Světová ekonomika a krize: Historická srovnání můžete nenávidět, ale tohle podezřele sedí
|

Světová ekonomika a krize: Historická srovnání můžete nenávidět, ale tohle podezřele sedí

Rok 1998 a asijská měnová krize působí podezřele podobně tomu, co se na trzích děje v současnosti. Máme tu opět problém země s fixním měnovým kurzem, s dluhy denominovanými v zahraniční měně a zpomalením ekonomiky a na druhé straně velkou nejistotu na měnovém, akciovém i komoditním trhu.

Čína Emerging Markets Úrokové sazby Fed Centrální banky Dluhová krize Světová ekonomika

Asie z konce 90. let

V roce 1998 kombinace mnoha malých problémů (dluhového charakteru) vyústila v jeden velký problém, bankrot Ruska. Na další trhy se nákaza šířila prostřednictvím padlého hedgeového fondu LTCM, který problém Ruska neustál.

V roce 1998 kolabovaly asijské akcie a v propadech je následoval i americký trh. Ztráty amerických akcií ale nedosáhly takové hloubky, zastavily se na 18 %, protože emerging markets tehdy nebyly tak významnou silou, aby dokázaly vykolejit i americkou ekonomikou. Všechny trhy se následně odrazily k novým maximům.

S&P 500 (SPX - bílá, osa vpravo) vs. MSCI Emerging Markets Index (MXEF - zelená, osa vlevo) za období 1997-2000

Historie se sice neopakuje, ale rýmuje se

Rok 2015 je poněkud odlišný v tom, že trhem nehýbe vícero zemí ze skupiny emerging markets se zavěšenými měnami na americký dolar, ale "jen" jedna. Čína. Nutno také dodat, že stav devizových rezerv problémové země je daleko zdravější než v případě ekonomik, které se staly oběťmi spekulativních útoků na měny koncem 90. let. Čína a pseudofixní kurz jüanu k dolaru ale může tržním děním zahýbat daleko více než všechny ostatní malé asijské ekonomiky dohromady.

Působí to až příliš povědomě. Nacházíme se ve třetím až čtvrtém roce zpomalení mladých trhů, které se nyní projevuje v kolapsu tamních akciových trhů. Nejistota se v podobě akciové korekce rozšiřuje i do vyspělých ekonomik.

S&P 500 (SPX - bílá, osa vpravo) vs. MSCI Emerging Markets Index (MXEF - zelená, osa vlevo) za období 2011-2015

Je spíše nepravděpodobné, že by Čína, která u firem z indexu S&P 500 generuje jen okolo 5 % tržeb, dokázala "položit" americkou ekonomiku. Nikdo ale neví, jaké kostlivce ve skříni Čína ukrývá.

Politika levných peněz jako bumerang, který se nyní vrací

Brian Kelly, zakladatel a výkonný člen představenstva Brian Kelly Capital, tvrdí, že vinit za aktuální nejistotu na trzích čínskou vládu (protože ve své ekonomice nafoukla bublinu) není namístě. Současná situace je podle něj výsledkem aktivistických politik centrálních bank vyspělých zemí po finanční krizi 2008.

Podle Kellyho měl "čínský růstový zázrak" v posledních letech ve skutečnosti málo co do činění s politikou čínské vlády. Její ekonomika těžila ze zvyšování peněžní zásoby vyspělých ekonomik. Jak centrální banky v USA, Japonsku a Evropě uvolňovaly měnovou politiku, investiční kapitál hledal destinaci s vyššími výnosy v Číně. V reálu stál právě tento příliv kapitálu za čínským zázrakem. Když nyní expanzivní měnová politika Fedu končí, přirozenou reakcí je odliv kapitálu z vysokovýnosových investic v Asii, potažmo zpomalení tamních ekonomik.

Hořká pravda o čínském zázraku

Vedlejším efektem honby investorů za vyšším výnosem byl vznik světově největšího stínového bankovnictví v historii, které se vlivem změny tržních podmínek dostalo do vážných problémů. Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS) se v srpnové zprávě na téma stínového bankovnictví jeho dopady na globální ekonomiku neodvažuje předpovídat.

"Zatímco jeho velikost a rizikový profil jsou podstatné (podle některých odhadů může dosahovat až 4 bilionů USD, chybí přeshraniční expozice, jakou mají například americký a evropský systém," ujišťuje BIS. "Případné problémy by byly pravděpodobně součástí dalekosáhlejšího poklesu, který by mohl mít širší důsledky pro celou světovou ekonomiku."

Honba za výnosem a dluhový boom

Nejpravděpodobnější příčinou hromadění dluhů je vliv amerického kvantitativního uvolňování (QE) na pokles výnosů dluhopisů (Fed nákupem dluhopisů stlačil výnosy, takže investoři byli nuceni hledat vyšší výnosy v jiných částech světa a v rizikovějších finančních instrumentech). Hledání vyššího výnosu nastartovalo úvěrový boom nevídaných rozměrů. Epicentrem této procyklické úvěrové expanze byly rychle rostoucí rozvíjející se trhy. "Investoři se domnívali, že investování do zemí, jako jsou Čína, Brazílie a Turecko, stojí za riziko, protože to bylo spojeno s neadekvátně vyšším výnosem," vysvětluje Kelly.

Část kapitálu, která plynula na rozvíjející se trhy, byla sice částečně využita na reálné ekonomické projekty, BIS ale dochází k závěru, že většina peněz byla investována dále, a sice do instrumentů stínového bankovnictví nabízejících vyšší výnos.

Jde o takzvaný globální carry trade, který funguje následovně:

Společnost z regionu emerging markets emituje dluhopisy denominované v amerických dolarech. Jejich výnos je vyšší než výnos amerických korporátních dluhopisů, ale zároveň nedosahuje výše výnosů instrumentů stínového bankovnictví mladých trhů. Relativně vysokovýnosové korporátní dluhopisy přilákají investory z vyspělých zemí prahnoucích po vyšších výnosech, než jakých tito investoři mohou dosáhnout na domácích trzích. Firma získaný kapitál neinvestuje do reálných projektů, ale prostředky přelije do stínových instrumentů s vyšším výnosem. Vydělává tak na spreadu mezi relativně nízkými úroky, které splácí ze svých v dolaru denominovaných korporátních dluhopisů, a výnosy z vysokovýnosových stínových investic.

Toto finanční inženýrství až varovně připomíná sekuritizaci nekvalitních hypotéčních aktiv během americké nemovitostní krize.

Důmyslný carry trade potřebuje živnou půdu, aby mohl lákat investory. Zásadní je splnění následujících tří podmínek:

  • vysoký úrokový diferenciál mezi USA a mladými trhy;
  • posilující měny na emerging markets;
  • nízká volatilita na měnovém trhu.

Všechny tři podmínky byly od roku 2010 splněny. Důsledkem byl masivní úvěrový boom. Podle propočtů BIS se od roku 2010 celková hodnota dluhopisů zahraničních firem denominovaných v dolarech zvýšila o polovinu z 6 bilionů USD na 9 bilionů USD.

Potkaly se dvě nepříznivé okolnosti - zpomalení ekonomiky Číny a konec kvantitativního uvolňování Fedu -, které vyústily v posilování dolaru vůči měnám emerging markets a zvýšenou volatilitu na měnovém trhu.

Prakticky zároveň přestávají být plněny všechny tři nutné podmínky, carry trade je pro investory méně atraktivní a systém se začíná hroutit.

Úvěrová expanze vlivem carry trade znamenala nafukování peněžní zásoby v rozvíjejících se ekonomikách, které bylo základem pro ekonomický růst. Ve skutečnosti šlo o virtuální spirálu úvěrového a peněžního růstu popohánějící ekonomický růst. Ten produkoval poptávku investorů po dluhopisech z mladých trhů. Otočení tohoto procesu znamená obrat směru kapitálových toků z mladých trhů zpět do USA. Síla amerického dolaru a slabost měn mladých trhů je toho odrazem.

Mezi řádky z toho lze vyčíst, že odstartovalo globální oddlužování (deleveraging) v nebývalém rozsahu. Jedním z jeho negativních dopadů je zpomalování v Číně.

Svět se nezboří, trhy ale nemají takové prostředí, kdy "něco visí ve vzduchu", rády. Investoři mají tendenci nejdříve střílet, a teprve potom myslet, což se na projevuje extrémně zvýšenou akciovou volatilitou. Právě světový deleveraging je skutečnou příčinou nejistoty na akciových trzích.

Jak to vidí český analytik?

"Jedním z velkých paradoxů světové ekonomiky je to, že změny v měnové politice centrálních bank velkých rozvinutých států (Fed, ECB, BoJ) mají větší vliv na rozvíjející se ekonomiky než na velké rozvinuté ekonomiky," vysvětluje Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Příčina tohoto paradoxu je poměrně jednoduchá – s tím, jak se mění sazby klíčových centrálních bank, se podstatně mění finanční toky mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami. Pokles úroků vede k hledání vyššího výnosu a akceptování vyššího rizika, a tedy k tokům do rozvíjejících se ekonomik, růst úroků k opačným tokům. Tento cyklus občas vede k problémům. Za připomenutí stojí například mexická krize z poloviny 90. let vyvolaná zvýšením sazeb v USA. Blížící se zvýšení sazeb v USA už delší dobu vyvolává obavy z nestability rozvíjejících se ekonomik, v poslední době je v centru těchto obav Čína."

A co vy a váš šestý smysl? Napovídá, že někde pod povrchem doutná něco, co by mohlo na trzích vyvolat opakování finanční krize v roce 2008? Připojte se do diskuze pod článkem nebo na našem Facebooku.

Zdroje: CNBC, Pragmatic Capitalism

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika