Co musíte ráno vědět (12. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (12. ledna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí investoři a analytici situaci v eurozóně a čí dům je na prodej? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v závěru pondělní seance zotavily z poklesu a podařilo se jim uzavřít v mírném plusu

Americké akcie v pondělí zpočátku oslabovaly, postupně se jim však ve druhé polovině obchodování dařilo ztráty mazat a nakonec uzavřely nad nulou. Index Dow přes den klesal až trojciferným tempem, pak však vývoj obrátil a v závěru připsal 0,32 % na 16 398,57 bodu, tedy kolem 52 bodů. Širší S&P 500 připsal 0,09 % na 1 923,67 bodu a Nasdaq v závěru kolísal kolem nuly a nakonec klesl o 0,12 % na 4 637,99 bodu, čímž zaznamenal osmou ztrátovou seanci v řadě. Energetický sektor v indexu S&P 500 odpoledne ztrácel přes 2 % a index brzdil. Důvodem byly především klesající ceny ropy, které se ocitly na dvanáctiletém minimu. "Ropa se propadá na nové dno, což v mnohých vzbuzuje obavy, které se přidávají k těm, které investoři mají z Číny a globálního růstu," říká Peter Boockvar, hlavní tržní analytik The Lindsey Group. Index Russell 2000 odpoledne krátce ztrácel procento, což znamená, že se v rámci intradenního obchodování propadl 20 % pod 52týdenní intradenní maximum a z definice vstoupil do medvědího trhu. V indexu je zahrnuto mnoho energetických a biotechnologických firem. Odpoledne se i větší indexy ocitly výrazně pod 52týdenními intradenními maximy, avšak jen o deset procent, což značí pouze korekci.

Velký akciový propad začne v únoru, ne-li dříve

Výsledková sezóna začíná. Podle všeho čistší než v minulosti

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne se ztrátami, investoři sledovali ceny komodit a Čínu

Evropské akcie v pondělí zamířily do červených čísel. Investoři se nedokázali oprostit od obav z vývoje cen komodit a poklesu akciových trhů v Číně. Britský FTSE 100 odepsal 0,69 %, francouzský CAC 40 0,49 % a německý DAX 0,25 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,33 % v návaznosti na další krvavou seanci na asijských trzích. Čínské akciové trhy v pondělí navázaly na drsný začátek roku - Shanghai Composite odevzdal přes 5 % a Shenzhen Composite 6,6 %. Shanghai Composite minulý týden ztratil téměř celý zisk z roku 2015, během pěti dnů stačil odepsal téměř 10 %.

Akcie pohledem technické analýzy: Po prudkých propadech by měla přijít alespoň krátkodobá stabilizace

3. Pražská burza zahájila nový týden poklesem, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly

Index PX v pondělí odepsal 0,58 % na 918,64 bodu. Objem obchodování byl utlumený, jeho největší část si opět připsala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,29 %. V závěsu za ní se co do objemu držela Komerční banka, jejíž cenné papíry odepsaly 0,22 %, a trojici nejobchodovanějších titulů uzavírala Erste Group Bank, která ztratila 0,37 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie likérky Stock, které odepsaly přes 4 %, a výrazně se nedařilo ani pojišťovně VIG, která oslabila o bezmála tři procenta. Nahoru naopak zamířily cenné papíry Fortuny, Kofoly ČeskoSlovensko a Unipetrolu, které přidaly přes procento.

Proč mohou být české akcie zajímavé? Ve hře jsou dividendy i posílení koruny

4. Očekávané události

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejní údaje o prosincové inflaci a růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Navrch přidá také listopadové maloobchodní tržby. Spojené království dopoledne zveřejní data o průmyslové výrobě a Spojené státy odpoledne přidají indikátor zdraví trhu práce JOLTS. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise: Belgické daňové výhody nadnárodním firmám porušily právo EU

Daňové výhody, které nadnárodním společnostem od roku 2005 poskytovala Belgie, nejsou v souladu s pravidly EU o státní pomoci, rozhodla Evropská komise. Nejméně 35 nadnárodních, převážně evropských firem tak bude muset daň doplatit. Podle odhadu komise se celková částka pohybuje kolem 700 milionů eur.

6. Shire se spojí se společností Baxalta, akvizice má hodnotu zhruba 32 miliard dolarů

Společnost Shire koupí firmu Baxalta za 32 miliard dolarů. Shire zaplatí 18 dolarů za akcii v hotovosti a 0,1482 své akcie za každou akcii Baxalty, což představuje prémii 37,5 % oproti ceně, na níž Baxalta uzavřela 3. srpna 2015, kdy ji Shire poprvé s akviziční nabídkou oslovila. Celkově tak Shire za každou akcii Baxalty dá zhruba 45,57 dolaru.

7. Sentix: Index nálady investorů v eurozóně v lednu spadl na 9,6 bodu z prosincových 15,7 bodu (odhad: 11,4 bodu)

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v lednu klesla na nejnižší úroveň za poslední rok. Důvodem jsou obavy ze zpomalování hospodářského růstu v Číně a jeho dopadů na světovou ekonomiku. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix.

8. Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 6,2 %

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 6,2 % z listopadových 5,9 %. Lidí bez práce přibylo téměř 22 tisíc na 453 118 uchazečů. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Podle něj jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 7,5 %.

9. Americký těžař uhlí Arch Coal požádal o ochranu před věřiteli

Společnost Arch Coal, která je druhým největším těžařem uhlí ve Spojených státech, požádala o ochranu před věřiteli. Týká se to i dceřiných společností v USA. Tento krok má firmě podle pondělního prohlášení usnadnit restrukturalizaci dluhu, na které se dohodla s většinou věřitelů, uvedla agentura Reuters.

10. Polsko uvažuje o spojení firem PKN Orlen, Lotos a PGNiG

Polsko uvažuje o různých variantách spojení tří největších státních ropných a plynárenských podniků PKN Orlen, Lotos a PGNiG. Oznámil to v pondělí polský ministr státního pokladu Dawid Jackiewicz. Fúze by podle agentury Reuters mohla vytvořit největší energetickou skupinu ve střední Evropě. Společnost PKN Orlen je majitelem českého Unipetrolu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sídlo zakladatele Playboye je na prodej v přepočtu za pět miliard korun

Losangeleské sídlo zakladatele pánského magazínu Playboy Hugha Hefnera je na prodej za 200 milionů dolarů. Podmínkou prodeje je ale to, že v něm 89letý Hefner bude moci dále bydlet, napsala agentura AP.

Luxusní vila Playboy Mansion, která napodobuje gotický styl, patří společnosti Playboy Enterprises. Ta ji před 45 lety koupila za zhruba milion dolarů, od té doby ji také Hefner obývá a zamýšlený prodej na tom podle mluvčího společnosti Johna Vlautina nic nezmění.

Sídlo s 29 místnostmi disponuje velkorysými prostorami, na pozemku je mimo jiné domácí kinosál či bazén s jeskyní, kde se odehrávaly ty nejbouřlivější oslavy. Na dům je vázaná i licence na chov divokých a chráněných zvířat.

Za důvod prodeje označil výkonný ředitel časopisu Scott Flanders to, že společnost chce peníze investovat do transformace svých obchodních aktivit.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
před 8 minutami

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou, dopoledne ale zisky odevzdaly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
před 19 minutami

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 36 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry