Štěstí a umění na cestě k úspěšnému investování
|

Štěstí a umění na cestě k úspěšnému investování

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících úspěch investorů je jejich schopnost pracovat s informacemi, které mají k dispozici. Dalo by se říci, že jde o kombinaci štěstí a schopností, respektive to, na kterou z těchto dvou veličin se investoři více soustředí.

Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování Investiční horizont

Předpovědi vývoje na jakémkoli trhu nemají v drtivé většině žádnou vypovídací schopnost. Nejde pouze o neočekávané události, které ovlivňují běh událostí, ale také o to, že lidé mají tendenci při svých předpovědích vycházet z toho, jak se jejich předpoklady shodují s požadovaným výsledkem, a nejsou objektivní. Využívají omezené množství dat, což negativně ovlivňuje výsledky jejich předpovědí. Jim O'Shaughnessy na svém blogu uvádí příklad studie, podle níž doktor klidně doporučí pacientovi proceduru, o které sice ví, že má pouze 50% úspěšnost, ale zároveň mu bylo sděleno, že léčba posledního pacienta byla úspěšná. Právě informace o úspěchu u posledního pacienta eliminovala důležitou informaci o celkové nízké pravděpodobnosti.

O'Shaughnessy doporučuje při vytváření předpovědí, které by měly mít alespoň nějaký smysl a byly by vhodné při vytváření investičních strategií a odhadu celkového směru trhu, brát v úvahu tři základní věci:

  • dlouhodobý poměr úspěšných a neúspěšných obchodů,
  • jaký význam nebo roli mají v systému dovednosti a štěstí,
  • co se děje poté, kdy dojde k extrémním situacím.

Štěstí funguje v krátkodobém horizontu

Právě podíl dovedností a štěstí je poměrně důležitý, zejména s ohledem na investiční horizont, respektive trvání investice. Když někdo v březnu 2009 viděl v akciích jedinečnou investiční příležitost a rozhodl se jít proti tehdejšímu trendu, nemuselo jít o pouhé štěstí. Trhy jsou komplexní systém s určitými pravidly, přičemž na celkovém úspěchu se podílí jak štěstí, tak dovednosti. Po 16měsíčním poklesu a více než 50% ztrátách to bylo o zkušenostech a schopnosti využívat dostupné informace, zejména pokud byl investor schopen držet svou investici několik následujících let.

Štěstí může sehrávat důležitou roli u investice zejména v krátkém horizontu, v tom delším se stále více projevují schopnosti a zkušenosti investora. "Štěstí je to, co nám zbude po odečtení schopností od celkového výsledku," říká O'Shaughnessy a doplňuje, že pokud má investor dobrou strategii a je schopen ji dodržovat, v dlouhém horizontu nebude potřebovat k úspěchu mnoho štěstí. Pokud je základem úspěchu zejména štěstí, může se investorovi dařit v krátkém časovém úseku, v delším horizontu to ale platit nebude. Dokonce je možné říci, že v krátkém horizontu nemusejí dobrá strategie a schopnosti fungovat, mohou se "vyplatit" právě až po určité době.

Dobrým příkladem mohou být začínající obchodníci s futures kontrakty nebo na forexu, kteří do toho jdou spíše pro zábavu a o komoditách a měnovém trhu prakticky nic nevědí. Na začátku se jim začne dařit, ani sami nevědí proč. Tak si troufají stále více, až jim štěstí dojde. Pár ztrátových obchodů, po nichž se dostaví nervozita a nutkání to trhu oplácet. Další ztráty, větší obchody, větší ztráty, začarovaný kruh a vynulování účtu. Krátký proces a realita, kdy je poměr těch, kteří vydělávají, a těch, kteří přijdou o všechno, 1 ku 9. Ti, kteří se snaží přijít s dlouhodobě fungující strategií, vědí, že při jejím dodržování mohou zažít období ztrátových obchodů, ale v dlouhém horizontu mohou být úspěšní.

Dokonalá strategie s podprůměrnými výnosy

O'Shaughnessy uvádí příklad, který jasně ukazuje, jak mohou špatné zpracování informací a nedostatečný vzorek zkoumaných dat vést k omylům. Základem je strategie, při níž se investuje do 50 akcií s nejlepším ročním růstem výnosů. Samozřejmě jde o to, abychom si správnost tohoto konceptu potvrdili v minulosti, a proto je níže uvedeno pět let a porovnání výsledků daného portfolia a indexu S&P 500.

Srovnání modelového portfolia a S&P 500

Na první pohled to vypadá dobře. Po pěti letech by 10 000 dolarů investovaných do portfolia vzrostlo na 33 482, u indexu S&P 500 by to bylo pouze 16 220. Kdyby takový fond skutečně existoval, byl by určitě miláčkem médií a jeho výtečná dlouhodobá historie by mu zaručovala trvalé místo na titulních stránkách i přízeň investorů.

Skutečnost je ale taková, že data pocházejí z O'Shaughnessyho knihy What Works on Wall Street jsou z období let 1964 až 1968, kdy se, podobně jako v 90. letech, dařilo spekulativním titulům. Investoři, kteří by neměli k dispozici výsledky z dostatečně dlouhým horizontem, by mohli nabýt dojmu, že jde o ideální strategii. Investovali by pak do takového fondu dříve, než by zjistili, že jde o velmi špatnou strategii, která ve skutečnosti vydělala méně než americké státní pokladniční poukázky. Mezi lety 1964 a 2009 přinesla tato strategie zisk pouze 3,88 % ročně (z 10 000 dolarů by to bylo 57 631 dolarů), přičemž zmiňované pokladniční poukázky vydělaly 5,57 % ročně (120 778 dolarů). Při investici do indexu S&P 500 to bylo 9,46 % ročně (639 144 dolarů).

Tak nějak vypadá štěstí v krátkém a dlouhém horizontu, respektive stanovování predikcí na základě vyhovujícího příběhu, ne na základě skutečných a dlouhodobých dat. Když investor vychází z příliš malého vzorku dat, je jeho jedinou šancí to, že bude mít štěstí.

O'Shaughnessy z toho vyvozuje pět poučení, která by si investoři měli vzít k srdci.

1. Krátkodobá výkonnost nemá pro investory prakticky žádný význam jako indikátor dlouhodobých výnosů, spíše se dá považovat za nejvíce zavádějící a přeceňovaný ukazatel. V krátkém horizontu hraje v investicích větší roli štěstí, v dlouhém horizontu jsou to schopnosti investora.

2. Soustředění se na dlouhodobé výsledky má pozitivní efekt v tom, že se investoři spíše soustředí na to, co je pravděpodobné, než na to, co je možné. Pokud bychom v reálném životě brali v úvahu vše, co je možné (a možné je skutečně vše), nevyšli bychom snad ani z domu, protože by nás mohlo srazit auto, spadnout nám na hlavu letadlo nebo meteorit (to může, i když jsme doma) nebo by nás mohl někdo zastřelit. Ale z domu vyjdeme, protože pravděpodobnost je tak malá, že se to prakticky nemůže stát. Stejné je to s investicemi. Proč investovat do něčeho, co se může stát, když pravděpodobnost úspěchu je tak nízká?

3. Krátkodobé trendy na akciových trzích jsou většinou náhodné. K tomu, aby investor dosáhl úspěchu, je potřeba je ignorovat a vybírat strategie, které mají největší pravděpodobnost úspěchu.

4. Jedním z omylů většiny lidí je víra ve výhru v loterii. Stejně tak je chybou investorů si myslet, že mohou vydělávat na málo likvidních titulech slibujících extrémní výnosy.

5. V krátkém časovém úseku může i dobrá strategie přinášet ztráty, stejně jako špatná může vést k ziskům. Je potřeba vědět, jak si strategie vede v dlouhodobém horizontu, a když je úspěšná, držet se jí.

Zdroj: jimoshaughnessy.tumblr.com

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer