Co musíte ráno vědět (29. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciovým trhům, co chystá ruská vláda a co si můžete pořídit za jednoho lososa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přidaly necelé procento, po konci obchodování zveřejnily výsledky Microsoft a Amazon

Americké akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale uzavřely necelé procento v plusu. Podpořil je silný růst cenných papírů Facebooku po povzbudivých výsledcích a zdražující ropa, která reagovala na spekulace o možném až 5% snížení těžby, které podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka navrhla Saúdská Arábie. Dow vzrostl o 0,79 % na 16 069,64 bodu, širší S&P 500 přidal 0,55 % na 1 893,36 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,86 % na 4 506,68 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,99 % na 22,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé dva bazické body na 1,984 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a sektoru veřejných služeb. Pokles vykázal sektor zdravotní péče a jen nepatrně stouplo finanční odvětví. Americkému softwarovému gigantu Microsoft, který po konci obchodování zveřejnil hospodářské výsledky, klesl čistý zisk ve druhém čtvrtletí jeho finančního roku o 14,6 % na pět miliard dolarů. Příjmy mu ve stejném období klesly o zhruba desetinu. Internetovému obchodu Amazon se pak ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšily tržby o 21,8 %. Pomohly mu k tomu vánoční nákupy a také robustní rozvoj jeho cloudových služeb. Přesto však výsledky nenaplnily očekávání analytiků.

Na těchto 6 pravd si vzpomeňte, až trhy zalije krev

Nepřehlédněte signály tržního dna!

2. Evropské akcie ve čtvrtek stáhla dolů neuspokojivá výsledková sezóna

Evropské akcie se ve čtvrtek navzdory prudkému oživení cen ropy propadly. Podkopaly je slabé hospodářské výsledky firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,98 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 2,44 %. Regionální STOXX Europe 600 se propadl o 1,57 % na 334,89 bodu. Ceny ropy odpoledne prudce ožily v reakci na zprávu, že by Saúdská Arábie mohla být ochotná snížit produkci ropy o 5 %. Zdroje OPEC ale následně zprávu dementovaly. Akcie společnosti Roche odepsaly 3,8 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Kvůli neuspokojivým číslům se o více než 5 % propadly i cenné papíry Deutsche Bank. Slabou zprávu o hospodaření přinesl také nápojářský gigant Diageo, který vlastní například značky Guinness a Smirnoff. Jeho akcie na to zareagovaly poklesem o 1,4 %.

Evropské (geo)politikaření aneb Co také letos může Evropě podrazit nohy

Soros před branami Pekingu aneb Může legendární spekulant položit po libře i čínský jüan?

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, akcie Fortuny vyskočily o 7 % v reakci na odhad hospodaření v loňském roce

Index PX ve čtvrtek připsal 0,76 % na 909,43 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie posílily o 1,66 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, ztratila 2,76 %. Akcie skupiny ČEZ zpevnily o 3,6 %, největší procentuální zisk si však s výjimkou kolísavé NWR připsala Fortuna, která vyskočila o 7,2 %. Sázková kancelář Fortuna překvapivě zveřejnila aktualizovaný odhad svého hospodaření v loňském roce. Očekává nyní pokles zisku EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) o 3-6 % meziročně, což značí výrazné zlepšení oproti původně očekávanému poklesu o 25-30 %. Společnost uvedla, že jí pomohly silné marže ve čtvrtém čtvrtletí a nárůst objemu sázek. Dobře si vedly také akcie O2 C.R., které posílily o 1,5 %. Telekomunikační firma O2 Czech Republic ve čtvrtek začala vykupovat vlastní akcie. Během následujících dvou let může vykoupit maximálně čtyři procenta akcií, jejichž cena se bude pohybovat od 10 do 297 Kč. Tabáková Philip Morris ČR přidala 2,6 % a pojišťovna VIG 1,34 %. Kromě akcií Erste Group Bank zlevnily ještě cenné papíry mediální firmy CME, Kofoly ČeskoSlovensko, Pegasu Nonwovens a Unipetrolu, které odepsaly dokonce více než 3 %. Petrochemický holding Unipetrol oznámil, že za celý loňský rok dosáhl rekordního čistého zisku 7,04 miliardy korun a očištěného zisku 7,38 miliardy korun. Před dvěma lety přitom firma vykázala celoroční čistou ztrátu 556 milionů korun, respektive očištěný zisk 2,09 miliardy korun. Tržby firmě nicméně kvůli letní nehodě v Chemparku Záluží za celý loňský rok klesly na 108,91 miliardy korun ze 123,94 miliardy korun v roce 2014. Od roku 2011 firma každý rok reportovala ztrátu.

Je tohle nejvýnosnější akcie na pražské burze?

Jaké vybrat fondy (nejen) na rok 2016? Tři experti nabízejí své tipy

4. Očekávané události

Pátek zahájí japonská centrální banka svým zasedáním. Dále země vycházejícího slunce zveřejní údaje o inflaci, nezaměstnanosti a průmyslové výrobě. Francie dopoledne přidá index cen výrobců, inflaci a odhad růstu ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí a Německo odhalí maloobchodní tržby. Inflaci zveřejní také Španělsko a údaj za celou eurozónu přinese Eurostat. Spojené státy zveřejní předběžný odhad růstu HDP ve čtvrtém kvartálu a Michiganská univerzita odpoledne vydá zprávu o spotřebitelské důvěře. V Berlíně se sejdou kancléřka Merkelová a italský premiér Renzi. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například Banco Popular Español či CaixaBank a v USA Honeywell International, American Airlines Group, Chevron, MasterCard či Phillips 66 nebo AbbVie. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská vláda chystá protikrizový plán, vynaloží miliardy rublů

Ruská vláda v reakci na pád cen ropy chystá protikrizový plán, který počítá s výdaji ve výši přibližně 750 miliard rublů (asi 242 miliard Kč). Uvedl to ve čtvrtek ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Cílem je podpořit ruskou ekonomiku, která v loňském roce zaznamenala 3,7 % propad.

6. Itálie obviňuje Google z daňových úniků za 227 milionů eur

Italská policie obviňuje americkou internetovou společnost Google z daňových úniků za 227 milionů eur. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily zdroje blízké vyšetřování, podle nichž se Google provinil v letech 2009-2013. Mluvčí firmy ke zprávě řekl, že Google jedná všude ve shodě se zákony a že v Itálii spolupracuje s úřady.

7. Zeman: Slabá koruna krátkodobě podporuje exportéry, ale odrazuje inovace. Preferuji silnou měnu

Silná koruna by měla pomoci české ekonomice tím, že by nutila k inovacím, zvyšování konkurenceschopnosti a zvyšování produktivity práce. Na čtvrteční konferenci exportérů to uvedl Miloš Zeman. Proto je podle svých slov mimo jiné kritikem devizových intervencí ČNB. Zároveň by podle něj ukončení intervencí mělo být postupné.

8. Japonský ministr hospodářství rezignuje kvůli korupční aféře

Japonský ministr hospodářství Akira Amari ve čtvrtek oznámil, že rezignuje na svou funkci kvůli obviněním z přijetí úplatků od jedné stavební firmy. Vinu ale Amari odmítá.

9. Ázerbájdžán chce požádat MMF a SB o finanční pomoc

Ázerbájdžán má v plánu požádat Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc a Světovou banku o úvěry. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl informovaný zdroj. Obě instituce už o pomoci zemi zasažené propadem světových cen ropy jednají, sdělil ve středu mluvčí MMF.

10. Saúdská Arábie navrhla 5% omezení produkce ropy

Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že Saúdská Arábie navrhla až 5% omezení produkce ropy ve všech producentských zemích v rámci snahy o podporu cen suroviny. Trh s komoditou na jeho slova zareagoval prudkým posílením. Cena severomořské ropy Brent po jeho prohlášení stoupla o více než osm procent a vyšplhala se nad 36,50 dolaru za barel. Později však o část zisků přišla.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Losos je dražší než barel ropy

Zatímco ceny ropy vytrvale klesají, pomineme-li dílčí krátkodobé korekce směrem nahoru, cena lososa roste. Barel severomořské ropy Brent se dokonce dá pořídit levněji než jedna 4,5kilová ryba.

Cena lososa a ropy
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 43 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR