na 93 bodů.
Francie Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
E-commerce společnost Allegro upíše akcie za 43 PLN, na Varšavské…
08:28

E-commerce společnost Allegro upíše akcie za 43 PLN, na Varšavské burze bude jednou z největších firem

Polská e-commerce platforma Allegro stanovila konečnou cenu v úpisu na burze ve Varšavě na 43 PLN, tedy na horní...
Varšavská burza Střední a východní Evropa Primární úpis akcií (IPO)
Světová banka: Východní Asii a Pacifik čeká minimální hospodářský růst
07:38

Světová banka: Východní Asii a Pacifik čeká minimální hospodářský růst

Hospodářství východní Asie a Pacifiku i Číny poroste kvůli pandemii nemoci covid-19 nejpomaleji za posledních 50 let...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP