KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem
|

KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem

Turecko patřilo v roce 2015 mezi tržní otloukánky – lira se zařadila mezi nejztrátovější měny na světě a burza v Istanbulu skončila hluboko v červených číslech. Ekonomika země přitom rostla tempem 3,5-4 % a přes jistá hluchá místa je na tom celkem slušně. Turecku srazila hlavu (geo)politika, a proto je stát na hranicích Evropy a Asie a v sousedství blízkovýchodního geopolitického ohniska ideální pro uvedení nové rubriky na Investičním webu. KONTEXT, s nímž se budete setkávat každé pondělí, nabídne investiční souvislosti politických a geopolitických hrátek, často v zemích vzdálených, ale přitom portfoliím investorů mnohem bližších, než se může na první pohled zdát.

Emerging Markets Turecko Geopolitická rizika USD/TRY Investiční tipy

Turecko balancuje na hraně (geo)politické propasti. Z jihovýchodu do země proudí syrští uprchlíci, kolabující Irák dodává studenému míru s Kurdy nový rozměr a listopadové sestřelení ruského vojenského letadla výrazně zkomplikovalo vztahy s významným obchodním partnerem. Na domácí politické scéně zavládl pat – po červnových volbách se nepovedlo zformovat vládu –, který vyřešil až listopadový předčasný plebiscit. Lira tak loni vůči dolaru ztratila přes 20 % a sázka na turecké akcie skrze iShares MSCI Turkey ETF investory připravila o 30 %.

Přesto – nebo právě proto – je podle některých hlasů opět čas na špetku Turecka v portfoliu. Mezi (opatrné) fanoušky Turecka patří i Selim Yazıcı, člen představenstva TEB Asset Management, a Pınar Uğuroğlu, hlavní analytička stejné společnosti, která je součástí skupiny BNP Paribas. V rámci prvního KONTEXTU nabízím to nejzajímavější z našeho půlhodinového setkání na začátku prosince.

Selim Yazıcı: Podmínky pro to, aby se začalo v Turecku investovat, jsou dobré. Pochopitelně je nutná opatrnost a je potřeba sledovat události, které na místní ekonomiku mají vliv. Tím mám na mysli hospodářskou politiku vlády nebo třeba turecko-ruské vztahy. Pokud se nebude dít nic dramatického, je možné krůček po krůčku zvyšovat míru angažovanosti. Určitě je nyní dobré být neutral, respektive není dobré být underweight.

Tento názor na konci prosince nepřímo podpořil vicepremiér Mehmet Şimşek, podle kterého by turecká ekonomika měla v letošním roce posílit o 4 %.

Selim Yazıcı: Vláda se chce takříkajíc vrátit ke svým kořenům, což je dobré, protože tím přiznává, že se během posledního volebního období do jisté míry vzdálila svým tradičním hodnotám. Tento záměr ostatně potvrzuje i jmenování Mehmeta Şimşeka vicepremiérem zodpovědným za ekonomiku. V souvislosti s tímto postem se mluvilo o mnoha lidech, mimo jiné o zeťovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. To, že jej nakonec obsadil Şimşek, je silný a pozitivní signál. Jde o racionálního a schopného člověka (shodou okolností s Pinar pracoval v Merrill Lynch), a trh proto dobře ví, co od něj čekat. Ví, že je příslibem reformně orientované vlády, která bude vycházet vstříc byznysu.

To ostatně potvrdil Şimşek na konci prosince v rozhovoru pro agenturu Reuters. V souvislosti s vývojem tureckého hospodářství a často diskutované a pro někoho kontroverzní měnové politiky zmínil, že očekává nadále silné proinflační tlaky. S těmi by v krátkodobém výhledu zemi měly pomoci levné komodity, v delším horizontu musí podle vicepremiéra dojít ke zvýšení produktivity v důsledku strukturálních reforem.

Selim Yazıcı: V roce 2016 bude hodně důležité sledovat liru. Pokud nastane oslabení nebo její kurz zůstane stabilní, bude to mít pozitivní vliv na inflaci a zprostředkovaně i na úrokové míry. Ty jsou nyní na vyšších úrovních a bylo by dobré, kdyby se snížily. Banky by totiž začaly více půjčovat, zejména průmyslovým podnikům.

Pınar Uğuroğlu: V souvislosti s tureckou lirou je také potřeba zmínit, že je Turecko na "správném" konci komoditních obchodů. Jako vývozce výrobků a dovozce komodit ze současných nízkých cen těží, na rozdíl například od Brazílie nebo Ruska. Většina investorů právě na to zapomíná, když se mluví o tom, že lira oslabila podobně jako real nebo rubl. To je dobré mít na paměti, pokud tedy nepatříte k těm, kdo v roce 2016 očekávají odraz komodit ode dna.

Pro většinu investorů je nicméně Turecko na začátku letošního roku kandidátem zařazení na černou listinu. Na Investičním večeru 13. prosince o tom například hovořil Nick Beecroft, který se během své bohaté kariéry staral o VIP klienty Standard Chartered a v barvách Citigroup byl zodpovědný za 30 miliard liber. Část trhu nicméně při pohledu na Turecko zastává kontrariánskou pozici a s poukazem na solidní fundamenty a zklidnění domácí politické scény (a se sázkou na to, že region v roce 2016 neimploduje) radí turecký adrenalin jako koření portfolia. Mezi tyto hlasy se řadí například editor Cup & Handle Macro Michael Lingenheld, který zemi řadí do (geo)politicky hodně explozivního mixu, jehož součástí jsou také Saúdská Arábie, Rusko nebo Ukrajina.

Pınar Uğuroğlu: Část trhu čekala, že po volbách přijde posílení liry. Politická nejistota byla totiž jedním z faktorů, které ji držely u dna. To se také stalo, lira posílila na 2,84 USD/TRY. Pak ale přišlo sestřelení ruského vojenského letadla tureckými pozemními silami, vystupňování geopolitického napětí v regionu, a turecká měna opět oslabila. Pro rok 2016 očekáváme, že lira reálně posílí. Na jednu stranu je náš pohled vcelku holubičí, kurz se podle nás bude pohybovat okolo 3 USD/TRY, na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že vzhledem k míře inflace kolem 8 % by něco podobného znamenalo reálné posílení. Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je možný příliv zahraničního kapitálu, který by mohl sázet na reformní snahy vlády. Pokud k němu dojde, bude to mít na kurz liry nepochybně vliv.

A co turecké akcie?

Pınar Uğuroğlu: Na akciovém trhu se nám líbí Turkish Airlines, zejména díky nízkým cenám ropy. Nejen v této souvislosti je ale nutné pamatovat na geopolitická rizika. Pozitivně nahlížíme také na několik bank a rozumná nám připadá sázka na dividendové tituly, například na rafinérii Tupras nebo automobilku Ford Otosan. Jde o velice specifické tituly, dividendový výnos ale většinou převyšuje 5 %. Zmíněné akcie aktuálně v portfoliu doplňujeme cyklickými tituly.

Nutno dodat, že burza v Istanbulu (respektive vybrané tituly) by kvůli geopolitice neměla být pouze pod tlakem. Očekávaný návrat Íránu na globální scénu ji zřejmě polije živou vodou, o čemž na Investičním večeru 2. listopadu diskutovali Tibor Bokor z Arqaam Capital a Ali Fathollah-Nejad z Deutsche Gesellschaft für auswärtige Politik.

Pınar Uğuroğlu: Z normalizace globálních vztahů s Íránem by na turecké burze měly těžit zejména společnosti ze spotřebitelského odvětví. Již poté, co se objevil "jízdní řád" možného ukončení sankcí, zpevňovaly akcie výrobců bílého zboží, automobilek a producentů potravin. Příkladem byla Coca-Cola Içecek (začalo se spekulovat o tom, že by mohla převzít íránskou stáčírnu Coca-Coly). V první fázi bych i proto sázela na exportéry.


Investičním příležitostem souvisejícím s Íránem se budeme podrobně věnovat v příštím KONTEXTU. Svou analýzu nabídne Tibor Bokor, analytik dubajské pobočky investiční banky Arqaam Capital pro technologie, média a telekomunikace.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus