Štěstí a umění na cestě k úspěšnému investování
|

Štěstí a umění na cestě k úspěšnému investování

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících úspěch investorů je jejich schopnost pracovat s informacemi, které mají k dispozici. Dalo by se říci, že jde o kombinaci štěstí a schopností, respektive to, na kterou z těchto dvou veličin se investoři více soustředí.

Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování Investiční horizont

Předpovědi vývoje na jakémkoli trhu nemají v drtivé většině žádnou vypovídací schopnost. Nejde pouze o neočekávané události, které ovlivňují běh událostí, ale také o to, že lidé mají tendenci při svých předpovědích vycházet z toho, jak se jejich předpoklady shodují s požadovaným výsledkem, a nejsou objektivní. Využívají omezené množství dat, což negativně ovlivňuje výsledky jejich předpovědí. Jim O'Shaughnessy na svém blogu uvádí příklad studie, podle níž doktor klidně doporučí pacientovi proceduru, o které sice ví, že má pouze 50% úspěšnost, ale zároveň mu bylo sděleno, že léčba posledního pacienta byla úspěšná. Právě informace o úspěchu u posledního pacienta eliminovala důležitou informaci o celkové nízké pravděpodobnosti.

O'Shaughnessy doporučuje při vytváření předpovědí, které by měly mít alespoň nějaký smysl a byly by vhodné při vytváření investičních strategií a odhadu celkového směru trhu, brát v úvahu tři základní věci:

  • dlouhodobý poměr úspěšných a neúspěšných obchodů,
  • jaký význam nebo roli mají v systému dovednosti a štěstí,
  • co se děje poté, kdy dojde k extrémním situacím.

Štěstí funguje v krátkodobém horizontu

Právě podíl dovedností a štěstí je poměrně důležitý, zejména s ohledem na investiční horizont, respektive trvání investice. Když někdo v březnu 2009 viděl v akciích jedinečnou investiční příležitost a rozhodl se jít proti tehdejšímu trendu, nemuselo jít o pouhé štěstí. Trhy jsou komplexní systém s určitými pravidly, přičemž na celkovém úspěchu se podílí jak štěstí, tak dovednosti. Po 16měsíčním poklesu a více než 50% ztrátách to bylo o zkušenostech a schopnosti využívat dostupné informace, zejména pokud byl investor schopen držet svou investici několik následujících let.

Štěstí může sehrávat důležitou roli u investice zejména v krátkém horizontu, v tom delším se stále více projevují schopnosti a zkušenosti investora. "Štěstí je to, co nám zbude po odečtení schopností od celkového výsledku," říká O'Shaughnessy a doplňuje, že pokud má investor dobrou strategii a je schopen ji dodržovat, v dlouhém horizontu nebude potřebovat k úspěchu mnoho štěstí. Pokud je základem úspěchu zejména štěstí, může se investorovi dařit v krátkém časovém úseku, v delším horizontu to ale platit nebude. Dokonce je možné říci, že v krátkém horizontu nemusejí dobrá strategie a schopnosti fungovat, mohou se "vyplatit" právě až po určité době.

Dobrým příkladem mohou být začínající obchodníci s futures kontrakty nebo na forexu, kteří do toho jdou spíše pro zábavu a o komoditách a měnovém trhu prakticky nic nevědí. Na začátku se jim začne dařit, ani sami nevědí proč. Tak si troufají stále více, až jim štěstí dojde. Pár ztrátových obchodů, po nichž se dostaví nervozita a nutkání to trhu oplácet. Další ztráty, větší obchody, větší ztráty, začarovaný kruh a vynulování účtu. Krátký proces a realita, kdy je poměr těch, kteří vydělávají, a těch, kteří přijdou o všechno, 1 ku 9. Ti, kteří se snaží přijít s dlouhodobě fungující strategií, vědí, že při jejím dodržování mohou zažít období ztrátových obchodů, ale v dlouhém horizontu mohou být úspěšní.

Dokonalá strategie s podprůměrnými výnosy

O'Shaughnessy uvádí příklad, který jasně ukazuje, jak mohou špatné zpracování informací a nedostatečný vzorek zkoumaných dat vést k omylům. Základem je strategie, při níž se investuje do 50 akcií s nejlepším ročním růstem výnosů. Samozřejmě jde o to, abychom si správnost tohoto konceptu potvrdili v minulosti, a proto je níže uvedeno pět let a porovnání výsledků daného portfolia a indexu S&P 500.

Srovnání modelového portfolia a S&P 500

Na první pohled to vypadá dobře. Po pěti letech by 10 000 dolarů investovaných do portfolia vzrostlo na 33 482, u indexu S&P 500 by to bylo pouze 16 220. Kdyby takový fond skutečně existoval, byl by určitě miláčkem médií a jeho výtečná dlouhodobá historie by mu zaručovala trvalé místo na titulních stránkách i přízeň investorů.

Skutečnost je ale taková, že data pocházejí z O'Shaughnessyho knihy What Works on Wall Street jsou z období let 1964 až 1968, kdy se, podobně jako v 90. letech, dařilo spekulativním titulům. Investoři, kteří by neměli k dispozici výsledky z dostatečně dlouhým horizontem, by mohli nabýt dojmu, že jde o ideální strategii. Investovali by pak do takového fondu dříve, než by zjistili, že jde o velmi špatnou strategii, která ve skutečnosti vydělala méně než americké státní pokladniční poukázky. Mezi lety 1964 a 2009 přinesla tato strategie zisk pouze 3,88 % ročně (z 10 000 dolarů by to bylo 57 631 dolarů), přičemž zmiňované pokladniční poukázky vydělaly 5,57 % ročně (120 778 dolarů). Při investici do indexu S&P 500 to bylo 9,46 % ročně (639 144 dolarů).

Tak nějak vypadá štěstí v krátkém a dlouhém horizontu, respektive stanovování predikcí na základě vyhovujícího příběhu, ne na základě skutečných a dlouhodobých dat. Když investor vychází z příliš malého vzorku dat, je jeho jedinou šancí to, že bude mít štěstí.

O'Shaughnessy z toho vyvozuje pět poučení, která by si investoři měli vzít k srdci.

1. Krátkodobá výkonnost nemá pro investory prakticky žádný význam jako indikátor dlouhodobých výnosů, spíše se dá považovat za nejvíce zavádějící a přeceňovaný ukazatel. V krátkém horizontu hraje v investicích větší roli štěstí, v dlouhém horizontu jsou to schopnosti investora.

2. Soustředění se na dlouhodobé výsledky má pozitivní efekt v tom, že se investoři spíše soustředí na to, co je pravděpodobné, než na to, co je možné. Pokud bychom v reálném životě brali v úvahu vše, co je možné (a možné je skutečně vše), nevyšli bychom snad ani z domu, protože by nás mohlo srazit auto, spadnout nám na hlavu letadlo nebo meteorit (to může, i když jsme doma) nebo by nás mohl někdo zastřelit. Ale z domu vyjdeme, protože pravděpodobnost je tak malá, že se to prakticky nemůže stát. Stejné je to s investicemi. Proč investovat do něčeho, co se může stát, když pravděpodobnost úspěchu je tak nízká?

3. Krátkodobé trendy na akciových trzích jsou většinou náhodné. K tomu, aby investor dosáhl úspěchu, je potřeba je ignorovat a vybírat strategie, které mají největší pravděpodobnost úspěchu.

4. Jedním z omylů většiny lidí je víra ve výhru v loterii. Stejně tak je chybou investorů si myslet, že mohou vydělávat na málo likvidních titulech slibujících extrémní výnosy.

5. V krátkém časovém úseku může i dobrá strategie přinášet ztráty, stejně jako špatná může vést k ziskům. Je potřeba vědět, jak si strategie vede v dlouhodobém horizontu, a když je úspěšná, držet se jí.

Zdroj: jimoshaughnessy.tumblr.com

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 30 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před hodinou

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl