Burzovní kalendář (28. 9. - 2. 10. 2015)
|

Burzovní kalendář (28. 9. - 2. 10. 2015)

Rok se v polovině nadcházejícího týdne přehoupne do posledního kvartálu, který burzám i díky takzvané Santa Claus rally tradičně přeje. Letos to ale akcie nebudou mít kvůli nejistotě na trzích lehké. V pátek se dozvíme, jak je na tom americký trh práce. Pokud zpráva vyzní příznivě, zvýší se šance na začátek růstu úrokových sazeb v USA ještě v letošním roce. Týden ale nebude jen o americké nezaměstnanosti, sledované budou též indexy nákupních manažerů a další důležitá data.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové burzy v týdnu ztrácely, od výraznějších poklesů je ale zachránila pozitivní nálada na trzích během páteční obchodní seance. "Z pohledu zájmu investorů a médií byly ovšem všechny události zastíněny obřím skandálem automobilky Volkswagen okolo manipulace s emisemi. Akcie společnosti spadly o více než 30 %, což mělo negativní vliv nejen na cenné papíry ostatních automobilek, ale i na celé evropské indexy," říká k dění na trzích v uplynulém týdnu Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

Skandál kolem automobilky Volkswagen vypukl v pátek 18. září poté, co firmu americká Agentura pro ochranu životního prostředí obvinila, že u vozů s naftovými motory používala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů. Skandál navíc začaly vyšetřovat také některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob. Volkswagen přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut, a oznámil, že ze zisku za třetí čtvrtletí kvůli skandálu vyčlení 6,5 miliardy eur.

Kámen na kameni po propuknutí skandálu nezůstal ani ve vedení Volkswagenu a jeho dceřiných firem. Dosavadního šéfa podniku Martina Winterkorna, který ve středu rezignoval, v pátek nahradil Matthias Müller, který dosud řídil dceřinou společnost Porsche. Změny se dotkly i české součásti Škoda Auto. Její dosavadní šéf Winfried Vahland od listopadu povede aktivity koncernu v USA, Kanadě a Mexiku, v čele podniku v Mladé Boleslavi jej nahradí Bernhard Maier.

Akcie Volkswagenu se kvůli skandálu od minulého pátku propadly o více než 33 %. Zažily tak nejhorší týden od vrcholu světové finanční krize v říjnu 2008, kdy zkrachovala americká investiční banka Lehman Brothers. Tržní hodnota Volkswagenu se v důsledku skandálu snížila asi o 27 miliard eur.

Z makrodat investoři věnovali pozornost středečním předběžným indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Zaujal je zejména čínský PMI, který klesl na historické minimum 47 bodů. Pokračující snižování ukazatele naznačuje, že pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru v Číně zrychluje, což mezi investory zintenzivňuje obavy z dalšího vývoje největší asijské ekonomiky.

Neslavně skončilo další kolo cíleného dodání likvidity (TLTRO) evropským bankám za strany ECB. Evropské finanční ústavy si od ECB půjčily jen 15,5 miliardy eur, v předchozím kole TLTRO si řekly o 73,8 miliardy eur.

V zámoří v pátek vyšla finální zpráva o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí. Ukázala, že ekonomika USA rostla rychleji, než se předpokládalo - HDP podle konečných údajů vzrostl anualizovaně o 3,9 %, předchozí zpráva z konce srpna růst odhadovala pouze na 3,7 %. Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí dvěma třetinami, se ve druhém čtvrtletí podle revidovaných údajů zvýšily o 3,6 %, předchozí odhad hovořil o růstu jen o 3,1 %.

"Poslední pravidelná revize amerického HDP za druhé čtvrtletí přinesla další zvýšení tempa jeho růstu, což je potěšující, ale asi ještě lepší jsou zdroje tohoto zrychlení. Jde především o osobní spotřebu (tam pomohly nižší ceny benzínu) a stavebnictví. Osobní spotřeba je pro americkou ekonomiku klíčová, představuje zhruba dvě třetiny HDP. Silná spotřeba má tendenci povzbuzovat investice, a přispívat tak k dalšímu urychlení růstu ekonomiky. Dobrá výkonnost stavebnictví pak potvrzuje, že se trh s nemovitostmi už plně zotavil z hypoteční krize a může v dalším období podpořit růst ekonomiky jako celku. Už relativně brzy se dozvíme z prvního odhadu, jaká byla výkonnost americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, a nástupní pozice ze druhého ukazuje, že pravděpodobně opět slušná. Fed dostal další indikaci, že si muže dovolit zvýšit sazby, takže by to snad skutečně mohl stihnout do konce roku, jak ostatně opakovaně naznačuje i jeho šéfka Janet Yellenová," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Pozornost trhy věnovaly také projevům šéfa ECB Maria Draghiho a guvernérky Fedu Janet Yellenové. Mario Draghi ve středu řekl, že Evropská centrální banka bude potřebovat více času, aby posoudila, zda posílí svůj program nákupů dluhopisů. Jeho slova podle agentury Reuters hatí očekávání, že ECB v nejbližší době zintenzivní pumpování peněz do ekonomiky formou nákupů státních dluhopisů, aby podpořila hospodářský růst a zvedla příliš nízkou inflaci.

Yellenová pak ve svém čtvrtečním projevu na Massachusettské univerzitě v Amherstu uvedla, že Fed je na cestě ke zvýšení úrokových sazeb poprvé za téměř desetiletí. V závěru svého projevu měla ale zdravotní potíže, údajně kvůli dehydrataci, a svoji řeč tak ukončila předčasně. Otázky na zdraví Yellenové, šéfky nejmocnější centrální banky světa, by mohly vyvést z míry finanční trhy, které jsou nyní nervózní kvůli obavám o zdraví globální ekonomiky.

V ČR bylo nejzajímavější události týdne zasedání ČNB, na němž se ale nestalo nic nečekaného. Banka ve čtvrtek rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Současně bankovní rada potvrdila, že hodlá pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. "ČNB je připravena v souladu se svým závazkem i bez rozhodnutí bankovní rady zasahovat na devizovém trhu, aby se kurz koruny udržel kolem 27 EUR/CZK," řekl na tiskové konferenci po zasedání banky její guvernér Miroslav Singer s tím, že očekává používání měnového kurzu jako nástroje měnové politiky do druhého pololetí 2016. "Rizika pro několik příštích čtvrtletí vyhodnocujeme jako protiinflační. Inflace je stále pod 2% cílem," dodal.

"Důležitou zprávou je, že bankovní rada ČNB diskutovala o možném prodloužení kurzového závazku, nicméně pro konkrétní rozhodnutí vidí ještě dost času. Podle slov guvernéra Singera byla také diskutována možnost záporných sazeb, nicméně bankovní rada nevidí potřebu je zavádět," zdůraznil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. "Příběh se tak oproti minulému zasedání zásadně nemění. Banka se drží strategie, kterou si vytyčila, a chce si počkat na udržitelné plnění inflačního cíle, než bude zpřísňovat měnovou politiku. Podle nás ČNB dříve nebo později změní rétoriku časování na '... neukončí používání kurzu (koruny jako nástroje měnové politiky) dříve než v roce 2017'." Základní úroková sazba činí 0,05 %. Devizové intervence spustila banka v listopadu 2013. Již před časem bankovní rada oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Akcie v USA v úvodu poslední seance uplynulého týdne zamířily vzhůru, a přerušily tak třídenní sérii ztrát. Náladu investorů podpořily solidní údaje o vývoji americké ekonomiky, finanční společnosti navíc těžily z vyhlídek růstu úrokových sazeb. V druhé polovině obchodování ale příznivý sentiment vyprchal a indexy obchodování zakončily smíšeně. Celý týden tak byl pro americké burzy ztrátový. Dow za celý týden klesl o 0,43 % na 16 314,67 bodu, S&P 500 odepsal 1,36 % na 1 931,34 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 2,92 % na 4 686,50.

Americké akcie v pátek neudržely výrazné zisky a zakončily neúspěšný týden smíšeně
Akciové trhy ve Spojených státech v pátek zamířily vzhůru, a ukončily tak třídenní sérii ztrát. Náladu investorů podpořily solidní údaje o vývoji americké ekonomiky, finanční společnosti navíc těží z vyhlídek na růst úrokových sazeb. V posledních dvou hodinách obchodování ale akcie zisky vrátily a zakončily smíšeně. Celý týden tak byl pro americké burzy ztrátový.

Evropské akcie v pátek ožily z osmiměsíčního minima poté, co šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek večer prohlásila, že je Fed připravený zvýšit sazby ještě letos, čímž naznačila, že nedávný chaos na trzích nijak nevykolejil americkou ekonomiku. Celý týden byl ale pro západoevropské burzy s výjimkou trhu v Londýně ztrátový. Britský index FTSE 100 za pět obchodních dní posílil o 0,22 % na 6 109,01 bodu, francouzský CAC 40 ale odepsal rovné procento na 4 480,66 bodu, německý DAX klesl o 2,3 % na 9 688,53 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel slabší o 1,55 % na 349,28 bodu. Pátek ale umazal výraznou část ztrát z předchozích dní. FTSE 100 v pátek přidal 2,47 %, CAC 40 posílil o 3,07 %, DAX vzrostl o 2,77 % a STOXX Europe 600 zpevnil o 2,84 %.

Evropské akcie v pátek ožily, týden ale zakončily s výjimkou londýnské burzy v mínusu
Evropské akcie v pátek ožily z osmiměsíčního minima poté, co šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek večer prohlásila, že je americká centrální banka připravená zvýšit sazby ještě letos, čímž naznačila, že nedávný chaos na finančních trzích nijak nevykolejil americkou ekonomiku. Týden byl ale pro evropské burzy ztrátový.

Index PX v pátek připsal 1,17 % na 962,35 bodu, za celý týden ale pražská burza o 2,2 % klesla. Nejvíce za pět obchodních dní klesla cena akcií petrochemického podniku Unipetrol (-4,8 %), naopak největší růst vykázaly akcie slovenského správce sportovních zařízení Tatry Mountain Resorts (+9,2 %). Akcie TMR podpořily hospodářské výsledky z konce předchozího týdne, cenné papíry Unipetrolu naopak srážela nejistota kolem vyhlášení stávkové pohotovosti odborářů České rafinérské a pokračující neplánované odstávky v provozu firmy u Litvínova. Nedařilo se ale ani akciím ČEZ, které za týden odepsaly 3,4 %. Firma padá s cenou elektřiny na burze a prodlužováním neplánovaných odstávek jaderných bloků, které mohou ohrozit celoroční cíle.

Pražská burza v pátek přidala přes procento, za celý týden ale přes dvě procenta ztratila
Index PX v pátek připsal 1,17 % na 962,35 bodu, za celý týden ale o 2,2 % klesl.

Euro k americkému dolaru za týden oslabilo o 0,9 % na 1,1194 EUR/USD a dolar k japonskému jenu zpevnil o 0,33 % na 120,60 USD/JPY. Americkou měnu podpořila zejména čtvrteční slova Janet Yellenové, která potvrdila, že se blíží zvyšování sazeb v USA.

Nedařilo se norské koruně, kterou stáhlo rozhodnutí norské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu na 0,75 %. Banka navíc uvedla, že by v příštích 12 měsících mohla ve snižování úroků pokračovat. Norges Bank, jak se norská centrální banka nazývá, snížila sazbu již podruhé za čtyři měsíce. Z 18 analytiků dotázaných agenturou Reuters jich přitom snížení sazby čekalo pouze šest, ostatní počítali s tím, že se úroky měnit nebudou.

Ceny ropy pokračovaly v konsolidaci a výrazně se nezměnily. Barel Brentu zlevnil o necelé procento na 48,42 USD a ropa WTI zlevnila taktéž zhruba o procento na 45,56 USD za barel.

Středeční zotavení cen ropy způsobené snížením zásob druhý týden v řadě mělo krátké trvání. Obrat vývoje cen způsobilo zjištění, že činnost rafinerií zpomalila nejvýrazněji od ledna. Čtvrteční zpráva o vývoji zásob ukázala, že v týdnu do 18. září se zásoby snížily o 1,9 milionu barelů.

Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických

Zlato za týden přidalo zhruba 0,7 % na přibližně 1 146 dolarů za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,45 % na 15,10 USD za trojskou unci.

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou investoři sledovat důležitá data ze Spojených států, Evropy i Asie. Ve světě budou vycházet indexy nákupních manažerů, které naznačí, jak se vyvíjí aktivita v globální ekonomice. Důležitá budou ale zejména americká data. V pondělí vyjde zpráva o vývoji jádrových výdajů na osobní spotřebu. Tento údaj ostře sleduje Fed, který jej označuje za preferovaný inflační ukazatel. V červenci tento PCE index vzrostl meziročně o 1,2 %, Fed by jeho růst přitom rád viděl poblíž 2 %. V pátek pak ukazatel ze začátku týdne doplní data z trhu práce. V srpnu americká ekonomika mimo zemědělství vytvořila 173 tisíc pracovních míst, odhady pro září hovoří o 203 tisících nových míst. Míra nezaměstnanosti v srpnu klesla na 5,1 %, v září by se podle odhadů změnit neměla.

V Evropě budou mezi důležitá makrodata patřit údaje o německé inflaci, maloobchodních tržbách či nezaměstnanosti nebo index spotřebitelské důvěry, který vydá Eurostat za celou eurozónu. Sledovat budou trhy též vývoj inflace v eurozóně či zprávu o britském HDP.

Zajímavé bude bezesporu také dění kolem německé automobilky Volkswagen. Investoři čekají, zda ze skříně nevypadne nějaký další kostlivec, případně zda se kauza nerozšíří i na další automobilky mimo tento koncern.

"Na denním grafu indexu S&P 500 je ze sedmi posledních svíček šest červených. Ve čtvrtek se benchmark přiblížil k hladině 1 900 bodů, ale odrazil se výše a denní ztráta byla minimální. V pátek byla situace opačná, když počáteční růst vyprchal a index zakončil na červené nule. Bude následovat růst, nebo pokles? Index je po korekci na mrtvém bodě a čeká se na katalyzátor, který ho vychýlí ze současného rozpětí. Případný průraz pod 1 870 bodů by byl velice negativním signálem, na opačné straně je klíčová hladina 2 000 bodů," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Koštál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pražská burza v pondělí kvůli oslavám Dne české státnosti zůstane zavřená a nevyjdou ani žádná česká data. Žádná zásadní data se nečekají ani v Evropě, pouze v Itálii budou zveřejněny indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Ze zámoří přijde zpráv více. Investoři budou sledovat statistiku osobních příjmů a výdajů včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu, což je preferovaný inflační ukazatel Fedu. Ekonomové z České spořitelny čekají, že tento PCE index vykáže za srpen stejně jako za červenec meziroční růst o 1,2 %. Fed by růst ukazatele rád viděl kolem úrovně 2 %. Dále vyjdou údaje o pokračujících prodejích domů a zveřejněn bude také index aktivity dallaského Fedu. Kromě toho ještě veřejně vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a šéf sanfranciského Fedu John Williams a ve Spojených státech se sejdou Vladimir Putin a Barack Obama, aby jednali o situaci v Sýrii. Putin zastává názor, že Sýrii není možné stabilizovat bez toho, aby byla posílena pozice syrského prezidenta Bašára Asada.

V úterý budou investoři na starém kontinentu vyhodnocovat výsledek německého indexu dovozních cen, statistiku španělských maloobchodních tržeb či portugalské indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Nejzajímavější ale budou zprávy o vývoji důvěry spotřebitelů a podnikatelů v eurozóně a předběžná zpráva o německé inflaci za září. V zámoří si trhy nenechají ujít index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board a index cen domů S&P/Case-Shiller. Hospodářské výsledky bude reportovat v USA Costco Wholesale.

Středa bude daty nabitá. Série důležitých statistik vyjde v noci na středu v Japonsku, zveřejněny budou maloobchodní prodeje a údaje o průmyslové výrobě, zahájené výstavbě, stavebních objednávkách a výrobě aut. Statistika maloobchodních tržeb dopoledne vyjde také v Německu, kde bude navíc zveřejněna ještě míra nezaměstnanosti za září. Ta vyjde dopoledne také v Itálii a zveřejněna bude i za celou eurozónu. Itálie navíc na trh pošle ještě index výrobních cen a zprávu o inflaci, kterou vydá také evropský Eurostat. Řecko na trh pošle údaje o vývoji maloobchodních tržeb a index výrobních cen a ve Spojeném království budou odtajněny index cen domů, výsledek běžného účtu a údaje o HDP, které budou na pořadu dne také v ČR. Ve Francii na řadu přijde index výrobních cen a údaje o výdajích spotřebitelů a ve Španělsku výsledek běžného účtu. V zámoří budou odpoledne investoři sledovat zprávu agentury ADP o počtu vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA a ujít si nenechají ani projevy šéfa newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho a guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové.

Také předposlední den obchodního týdne bude hodně živý. V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku a Číně indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, v Číně navíc vyjde i ukazatel pro oblasti mimo zpracovatelský sektor. Také v Evropě bude čtvrtek dnem PMI, ukazatel vyjde mimo jiné ve Španělsku, ČR, Itálii, Francii, Německu, Řecku či Spojeném království a zveřejněn bude i za celou eurozónu. Kromě PMI budou investoři v Evropě sledovat ještě britský index cen domů od banky Halifax a v ČR bilanci rozpočtu za září. Ve Spojených státech vydají PMI ve zpracovatelském sektoru jak společnost Markit, tak institut ISM a dále v USA vyjdou statistiky stavebních výdajů a prodejů aut a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Investory bude zajímat také projev šéfa sanfranciské pobočky Fedu Johna Williamse a trh bude sledovat i výsledky firmy Micron Technology.

Pátek bude v Evropě z pohledu zveřejňovaných dat klidný, v USA si ale investoři neodpočinou. Burzy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. V Japonsku vyjde míra nezaměstnanosti a údaje o výdajích domácností. Ve Španělsku budou zveřejněny údaje o změně počtu nezaměstnaných, ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve stavebnictví a za celou eurozónu bude zveřejněn index výrobních cen. Ve Spojených státech budou investoři sledovat údaje o podnikových objednávkách, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a ujít si nenechají ani projev viceprezidenta Fedu Stanleyho Fischera. Nejdůležitější nicméně budou data z trhu práce - celková míra nezaměstnanosti, počet nově vytvořených míst, míra participace a údaje o vývoji výše mezd. Zaktualizovány budou také ratingy některých zemí, mimo jiné Bulharska (Moody's), Finska (Moody's), Gruzie (Fitch), Kataru (Moody's) či Španělska (S&P).

O výhled na další obchodní týden jsme požádali ekonoma z České spořitelny Jiřího Polanského.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Začíná říjen, takže na konci týdne dorazí na trh důležité údaje z amerického trhu práce. Fed by měl do konce roku zvednout sazby, ale pokud by mu v tom mohlo něco zabránit, jsou to především data z trhu práce, pokud by naznačovala významné zhoršení ekonomických vyhlídek. Na začátku týdne budou také důležité údaje o vývoji osobních příjmů a výdajů a PCE deflátory, mezi nimi preferovaný inflační ukazatel Fedu PCE jádrový deflátor. Očekávaný růst jak u příjmů, tak u výdajů je solidní, a pokud se očekávání potvrdí, bude to znamenat udržení solidního tempa růstu celé ekonomiky. Čím nižší bude PCE jádrový deflátor, tím nižší lze očekávat tempo růstu sazeb v USA. V USA bude zveřejněno ještě několik zajímavých růstových ukazatelů – spotřebitelská důvěra podle Conference Board, chicagský PMI a celostátní výrobní index ISM. Měly by potvrdit stabilně solidní kondici ekonomiky.

V Evropě budou nejzajímavější předběžné údaje o zářijové inflaci za Německo a eurozónu. Hodně nízké hodnoty by přiživily spekulace na další uvolnění měnové politiky ECB.

Kurz dolaru k euru živě reaguje na zprávy týkající se možného vývoje měnové politiky Fedu a ECB. Kombinace blížícího se zvýšení sazeb v USA a možného zintenzivnění kvantitativního uvolňování ECB je příznivá pro dolar, nedá se ale říci, že by z ní nějak obzvlášť těžil. Usadil se nyní bezpečně nad 1,1 EUR/USD a k poklesu pod tuto hladinu patrně bude potřebovat nějaký silný impulz.

Výnosy dluhopisů se poté, co Fed nezvedl sazby, drží velice nízko, zatím nepomohlo ani ujištění Janet Yellenové, že úroky půjdou nahoru ještě letos. Výnosy by mohla zvednout dobrá čísla z USA, naopak nízká inflace v eurozóně by je mohla posunout dolů.

Cena ropy se vyvíjí bez větších změn a mělo by to tak zůstat. Zlato posiluje, to by se naopak mělo otočit.

V České republice budou nejzajímavější zářijový výsledek výrobního PMI a druhá revize HDP za druhé čtvrtletí. U PMI nečekáme žádnou výraznou změnu, předpokládáme pokračování silného růstu. Ani u HDP nelze očekávat výraznou změnu příběhu. Spíše může dojít k revizím historických dat a přeskládání mezi položkami (spotřeba vs. investice, fixní investice vs. zásoby a podobně). V rámci regionu budou zajímavé hodnoty PMI i pro ostatní země a také polská inflace.

Koruna vůči euru v posledním týdnu v reakci na zasedání ČNB oslabila nad 27,2 EUR/CZK. Lze očekávat, že by se na zhruba podobných úrovních měla držet i v následujících týdnech. Silná ekonomika by sama o sobě tlačila na posílení pod 27 korun za euro, částečně by to ale vyvažoval silný dovoz. Krátkodobě může ovšem česká měna oslabit z důvodu uzavírání některých spekulativních pozic a také výplaty části zadržených dividend do zahraničí.

Výnosy 10letých českých vládních bondů v posledním týdnu zůstaly zhruba stabilní. Díky poklesu výnosů německých bondů se aktuálně vrátily nad německé benchmarky. Výnosy by měly zůstat nízké, když jejich růstu bude bránit nízká inflace a přebytek korunové likvidity na trzích. Růst výnosů se tak dá očekávat spíše až v příštím roce spolu s rostoucí inflací.

 

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby