10 dividendových nákupů na zbytek roku 2015
|

10 dividendových nákupů na zbytek roku 2015

Jsou to, co pozorujeme v posledních týdnech na trhu, jen ozdravné akciové korekce v rámci dlouhodobého býčího trhu, nebo jsme v rané fázi medvědího trendu? Přihlaste se, kdo máte křišťálovou kouli!

Akciové tipy Dividendy Apple Microsoft McDonald's Americké akcie

Ať tak či onak, časování trhu se příliš nevyplácí. Populární indikátory medvědího trhu, jako je například "kříž smrti", nemají tak vysokou míru úspěšnosti, aby se na ně dalo spoléhat. Úzkostlivé obavy z medvěda navíc vedou k promeškání nejziskovějších býčích trhů.

V dobách tržních vlnobití asi nikdo zrovna netouží po extrémně cyklických "momentových" akciích, jako jsou například Netflix nebo Amazon. Jak to tak bývá, tyto nejdražší akcie odskáčí výprodeje nejhůře.

Pokud je ale součástí vaší investiční strategie pravidelné nakupování, tržní volatilita vás nemá jak zaskočit. Portfolio levných dividendových akcií s vysokými a dále rostoucími výplatami zajistí slušný hotovostní výnos a možnost vyčkávat, až trh opět získá pevnější půdu pod nohama.

Jaké dividendové akcie na americkém trhu v současnosti nabízejí opravdu zajímavý výnos?

1. Apple

Apple se s obavami ohledně zpomalování Číny stal pro trh tak trochu boxovacím pytlem. Také se spekuluje, že pověst inovátora vybudovaná Stevem Jobsem ochabuje, přece jen iPhone je už téměř deset let starý. Pro Apple ale zůstává největší dojnou krávou. I kdyby už firma nikdy neuvedla na trh žádný skvělý produkt, akcie jsou při forwardovém P/E 11,5 stále atraktivní. A když započteme dividendu a investice, získáme P/E 7,9. Apple je tedy absurdně levný.

Od doby, kdy se stal "opatrnou mašinou na dividendy" a vyplatil v roce 2012 poprvé 37,5 centu, zvýšil výplaty o 37 %. A i kdyby cena akcií klesla ještě níže, věřte, že aktivistický investor Carl Icahn bude agitovat za další velké zpětné odkupy.

Apple

2. Microsoft

Vzhledem k úpadku odvětví stolních počítačů může tip na Microsoft působit jako špatný vtip, avšak díky nadějnému novému řediteli Satyovi Nadellovi prochází Microsoft úspěšnou transformací svého byznys modelu. Spolu s Googlem a Amazonem tvoří velkou trojku v cloudových řešeních. Díky své dlouhé historii na trhu pro podnikatele by mohl konkurenty zastínit.

Microsoft je král mezi dividendovými akciemi. Lze říci, že je jednou z nejvíce vyplácejících mainstreamových akcií v rámci indexu S&P 500. Také tempo zvyšování dividend je extrémně rychlé, i když Microsoft zároveň vládne odvětví ve výši kapitálových výdajů. Za posledních pět let zvýšil dividendu o 19 %. Ani vysoký dividendový výplatní poměr (zhruba 82 %) by u něj neměl být stopkou pro investory. Jakmile se zisky normalizují, poměr se vrátí pod 50 %.

Microsoft

3. McDonald's

Ano, tučné jídlo z fast foodu je v éře zdravějších alternativ, jakou je například Chipotle Mexican Grill, pasé. Někdy ale člověk na Big Mac zkrátka dostane chuť. Wall Street nyní nenávidí McDonald's, analytici jsou ohledně jeho akcií pesimističtí jako nikdy. Od konce roku 2011 se jejich cena nepohnula.

Koncem 90. let McDonald's začal trpět problémy s neatraktivitou menu a ztrácet zákazníky. Společnost na problémy reagovala a zažila jednu z nejziskovějších dekád své historie. Za posledních 10 let 18% tempem zvýšila dividendu. Aby úspěch pokračoval, je potřeba zdravého tempa růstu zisků. Ale vzhledem k dříve prokázané schopnosti firmy adaptovat se na změny by to neměl být velký problém.

McDonald's

4. Prospect Capital

Prospect Capital se možná stane nejvíce nenáviděnou akcií na Wall Street. Zdá se, že investoři dosud firmě neodpustili loňské snížení dividendy. Akcie se obchoduje na pouhých 76 % účetní hodnoty. A účetní hodnota není v tomto případě prázdný pojem, u Prospect Capital se blíží reálné hodnotě, jakou byste dostali za aktiva, kdybyste koupili celou firmu a rozprodali ji po částech.

Těžko přijdete o peníze, když nakupujete jeden dolar za 76 centů. A i kdyby mělo trvat trhu rok nebo dva, než hodnotu odhalí, nemělo by vás to trápit. Za čekání ještě dostanete slušně zaplaceno.

Prospect Capital

5. Realty Income

Jde o jednu z mála dividendových akcií, na niž můžete s klidným srdcem aplikovat strategii "kup a drž navždy". Vzhledem k bezpečí a kvalitě realitního portfolia je nepravděpodobné, že by společnost dividendu snižovala. Případný medvědí trh by letos mohl připravit akcii o několik dolarů ceny, ale co na tom záleží, když bízí tak zajímavý dividendový výnos a zvyšuje dividendu již 72 kvartálů v řadě.

Realty Income

6. VEREIT

VEREIT, dříve American Realty Capital Properties, vlastní podobně jako Realty Income diverzifikované portfolio maloobchodních nemovitostí. Jedním z dlouhodobých nájemců je problémový řetězec Red Lobster, který z VEREIT dělá problémovou akcii, u níž máte velkou šanci vsadit na obrat.

Ještě před rokem se REIT potýkal s účetním skandálem, který poškodil jeho reputaci. Představenstvo zastavilo výplatu dividend a obměnilo management. Tržní reakce na sebe nenechala dlouho čekat, v čemž se skrývá příležitost. I během loňské nejistoty kolem managementu plynuly firmě stabilní příjmy z nemovitostí. A s novým managementem se obnovila i výplata dividend. Špatné zprávy už jsou v kurzu akcie dávno zahrnuty a při současných cenách je předurčena k růstu, ať si trh myslí cokoli.

VEREIT

7. Digital Realty

Vzhledem k bláznivým valuacím působí investice do sociálních médií jako riziková sázka. Digital Realty se svými datovými centry ale nabízí zajímavou, méně rizikovou alternativu k získání expozice na jednom z největších trendů posledních let.

Spolu s přesunem stále většího množství komunikace směrem k smartphonům a cloudu musí poptávka po datových centrech růst. Z dat o short interestu vyplývá, že jde o jednu z nejvíce shortovaných akcií na trhu. A z principu short sellingu musí jednou přijít čas k opětovnému nákupu zapůjčených akcií. Proto může být Digital Realty kandidátem na short-squeeze. Jakákoli lepší než očekávaná zpráva může krytí pozic short sellerů uspíšit. Jejich hromadný exit nevěstí nic jiného než vzestupný trend.

Digital Realty

8. Teekay

V době propadu cen komodit lze o Teekay tvrdit, že bylo s vodou z vaničky vylito i dítě. Byly totiž postiženy i firmy, které nemají přímou expozici na ropu nebo zemní plyn. Díky tomu se nabízí příležitost koupit si vysoce kvalitní dividendovou akcii s diskontem. Teekay je přepravní společnost, která vyplácí obrovské dividendy. Se změnou strategie zvýšila na začátku roku dividendu o 74 %. Management očekává růst dividend o 15-20 % během následujících tří let. A také růst zisků by v následujících letech měl být zdravý.

Teekay

9. Kinder Morgan

Kinder Morgan oproti svému 52týdennímu klouzavému průměru ztrácí zhruba třetinu hodnoty. Firma ale netrpí nedostatkem růstových příležitostí nezávislých na tom, kam se vydají ceny ropy a plynu.

Management loni prohlásil, že zamýšlí zvýšit dividendu nejméně o 10 % mezi lety 2016 a 2020. Zopakoval to i v posledním kvartálu. Mezi aktuálním dividendovým výnosem a očekávanou mírou růstu je patrný podstatný ziskový potenciál, zejména když uvážíme, jak draze je stále oceněn celý trh.

Kinder Morgan

10. StoneMor Partners

Akciové tipy poněkud morbidně uzavírá StoneMor, který má ve svém portfoliu aktiva z pohřebního průmyslu - hřbitovy, krematoria a další zařízení. Tento byznys stěží někdo někdy vykolejí. Jak se často říká, jsou jen dvě jisté věci - daně a smrt.

Zvláště vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji si StoneMor může mnout ruce. Investorům nabízí neuvěřitelně vysokou dividendu, a možná i její další zvýšení, i když kvůli vysoké základně jen mírným tempem.

StoneMor Partners
Zdroj: InvestorPlace.com
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
před 36 minutami

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
před hodinou

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky