Svět, nad nímž centrální banky ztrácejí kontrolu aneb Vítejte v éře stagnace
|

Svět, nad nímž centrální banky ztrácejí kontrolu aneb Vítejte v éře stagnace

Centrální banky sedm let nalévaly na trhy dodatečnou likviditu, pozitivní efekt se však začíná vytrácet. Likvidace devizových rezerv rozvíjejících se trhů v čele s Čínou navíc znamená, že další peníze již ekonomikám nepomohou. Trhy čeká sekulární stagnace.

Čína Emerging Markets Fed Centrální banky Podpora ekonomiky Likvidita Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika

Tempo, jakým Čína přistoupila k vytváření dluhu v posledních letech, je v porovnání s ostatními centrálními bankami nedostižné. Za pět let od vypuknutí finanční krize vytvořila Čínská lidová banka bankovní úvěry v objemu 15 bilionů dolarů. To zemi vytvořilo zdánlivý globální úvěrový polštář, který ji ochránil před recesí v západních ekonomikách a výrazně zastínil snahu čtyř největších centrálních bank v rozvinutých zemích.

Růst aktiv centrálních bank od roku 2008

Západní centrální banky sice reagovaly na události po pádu Lehman Brothers naléváním likvidity na trhy ve velkém, oproti samotné čínské centrální bance však pouze v dvoutřetinovém objemu. Jak to tehdy popsal server Zero Hedge, "centrální banky USA, eurozóny, Japonska a Británie by se od své čínské kolegyně měly učit".

Po dalším roce zvětšování tohoto rozdílu se Čína kvůli regulaci a snaze zabránit rozšiřování vlivu stínového bankovnictví rozhodla změnit přístup. Po kvantitativním uvolňování, které vedlo k růstu devizových rezerv, byl opačný proces doprovázen nejen znehodnocením měny, ale také takzvaným kvantitativním utahováním, respektive výprodejem amerických státních dluhopisů v obrovských objemech.

Šlo o nevyhnutelný proces, který ale má na globální ekonomiku mnohem větší vliv, než si mnozí chtějí připustit. V QE pokračují centrální banky Japonska a eurozóny, na riziková aktiva to však nemá prakticky žádný vliv. A už vůbec ne v USA, kde jsou všechny hlavní indexy v korekci.

Likvidita od centrálních bank a trh s rizikovými (high-yield) dluhopisy

Ekonomové, investoři a analytici si kladou otázku, zda svět dosáhl svého úvěrového limitu, a zajímají se o to, proč má oslabení na rozvíjejících se trzích tak výrazný dopad na globální trhy a proč vlastně likvidita centrálních bank západních ekonomik přestala fungovat tak, jak se očekává. Matt King ze Citigroup přichází z jednoduchou odpovědí - na světě je příliš mnoho dluhů a nepříliš mnoho růstu.

Pomalý hospodářský růst vs. rychlý růst dluhů

Na otázku, kdo byl na čele ve vytváření tohoto dluhu, je odpověď také poměrně jasná. Nebyly to centrální banky rozvinutých západních zemí, které se pouze snažily o oddlužení soukromého sektoru. Většinu růstu zadlužení mají na triku rozvíjející se země, zejména Čína.

Proč je tak důležité vědět, kde se tvoří více dluhů? Vysvětlení spočívá v tom, kam šly nově vytvořené peníze. V západních ekonomikách se peníze vytvořené centrálními bankami nedostávaly na trh, do peněžního systému (zčásti i proto, že o úvěry nebyl velký zájem), ale zůstávaly na finančních trzích, čímž docházelo k růstu cen finančních aktiv. Málo peněz v ekonomice vede k nižším investicím a chybějícímu multiplikačnímu efektu.

Rozdíl v umístění peněz na EM trzích a v rozvinutých zemích a investice jako procento z HDP

V rozvíjejících se ekonomikách tomu bylo jinak, protože zde fungoval klasický postup s bankou jako prostředníkem při poskytování úvěru do reálné ekonomiky. Vedlejšími efekty byly akumulace devizových rezerv a posílení měnové báze. Důležité je, že nové peníze vedly k růstu investic, i když kvůli tomu docházelo k takovým nesmyslům, jako byly výstavba měst duchů a nevídané hromadění komodit. Problémem je rovněž skutečnost, že vzniká nebezpečná kreditní bublina, protože dluhy se hromadí ve firemních rozvahách.

Dluh v nefinančním sektoru vs. HDP

Multiplikační efekt na rozvíjejících se trzích byl tedy mnohem výraznější než na západě, jeho stimulační efekt už ale také ztrácí sílu. Doplácí totiž na podobné nemoci jako západní trhy a i zde došlo k růstu cen aktiv, jako jsou nemovitosti a akcie.

Ceny nemovitostí vs. nové půjčky v nefinančním sektoru

A pak došlo k dramatické změně

V listopadu 2014 se začal u exportérů ropy kvůli poklesu cen černého zlata objevovat nezvyklý fenomén – výprodej devizových rezerv. Od producentů ropy se tento jev přelil prakticky do všech rozvíjejících se zemí a vedlo to až k výprodejům ze strany Číny, které již měly na trh výraznější dopad. Podle Kinga to vede ke znehodnocení peněz a pomalému, ale jistému šíření inflační vlny po celém světě.

Výprodej amerických dluhopisů ale nakonec podle ekonomů nepovede ke zvyšování jejich výnosů (a pokud ano, tak jen dočasně). Zvyšování rizikové averze totiž povede spíše k dalším propadům cen akcií, což opět povede k růstu poptávky po státních dluhopisech a vyrovnání čínské nabídky.

Kapitálové toky do EM přinejlepším stagnují, což má negativní vliv na světový růst

V důsledku to bude mít neblahý vliv také na reálnou ekonomiku. Bez pozitivního vlivu investic v energetickém sektoru a investic v mladých ekonomikách dojde podle Kinga k bezprecedentnímu růstu zásob, což zvyšuje tlak na využití výrobních kapacit, míru zaměstnanosti a při likvidaci zásob na HDP.

Bez podpory energetického sektoru a investic v EM porostou zásoby

A i když budou chtít centrální banky situaci napravovat dalším kvantitativním uvolňováním, samotní centrální bankéři si musejí být vědomi toho, že každý další pokus má stále menší pozitivní vliv. Jinými slovy, centrální banky již svou munici téměř vystřílely.

Růst dluhu v nefinančním sektoru vs. růst pasiv centrálních bank

V tomto směru je zajímavé, že v poslední době mají u centrálních bank větší sílu slovní intervence a upozornění než samotný tisk peněz. Banky se tak ocitly v nepříjemné situaci, kdy slovní intervence také ztrácejí sílu a pumpování peněz je negováno výraznými odlivy peněz z rozvíjejících se trhů.

Likvidita ze strany centrálních bank klesá, což má negativní vliv na cenu akcií

Trhy čeká stagnace

Nastává tedy další nový normál, kdy centrální banky nebudou mít kvůli odlivu prostředků z rozvíjejících se trhů kontrolu nad finančními trhy a kdy zpomalení růstu zadlužení bude mít za následek i zpomalení růstu HDP. A to je takzvaná sekulární stagnace, která ohrožuje světovou ekonomiku již od roku 2009.

Vliv rostoucího dluhu na růst HDP

Závěr se nebude líbit ani centrálním bankéřům, ani keynesiánským ekonomům, ani těm, kteří věří ve stálý růst cen aktiv, protože peníze zdarma, které byly k dispozici posledních sedm let, již nemají smysl. Citigroup to shrnula do jediné věty: Růst úvěrů vyžaduje jak ochotu dlužníků si půjčovat, tak ochotu věřitelů poskytovat úvěry, ovšem v současnosti se obě strany tohoto obchodu blíží ke svému limitu.

Zdroj: Citigroup, Zero Hedge

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus