Vítejte na trhu, kde neexistuje bezpečný úkryt
|

Vítejte na trhu, kde neexistuje bezpečný úkryt

I příležitostný investor musí při pohledu na trh dojít k závěru, že akcie nejsou pro investice v současné turbulentní době to pravé ořechové. Bohužel to ale není sláva nikde. Záporná výkonnost se jako nakažlivá choroba šíří i na trhy aktiv, která byla obvykle považována za útočiště v dobách špatné výkonnosti akcií.

Korekce na trzích Alokace investic Korelace investic Investiční strategie Panika na trzích

Americký akciový trh od počátku roku zaznamenává mírné ztráty a region rozvíjejících se ekonomik a komodity splňují definici pro medvědí trh. Koneckonců se u akcií dalo po letech růstu čekat, že je konečně zasáhne dlouho očekávaná korekce. A každý bystrý investor je na takovou situaci připraven s balancovaným portfoliem 60/40 (60 % akcií, 40 % dluhopisů).

Chyba lávky

Zdá se, že na současné tržní prostředí nevyzrál ani onen pověstný "bystrý balancovaný investor". Je to s podivem, ale v období největších turbulencí ztrácely i americké státní a korporátní dluhopisy. "Poprvé od finanční krize sledujeme alarmující trend, který zasáhl benchmarkové ETF všech hlavních tříd aktiv, a sice negativní meziroční výnosy," píše James Picerno, editor Capital Spectator, a nabádá investory k opatrnosti. "Než aby se pohybovali na hraně spekulace, strategicky uvažující investoři v takovém prostředí nejdříve vyčkávají na pozitivní signály, než kapitál zainvestují do rizikových aktiv."

Negativní momentum, které aktuálně pozoruje u všech hlavních tříd aktiv, by mělo být nadále silné. Důkazem je podle Picerna řada signálů o tom, že "medvědí vlna" ještě neopadla, i když tržní zisky posledních dnů naznačují opak. Na návrat býka a přesun k alokaci do rizikových aktiv je zkrátka ještě brzy.

Výnosy benchmarkových ETF pro hlavní třídy aktiv

"Pokud by mi někdo řekl, že se Čína začne v roce 2015 hroutit, rozvíjející se trhy ztratí 25 % a zažijeme flash crash, odhadoval bych, že v takovém prostředí posílí o 10 % dlouhodobé dluhopisy," pokračuje Picerno. "Ale ono se to nestalo, dokonce i dluhopisy byly pod tlakem. Na trhu se jednoduše nebylo kam schovat, tedy samozřejmě kromě hotovosti."

Roční výnosy: Přední třídy aktiv a benchmarkové ETF

Podle čeho poznat skutečné oživení?

Jak dokazují tržní statistiky, stádo nakupuje na vrcholu a na dně prodává. Drobným investorům brání před nákupem "přesně na dně" nejistota a strach z pokračování propadů. Profesionálové sledují signály tržního dna mimo jiné pomocí speciálních poměrů exponenciálních klouzavých průměrů (EMA), v tomto případě například poměru 50denního a 200denního EMA.

EMA signály momenta u benchmarkových ETF pro hlavní třídy aktiv

Z pohledu indikátorů působí akciový trh stále zrádně. Všechny benchmarkové ETF směřují na jih. Jde o nezvyklý černý mrak, který na akciovém nebi nebyl už dlouho k vidění.

Sečteno a podtrženo, pokud nemáte vypilovanou techniku chytání padajícího nože (volně přeloženo, že by se investoři neměli pokoušet nakupovat aktiva, jejichž cena prudce klesá, a neměli by se snažit odhadnout dno sestupného trendu - pozn. red.), není pro vás současné akciové investování nic jiného než hazard.

Ani Jason Mann, šéf investic v EdgeHill Partners a portfoliomanažer long-short fondu Advantage, si nemyslí, že by měl být akciový pullback již u konce. "Rally, kterou jsme pozorovali, byla spíše instinktivní, zhodnocovaly zatím spíše nekvalitnější akcie."

Obzvláště byl tento jev patrný koncem srpna, kdy se spolu s růstem cen ropy o 30 % zotavily z poklesů nejspekulativnější energetické tituly. Podle Manna byly tyto zisky ale jen výsledkem pokrývání pozic shortařů.

Až do srpna byl na trhu v USA zhruba půl roku extrémní klid. Nízká volatilita navodila pocit klidu. Právě toto prostředí bylo podle Manna živnou půdou pro nedávnou korekci. Akciové trhy vykazují podle něho průměrnou dlouhodobou volatilitu kolem 15 %. V posledních letech to bylo jen 7-8 %. "Řecko na trhu nevyvolalo výraznější volatilitu," vysvětluje portfoliomanažer. "Povedlo se to až Číně, jejíž akciový trh padal několik týdnů, až nakonec spustil výprodeje i v Americe."

Jak se zajistit?

V reakci na tržní bouři Mann snížil rizikovost portfolia tak, aby výkonnost tolik nefluktuovala, nehledě na to, jakou cestou se trhy nakonec vydají. Měl se svým fondem několik možností - doplnit SHORT pozice, dokoupit defenzivní aktiva jako americké státní dluhopisy nebo dolar, případně posunout alokaci směrem k defenzivním akciím.

"Nic z toho ale v srpnu nefungovalo," přiznává Mann. "SHORT pozice měly tendenci jít proti investorům (nebo zisky z nich nebyly dostatečné na pokrytí ztrát z LONG pozic), defenzivní akcie se nechovaly dostatečně defenzivně (hodnotové akcie byly zvlášť postiženy) a ani tradiční bezpečná aktiva moc nepomáhala." Jediným řešením bylo zvýšit pozice v hotovosti, což také Mann udělal.

Americké státní dluhopisy přestaly fungovat jako bezpečný přístav

Mezi americkými státními dluhopisy a akciovým trhem zpravidla převládá negativní korelace. Ceny dluhopisů s dlouhodobou splatností rostou s divokými propady na amerických akciích. To se ale v srpnu nedělo. Jejich cena v podstatě stagnovala či mírně klesala.

"S balancovaným portfoliem akcií a dluhopisů jste si nepomohli. Záporné výnosy vás postihly na obou stranách," říká Mann. "Všechno napovídá tomu, že by mohlo dojít k opětovnému otestování minim, nebo dokonce dalšímu propadu, než sedne prach a akciový trh najde rovnováhu."

Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny, si záporné výnosy hlavních tříd aktiv vysvětluje kombinací obav o kondici světové ekonomiky, souvisejících především s nejistotou ohledně čínského růstu, a blížícího se zvýšení sazeb v USA. Takové prostředí vede na trzích k "totálnímu risk-off" a prověření známého úsloví "hotovost je král".

"Kombinace faktorů vede k extrémní opatrnosti investorů, vyhýbání se rizikovým aktivům, ale také dluhopisům, u kterých hrozí při jejich aktuálních relativně vysokých cenách při růstu sazeb znehodnocení. U akcií negativně působí i jejich relativně vysoké ocenění po dlouhém růstovém trendu. Nejhůře jsou postiženy trhy rozvíjejících se států, kde se silně kombinuje obava z odlivu prostředků po zvýšení sazeb v USA a riziko zhoršení ekonomické situace. Jediným útočištěm správců aktiv tak zůstává hotovost," vysvětluje Mokráš.

Není hodnota jako hodnota

Stabilizovat by se podle Manna mohly hlavně finance a průmysl, zejména Dow Jones Transportation Average, který trh táhl dolů. "Bylo by to znamení, že se na trh začínají vracet investoři hledající kvalitu a hodnotu," tvrdí portfoliomanažer a doplňuje, že i dluhopisy by se měly nejdříve přestat chovat abnormálně (k čemuž by mohlo dojít po rozhodnutí o sazbách Fedu).

U sektoru energetiky jde podle Manna o jiný druh hodnoty. Akcie jsou sice extrémně levné, ale momentum je zde ještě velmi slabé. V jeho portfoliu proto nadále převažují u energetiky SHORT pozice, kromě některých titulů, které spadly o 70-90 % a mohou představovat sázku na budoucí vyšší ceny ropy. "Cenové pohyby už u nich neovlivňují fundamenty, jsou velmi nebezpečné na SHORT," varuje portfoliomanažer.

SHORT pozice v energetických titulech Mann postupně uzavírá, údajně ale ještě není připraven sektor označit nálepkou LONG. "Několik jmen, třeba Raging River Exploration, Suncor Energy nebo Canadian Natural Resources, by mohlo i přes volatilní prostředí zůstat cenově stabilních. Sice nezažijí velkou rally, pokud cena ropy vzroste, ale není u nich takové riziko bankrotu jako u ostatních v sektoru," jmenuje konkrétní tipy Mann.

Zdroj: Barron's, Capital Spectator, Financial Post

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus