KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem

KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem

Turecko patřilo v roce 2015 mezi tržní otloukánky – lira se zařadila mezi nejztrátovější měny na světě a burza v Istanbulu skončila hluboko v červených číslech. Ekonomika země přitom rostla tempem 3,5-4 % a přes jistá hluchá místa je na tom celkem slušně. Turecku srazila hlavu (geo)politika, a proto je stát na hranicích Evropy a Asie a v sousedství blízkovýchodního geopolitického ohniska ideální pro uvedení nové rubriky na Investičním webu. KONTEXT, s nímž se budete setkávat každé pondělí, nabídne investiční souvislosti politických a geopolitických hrátek, často v zemích vzdálených, ale přitom portfoliím investorů mnohem bližších, než se může na první pohled zdát.

Emerging Markets Turecko Geopolitická rizika USD/TRY Investiční tipy

Turecko balancuje na hraně (geo)politické propasti. Z jihovýchodu do země proudí syrští uprchlíci, kolabující Irák dodává studenému míru s Kurdy nový rozměr a listopadové sestřelení ruského vojenského letadla výrazně zkomplikovalo vztahy s významným obchodním partnerem. Na domácí politické scéně zavládl pat – po červnových volbách se nepovedlo zformovat vládu –, který vyřešil až listopadový předčasný plebiscit. Lira tak loni vůči dolaru ztratila přes 20 % a sázka na turecké akcie skrze iShares MSCI Turkey ETF investory připravila o 30 %.

Přesto – nebo právě proto – je podle některých hlasů opět čas na špetku Turecka v portfoliu. Mezi (opatrné) fanoušky Turecka patří i Selim Yazıcı, člen představenstva TEB Asset Management, a Pınar Uğuroğlu, hlavní analytička stejné společnosti, která je součástí skupiny BNP Paribas. V rámci prvního KONTEXTU nabízím to nejzajímavější z našeho půlhodinového setkání na začátku prosince.

Selim Yazıcı: Podmínky pro to, aby se začalo v Turecku investovat, jsou dobré. Pochopitelně je nutná opatrnost a je potřeba sledovat události, které na místní ekonomiku mají vliv. Tím mám na mysli hospodářskou politiku vlády nebo třeba turecko-ruské vztahy. Pokud se nebude dít nic dramatického, je možné krůček po krůčku zvyšovat míru angažovanosti. Určitě je nyní dobré být neutral, respektive není dobré být underweight.

Tento názor na konci prosince nepřímo podpořil vicepremiér Mehmet Şimşek, podle kterého by turecká ekonomika měla v letošním roce posílit o 4 %.

Selim Yazıcı: Vláda se chce takříkajíc vrátit ke svým kořenům, což je dobré, protože tím přiznává, že se během posledního volebního období do jisté míry vzdálila svým tradičním hodnotám. Tento záměr ostatně potvrzuje i jmenování Mehmeta Şimşeka vicepremiérem zodpovědným za ekonomiku. V souvislosti s tímto postem se mluvilo o mnoha lidech, mimo jiné o zeťovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. To, že jej nakonec obsadil Şimşek, je silný a pozitivní signál. Jde o racionálního a schopného člověka (shodou okolností s Pinar pracoval v Merrill Lynch), a trh proto dobře ví, co od něj čekat. Ví, že je příslibem reformně orientované vlády, která bude vycházet vstříc byznysu.

To ostatně potvrdil Şimşek na konci prosince v rozhovoru pro agenturu Reuters. V souvislosti s vývojem tureckého hospodářství a často diskutované a pro někoho kontroverzní měnové politiky zmínil, že očekává nadále silné proinflační tlaky. S těmi by v krátkodobém výhledu zemi měly pomoci levné komodity, v delším horizontu musí podle vicepremiéra dojít ke zvýšení produktivity v důsledku strukturálních reforem.

Selim Yazıcı: V roce 2016 bude hodně důležité sledovat liru. Pokud nastane oslabení nebo její kurz zůstane stabilní, bude to mít pozitivní vliv na inflaci a zprostředkovaně i na úrokové míry. Ty jsou nyní na vyšších úrovních a bylo by dobré, kdyby se snížily. Banky by totiž začaly více půjčovat, zejména průmyslovým podnikům.

Pınar Uğuroğlu: V souvislosti s tureckou lirou je také potřeba zmínit, že je Turecko na "správném" konci komoditních obchodů. Jako vývozce výrobků a dovozce komodit ze současných nízkých cen těží, na rozdíl například od Brazílie nebo Ruska. Většina investorů právě na to zapomíná, když se mluví o tom, že lira oslabila podobně jako real nebo rubl. To je dobré mít na paměti, pokud tedy nepatříte k těm, kdo v roce 2016 očekávají odraz komodit ode dna.

Pro většinu investorů je nicméně Turecko na začátku letošního roku kandidátem zařazení na černou listinu. Na Investičním večeru 13. prosince o tom například hovořil Nick Beecroft, který se během své bohaté kariéry staral o VIP klienty Standard Chartered a v barvách Citigroup byl zodpovědný za 30 miliard liber. Část trhu nicméně při pohledu na Turecko zastává kontrariánskou pozici a s poukazem na solidní fundamenty a zklidnění domácí politické scény (a se sázkou na to, že region v roce 2016 neimploduje) radí turecký adrenalin jako koření portfolia. Mezi tyto hlasy se řadí například editor Cup & Handle Macro Michael Lingenheld, který zemi řadí do (geo)politicky hodně explozivního mixu, jehož součástí jsou také Saúdská Arábie, Rusko nebo Ukrajina.

Pınar Uğuroğlu: Část trhu čekala, že po volbách přijde posílení liry. Politická nejistota byla totiž jedním z faktorů, které ji držely u dna. To se také stalo, lira posílila na 2,84 USD/TRY. Pak ale přišlo sestřelení ruského vojenského letadla tureckými pozemními silami, vystupňování geopolitického napětí v regionu, a turecká měna opět oslabila. Pro rok 2016 očekáváme, že lira reálně posílí. Na jednu stranu je náš pohled vcelku holubičí, kurz se podle nás bude pohybovat okolo 3 USD/TRY, na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že vzhledem k míře inflace kolem 8 % by něco podobného znamenalo reálné posílení. Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je možný příliv zahraničního kapitálu, který by mohl sázet na reformní snahy vlády. Pokud k němu dojde, bude to mít na kurz liry nepochybně vliv.

A co turecké akcie?

Pınar Uğuroğlu: Na akciovém trhu se nám líbí Turkish Airlines, zejména díky nízkým cenám ropy. Nejen v této souvislosti je ale nutné pamatovat na geopolitická rizika. Pozitivně nahlížíme také na několik bank a rozumná nám připadá sázka na dividendové tituly, například na rafinérii Tupras nebo automobilku Ford Otosan. Jde o velice specifické tituly, dividendový výnos ale většinou převyšuje 5 %. Zmíněné akcie aktuálně v portfoliu doplňujeme cyklickými tituly.

Nutno dodat, že burza v Istanbulu (respektive vybrané tituly) by kvůli geopolitice neměla být pouze pod tlakem. Očekávaný návrat Íránu na globální scénu ji zřejmě polije živou vodou, o čemž na Investičním večeru 2. listopadu diskutovali Tibor Bokor z Arqaam Capital a Ali Fathollah-Nejad z Deutsche Gesellschaft für auswärtige Politik.

Pınar Uğuroğlu: Z normalizace globálních vztahů s Íránem by na turecké burze měly těžit zejména společnosti ze spotřebitelského odvětví. Již poté, co se objevil "jízdní řád" možného ukončení sankcí, zpevňovaly akcie výrobců bílého zboží, automobilek a producentů potravin. Příkladem byla Coca-Cola Içecek (začalo se spekulovat o tom, že by mohla převzít íránskou stáčírnu Coca-Coly). V první fázi bych i proto sázela na exportéry.


Investičním příležitostem souvisejícím s Íránem se budeme podrobně věnovat v příštím KONTEXTU. Svou analýzu nabídne Tibor Bokor, analytik dubajské pobočky investiční banky Arqaam Capital pro technologie, média a telekomunikace.

Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými podniky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu podpořily...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké…
včera v 21:42

Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké ztráty

Britský provozovatel kin Cineworld, který prostřednictvím své divize Cinema City působí rovněž v České republice, se...
Zábava a zábavní průmysl Evropské akcie Výsledková sezóna
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu

Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
včera v 17:42

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
včera v 17:30

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
včera v 17:23

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
včera v 16:50

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
včera v 16:28

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
včera v 16:24

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
včera v 16:00

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
včera v 14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
včera v 13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
včera v 11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
včera v 11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
včera v 10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii