Co musíte ráno vědět (30. září)
|

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě i za oceánem, jak je na tom německá inflace a co objevili vědci na Marsu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po slibném úvodu uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině úterního obchodování převážně rostly a index Nasdaq Composite přidával až procento. Wall Street pomohly údaje o růstu spotřebitelské důvěry v USA. Druhá polovina seance již byla méně příznivá. Dow nakonec posílil o 0,3 % na 16 049,13 bodu a S&P 500 připsal 0,12 % na 1 884,09 bodu, zatímco Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,59 % na 4 517,32 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,9 % na 26,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 2,05 %. V plusu se udrželo pět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména průmyslovému odvětví, sektoru základních materiálů a finančnímu odvětví, zaostaly naopak cenné papíry z energetického sektoru, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru veřejných služeb. Trh se již pomalu připravuje na začátek výsledkové sezóny za letošní třetí čtvrtletí. Investiční banka Goldman Sachs v úterý předpověděla, že zisk firem z indexu S&P 500 letos poprvé za pět let klesne.

Jak Fed zabil akciovou rally

Aktuální pohled na trhy: Doba temna by neměla trvat dlouho

2. Evropské akcie v úterý zlevnily, z červených čísel je nedostal ani růst cen ropy

Evropské akcie v úterý prohlubovaly pondělní ztráty kvůli obavám z vývoje globální ekonomiky a akcie Volkswagenu ztratily kvůli skandálu s emisemi další čtyři procenta. Indexy nad nulu nedostal ani více než 2% růst ceny ropy Brent. Britský FTSE 100 odepsal 0,83 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,31 % a německý DAX oslabil o 0,35 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,69 % na 339,23 bodu poté, co dříve v průběhu seance dokonce krátce posiloval. Část ztrát se indexu podařilo umazat díky zprávě o americké spotřebitelské důvěře, která v září vzrostla. Akcie Volkswagenu zlevnily o 4,13 % na 95,20 EUR. "Na trzích panuje obecná makroekonomická nejistota," říká James Buckley, portfoliomanažer z firmy Baring Asset Management. "Fed se zatím necítí na to, aby zvyšoval sazby, a trhy se navíc bojí toho, zda Evropa dokáže pokračovat v postupném ožívání. Brzy vplujeme do vod výsledkové sezóny, která se naopak soustředí více na mikroekonomiku," dodává.

Největší evropský akciový trh v sedmi grafech

Proč se (ne)bát: Příběh, který stojí za poklesy v rozvojovém světě

3. Pražská burza zahájila zkrácený týden mírnou ztrátou, dolů ji stahovaly akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank

Index PX v úterý proti pátečnímu závěru odepsal 0,31 % na 959,37 bodu. Největší zobchodovaný objem v úterý připadl Komerční bance, jejíž akcie zpevnily o 2,36 % a zastupovaly polovinu obchodů na burze. Druhý největší objem zaznamenala skupina ČEZ, která naopak odepsala 1,41 %, a třetí v pořadí se co do objemu umístila Erste Group Bank, jejíž cenné papíry odevzdaly 1,1 %. Ztrácela také O2 C.R., která odevzdala 1,21 %, a nedařilo se ani cenným papírům pojišťovny VIG (-1,11 %), likérky Stock (-1,27 %) a mediální CME (-1,67 %). Posílily naopak akcie Unipetrolu (+1,59 %), Pivovarů Lobkowicz (+0,78 %), CETIN (+0,59 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,34 %). Akcie ČEZ a O2 C.R. reagovaly na revidovaná doporučení od České spořitelny. Analytik Petr Bártek potvrdil doporučení "akumulovat" na akcie energetické společnosti ČEZ, snížil ale jejich cílovou cenu na 580 Kč ze 728 Kč z důvodu nižších cen elektřiny. Současně snížil doporučení na cenné papíry telekomunikační firmy O2 Czech Republic na "držet" z "akumulovat", ale zvýšil jejich cílovou cenu na 236 Kč ze 109 Kč.

ČEZ 360°: Energetický gigant bude do pěti let rozdělen na dvě části, myslí si experti

Anketa: Čím lze podle českých ekonomických odborníků zvýšit konkurenceschopnost ČR?

4. Očekávané události

Středa bude nabitá daty. Série důležitých statistik vyjde v noci na středu v Japonsku, zveřejněny budou maloobchodní prodeje a údaje o průmyslové výrobě, zahájené výstavbě, stavebních objednávkách a výrobě aut. Statistika maloobchodních tržeb dopoledne vyjde také v Německu, kde bude navíc zveřejněna ještě míra nezaměstnanosti za září. Ta vyjde dopoledne také v Itálii a zveřejněna bude i za celou eurozónu. Itálie navíc na trh pošle ještě index výrobních cen a zprávu o inflaci, kterou vydá také evropský Eurostat. Řecko na trh pošle údaje o vývoji maloobchodních tržeb a index výrobních cen a ve Spojeném království budou odtajněny index cen domů, výsledek běžného účtu a údaje o HDP, které budou na pořadu dne také v ČR. Ve Francii na řadu přijde index výrobních cen a údaje o výdajích spotřebitelů a ve Španělsku výsledek běžného účtu. V zámoří budou odpoledne investoři sledovat zprávu agentury ADP o počtu vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA a ujít si nenechají ani projevy šéfa newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho a guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Obstojí české podniky v tvrdé konkurenci 21. století? Na této konferenci se dozvíte odpověď
Obstojí Česká republika v globalizovaném světě a prosadí se české firmy a podnikatelé v tvrdém konkurenčním prostředí 21. století? Jakými nástroji a opatřeními lze konkurenceschopnost podpořit a kde jsou největší limity? Nejen o tom byla středeční konference Konkurenceschopnost ČR 2016: Průmysl pro 21. století. Investiční web z akce zajišťoval živý přenos.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Alternativní strategie pro zvýšenou volatilitu se světovými experty
Období zvýšené volatility si žádá přehodnocení investičního přístupu. Pro ty, kteří uvažují o obohacení portfolia o alternativní strategie, připravila společnost Conseq ve spolupráci s Franklin Templeton Investments a BNP Paribas Investment Partners zajímavý seminář. Vystoupili na něm přední experti z obou společností, Peter Vincent a Jan Maňák, a Investiční web byl jako obvykle u toho.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. IEA: Ceny ropy zůstanou dlouhou dobu nízké

Světové ceny ropy zůstanou ještě nějakou dobu nízko. Řekl to rakouskému listu Kurier šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura později dementovala původní formulaci listu, podle které Birol údajně prohlásil, že se ceny ropy budou "dlouhou dobu" držet kolem dnešní úrovně zhruba 45 dolarů za barel. "(Birol) kategoricky popřel, že by řekl, 'cena 45 dolarů za barel zůstane dlouhou dobu'," sdělil agentuře Reuters mluvčí IEA Greg Frost. Tuto větu pak článek na webové stránce Kurieru vypustil.

6. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se v září snížila, ve službách a průmyslu naopak vzrostla

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v září vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, a to zejména díky rostoucímu optimismu v průmyslu, maloobchodě a ve službách. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Evropská komise. Index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s předběžným údajem na -7,1 bodu z -6,9 bodu. Důvěra průmyslových podniků v ekonomiku eurozóny se naopak zlepšila - index důvěry vzrostl na -2,2 bodu z -3,7 bodu, čekal se pokles ukazatele na -3,8 bodu.

7. Těžba Gazpromu za období od ledna do srpna klesla o 10,9 %

Těžba ruského plynárenského gigantu Gazprom klesla za období od ledna do srpna o 10,9 % na 258,8 miliardy metrů krychlových. Uvedlo to v úterý ministerstvo hospodářství, které současně dodalo, že další domácí producenti ve stejné době těžbu zvýšili.

8. Růst cen se v Německu v září podle předběžných dat zastavil

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v září stagnovaly, analytici očekávali meziroční růst o 0,1 % po srpnových +0,2 %. Meziroční tempo inflace harmonizované s metodikou výpočtu EU kleslo dokonce na -0,2 %, očekávala se nula po srpnových +0,1 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,2 % po srpnové stagnaci, čekal se jen 0,1% pokles.

9. Reynolds American prodává aktiva Natural American Spirit firmě Japan Tobacco za 5 miliard dolarů

Americká tabáková společnost Reynolds American prodává práva na značku Natural American Spirit mimo americký trh japonskému podniku Japan Tobacco za zhruba pět miliard dolarů. Vyplývá to z úterního sdělení obou firem. Japonská společnost je tak blíže svému cíli stát se největším světovým výrobcem cigaret a předstihnout své konkurenty Philip Morris International a British American Tobacco.

10. Shell bude u pobřeží Bulharska hledat ropu a zemní plyn

Bulharsko pověří britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell průzkumem možných ložisek ropy a zemního plynu u svého pobřeží Černého moře. Dohodu Sofia plánuje podepsat do konce října, sdělilo v úterý bulharské ministerstvo energetiky. Bulharsko doufá, že nové zdroje těchto surovin omezí jeho téměř úplnou závislost na dovozu z Ruska.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na Marsu existuje voda v kapalném skupenství

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) díky informacím ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) potvrdil, že se na planetě Mars vyskytuje voda v tekutém skupenství, byť ve formě extrémně slaného roztoku.

"Při hledání života na Marsu jsme se zaměřili na heslo 'hledej vodu' a nyní máme přesvědčivé údaje, které potvrzují to, co jsme už dlouho tušili," prohlásil astronaut John Grunsfeld, který spolupracuje s NASA na vědeckých zkoumáních. "Toto je zásadní vývoj, protože se potvrzuje, že na povrchu Marsu i dnes proudí voda, byť velmi slaná," dodal.

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před 40 minutami

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR