20 největších korporátních příběhů roku 2015
|

20 největších korporátních příběhů roku 2015

Levná ropa, Volkswagen "dieselgate", turbulentní vývoj v Číně nebo rekordní rok fúzí a akvizic. V roce 2015 jsme byli opět svědky několika velice zajímavých událostí, které hýbaly finančním světem. Podívejme se na ně zblízka.

Čína Apple Alphabet (Google) Americké akcie

Ceny ropy

Ropný průmysl se nachází uprostřed nejtěžšího období spojeného s největším poklesem od roku 1990. Od června 2014 klesla cena ropy o polovinu. Nepomáhají jí silný dolar, mírné zimy ani neschopnost zemí sdružení OPEC dohodnout se na omezení nabídky. Ta výrazně převyšuje poptávku a někteří analytici už začínají s odhady ceny černého zlata na úrovních pod 20 dolary za barel. Překvapení ve formě růstu ceny však podle jiné skupiny ekonomů není vyloučeno.

Fúze a akvizice

Velké společnosti v USA (a nejen tam) se doslova zbláznily a ve velkém využívají levnou a dostupnou hotovost k přebírání konkurence. Objem v oblasti fúzí a akvizic letos překonal historické rekordy a dosáhl zhruba 5 bilionů dolarů. Za zmínku stojí poměrně čerstvé spojení farmaceutických společností Pfizer a Allergan v hodnotě 160 miliard dolarů, převzetí společnosti SABMiller firmou AB InBev za 108 miliard dolarů a koupě společnosti EMC firmou Dell za 67 miliard dolarů.

Čína

Sektor průmyslového zboží v Číně v uplynulém roce sklouzl do recese a je pravděpodobné, že kvůli zpomalení celé ekonomiky země nepřestane klesat ani v příštím roce. Některé snahy Číny o oživení ekonomiky přinesly překvapení ve formě letní devalvace jüanu nebo také šestinásobné snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Yahoo!

Společnost v prosinci oznámila, že se kvůli obavám z vysokých daní vzdává svého plánu oddělit podíl v čínské společnosti Alibaba Group Holding do samostatného podniku, jak původně plánovala. Namísto toho přišla s plánem oddělit své hlavní internetové aktivity. Tato novinka je ranou pro šéfku společnosti Marissu Mayer, která na oddělení čínské divize Alibaba stavěla svou strategii záchrany společnosti.

Úrokové sazby

Po měsících spekulací se Federální rezervní systém rozhodl po mnoha letech zvýšit úrokové sazby z hladiny 0–0,25 % na 0,25–0,5 %. Tento krok signalizuje, že představitelé Fedu očekávají stabilní růst americké ekonomiky. Mnozí ekonomové tomu příliš nevěří, ale budiž. V každém případě, pokud budou sazby růst podle plánu, éra extrémně levných peněz končí.

Flash crash

V pondělí 24. srpna akciový trh zažil první velký flash crash od května 2010. V prvních pěti minutách obchodního dne ztratil index Dow asi 1 100 bodů, což byl největší krátkodobý pokles v jeho historii. Propad byl způsoben kombinací několika událostí, které tou dobou na finančních trzích eskalovaly, jako byly například hrozící bankrot Řecka nebo nestabilita na čínském trhu.

Google

Firma, která je nejhodnotnější společností na světě, během léta oznámila restrukturalizaci. Součástí plánu je vytvoření nové zastřešující společnosti s názvem Alphabet, která od října vlastní několik menších firem včetně Googlu.

Amazon

The New York Times publikovaly článek o podmínkách, jaké vládnou na pracovišti firmy Amazon. Společnost byla popsána jako nesnesitelný zaměstnavatel vykořisťující své zaměstnance. Amazon samozřejmě nařčení odmítl a zpochybnil zdroje listu. Nálepky vykořisťovatele se však nejspíše jen tak hned nezbaví.

Theranos

Společnost, která měla vnést čerstvý vítr do oboru lékařské diagnostiky, možná nebude takovým ternem, jak se na první pohled zdálo. Firma se zaměřovala na vývoj nové metodiky testování krve, která měla být jednodušší, efektivnější a pro pacienty snesitelnější. 15. října však The Wall Street Journal přišel s článkem, podle něhož firma své výsledky hodně vylepšuje a metodika není tak spolehlivá, jak se snaží tvrdit. Zakladatelka a šéfka firmy Elizabeth Holmes se teď snaží, seč může, aby dobré jméno firmy nezůstalo poskvrněno.

McDonald's

Na začátku října přišla společnost s tolik očekávaným krokem, kdy zavedla celodenní snídani, tedy snídaňové menu po celý den. Společnost se tomuto kroku dlouhá léta bránila, ale nakonec zvítězila potřeba vylepšit zhoršující se výsledky. Podle nové studie NPD Group se krok vyplácí, protože na snídani po běžných snídaňových hodinách chodí lidé, kteří do McDonald's předtím běžně nechodili.

Turing Pharmaceuticals

Biotechnologická společnost a její šéf Martin Shkreli jsou pod intenzivním tlakem od září, kdy vyšlo najevo, že lék, který je na trhu již od roku 1953, Daraprim, společnost po koupi (od společnosti Impax Laboratories za 55 milionů dolarů) zdražila o 5 000 % z 13,5 dolaru za tabletu na 750 dolarů. Společnost a její šéf i přes velký tlak veřejnosti odmítali lék zlevnit a argumentovali, že prostředky mohou být použity na vývoj nových léků. Ředitel společnosti Shkreli byl nakonec v polovině prosince zatčen na základě obvinění, které souvisí s jeho původním působištěm a podvody s obchodováním s cennými papíry.

Volkswagen

V jednom z největších firemních skandálů posledních let se v září objevily zprávy, že automobilka instalovala do téměř 11 milionů svých vozidel s dieselovým motorem speciální software, který ovlivňoval výsledky zkoušek emisí oxidu dusíku. Největší výrobce automobilů v Německu bude muset stáhnout z trhu zhruba 500 000 vozů v USA a zhruba 8,5 milionu v Evropě. Listopadové tržby Volkswagenu klesly v USA o 15 %, a to i přes výrazné zvýšení celkové poptávky po nových automobilech.

Ashley Madison

V průběhu léta hackeři odcizili osobní údaje 32 milionů uživatelů internetových stránek erotické seznamky Ashley Madison. Mezi majiteli účtů bylo asi 10 000 amerických vládních činitelů, stejně jako několik celebrit a duchovních. Vyděrači se nyní údajně zaměřují na ty, kteří měli své informace veřejné, a hrozí jim prozrazením dat rodině nebo přátelům, pokud nezaplatí.

UnitedHealth Group

Největší americká zdravotní pojišťovna v listopadu oznámila, že bude rušit své marketingové plány související s programem Obamacare a že plánuje úplně ukončit podporu programu. Přestože má UnitedHealth pod smlouvou v takzvaném ACA zdravotním pojištění pouze 550 000 lidí, její krok může být signálem, že velké společnosti nemají o Obamacare zájem.

Taylor Swift & Apple

Mladá popová hvězda napsala v létě společnosti Apple otevřený dopis, v němž ji kritizovala za to, že umělcům neplatí licenční poplatky v průběhu tříměsíčního zkušebního období nové streamingové služby. V průběhu 24 hodin byl dopis na webu a výkonný ředitel Applu Eddy Cue oznámil, že společnost změnila názor a bude umělce vyplácet i v průběhu zkušební doby. Internet je zkrátka všemocný.

Wal-Mart Stores

Akcie společnosti za poslední rok ztratila přes čtvrtinu hodnoty. Největší světový prodejce spotřebního zboží se snaží držet krok s e-commerce giganty jako Amazon, ale nedaří se mu to. Wal-Mart nalévá peníze do vlastního e-commerce podnikání, ale investoři se obávají, že mu to odvede klienty z kamenných obchodů. Další peníze tak jdou do vylepšování obchodů, jejich zatraktivnění pro zákazníky a zjednodušení jejich orientace. Společnost by si ale měla přiznat, že kamenným obchodům pomalu ale jistě zvoní hrana.

Uber

Jeden z nejslavnějších členů takzvaného klubu jednorožců (Unicorn Club, v němž jsou veřejně dosud neobchodované společnosti oceněné na více než miliardu dolarů) má dnes větší hodnotu než 80 % společností v indexu S&P 500. Firma se momentálně snaží najít dalších 2,1 miliardy dolarů, čímž by se její hodnota zvýšila na 62,5 miliardy dolarů a překonala by společnosti Dow Chemical, BlackRock a Netflix. Služba Uber dosahuje zisku ve více než 80 městech po celém světě a v USA letos zvýšila hrubé výnosy o 200 %.

Airbnb

Dalšímu členovi klubu jednorožců se podařilo zvýšit v průběhu roku hodnotu z 10 miliard dolarů na 25 miliard dolarů. Společnost pronajímající bydlení je v současnosti třetím nejcennějším soukromým startupem po zmiňovaném Uberu (62,5 miliardy dolarů) a Xiaomi (46 miliard dolarů).

Facebook

Sociální síť měla ve třetím čtvrtletí 1,55 miliardy uživatelů a podařilo se jí zvýšit příjmy ve druhém čtvrtletí o 11 % z 4,04 miliardy dolarů na 4,5 miliardy dolarů. Nic nenasvědčuje tomu, že by na firmu mohlo mít negativní vliv nějaké zpomalení, protože platforma se neustále vyvíjí, a to zejména v segmentu zpravodajství a mobilní reklamy. Spoluzakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg na začátku prosince oznámil, že se on a jeho manželka vzdají 99 % svých akcií ve prospěch charitativní organizace Chan Zuckerberg Initiative.

Hewlett-Packard

Technologický gigant se na začátku listopadu rozhodl rozdělit na dvě společnosti, aby zvýšil svou konkurenceschopnost na rychle se rozvíjejícím se trhu. Hewlett-Packard Enterprise se nyní soustředí na prodej hardwaru do podnikových datových center a HP Inc. se zaměřuje na segment PC a tisku.

Zdroj: The Fiscal Times
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR