Co musíte ráno vědět (28. září)
|

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak zakončily uplynulý týden burzy v Evropě a Spojených státech, co si o čínské ekonomice myslí stratég Andy Rothman a s jakým problémem se potýká fotbalová hvězda Neymar? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek neudržely výrazné zisky a zakončily neúspěšný týden smíšeně

Akcie v USA v úvodu páteční seance zamířily vzhůru, a přerušily tak třídenní sérii ztrát. Náladu investorů podpořily solidní údaje o vývoji americké ekonomiky, finanční společnosti navíc těžily z vyhlídek růstu úrokových sazeb v USA. V druhé polovině obchodování ale příznivý sentiment vyprchal a hlavní indexy obchodování zakončily smíšeně. Celý týden tak byl pro americké burzy ztrátový. Index Dow v pátek nakonec získal 0,7 % na 16 314,67 bodu, S&P 500 ztratil 0,05 % na 1 931,34 bodu a Nasdaq Composite spadl o 1,01 % na 4 686,50 bodu. V plusu zakončily například akcie v sektorech necyklického spotřebního zboží nebo veřejných služeb, největší ztráty zaznamenaly zdravotnické tituly a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 0,64 % na 23,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé čtyři bazické body na 2,16 %. Za celý týden Dow klesl o 0,43 %, S&P 500 odepsal 1,36 % a Nasdaq Composite oslabil o 2,92 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 se odrazil od supportu, graf ale vyznívá negativně

Další kvantitativní uvolňování by bylo za trest

2. Evropské akcie v pátek ožily, týden ale zakončily s výjimkou londýnské burzy v mínusu

Evropské akcie v pátek ožily z osmiměsíčního minima poté, co šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek večer prohlásila, že je Fed připravený zvýšit sazby ještě letos, čímž naznačila, že nedávný chaos na trzích nijak nevykolejil americkou ekonomiku. Celý týden byl ale pro západoevropské burzy s výjimkou trhu v Londýně ztrátový. Britský index FTSE 100 za pět obchodních dní posílil o 0,22 % na 6 109,01 bodu, francouzský CAC 40 ale odepsal rovné procento na 4 480,66 bodu, německý DAX klesl o 2,3 % na 9 688,53 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel slabší o 1,55 % na 349,28 bodu. Pátek ale umazal výraznou část ztrát z předchozích dní. FTSE 100 v pátek přidal 2,47 %, CAC 40 posílil o 3,07 %, DAX vzrostl o 2,77 % a STOXX Europe 600 zpevnil o 2,84 %. "Jedná se spíše o úlevnou rally vyvolanou objasňujícími poznámkami Yellenové," říká Carsten Hilck z Union Investment. "Trhy budou nadále kolísat, ale v posledních dvou dnech se očividně prodávalo více, než bylo potřeba, a valuace se staly atraktivními."

Centrální banky jen plýtvají energií

Zamrazilová: Parita dolaru a eura je pouze otázkou času

3. Pražská burza v pátek přidala přes procento, za celý týden ale přes dvě procenta ztratila

Index PX v pátek připsal 1,17 % na 962,35 bodu, za celý týden ale o 2,2 % klesl. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie Komerční banky, které zpevnily o 2,8 %, a skupiny ČEZ, které připsaly 0,3 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, v pátek přidala přes 1,5 % a dařilo se také akciím pojišťovny VIG a likérky Stock, které rovněž přidaly více než procento. Naproti tomu cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens odepsaly 0,35 % poté, co na titul J&T Banka snížila doporučení na "prodávat" z "kupovat" při cílové ceně 803 Kč. Akcie v pátek zakončily na ceně 860 Kč. Mírně také poslední obchodní den v týdnu ztrácely cenné papíry CETIN (-0,65 %) a mediální CME (-0,88 %). Nejvíce za pět obchodních dní klesla cena akcií petrochemického podniku Unipetrol (-4,8 %), naopak největší růst vykázaly akcie slovenského správce sportovních zařízení Tatry Mountain Resorts (+9,2 %). Akcie TMR podpořily hospodářské výsledky z konce předchozího týdne, cenné papíry Unipetrolu naopak srážela nejistota kolem vyhlášení stávkové pohotovosti odborářů České rafinérské a pokračující neplánované odstávky v provozu firmy u Litvínova. Nedařilo se ani akciím ČEZ, které za týden odepsaly 3,4 %. Firma padá s cenou elektřiny na burze a prodlužováním neplánovaných odstávek jaderných bloků, které mohou ohrozit celoroční cíle.

Chcete zhodnocení 170 %? Tento muž vám řekne, jak na to

Konkurenceschopnost ČR? Za prohlášení a strategie jednička s hvězdičkou, za implementaci čtyři mínus

4. Očekávané události

Pražská burza v pondělí kvůli oslavám Dne české státnosti zůstane zavřená a nevyjdou ani žádná česká data. Žádná zásadní data se nečekají ani v Evropě, pouze v Itálii budou zveřejněny indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Ze zámoří přijde zpráv více. Investoři budou sledovat statistiku osobních příjmů a výdajů včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu, což je preferovaný inflační ukazatel Fedu. Ekonomové z České spořitelny čekají, že tento PCE index vykáže za srpen stejně jako za červenec meziroční růst o 1,2 %. Fed by růst ukazatele rád viděl kolem úrovně 2 %. Dále vyjdou údaje o pokračujících prodejích domů a zveřejněn bude také index aktivity dallaského Fedu. Kromě toho ještě veřejně vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a šéf sanfranciského Fedu John Williams a ve Spojených státech se sejdou Vladimir Putin a Barack Obama, aby jednali o situaci v Sýrii. Putin zastává názor, že Sýrii není možné stabilizovat bez toho, aby byla posílena pozice syrského prezidenta Bašára Asada. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Andy Rothman (stratég z Matthews Asia): Čínské ekonomice se daří, nevěřte lžím tvrdícím opak

Tvrzení západních investorů a ekonomů, že to jde s čínskou ekonomikou z kopce, je naprostý nesmysl. Ve vysílání finanční televize CNBC to uvedl Andy Rothman, stratég ze společnosti Matthews Asia. Hospodářství Číny se ze stavebnictví a těžkého průmyslu přeorientovává na spotřebu a služby a těm se daří skvěle. Podle Rothmana je důležité si uvědomit, že čínská ekonomika stále prochází procesem "transformace a rebalancování". Některá odvětví tak vykazují sestupnou, zatímco jiná naopak růstovou tendenci.

6. Čína slíbila dvě miliardy dolarů na pomoc nejchudším zemím

Čína vytvoří fond na pomoc nejchudším zemím světa, do kterého vloží jako počáteční kapitál dvě miliardy dolarů. Uvedl to v sobotu čínský prezident Si Ťin-pching na třídenním summitu OSN o udržitelnému rozvoji. Do roku 2030 by podle něj mohla částku zvýšit až na 12 miliard dolarů. "Čína bude pokračovat ve zvyšování investic do nejméně rozvinutých zemí," prohlásil čínský prezident. Slíbil rovněž, že Peking těmto zemím odpustí některé dluhy.

7. Světoví lídři schválili plán na vymýcení chudoby a ochranu Země

Představitelé téměř 200 zemí světa v newyorském sídle OSN schválili 17 cílů pro boj proti chudobě, nerovnosti a klimatickým změnám. Učinili tak v pátek na úvod třídenního summitu OSN k udržitelnému rozvoji. Ještě před jeho formálním zahájením vystoupil v OSN i papež František. Českou delegaci v New Yorku vede místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, summitu se účastní také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

8. Volkswagen byl prý již před lety varován před manipulacemi s emisními testy

Německý automobilový koncern Volkswagen byl již před lety varován před používáním softwaru, který umožňuje manipulace s emisními testy u naftových vozů. Informoval o tom v neděli německý tisk. Volkswagen tento týden přiznal, že takovýto software instaloval do zhruba 11 milionů aut po celém světě. Podle listu Bild am Sonntag interní vyšetřování Volkswagenu ukázalo, že automobilka již v roce 2007 obdržela dopis, ve kterém dodavatelská firma Bosch varuje před možným nezákonným využíváním tohoto softwaru. Bosch prý v dopisu píše, že software, který Volkswagenu dodala, není určen pro běžný provoz automobilů.

9. Mládek: Stát nebude potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem

Stát nebude potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem, pokud bude elektrárna Dukovany fungovat do konce své životnosti a poté začnou fungovat nové bloky. V České televizi to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle ministra ale není jasné, zda tyto předpoklady budou naplněny. "Pokud se toto podaří splnit, nemusíme bourat Horní Jiřetín," uvedl Mládek.

10. Rusko a Ukrajina sjednaly dohodu o zimních dodávkách plynu, Kyjev bude platit 230 dolarů za tisíc metrů krychlových

Ministři energetiky Ruska a Ukrajiny Alexandr Novak a Volodymyr Demčyšyn v pátek sjednali dohodu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v nadcházejícím zimním období. Oznámil to po jednáních v Bruselu místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič, který jednání zprostředkovával. Ukrajina bude ve čtvrtém čtvrtletí platit za dodávky plynu zhruba 230 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Neymar nesmí nakládat s majetkem, na daních dluží miliony dolarů

Brazilský soud obžaloval fotbalovou hvězdu Neymara z daňových úniků a zmrazil jeho rodině majetek. Podle agentury AP nemůže třiadvacetiletý útočník Barcelony nakládat se jměním ve výši 48 milionů dolarů, přístup k bankovním účtům mu nicméně zůstal.

Federální soud v São Paulu uvedl, že Neymar mezi lety 2011 a 2013 nepřiznal příjmy ze zahraničí a na daních zaplatil téměř o 16 milionů dolarů méně, než měl. Magazín Epoca s odvoláním na dokumenty z ministerstva financí v červnu napsal, že vyšetřovatelé prověřují Neymarovo účetnictví už více než rok.

Hvězdný útočník odešel do Barcelony v roce 2013 ze Santosu, jeho přestup přitom rovněž provázelo podezření z daňových podvodů. Klub nejprve uváděl, že za brazilského fotbalistu zaplatil 57 milionů eur, později se však ukázalo, že to bylo více než 86 milionů. Část této sumy byla údajně určena právě pro hráče a jeho rodinu.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst