Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak zakončily třetí čtvrtletí akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí nezaměstnanost a inflace v eurozóně a kdo se připojil na Twitter? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zakončily nejhorší kvartál od roku 2011 překvapivou rally

Americké akcie za sebou mají nejhorší čtvrtletí za poslední čtyři roky. Poslední den třetího kvartálu pro ně ale skončil úspěšně, hlavní indexy ve středu uzavřely výrazně v plusu, nahoru jim pomáhaly příznivé údaje z trhu práce a solidní výkonnost akcií ze sektorů energetiky a základních materiálů. Dow ve středu posílil o 1,47 % na 16 284,70 bodu, S&P 500 přidal 1,91 % na 1 920,03 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 2,28 % na 4 620,17 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,68 % na 24,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,05 %. V plusu uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a odvětví technologií. Naopak nejméně stouplo odvětví necyklického spotřebního zboží. Za celé září se Dow propadl o 1,54 %, S&P 500 ztratil 2,71 % a Nasdaq Composite se sesunul o 3,27 %. Za tři měsíce pak Dow klesl o 7,63 %, S&P 500 odepsal 6,99 % a Nasdaq sestoupil o 7,42 %. Kvartální výsledek indexů je tak nejhorší od roku 2011.

Ray Dalio: Aktuální tržní názor muže, kterému se vyplatí naslouchat

2. Evropské akcie v závěru měsíce ožily, třetí kvartál však byl pro ně nejhorší od roku 2011

Evropské akcie ve středu posílily, a ožily tak z předchozího poklesu, přesto za sebou mají nejhorší kvartál za poslední čtyři roky. Britský FTSE 100 připsal 2,58 %, francouzský CAC 40 2,57 % a německý DAX 2,22 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 2,5 % po úterním poklesu, který způsobily obavy ze zpomalující čínské ekonomiky a nejistota ohledně budoucích kroků Fedu. Ve třetím kvartálu index ztratil bezmála 9 %, což je jeho nejhorší výkon od roku 2011. Zároveň ztrácel druhý měsíc v řadě, poprvé za více než rok. Za září Stoxx Europe 600 odepsal přes 4 %, FTSE 100 3 %, CAC 40 přes 4 % a DAX 6 %. Za celý kvartál FTSE 100 i CAC 40 ztratily 7 % a německý DAX dokonce přes 10 %.

Největší evropský akciový trh v sedmi grafech

3. Pražská burza zakončila třetí kvartál posílením o více než procento

Index PX ve středu připsal 1,22 % na 971,10 bodu. Za září index ztratil 5 % a za celý kvartál procento. Největší zobchodovaný objem ve středu připadl opět Komerční bance, která oslabila o 0,23 %, naproti tomu druhý "nejobjemnější" titul, skupina ČEZ, přidal přes 3 %. Výraznější objem zaznamenala i pojišťovna VIG, jejíž akcie připsaly přes dvě procenta, O2 C.R., která zakončila jen lehce nad nulou, a znojemská společnost Pegas Nonwovens, která naopak 0,39 % odepsala. Akcie tabákové Philip Morris ČR podražily o 0,8 % a Erste Group Bank posílila o více než procento. Naproti tomu akcie Tatry Mountain Resorts ztratily přes tři procenta a pod nulou zakončily například i Unipetrol a Fortuna. Společnost Kofola ČeskoSlovensko získala souhlas České národní banky s prospektem cenných papírů, a s jejími akciemi by se tak na hlavním trhu pražské burzy mělo začít obchodovat ve čtvrtek 1. října. Následně by mělo dojít ke změně struktury firmy, v rámci které budou aktivity nynější mateřské Kofola S.A. přesunuty do akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko se sídlem v Ostravě.

ČEZ 360°: Energetický gigant bude do pěti let rozdělen na dvě části, myslí si experti

Anketa: Čím lze podle českých ekonomických odborníků zvýšit konkurenceschopnost ČR?

4. Očekávané události

Také předposlední den obchodního týdne bude hodně živý. V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku a Číně indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, v Číně navíc vyjde i ukazatel pro oblasti mimo zpracovatelský sektor. Také v Evropě bude čtvrtek dnem PMI, ukazatel vyjde mimo jiné ve Španělsku, ČR, Itálii, Francii, Německu, Řecku či Spojeném království a zveřejněn bude i za celou eurozónu. Kromě PMI budou investoři v Evropě sledovat ještě britský index cen domů od banky Halifax a v ČR bilanci rozpočtu za září. Ve Spojených státech vydají PMI ve zpracovatelském sektoru jak společnost Markit, tak institut ISM a dále v USA vyjdou statistiky stavebních výdajů a prodejů aut a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Investory bude zajímat také projev šéfa sanfranciské pobočky Fedu Johna Williamse a trh bude sledovat i výsledky firmy Micron Technology. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu zůstala na 11 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu zůstala na 11 %, očekávalo se, že zůstane na 10,9 % jako v červenci, data za něj však byla revidována výše na 11 %. V srpnu 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,5 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na červencové úrovni 9,5 %, meziročně však klesla o 0,6 procentního bodu.

6. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v září více pracovních míst, než se čekalo

V americkém soukromém sektoru vzniklo v září asi 200 000 pracovních míst, což bylo více, než čekali analytici. Oznámila to ve středu soukromá agentura ADP. Zpráva naznačuje, že americký trh práce zůstává v dobré kondici a že tamní centrální banka by mohla ještě do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby.

7. WTO zhoršila odhad letošního růstu světového obchodu

Světová obchodní organizace (WTO) zhoršila odhad růstu světového obchodu pro tento i příští rok. Globální obchodní výměna zboží se podle nové prognózy letos zvýší o 2,8 % a v příštím roce o 3,9 %. Ve své předchozí zprávě z dubna WTO předpovídala na letošní rok vzestup o 3,3 % a na příští o čtyři.

8. EU zmírní kapitálová pravidla pro banky, chce podpořit ekonomiku

Evropská unie zmírní kapitálová pravidla pro banky a pojišťovny, která zavedla po vypuknutí finanční krize. Chce tak podpořit příliv finančních prostředků na trh a oživit hospodářský růst. Příslušný plán ve středu představil eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill. Základy takzvané unie kapitálových trhů by podle něj měly být položeny do roku 2019.

9. Financial Times: 7 důvodů, proč může mít skandál Volkswagenu horší dopad než krach Enronu

Falšování emisních testů může německou automobilku Volkswagen přijít hodně draho. Jen v USA jí hrozí pokuta až 18 miliard dolarů. Kromě toho na společnost bylo podáno několik hromadných žalob a firma také bude muset ze svého zaplatit úpravy motorů, které využívaly software určený k oklamání měření emisí. A nejde jen o finanční rozměr skandálu, list Financial Times praktiky Volkswagenu srovnává s falšováním účetnictví energetického obra Enron, který kvůli svému skandálu padl.

10. Spotřebitelské ceny v eurozóně se v září vrátily k poklesu

Spotřebitelské ceny v eurozóně v září podle předběžných dat klesly meziročně o 0,1 %, očekávala se nula po srpnovém růstu o 0,1 %. Jádrová inflace v souladu s odhady stagnovala na 0,9% tempu. Podle předběžných dat Eurostatu by největší meziroční nárůst cen měl vykázat sektor potravin, alkoholu a tabáku (+1,4 % oproti +1,3 % v srpnu), následovaný službami (+1,3 % oproti +1,2 % v srpnu), neenergetickým průmyslovým zbožím (+0,3 % oproti +0,4 % v srpnu), energie by naopak měly vykázat pokles o 8,9 % oproti -7,2 % v srpnu).

"Spotřebitelské ceny v eurozóně v září podle předběžného odhadu meziročně poklesly o 0,1 %, zatímco se čekala stagnace. Za poklesem cen stojí jednoznačně ceny energií, které poklesly o 8,9 % a bez nichž by ceny rostly meziročně o 1 %. Jádrová inflace, která mimo cen energií odhlíží ještě od cen nezpracovaných potravin, dosáhla 0,9 %. Možné negativní překvapení v inflaci eurozóny signalizovala již úterní předběžná data za Německo. Pokud by měla dále pokračovat, přistoupí ECB pravděpodobně k posílení svého kvantitativního uvolňování, čehož může dosáhnout jeho prodloužením nebo zvýšením objemu odkupů," okomentovala zprávu Dana Hájková, analytička z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Edward Snowden se připojil na Twitter. Sleduje jediný účet

Edward Snowden se ve středu připojil na Twitter. Za 24 hodin získal přes milion followerů, on však sleduje jediný twitterový účet - americkou agenturu NSA. A jak zněl jeho první tweet? "Slyšíte mě?"

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé