Co musíte ráno vědět (20. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak rostou ceny v eurozóně a kam se sjely největší kapacity ekonomie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý odevzdaly většinu počátečních zisků a seanci zakončily smíšeně

Americké akcie v úterý ztratily většinu počátečních zisků, kterých dosáhly díky nadějím, že Čína podpoří ochabující ekonomiku novými opatřeními. Nepříznivě zapůsobil výhled Mezinárodní energetické agentury ohledně ropy. V pondělí se na burzách v USA kvůli státnímu svátku neobchodovalo. Dow zpevnil o 0,17 % na 16 016,02 bodu a širší S&P 500 posílil o 0,05 % na 1 881,33 bodu, zatímco Nasdaq Composite odepsal 0,26 % na 4 476,95 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,59 % na 26,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,054 %. Sedm z deseti hlavních sektorů stouplo. Nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, telekomunikačnímu odvětví a sektoru zdravotní péče. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor.

Reálné ceny ropy jsou daleko níže, než si všichni myslí

David Marek (Deloitte): Toto jsou rizika pro každou ekonomickou prognózu na letošní rok

2. Evropské akcie v úterý navázaly na úspěšnou seanci na asijských trzích a posílily

Evropské akcie v úterý navázaly na růst na asijských trzích a rovněž posílily, přestože část zisků ve druhé polovině obchodování odevzdaly. Britský FTSE 100 připsal 1,68 %, francouzský CAC 40 1,97 % a německý DAX 1,5 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 1,31 %, zejména díky těžařským společnostem a energetickému sektoru, které pozitivně reagovaly na čínská makrodata. Sektor základních materiálů během dne zpevňoval až o pět procent, nakonec však připsal výrazně méně. Glencore připsala přes 10 % a ArcelorMittal přes 5 %, Anglo American, BHP Billiton a Antofagasta rovněž po čínských makrodatech zamířily nahoru. Nejhůře si v indexu STOXX Europe 600 vedla dánská společnost Novozymes, která ztratila přes 8 %, nejlepší výkon naopak podala firma Fingerprint, jejíž akcie vyskočily vzhůru o 16 %. Unilever posílila o více než 3 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky za loňský rok - jádrový provozní zisk výrobce polévek Knorr, mýdel Dove nebo například čajů Lipton vzrostl o 0,9 miliardy eur na 7,9 miliardy eur, víceméně v souladu s odhady trhu.

Co chystají světové centrální banky?

Klid, je to jen panika!

3. Pražská burza v úterý posílila, pomohly jí k tomu akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank

Index PX připsal 0,71 % na 873,98 bodu. Burzu podržely akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,65 %, a Erste Group Bank, které přidaly 1,62 %. Naproti tomu cenné papíry Komerční banky kolísaly a uzavřely pod nulou se ztrátou 0,04 %. Na nové rekordní minimum se propadla cena akcií těžařské NWR, která se ocitla na 6 haléřích, v průběhu dne se však opět stabilizovala na 7 haléřích. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie likérky Stock, které odepsaly bezmála 4 %, naopak největší procentuální zisk zaznamenala pojišťovna VIG, jejíž akcie posílily o 1,85 %.

Koruna tvrdošíjně sedí na 27 EUR/CZK. Co s tím, když podnikáte v eurech?

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

4. Očekávané události

Středa bude v Německu patřit indexu výrobních cen a ve Spojeném království datům z trhu práce, zveřejněny budou 3měsíční míra nezaměstnanosti od ILO a dále změna počtu nezaměstnaných a údaje o vývoji mezd. Ve Spojených státech investoři odpoledne budou sledovat údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, zprávu o inflaci a pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o hypotéku. V Kanadě pak bude zasedat centrální banka, která bude mimo jiné rozhodovat i o nastavení úrokových sazeb (nečeká se změna). Ve středu navíc bude zahájeno čtyřdenní Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu a výsledky v USA zveřejní Goldman Sachs, Xilinx, F5 Networks nebo Kinder Morgan. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Roční míra inflace v Německu v prosinci činila 0,2 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů v Evropské unii v prosinci činila 0,2 %. Ve srovnání s předešlým měsícem ale spotřebitelské ceny zůstaly beze změny. Uvedl to spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje ze začátku tohoto měsíce.

6. MMF zhoršil výhled růstu světové ekonomiky pro letošní rok na 3,4 %

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o 3,4 %. Odhaduje to v nové prognóze Mezinárodní měnový fond (MMF). Dosud MMF odhadoval, že se letos světový HDP zvýší o 3,6 %. Za zhoršením predikce stojí zejména očekávání slabého vývoje rozvíjejících se ekonomik v čele s Brazílií. Fond zároveň snížil také výhled růstu světového HDP v roce 2017, a to na 3,6 % z 3,8 %.

7. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci podle finálních dat stouplo na 0,2 %

Podle finálních dat Eurostatu zrychlila inflace v eurozóně v prosinci na 0,2 % z listopadových 0,1 % (revidováno z +0,2 %), jak se očekávalo. V prosinci k růstu cen přispěly například vyšší ceny v restauracích a kavárnách. Dolů naopak cenovou hladinu tlačily ceny pohonných hmot či ceny topného oleje a plynu. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily proti předloňskému prosinci o 0,9 %.

8. IEA varuje, že se propad cen ropy může dále prohloubit. Trh se topí v nadbytku černého zlata

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila výhled světové poptávky po ropě pro rok 2016. Předpokládá pokles nabídky producentů mimo OPEC, který by ale měla vykompenzovat produkce Íránu. Ten by měl do půl roku začít zásobovat trh s ropou dodatečnými 600 tisíci barelů za den. Převis nabídky na trhu s ropou se podle IEA udrží až do konce letošního roku, zejména kvůli vyšší těžbě a nezvykle teplému počasí v zimní sezóně.

9. Propad rublu může prohloubit pokles českého exportu do Ruska

Český export do Ruska by letos mohl spadnout pod polovinu hodnoty z roku 2014, pokud se kurz rublu bude držet na současných minimech. V úterý to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loni od ledna do listopadu český vývoz do Ruska klesl o téměř třetinu, Ruská federace se na českém exportu podílí již jen dvěma procenty. Stále se také dál propadá počet ruských turistů v Česku.

10. Státní dluh Irska se vrátil pod 100 % HDP

Státní dluh Irska v loňském třetím čtvrtletí klesl pod hranici 100 % hrubého domácího produktu (HDP). Vrátil se pod ni poprvé od přijetí mezinárodního záchranného programu, na němž se země dohodla před pěti lety a který již ukončila. Vyplývá to z úterních údajů vládních statistiků.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Davosu začne výroční zasedání Světového ekonomického fóra

Útoky radikálů, migrační proudy, pokles cen ropy, změna klimatu či překotný technologický vývoj budou zřejmě dominovat výročnímu zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání se zúčastní více než 2 500 čelných představitelů světové politiky a byznysu. Čeká na ně série konferencí a panelových diskuzí a přepychové lyžařské středisko. WEF bývá také dějištěm mnoha bilaterálních schůzek a zákulisních jednání. Oficiální program začíná ve středu.

Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
včera v 15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
včera v 15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
včera v 14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
včera v 14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost