Co musíte ráno vědět (25. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (25. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily evropské a americké akciové trhy, kolik Google v Británii dobrovolně doplatí na daních a kdo měl jako jeden z mála radost z víkendové sněhové bouře v USA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek výrazně posílily a zároveň zaznamenaly první týdenní nárůst v letošním roce. Náladu investorů podpořilo zejména prudké zdražení ropy v důsledku očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží USA a zavírání krátkých pozic zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů. Ropa se díky páteční rally dostala dvacet procent nad svá 13letá minima z předchozích dní, čímž vstoupila do býčího trendu. Dow v pátek vzrostl o 1,33 % na 16 093,51 bodu, širší S&P 500 připsal 2,03 % na 1 906,90 bodu a Nasdaq Composite vyskočil o 2,66 % na 4 591,18 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,3 % na 22,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,055 %. V zelených číslech v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, téměř o pět procent, stouplo energetické odvětví, přes tři procenta přidalo telekomunikační odvětví a o více než dvě procenta vzrostly sektor veřejných služeb a technologické a finanční odvětví. Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Vypadalo to na další propad, ale nakonec je na světě první zelená svíčka roku 2016

Akciová korekce bez recese? Žádný problém

2. Evropské akcie v pátek prudce posílily a zažily první růstový týden v letošním roce

Evropské akcie v pátek vystřelily prudce vzhůru, k růstu jim dopomohlo oživení cen ropy a holubičí poznámky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho. Britský FTSE 100 zpevnil v pátek o 2,19 %, francouzský CAC 40 o 3,1 % a německý DAX o 1,99 %. Regionální index STOXX Europe 600 připsal 3 % poté, co investoři pozitivně zareagovali na oživení cen ropy a poznámky Maria Draghiho, který v pátek uvedl, že ECB má k dispozici celou škálu nástrojů, které může použít, bude-li to třeba, a je k tomu navíc i ochotná. Na březnovém zasedání by banka podle jeho čtvrtečního vyjádření mohla zrevidovat svůj měnově-politický postoj, a mohlo by tak dojít k dalšímu uvolnění měnové politiky v eurozóně. Za celý uplynulý týden evropské akcie poprvé v tomto roce vzrostly. FTSE 100 připsal 1,65 %, CAC 40 posílil o 3,06 %, DAX vzrostl o 2,3 % a STOXX Europe 600 od pondělí do pátku vyskočil o 2,58 %. "Trhy šly dosud v tomto roce proti nám, reálné ekonomické ukazatele ale nadále podporují náš pozitivní výhled na letošní rok," řekl podle agentury Reuters Alan Higgins, který řídí domácí investice britské banky Coutts.

EUR/USD v roce 2016: Čekání na paritu může být marné

Proč čekají zlato lepší roky?

3. Pražská burza v pátek vystřelila vzhůru, a zajistila tak indexu PX celotýdenní zisk

Index PX v pátek vzrostl o 3,13 % na 886,77 bodu. Za celý týden pražská burza přidala podle svého hlavního benchmarku 0,6 %. Největšího procentuálního nárůstu dosáhla v pátek mediální CME, jejíž akcie zpevnily o 6,43 % na 59,60 Kč. V závěsu za ní se držela Erste Group Bank s +5,63 % a třetí nejvyšší nárůst zaznamenala Komerční banka s +4,52 %. Přes čtyři procenta zpevnily ještě akcie likérky Stock Spirits (+4,28 %) a pojišťovnické skupiny VIG (+4,15 %). V mínusu uzavřely jen čtyři tituly. Akcie O2 C.R. odepsaly 0,95 %, cenné papíry Kofoly ČeskoSlovensko 0,51 %, akcie Pivovarů Lobkowicz 0,43 % a cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR 0,2 %. Dle zobchodovaného objemu držel prvenství ČEZ s 309 miliony Kč. Zhruba poloviční zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka. U ostatních titulů byly zobchodované objemy výrazně nižší. Třetím nejoblíbenějším titulem byla se zobchodovaným objemem zhruba 64 milionů korun Erste Group Bank. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 0,6 %, nejvíce ztratily akcie těžební společnosti NWR (-25 % na 0,06 Kč), nejvíce posílila bankovní skupina Erste Group (+6,3 % na 713 Kč). Rok 2015 zakončil index na 956 bodech, v týdnu byl ale nejslabší za více než čtyři roky.

Vyplatí se držet akcie během korekce? Poučky nemusejí fungovat vždy

Koruna tvrdošíjně sedí na 27 EUR/CZK. Co s tím, když podnikáte v eurech?

4. Očekávané události

V Japonsku vyjdou v noci na pondělí údaje o mezinárodním obchodu, Německo dopoledne přidá index podnikatelského klimatu Ifo, Itálie po vzoru Japonska výsledek obchodní bilance, který doplní ještě údaje o průmyslové výrobě a průmyslových objednávkách a zpráva o maloobchodních tržbách. Německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu obsahující mimo jiné analýzu vývoje ekonomiky a ve Spojených státech odpoledne vyjde index aktivity dallaského Fedu. V pondělí také mohou být zajímavé veřejné vystoupení Maria Draghiho v německém Eschbornu, diskuze ministrů vnitra zemí EU na téma uprchlické krize, návštěva íránského prezidenta Rúháního v Itálii a Vatikánu, cesta francouzského prezidenta do Indie nebo londýnská energetická konference zemí Středního východu a severní Afriky. V rámci výsledkové sezóny investoři zhodnotí čísla například od společností McDonald's, Halliburton nebo Kimberly-Clark. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hrozivé předpovědi se naplnily, východ USA zcela paralyzoval blizard. Bouře Jonas přinesla nejen sníh, ale i záplavy

Páteční předpovědi, že během víkendu zasáhne východní pobřeží Spojených států silná sněhová bouře, se naplnily. Zrušeny byly tisíce letů, veřejná nadzemní i podzemní doprava ve Washingtonu a bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností. V New Yorku byl v sobotu vydán zákaz pro silniční dopravu. Stát New Jersey zasáhla bouře Jonas v podobě bleskových záplav. V newyorském Central Parku bylo v neděli naměřeno 68 centimetrů sněhu, což je druhá nejvyšší hodnota v historii, napsala BBC. V únoru 2006 bylo na témže místě naměřeno podle oficiálních údajů 68,3 centimetru sněhu. "Tohle bude jedna z těch generačních událostí, o kterých vám budou rodiče vyprávět, jak moc špatné to bylo," řekl podle BBC meteorolog Ryan Maue z WeatherBell Analytics. Celkově blizard zasáhl kolem 80 milionů lidí ve 20 státech.

6. Google doplatí v Británii na daních 130 milionů liber

Americký internetový gigant Google doplatí v Británii na daních 130 milionů liber. Firma se na tomto doplatku dohodla poté, co britské daňové úřady provedly "otevřenou kontrolu" jejího účetnictví, napsal server BBC. Google sice trvá na tom, že nikdy neporušil zákony, dohodl se však s britskými daňovými úřady na změně účetních praktik. Výše daní podniku tak nebude záviset pouze na zisku, ale také na tržbách, napsala agentura AP.

7. O manipulacích s emisemi prý věděla řada manažerů Volkswagenu

Téměř všichni vedoucí pracovníci německé automobilky Volkswagen, kteří se v oddělení pro vývoj motorů zabývali problematickými emisemi, věděli o manipulacích s jejich měřením. Podle listu Süddeutsche Zeitung to vyplývá z poznatků, které byly zjištěny během vyšetřování skandálu. Interní vyšetřování údajně ukázalo, že skandál začal v listopadu 2006, kdy větší skupina pracovníků z oddělení vývoje motorů jednala o použití softwaru pro manipulaci s testy emisí.

8. Automobilky svolají v USA dalších pět milionů vozů kvůli airbagům

Automobilky musejí ve Spojených státech svolat do servisů dalších pět milionů vozů vybavených problémovými airbagy japonské společnosti Takata. Rozhodl o tom americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Celkový počet vozů svolávaných v USA kvůli těmto airbagům se tak zvyšuje na zhruba 24 milionů.

9. Německá vláda mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky

Německá vláda snížila odhad letošního růstu ekonomiky o 0,1 procentního bodu na 1,7 %. Uvedl to v pátek německý list Der Spiegel a potvrdily to zdroje agentury DPA z vládních kruhů. Největší evropská ekonomika by tak měla růst stejným tempem jako loni. Vláda zveřejní zaktualizovanou prognózu na letošní rok ve středu.

10. Venezuelská opozice odmítla dekret o stavu ekonomické nouze

Venezuelská koalice stran opozičních prezidentovi, která má většinu v parlamentu, odmítla schválit dekret o stavu ekonomické nouze. Napsala to agentura Reuters. Dekret o 60denním stavu nouze před týdnem vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Dekret v pátek odmítla i zvláštní parlamentní komise, podle níž může být mimo jiné zneužit k útoku na některé soukromé firmy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pandí samec ve washingtonské zoo si z víkendové sněhové nadílky nic nedělal

Zatímco většině lidí na východním pobřeží USA víkendová sněhová bouře nepříjemně promluvila do života, samec pandy velké Tchien Tchien ve washingtonské zoo měl z bílé nadílky evidentně radost.

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před 8 minutami

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika