Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak zakončily třetí čtvrtletí akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí nezaměstnanost a inflace v eurozóně a kdo se připojil na Twitter? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zakončily nejhorší kvartál od roku 2011 překvapivou rally

Americké akcie za sebou mají nejhorší čtvrtletí za poslední čtyři roky. Poslední den třetího kvartálu pro ně ale skončil úspěšně, hlavní indexy ve středu uzavřely výrazně v plusu, nahoru jim pomáhaly příznivé údaje z trhu práce a solidní výkonnost akcií ze sektorů energetiky a základních materiálů. Dow ve středu posílil o 1,47 % na 16 284,70 bodu, S&P 500 přidal 1,91 % na 1 920,03 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 2,28 % na 4 620,17 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,68 % na 24,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,05 %. V plusu uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a odvětví technologií. Naopak nejméně stouplo odvětví necyklického spotřebního zboží. Za celé září se Dow propadl o 1,54 %, S&P 500 ztratil 2,71 % a Nasdaq Composite se sesunul o 3,27 %. Za tři měsíce pak Dow klesl o 7,63 %, S&P 500 odepsal 6,99 % a Nasdaq sestoupil o 7,42 %. Kvartální výsledek indexů je tak nejhorší od roku 2011.

Ray Dalio: Aktuální tržní názor muže, kterému se vyplatí naslouchat

2. Evropské akcie v závěru měsíce ožily, třetí kvartál však byl pro ně nejhorší od roku 2011

Evropské akcie ve středu posílily, a ožily tak z předchozího poklesu, přesto za sebou mají nejhorší kvartál za poslední čtyři roky. Britský FTSE 100 připsal 2,58 %, francouzský CAC 40 2,57 % a německý DAX 2,22 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 2,5 % po úterním poklesu, který způsobily obavy ze zpomalující čínské ekonomiky a nejistota ohledně budoucích kroků Fedu. Ve třetím kvartálu index ztratil bezmála 9 %, což je jeho nejhorší výkon od roku 2011. Zároveň ztrácel druhý měsíc v řadě, poprvé za více než rok. Za září Stoxx Europe 600 odepsal přes 4 %, FTSE 100 3 %, CAC 40 přes 4 % a DAX 6 %. Za celý kvartál FTSE 100 i CAC 40 ztratily 7 % a německý DAX dokonce přes 10 %.

Největší evropský akciový trh v sedmi grafech

3. Pražská burza zakončila třetí kvartál posílením o více než procento

Index PX ve středu připsal 1,22 % na 971,10 bodu. Za září index ztratil 5 % a za celý kvartál procento. Největší zobchodovaný objem ve středu připadl opět Komerční bance, která oslabila o 0,23 %, naproti tomu druhý "nejobjemnější" titul, skupina ČEZ, přidal přes 3 %. Výraznější objem zaznamenala i pojišťovna VIG, jejíž akcie připsaly přes dvě procenta, O2 C.R., která zakončila jen lehce nad nulou, a znojemská společnost Pegas Nonwovens, která naopak 0,39 % odepsala. Akcie tabákové Philip Morris ČR podražily o 0,8 % a Erste Group Bank posílila o více než procento. Naproti tomu akcie Tatry Mountain Resorts ztratily přes tři procenta a pod nulou zakončily například i Unipetrol a Fortuna. Společnost Kofola ČeskoSlovensko získala souhlas České národní banky s prospektem cenných papírů, a s jejími akciemi by se tak na hlavním trhu pražské burzy mělo začít obchodovat ve čtvrtek 1. října. Následně by mělo dojít ke změně struktury firmy, v rámci které budou aktivity nynější mateřské Kofola S.A. přesunuty do akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko se sídlem v Ostravě.

ČEZ 360°: Energetický gigant bude do pěti let rozdělen na dvě části, myslí si experti

Anketa: Čím lze podle českých ekonomických odborníků zvýšit konkurenceschopnost ČR?

4. Očekávané události

Také předposlední den obchodního týdne bude hodně živý. V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku a Číně indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, v Číně navíc vyjde i ukazatel pro oblasti mimo zpracovatelský sektor. Také v Evropě bude čtvrtek dnem PMI, ukazatel vyjde mimo jiné ve Španělsku, ČR, Itálii, Francii, Německu, Řecku či Spojeném království a zveřejněn bude i za celou eurozónu. Kromě PMI budou investoři v Evropě sledovat ještě britský index cen domů od banky Halifax a v ČR bilanci rozpočtu za září. Ve Spojených státech vydají PMI ve zpracovatelském sektoru jak společnost Markit, tak institut ISM a dále v USA vyjdou statistiky stavebních výdajů a prodejů aut a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Investory bude zajímat také projev šéfa sanfranciské pobočky Fedu Johna Williamse a trh bude sledovat i výsledky firmy Micron Technology. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu zůstala na 11 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu zůstala na 11 %, očekávalo se, že zůstane na 10,9 % jako v červenci, data za něj však byla revidována výše na 11 %. V srpnu 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,5 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na červencové úrovni 9,5 %, meziročně však klesla o 0,6 procentního bodu.

6. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v září více pracovních míst, než se čekalo

V americkém soukromém sektoru vzniklo v září asi 200 000 pracovních míst, což bylo více, než čekali analytici. Oznámila to ve středu soukromá agentura ADP. Zpráva naznačuje, že americký trh práce zůstává v dobré kondici a že tamní centrální banka by mohla ještě do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby.

7. WTO zhoršila odhad letošního růstu světového obchodu

Světová obchodní organizace (WTO) zhoršila odhad růstu světového obchodu pro tento i příští rok. Globální obchodní výměna zboží se podle nové prognózy letos zvýší o 2,8 % a v příštím roce o 3,9 %. Ve své předchozí zprávě z dubna WTO předpovídala na letošní rok vzestup o 3,3 % a na příští o čtyři.

8. EU zmírní kapitálová pravidla pro banky, chce podpořit ekonomiku

Evropská unie zmírní kapitálová pravidla pro banky a pojišťovny, která zavedla po vypuknutí finanční krize. Chce tak podpořit příliv finančních prostředků na trh a oživit hospodářský růst. Příslušný plán ve středu představil eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill. Základy takzvané unie kapitálových trhů by podle něj měly být položeny do roku 2019.

9. Financial Times: 7 důvodů, proč může mít skandál Volkswagenu horší dopad než krach Enronu

Falšování emisních testů může německou automobilku Volkswagen přijít hodně draho. Jen v USA jí hrozí pokuta až 18 miliard dolarů. Kromě toho na společnost bylo podáno několik hromadných žalob a firma také bude muset ze svého zaplatit úpravy motorů, které využívaly software určený k oklamání měření emisí. A nejde jen o finanční rozměr skandálu, list Financial Times praktiky Volkswagenu srovnává s falšováním účetnictví energetického obra Enron, který kvůli svému skandálu padl.

10. Spotřebitelské ceny v eurozóně se v září vrátily k poklesu

Spotřebitelské ceny v eurozóně v září podle předběžných dat klesly meziročně o 0,1 %, očekávala se nula po srpnovém růstu o 0,1 %. Jádrová inflace v souladu s odhady stagnovala na 0,9% tempu. Podle předběžných dat Eurostatu by největší meziroční nárůst cen měl vykázat sektor potravin, alkoholu a tabáku (+1,4 % oproti +1,3 % v srpnu), následovaný službami (+1,3 % oproti +1,2 % v srpnu), neenergetickým průmyslovým zbožím (+0,3 % oproti +0,4 % v srpnu), energie by naopak měly vykázat pokles o 8,9 % oproti -7,2 % v srpnu).

"Spotřebitelské ceny v eurozóně v září podle předběžného odhadu meziročně poklesly o 0,1 %, zatímco se čekala stagnace. Za poklesem cen stojí jednoznačně ceny energií, které poklesly o 8,9 % a bez nichž by ceny rostly meziročně o 1 %. Jádrová inflace, která mimo cen energií odhlíží ještě od cen nezpracovaných potravin, dosáhla 0,9 %. Možné negativní překvapení v inflaci eurozóny signalizovala již úterní předběžná data za Německo. Pokud by měla dále pokračovat, přistoupí ECB pravděpodobně k posílení svého kvantitativního uvolňování, čehož může dosáhnout jeho prodloužením nebo zvýšením objemu odkupů," okomentovala zprávu Dana Hájková, analytička z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Edward Snowden se připojil na Twitter. Sleduje jediný účet

Edward Snowden se ve středu připojil na Twitter. Za 24 hodin získal přes milion followerů, on však sleduje jediný twitterový účet - americkou agenturu NSA. A jak zněl jeho první tweet? "Slyšíte mě?"

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus