Barter jako přirozené řešení aneb Jak Řekové přežívají krizi
|

Barter jako přirozené řešení aneb Jak Řekové přežívají krizi

Zhoršující se ekonomická situace v zemi a nedostatek likvidity přinutily řecké občany vrátit se ke směnnému obchodu. Moderní verze tradičního způsobu obchodování může mít díky své efektivitě příznivý vliv na ekonomiku, ale definitivním řešením krize určitě nebude.

Eurozóna Řecko PIIGS Dluhová krize Euro

Řezník Thodoris Rusos již nějakou dobu musel odkládat výměnu pneumatik na své dodávce. Krize totiž dolehla na podnikatele a peníze jsou nedostatkovým zbožím. Nakonec ale dostal celou sadu za bezkonkurenční cenu – měsíční dodávku masa. "Za normálních okolností stojí pneumatiky 340 eur, ale peníze nebyly potřeba. Zaplatil jsem masem," říká spokojený Rusos.

I když je to zatím spíše ojedinělý jev, pesimistické vyhlídky vedou k postupnému rozšiřování směnného obchodu v zemi. Neformální barterový obchod, který fungoval již v minulosti a na řeckých ostrovech pomohl přežít mnoha komunitám, zažívá obrození. Grafici vyměňují své práce za olivový olej, účetní poskytují rady za kancelářské potřeby. Oblečení, služby, vybavení, ovoce a zelenina, to vše lze směnit nebo získat bez peněz.

"V Řecku je velký problém s likviditou," připomíná Rusos, který své dodavatele a klienty nachází v aténském on-line barterovém klubu Tradenow, jenž má i svou vlastní měnu tradepoints. "Lidé zjišťují, že je to pro ně výhodnější, protože peníze nejsou snadno dostupné," doplňuje Rusos.

Nejde sice o trvalé řešení řeckých problémů, tyto snahy ale představují příležitost pro Řeky, kteří dopláceli a doplácejí na kapitálové kontroly a nefunkční bankovní systém. A problémy se ještě mohou zhoršovat, protože poslední dohoda Řecka s věřiteli bude vyžadovat další úsporná opatření.

"Stav ekonomiky se stále zhoršuje," říká Janis Deligianis, zakladatel Tradenow. "Kapitálové kontroly byly posledním hřebíčkem do rakve. Lidé musejí najít jiné způsoby obživy a my jim nabízíme jednu z alternativ," doplňuje.

Barter jako cesta k efektivní ekonomice

Většina procesů probíhá ve virtuálním prostředí, kde se setkává poptávka a nabídka. Po zavedení kapitálových kontrol v červnu se přidalo 6 tisíc uživatelů, na vrcholu měla služba 25 tisíc uživatelů. Dokonce i malé a střední podniky, které se ze začátku barterovému obchodu vyhýbaly, protože jej považovaly za neefektivní, se nyní přidávají.

Jeden tradepoint představuje jedno euro a uživatelé mohou obchodovat směnou, nebo za peníze, které pak využijí při nákupu jiného zboží. Kvůli zatraktivnění je možné využívat obě měny najednou.

Moderní on-line systémy barterové obchodování zefektivňují a mohou mít v ekonomice multiplikační efekt, protože pomáhají tvořit poptávku a pracovní příležitosti.

Ne všechny nabídky k obchodu jsou ale seriózní. Jako příklad může posloužit poptávka po kuřeti za jedno CD Madonny. "CD Madonny rozhodně nemá cenu jednoho kuřete," říká Rusos.

Někteří zastánci této metody obchodování tlačí na rozšíření alternativní ekonomiky nejen na boj proti nedostatku likvidity, ale také jako náhradu v případě, že země vystoupí z eurozóny. Nová vláda se sice zavázala udržet v zemi euro, mohou ale nastat další komplikace, pokud Řecko nebude schopné provádět strukturální reformy vyžadované věřiteli. Tyto komunitní systémy by mohly reagovat promptněji než vláda při zavádění drachmy nebo jiné nové měny.

"Řekové jsou si vědomi, že ponechání si evropské měny může mít ničivé následky, například kapitálové kontroly," říká Helen Panagiotopoulosová, výzkumná pracovnice na City University of New York, která studuje řecké barterové systémy. "Existuje zde tlak na společné vytvoření něčeho, co nás spojí, protože budoucnost je nejistá," doplňuje.

Nic není tak růžové, jak se zdá

Dosažení tohoto cíle ale může být herkulovským úkolem. V Řecku se po vypuknutí krize v roce 2010 objevilo mnoho barterových komunit, kterým se podařilo vystrnadit prostředníky a vyděrače, nakonec ale mnoho z nich skončilo kvůli neefektivitě. V některých případech vedlo ke ztroskotání nejasné určení ceny jednotlivých služeb, jindy neexistence pevných pravidel, která by zajistila dodržování dohod mezi jednotlivými stranami.

Zastánci barterových systémů ale tvrdí, že se z chyb dokáží poučit, a snaží se soustředit na důraznější pravidla a dohled.

Dimitris Murulis, web designér na volné noze, založil ve své garáži on-line barterový klub Free Economy, v němž vyžaduje od uživatelů identifikaci a finanční garance. Chce tím předejít případům, kdy lidé dostali zboží bez toho, aby za něj zaplatili nebo dodali zboží ve stejné hodnotě. Sociální aktivista, který je prý poháněn solidaritou vůči Řecku, se setkává se zakladateli jiných systémů, aby zjistil, zda je jeho model životaschopný.

S pouhými 85 členy je Free Economy jen stěží paralelní ekonomikou, ale pro některé lidi znamenal klub prakticky záchranu živobytí. Příkladem je Jorgos Kazianis, zkušený elektrikář, který pracoval na projektech, jako bylo aténské metro, ale od roku 2010 si nebyl schopen najít stabilní práci. Nakonec se spojil s Murulisem, jemuž za virtuální peníze udělal kabeláž garáže, v níž Murulis provozuje Free Economy. Za tyto peníze pak pořídil olivový olej, jídlo a součástky na motorku. Prostřednictvím barterové platformy jej začali kontaktovat další lidé a dnes je každá pátá jeho zakázka realizována prostřednictvím barteru.

"Je to jiné," říká Kazianis. "Mám virtuální peníze na barterovém účtu. Nejlepší na tom je to, že zde nejsou žádné kapitálové kontroly." Bance již nedůvěřuje, takže i když v ní má 400 eur a asi 445 dolarů, na svém barterovém účtu má prostředky v hodnotě 600 eur.

I když pro někoho je barterové obchodování krokem zpět, podle Kazianise jde o přirozený vývoj, který vede ke zmírnění bídy způsobené penězi a členstvím v eurozóně. "Od dávných dob probíhaly transakce prostřednictvím barterů, i když peníze neexistovaly. Penězům ve formě, v jakou se vyvinuly dodnes, nevěřím. Tato krize je vedlejším produktem toho, co se stalo s penězi. Ty jsou v rukou malé skupiny lidí, ostatní jich mají nedostatek," uzavírá smutně Kazianis.

Zdroj: New York Times
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
před 22 minutami

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 38 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před hodinou

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před hodinou

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
12:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR