10 dividendových nákupů na zbytek roku 2015
|

10 dividendových nákupů na zbytek roku 2015

Jsou to, co pozorujeme v posledních týdnech na trhu, jen ozdravné akciové korekce v rámci dlouhodobého býčího trhu, nebo jsme v rané fázi medvědího trendu? Přihlaste se, kdo máte křišťálovou kouli!

Akciové tipy Dividendy Apple Microsoft McDonald's Americké akcie

Ať tak či onak, časování trhu se příliš nevyplácí. Populární indikátory medvědího trhu, jako je například "kříž smrti", nemají tak vysokou míru úspěšnosti, aby se na ně dalo spoléhat. Úzkostlivé obavy z medvěda navíc vedou k promeškání nejziskovějších býčích trhů.

V dobách tržních vlnobití asi nikdo zrovna netouží po extrémně cyklických "momentových" akciích, jako jsou například Netflix nebo Amazon. Jak to tak bývá, tyto nejdražší akcie odskáčí výprodeje nejhůře.

Pokud je ale součástí vaší investiční strategie pravidelné nakupování, tržní volatilita vás nemá jak zaskočit. Portfolio levných dividendových akcií s vysokými a dále rostoucími výplatami zajistí slušný hotovostní výnos a možnost vyčkávat, až trh opět získá pevnější půdu pod nohama.

Jaké dividendové akcie na americkém trhu v současnosti nabízejí opravdu zajímavý výnos?

1. Apple

Apple se s obavami ohledně zpomalování Číny stal pro trh tak trochu boxovacím pytlem. Také se spekuluje, že pověst inovátora vybudovaná Stevem Jobsem ochabuje, přece jen iPhone je už téměř deset let starý. Pro Apple ale zůstává největší dojnou krávou. I kdyby už firma nikdy neuvedla na trh žádný skvělý produkt, akcie jsou při forwardovém P/E 11,5 stále atraktivní. A když započteme dividendu a investice, získáme P/E 7,9. Apple je tedy absurdně levný.

Od doby, kdy se stal "opatrnou mašinou na dividendy" a vyplatil v roce 2012 poprvé 37,5 centu, zvýšil výplaty o 37 %. A i kdyby cena akcií klesla ještě níže, věřte, že aktivistický investor Carl Icahn bude agitovat za další velké zpětné odkupy.

Apple

2. Microsoft

Vzhledem k úpadku odvětví stolních počítačů může tip na Microsoft působit jako špatný vtip, avšak díky nadějnému novému řediteli Satyovi Nadellovi prochází Microsoft úspěšnou transformací svého byznys modelu. Spolu s Googlem a Amazonem tvoří velkou trojku v cloudových řešeních. Díky své dlouhé historii na trhu pro podnikatele by mohl konkurenty zastínit.

Microsoft je král mezi dividendovými akciemi. Lze říci, že je jednou z nejvíce vyplácejících mainstreamových akcií v rámci indexu S&P 500. Také tempo zvyšování dividend je extrémně rychlé, i když Microsoft zároveň vládne odvětví ve výši kapitálových výdajů. Za posledních pět let zvýšil dividendu o 19 %. Ani vysoký dividendový výplatní poměr (zhruba 82 %) by u něj neměl být stopkou pro investory. Jakmile se zisky normalizují, poměr se vrátí pod 50 %.

Microsoft

3. McDonald's

Ano, tučné jídlo z fast foodu je v éře zdravějších alternativ, jakou je například Chipotle Mexican Grill, pasé. Někdy ale člověk na Big Mac zkrátka dostane chuť. Wall Street nyní nenávidí McDonald's, analytici jsou ohledně jeho akcií pesimističtí jako nikdy. Od konce roku 2011 se jejich cena nepohnula.

Koncem 90. let McDonald's začal trpět problémy s neatraktivitou menu a ztrácet zákazníky. Společnost na problémy reagovala a zažila jednu z nejziskovějších dekád své historie. Za posledních 10 let 18% tempem zvýšila dividendu. Aby úspěch pokračoval, je potřeba zdravého tempa růstu zisků. Ale vzhledem k dříve prokázané schopnosti firmy adaptovat se na změny by to neměl být velký problém.

McDonald's

4. Prospect Capital

Prospect Capital se možná stane nejvíce nenáviděnou akcií na Wall Street. Zdá se, že investoři dosud firmě neodpustili loňské snížení dividendy. Akcie se obchoduje na pouhých 76 % účetní hodnoty. A účetní hodnota není v tomto případě prázdný pojem, u Prospect Capital se blíží reálné hodnotě, jakou byste dostali za aktiva, kdybyste koupili celou firmu a rozprodali ji po částech.

Těžko přijdete o peníze, když nakupujete jeden dolar za 76 centů. A i kdyby mělo trvat trhu rok nebo dva, než hodnotu odhalí, nemělo by vás to trápit. Za čekání ještě dostanete slušně zaplaceno.

Prospect Capital

5. Realty Income

Jde o jednu z mála dividendových akcií, na niž můžete s klidným srdcem aplikovat strategii "kup a drž navždy". Vzhledem k bezpečí a kvalitě realitního portfolia je nepravděpodobné, že by společnost dividendu snižovala. Případný medvědí trh by letos mohl připravit akcii o několik dolarů ceny, ale co na tom záleží, když bízí tak zajímavý dividendový výnos a zvyšuje dividendu již 72 kvartálů v řadě.

Realty Income

6. VEREIT

VEREIT, dříve American Realty Capital Properties, vlastní podobně jako Realty Income diverzifikované portfolio maloobchodních nemovitostí. Jedním z dlouhodobých nájemců je problémový řetězec Red Lobster, který z VEREIT dělá problémovou akcii, u níž máte velkou šanci vsadit na obrat.

Ještě před rokem se REIT potýkal s účetním skandálem, který poškodil jeho reputaci. Představenstvo zastavilo výplatu dividend a obměnilo management. Tržní reakce na sebe nenechala dlouho čekat, v čemž se skrývá příležitost. I během loňské nejistoty kolem managementu plynuly firmě stabilní příjmy z nemovitostí. A s novým managementem se obnovila i výplata dividend. Špatné zprávy už jsou v kurzu akcie dávno zahrnuty a při současných cenách je předurčena k růstu, ať si trh myslí cokoli.

VEREIT

7. Digital Realty

Vzhledem k bláznivým valuacím působí investice do sociálních médií jako riziková sázka. Digital Realty se svými datovými centry ale nabízí zajímavou, méně rizikovou alternativu k získání expozice na jednom z největších trendů posledních let.

Spolu s přesunem stále většího množství komunikace směrem k smartphonům a cloudu musí poptávka po datových centrech růst. Z dat o short interestu vyplývá, že jde o jednu z nejvíce shortovaných akcií na trhu. A z principu short sellingu musí jednou přijít čas k opětovnému nákupu zapůjčených akcií. Proto může být Digital Realty kandidátem na short-squeeze. Jakákoli lepší než očekávaná zpráva může krytí pozic short sellerů uspíšit. Jejich hromadný exit nevěstí nic jiného než vzestupný trend.

Digital Realty

8. Teekay

V době propadu cen komodit lze o Teekay tvrdit, že bylo s vodou z vaničky vylito i dítě. Byly totiž postiženy i firmy, které nemají přímou expozici na ropu nebo zemní plyn. Díky tomu se nabízí příležitost koupit si vysoce kvalitní dividendovou akcii s diskontem. Teekay je přepravní společnost, která vyplácí obrovské dividendy. Se změnou strategie zvýšila na začátku roku dividendu o 74 %. Management očekává růst dividend o 15-20 % během následujících tří let. A také růst zisků by v následujících letech měl být zdravý.

Teekay

9. Kinder Morgan

Kinder Morgan oproti svému 52týdennímu klouzavému průměru ztrácí zhruba třetinu hodnoty. Firma ale netrpí nedostatkem růstových příležitostí nezávislých na tom, kam se vydají ceny ropy a plynu.

Management loni prohlásil, že zamýšlí zvýšit dividendu nejméně o 10 % mezi lety 2016 a 2020. Zopakoval to i v posledním kvartálu. Mezi aktuálním dividendovým výnosem a očekávanou mírou růstu je patrný podstatný ziskový potenciál, zejména když uvážíme, jak draze je stále oceněn celý trh.

Kinder Morgan

10. StoneMor Partners

Akciové tipy poněkud morbidně uzavírá StoneMor, který má ve svém portfoliu aktiva z pohřebního průmyslu - hřbitovy, krematoria a další zařízení. Tento byznys stěží někdo někdy vykolejí. Jak se často říká, jsou jen dvě jisté věci - daně a smrt.

Zvláště vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji si StoneMor může mnout ruce. Investorům nabízí neuvěřitelně vysokou dividendu, a možná i její další zvýšení, i když kvůli vysoké základně jen mírným tempem.

StoneMor Partners
Zdroj: InvestorPlace.com
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)