Co musíte ráno vědět (14. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak se ve středu dařilo akciovým trhům v Evropě i za oceánem, jak dopadla v listopadu průmyslová výroba v eurozóně a kde se mohli lidé kochat pohledem na houfující se špačky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu dostaly těžký zásah, S&P 500 spadl nejníže od září

Akciové trhy ve Spojených státech ve středu neudržely počáteční mírný růst, spadly pod nulu a po celý zbytek dne ztráty výrazně prohlubovaly. Index S&P 500 poprvé od září uzavřel pod hladinou 1 900 bodů, navíc všechny tři hlavní indexy vstoupily do pásma korekce, což znamená, že jsou již více než deset procent pod svými ročními maximy. Dow odepsal 2,21 % na 16 151,41 bodu, S&P 500 klesl o 2,5 % na 1 890,28 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,41 % na 4 526,06 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,24 % na 25,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé čtyři bazické body na 2,066 %. V červených číslech skončilo ve středu všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor finančních služeb. Relativně nejlépe si vedlo odvětví veřejných služeb, které sestoupilo jen asi o 0,4 %.

Velký akciový propad začne v únoru, ne-li dříve

Výsledková sezóna začíná. Podle všeho čistší než v minulosti

2. Evropské akcie ve středu zakončily obchodování smíšeně, investory zneklidnilo obnovení poklesu cen ropy

Ceny ropy se ve středu opět ocitly pod tlakem, což investory znepokojilo a podepsalo se to také na obchodování v Evropě, kde trhy odevzdaly část zisků a zakončily den smíšeně. Britský FTSE 100 připsal 0,54 % a francouzský CAC 40 0,3 %, zatímco německý DAX spadl do červených čísel a odepsal 0,25 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,41 % na 344,63 bodu. Nejúspěšnějším titulem v indexu STOXX Europe 600 byla nizozemská pojišťovna Aegon, která vyskočila vzhůru o 9 %, když oznámila program zpětného odkupu akcií v objemu 400 milionů eur a zvýšení dividendy. Nejhůře si ve středu naopak vedly automobilky - sektor ztratil 1,5 % poté, co v úterý výrazně posílil. Akcie automobilek Peugeot, BMW a Daimler ztratily více než procento.

Čekání na inflaci v eurozóně: Godot nikde!

Goldman Sachs: Akcie mohou spadnout ještě níže, pak přijde čas na nákupy. Evropa je zajímavější než USA

3. Pražská burza ve středu neudržela úvodní zisky a skončila v červených číslech

Index PX ve středu odepsal 0,53 % na 914,73 bodu. Burzu ve středu stahovaly akcie Komerční banky, které odepsaly 2,25 %, a nedařilo se ani O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry ztratily 1,8 %. Komerční banka před koncem dubna předloží na valné hromadě návrh na rozštěpení svých akcií v poměru 5 ku 1. V tiskové zprávě banka uvedla, že tržní cena jedné její akcie převyšuje obvyklou cenu akcií na burze. Rozštěpením chce Komerční banka své akcie zpřístupnit většímu množství investorů, a podpořit tak jejich likviditu. Směrem dolů opět zakolísala cena akcií NWR. Uhelná společnost v úterý odpoledne reportovala prodejní objemy a realizované prodejní ceny uhlí za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2015. Zpravodajská agentura Bloomberg pak informovala, že NWR údajně podle zdrojů obeznámených se situací společně s investiční bankou Moelis & Co. pracuje na další restrukturalizaci svého dluhu. Nejobchodovanějším titulem byla skupina ČEZ, která zastupovala více než polovinu celkového zobchodovaného objemu a připsala 0,59 %. Významnější objem zaznamenala i Erste Group Bank, jejíž akcie zpevnily o 0,11 %, a největší procentuální zisk si ve středu připsala Fortuna, jejíž akcie přidaly 1,94 %.

Analýza ČEZ na rok 2016: Cena elektřiny klesá, výroba ale poroste. Expertům se akcie české energetické jedničky líbí

Proč mohou být české akcie zajímavé? Ve hře jsou dividendy i posílení koruny

4. Očekávané události

Japonsko zveřejní v noci na čtvrtek objednávky strojů, které jsou předstihovým indikátorem kapitálových výdajů firem, Austrálie vydá zprávu o nezaměstnanosti a Itálie o průmyslové výrobě. Zasedne také britská centrální banka, od které se však nečeká změna politiky. Spojené státy jako každý týden zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vydají také údaj o cenách importu a exportu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu klesla více, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu klesla o 0,7 % meziměsíčně, trh očekával pokles o 0,3 % po 0,8% růstu v říjnu (revidováno z +0,6 %). V celé Evropské unii výroba klesla o 0,6 % po 0,6% růstu v říjnu. Meziročně se produkce v eurozóně zvýšila o 1,1 % při očekávání 1,3% růstu, v celé Evropské unii pak vzrostla o 1,4 %.

6. Ceny v Řecku se v prosinci poprvé po 33 měsících poklesu zvýšily

Řecko v prosinci zaznamenalo první meziměsíční růst spotřebitelských cen po 33 měsících poklesu. V meziročním srovnání však ještě přetrvala mírná deflace, sdělil ve středu řecký statistický úřad. Cenová hladina se zvýšila o 0,4 % po listopadovém poklesu o 0,1 %. Ještě v letních měsících ceny v Řecku klesaly o více než jedno procento.

7. Firma Lego po sporu s čínským disidentem mění politiku prodeje

Dánský výrobce hraček Lego oznámil, že mění politiku týkající se hromadných nákupů a nebude již od svých zákazníků požadovat, aby uváděli, k čemu kostky hodlají použít. Firma se nedávno stala terčem kritiky, když odmítla prodat velké množství kostek čínskému disidentskému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi. Uvedla tehdy, že se obává, že by je použil pro vyjádření politického názoru.

8. General Electric plánuje v Evropě zrušit 6 500 pracovních míst

Americký průmyslový konglomerát General Electric hodlá během příštích dvou let v Evropě zrušit 6 500 pracovních míst. Oznámil to ve středu francouzský mluvčí podniku. Firma nyní v Evropě podle agentury DPA zaměstnává kolem 35 000 lidí.

9. Société Générale: Oslabující čínská měna může vést k recesi v USA

Oslabující čínská měna spustí globální vlnu poklesu spotřebitelských cen, která stáhne Spojené státy do další recese. Tvrdí to alespoň analytik francouzské banky Société Générale Albert Edwards, který je podle americké televize CBNC známý svými pesimistickými předpověďmi. Širší index amerických akcií by pak prý mohl spadnout na zhruba čtvrtinu současné hodnoty.

10. Pokles čínského vývozu se díky slabšímu jüanu výrazně zmírnil

Čínský vývoz i dovoz v loňském roce podle očekávání výrazně klesly. V posledním měsíci roku se ale pokles exportu díky oslabení kurzu jüanu zmírnil a v přepočtu na domácí měnu vývoz nečekaně vzrostl. Středeční oficiální údaje hodnotí ekonomové jako příznivou známku pro vývoj druhé největší ekonomiky světa, jejíž oslabování vyvolává značné obavy na světových finančních trzích.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Špačci předvedli v Izraeli akrobatickou show

Do Izraele dorazila na zimu hejna špačků z Ruska a východní Evropy a na nebi předvedla fascinující představení. Synchronizovaný akrobatický let špačků je proslulý, podle ornitologů tak ptáci činí kvůli snazšímu sehnání potravy a ochraně před predátory.

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 30 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky