Anketa: Česká ekonomika jako růstový premiant. Na jak dlouho?
|

Anketa: Česká ekonomika jako růstový premiant. Na jak dlouho?

Česká ekonomika v letošním roce roste, dokonce prý nejrychleji v Evropě. Pravda, měla na to zaděláno "úsporným přidušením" v době krize, které ale na druhou stranu znamenalo i relativně malý nárůst zadlužení. Máme se radovat? A přinesou dobré hospodářské výsledky lepší mzdy?

Česká ekonomika Investiční a ekonomický výhled Anketa

Hospodářský růst se postupně přelévá do většiny odvětví. Letošní výsledky tak může českému hospodářství v Evropě zatím kdekdo závidět. Je ale skutečně důvod bouchat šampaňské? Ekonomové varují, že kromě vyšší spotřeby domácností a růstu investic ze strany podniků mají na statistiku vliv i zvýšené výdaje státu a také výrazné čerpání peněz z evropských fondů. Meziroční růst HDP navíc vypadá dobře i kvůli tomu, že se nám před rokem naopak nedařilo tolik, jak bychom si přáli. V příštím roce tedy pravděpodobně může opět přijít stagnace.

Jak se výsledky české ekonomiky dívají odborníci? Čím to je, že se české ekonomice letos tak daří? Může jít o dlouhodobý trend? A projeví se lepší výkonnost našeho hospodářství i v rychlejším růstu mezd?

Pavel Sobíšek (hlavní ekonom UniCredit Bank)

České ekonomice pomohla k dlouho nevídanému tempu růstu souhra řady střednědobých a krátkodobých faktorů. Mezi střednědobé, které s trochou štěstí vydrží i příští rok, patří nízká inflace, rostoucí zaměstnanost a rostoucí sklon domácností k obnově spotřebních předmětů. Do stejné kategorie lze zařadit i zvýšenou investiční aktivitu podniků a zlepšení ekonomické situace v eurozóně, hlavním odbytišti pro tuzemský export.

Mezi krátkodobé faktory, jejichž působení zřejmě skončí letoškem, patří dočerpávání eurofondů z minulého rozpočtového období a náběh zákona o státní službě. První z uvedených faktorů přitáhl do české ekonomiky v prvním pololetí o téměř padesát miliard korun více než ve stejném období loni, druhý přispěl k tomu, že stát vyplatil na mzdách letos do července o 4,6 miliardy korun více než loni, čímž zvýšil disponibilní příjmy státních zaměstnanců. Příští rok zvolní růst české ekonomiky odhadem pod 3 %.

Pavel Kohout (ekonom, Partners)

Růst české ekonomiky vypadá jako dobrá zpráva, má to ale několik háčků. Zaprvé, ekonomika roste oproti poměrně nízkému základu, během druhého čtvrtletí 2014 bylo hospodářství poškozeno devalvací. Proč poškozeno, když Česká národní banka od začátku tvrdí opak? Protože zvýšení inflace, ke kterému došlo, způsobilo snížení reálného růstu během roku 2014. Triviální aritmetika, která ovšem není dost sexy pro mozky z ČNB.

Zadruhé, jedním ze zdrojů růstu je velký státní deficit. Vládní výdaje opět fungují procyklicky, v dobrých časech vláda posiluje růst a až přijde recese, velmi pravděpodobně zavede nějaká další protirůstová opatření ve smyslu snížení výdajů a zvýšení daní. Přesně opačně, než to Keynes kdysi zamýšlel.

Zatřetí, růst táhne soukromé zadlužení, tedy hypotéky a investiční úvěry. Zde problém nevidím, neboť česká ekonomika rozhodně není "přeúvěrovaná". A začtvrté, je zde mezinárodní vývoj, který zatím české ekonomice foukal do plachet. Ale pozor, brzy může foukat z opačné strany.

Petr Dufek (analytik, ČSOB)

Výsledky české ekonomiky jsou v letošním roce nad očekávání výborné. Za růstem HDP sice stojí velkou měrou zpracovatelský průmysl, ale pozitivně přispívají i další odvětví české ekonomiky. Roste domácí poptávka, spotřebitelská i investiční. Je vidět, že se lidé méně obávají budoucnosti a jsou ochotni utrácet i za zboží dlouhodobé spotřeby a bydlení. Pozitivně se dívají do dalších měsíců a let i firmy, které začaly ve velkém znovu investovat s tím, jak se zlepšují jejich finanční výsledky.

Bylo by ale hodně optimistické předpokládat, že tak silný růst (ve druhém kvartálu +4,4 %) může pokračovat delší dobu. Natolik není tempo zahraniční poptávky silné a dosud extrémně pozitivní vliv automobilového průmyslu na růst se rovněž začne vyčerpávat. Jestli se někde ekonomický růst zatím příliš neprojevuje, jsou to mzdy. Na jejich rychlejší růst si budeme muset počkat do chvíle, kdy se na trhu práce začne ve větší míře projevovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory ČR)

Třeba ekonomiky Slovenska nebo Polska již rostly, když my se ještě nedokázali vymanit z recese. Takže mimo jiné doháníme, co jsme zmeškali. V neposlední řadě samozřejmě pomáhá i oživení evropské ekonomiky.

Z hlediska dalšího vývoje je klíčové, že sílí určitá rizika, zásadní a dlouhodobá. Na jedné straně máme velmi nízkou nezaměstnanost, na straně druhé ale existuje a narůstá velká poptávka po profesích, kterých je nedostatek. Obecně jde o technické profese, jejichž rezervoár není doplňován novými absolventy technických oborů. Druhou hrozbou je zhoršování podnikatelského prostředí. Zaměstnavatelé jsou v Česku oproti ostatním zemím v Evropě neúměrně zatíženi odvody z mezd, cena práce je vysoká. To brzdí hospodářský růst.

V době ekonomického růstu by sice měly růst i mzdy, v Česku jsou ale karty rozdané tak, že z každé koruny na mzdě bere stát i více než polovinu. Spočítali jsme, že u zaměstnance s průměrnou mzdou a dvěma dětmi si stát spolu s každou korunou čistého příjmu souběžně jen na osobní dani z příjmů a pojistném okamžitě vydělá téměř 54 haléřů. Vláda by neměla promeškat příležitost a celkové zatížení práce snížit. Nyní je ideální doba, nejlépe se takové reformy začínají dělat právě v době růstu. Místo toho ale vláda dále utahuje šrouby.

Lukáš Kovanda (hlavní ekonom, Roklen)

Výkon ekonomiky je ovlivněn ještě kroky Nečasovy vlády. Ta ekonomiku na jedné straně přidusila – v čase tíživé hospodářské situace zvýšila daně -, na druhou stranu dbala na určitou rozpočtovou střídmost. Teď začíná přidušená ekonomika konečně volně dýchat, a růst tedy částečně kompenzuje "ztráty z přidušení". A kladně se projevují efekty někdejší rozpočtové střídmosti. Dluh České republiky je v poměru k HDP docela nízký, a to i v porovnání s nejvyspělejšími ekonomikami.

Z toho profituje celá česká ekonomika, vysoká důvěra investorů se kladně promítá nejen do celkového obrazu na mezinárodní scéně, ale také do nízkých nákladů na obsluhu vládního dluhu. Vláda pak má více peněz na investice do infrastruktury, na mzdy státních zaměstnanců a podobně. Statisticky čísla vylepšuje také razantní čerpání peněz z eurofondů, to je ale efekt spíše přechodný.

Současná vláda ale některými svými kroky zadělává na potenciální podvázání ekonomického růstu v budoucnu, příkladem jsou zavedení elektronické evidence tržeb nebo neuváženě rychlé zvyšování minimální mzdy. Také schodek by měl být při současném růstu výrazně nižší než ten 70miliardový (jestli nebude nakonec vyšší), který vláda plánuje pro rok 2016.

Kompletní anketu najdete na serveru Finmag.cz.

Zdroj: Finmag.cz
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 15 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus