Co musíte ráno vědět (25. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (25. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily evropské a americké akciové trhy, kolik Google v Británii dobrovolně doplatí na daních a kdo měl jako jeden z mála radost z víkendové sněhové bouře v USA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek výrazně posílily a zároveň zaznamenaly první týdenní nárůst v letošním roce. Náladu investorů podpořilo zejména prudké zdražení ropy v důsledku očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží USA a zavírání krátkých pozic zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů. Ropa se díky páteční rally dostala dvacet procent nad svá 13letá minima z předchozích dní, čímž vstoupila do býčího trendu. Dow v pátek vzrostl o 1,33 % na 16 093,51 bodu, širší S&P 500 připsal 2,03 % na 1 906,90 bodu a Nasdaq Composite vyskočil o 2,66 % na 4 591,18 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,3 % na 22,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,055 %. V zelených číslech v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, téměř o pět procent, stouplo energetické odvětví, přes tři procenta přidalo telekomunikační odvětví a o více než dvě procenta vzrostly sektor veřejných služeb a technologické a finanční odvětví. Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Vypadalo to na další propad, ale nakonec je na světě první zelená svíčka roku 2016

Akciová korekce bez recese? Žádný problém

2. Evropské akcie v pátek prudce posílily a zažily první růstový týden v letošním roce

Evropské akcie v pátek vystřelily prudce vzhůru, k růstu jim dopomohlo oživení cen ropy a holubičí poznámky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho. Britský FTSE 100 zpevnil v pátek o 2,19 %, francouzský CAC 40 o 3,1 % a německý DAX o 1,99 %. Regionální index STOXX Europe 600 připsal 3 % poté, co investoři pozitivně zareagovali na oživení cen ropy a poznámky Maria Draghiho, který v pátek uvedl, že ECB má k dispozici celou škálu nástrojů, které může použít, bude-li to třeba, a je k tomu navíc i ochotná. Na březnovém zasedání by banka podle jeho čtvrtečního vyjádření mohla zrevidovat svůj měnově-politický postoj, a mohlo by tak dojít k dalšímu uvolnění měnové politiky v eurozóně. Za celý uplynulý týden evropské akcie poprvé v tomto roce vzrostly. FTSE 100 připsal 1,65 %, CAC 40 posílil o 3,06 %, DAX vzrostl o 2,3 % a STOXX Europe 600 od pondělí do pátku vyskočil o 2,58 %. "Trhy šly dosud v tomto roce proti nám, reálné ekonomické ukazatele ale nadále podporují náš pozitivní výhled na letošní rok," řekl podle agentury Reuters Alan Higgins, který řídí domácí investice britské banky Coutts.

EUR/USD v roce 2016: Čekání na paritu může být marné

Proč čekají zlato lepší roky?

3. Pražská burza v pátek vystřelila vzhůru, a zajistila tak indexu PX celotýdenní zisk

Index PX v pátek vzrostl o 3,13 % na 886,77 bodu. Za celý týden pražská burza přidala podle svého hlavního benchmarku 0,6 %. Největšího procentuálního nárůstu dosáhla v pátek mediální CME, jejíž akcie zpevnily o 6,43 % na 59,60 Kč. V závěsu za ní se držela Erste Group Bank s +5,63 % a třetí nejvyšší nárůst zaznamenala Komerční banka s +4,52 %. Přes čtyři procenta zpevnily ještě akcie likérky Stock Spirits (+4,28 %) a pojišťovnické skupiny VIG (+4,15 %). V mínusu uzavřely jen čtyři tituly. Akcie O2 C.R. odepsaly 0,95 %, cenné papíry Kofoly ČeskoSlovensko 0,51 %, akcie Pivovarů Lobkowicz 0,43 % a cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR 0,2 %. Dle zobchodovaného objemu držel prvenství ČEZ s 309 miliony Kč. Zhruba poloviční zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka. U ostatních titulů byly zobchodované objemy výrazně nižší. Třetím nejoblíbenějším titulem byla se zobchodovaným objemem zhruba 64 milionů korun Erste Group Bank. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 0,6 %, nejvíce ztratily akcie těžební společnosti NWR (-25 % na 0,06 Kč), nejvíce posílila bankovní skupina Erste Group (+6,3 % na 713 Kč). Rok 2015 zakončil index na 956 bodech, v týdnu byl ale nejslabší za více než čtyři roky.

Vyplatí se držet akcie během korekce? Poučky nemusejí fungovat vždy

Koruna tvrdošíjně sedí na 27 EUR/CZK. Co s tím, když podnikáte v eurech?

4. Očekávané události

V Japonsku vyjdou v noci na pondělí údaje o mezinárodním obchodu, Německo dopoledne přidá index podnikatelského klimatu Ifo, Itálie po vzoru Japonska výsledek obchodní bilance, který doplní ještě údaje o průmyslové výrobě a průmyslových objednávkách a zpráva o maloobchodních tržbách. Německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu obsahující mimo jiné analýzu vývoje ekonomiky a ve Spojených státech odpoledne vyjde index aktivity dallaského Fedu. V pondělí také mohou být zajímavé veřejné vystoupení Maria Draghiho v německém Eschbornu, diskuze ministrů vnitra zemí EU na téma uprchlické krize, návštěva íránského prezidenta Rúháního v Itálii a Vatikánu, cesta francouzského prezidenta do Indie nebo londýnská energetická konference zemí Středního východu a severní Afriky. V rámci výsledkové sezóny investoři zhodnotí čísla například od společností McDonald's, Halliburton nebo Kimberly-Clark. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hrozivé předpovědi se naplnily, východ USA zcela paralyzoval blizard. Bouře Jonas přinesla nejen sníh, ale i záplavy

Páteční předpovědi, že během víkendu zasáhne východní pobřeží Spojených států silná sněhová bouře, se naplnily. Zrušeny byly tisíce letů, veřejná nadzemní i podzemní doprava ve Washingtonu a bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností. V New Yorku byl v sobotu vydán zákaz pro silniční dopravu. Stát New Jersey zasáhla bouře Jonas v podobě bleskových záplav. V newyorském Central Parku bylo v neděli naměřeno 68 centimetrů sněhu, což je druhá nejvyšší hodnota v historii, napsala BBC. V únoru 2006 bylo na témže místě naměřeno podle oficiálních údajů 68,3 centimetru sněhu. "Tohle bude jedna z těch generačních událostí, o kterých vám budou rodiče vyprávět, jak moc špatné to bylo," řekl podle BBC meteorolog Ryan Maue z WeatherBell Analytics. Celkově blizard zasáhl kolem 80 milionů lidí ve 20 státech.

6. Google doplatí v Británii na daních 130 milionů liber

Americký internetový gigant Google doplatí v Británii na daních 130 milionů liber. Firma se na tomto doplatku dohodla poté, co britské daňové úřady provedly "otevřenou kontrolu" jejího účetnictví, napsal server BBC. Google sice trvá na tom, že nikdy neporušil zákony, dohodl se však s britskými daňovými úřady na změně účetních praktik. Výše daní podniku tak nebude záviset pouze na zisku, ale také na tržbách, napsala agentura AP.

7. O manipulacích s emisemi prý věděla řada manažerů Volkswagenu

Téměř všichni vedoucí pracovníci německé automobilky Volkswagen, kteří se v oddělení pro vývoj motorů zabývali problematickými emisemi, věděli o manipulacích s jejich měřením. Podle listu Süddeutsche Zeitung to vyplývá z poznatků, které byly zjištěny během vyšetřování skandálu. Interní vyšetřování údajně ukázalo, že skandál začal v listopadu 2006, kdy větší skupina pracovníků z oddělení vývoje motorů jednala o použití softwaru pro manipulaci s testy emisí.

8. Automobilky svolají v USA dalších pět milionů vozů kvůli airbagům

Automobilky musejí ve Spojených státech svolat do servisů dalších pět milionů vozů vybavených problémovými airbagy japonské společnosti Takata. Rozhodl o tom americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Celkový počet vozů svolávaných v USA kvůli těmto airbagům se tak zvyšuje na zhruba 24 milionů.

9. Německá vláda mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky

Německá vláda snížila odhad letošního růstu ekonomiky o 0,1 procentního bodu na 1,7 %. Uvedl to v pátek německý list Der Spiegel a potvrdily to zdroje agentury DPA z vládních kruhů. Největší evropská ekonomika by tak měla růst stejným tempem jako loni. Vláda zveřejní zaktualizovanou prognózu na letošní rok ve středu.

10. Venezuelská opozice odmítla dekret o stavu ekonomické nouze

Venezuelská koalice stran opozičních prezidentovi, která má většinu v parlamentu, odmítla schválit dekret o stavu ekonomické nouze. Napsala to agentura Reuters. Dekret o 60denním stavu nouze před týdnem vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Dekret v pátek odmítla i zvláštní parlamentní komise, podle níž může být mimo jiné zneužit k útoku na některé soukromé firmy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pandí samec ve washingtonské zoo si z víkendové sněhové nadílky nic nedělal

Zatímco většině lidí na východním pobřeží USA víkendová sněhová bouře nepříjemně promluvila do života, samec pandy velké Tchien Tchien ve washingtonské zoo měl z bílé nadílky evidentně radost.

Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně
před 22 minutami

Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
před 39 minutami

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
před hodinou

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory
13:31

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Havlíček: Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody
13:20

Havlíček: Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody

Firmám, kterým vláda nařídila kvůli šíření epidemie zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody. Mohou o ně...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Česká ekonomika
Maloobchod a služby budou v Česku od čtvrtka uzavřeny
12:43

Maloobchod a služby budou v Česku od čtvrtka uzavřeny

Kvůli vývoji epidemie covidu-19 bude od čtvrtka 6.00 do konce nouzového stavu, který je aktuálně platný do 3....
Česká republika Byznys a podnikání Maloobchod
Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE
11:51

Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE

Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínských firem Huawei a ZTE z budování...
Čína Švédsko Telekomunikace
Komerční banka majetkově vstupuje do fintech firmy Lemonero
11:24

Komerční banka majetkově vstupuje do fintech firmy Lemonero

Komerční banka majetkově vstupuje do fintech společnosti Lemonero. Tento český startup přináší digitální platformu,...
Komerční banka Banky Finanční sektor
Evropská komise: EU v případě potřeby přikročí k dalším podpůrným…
10:45

Evropská komise: EU v případě potřeby přikročí k dalším podpůrným opatřením

Evropská unie je připravena přikročit k novým opatřením na podporu svých členských států, pokud si to vyžádají dopady...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky