Co musíte ráno vědět (8. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na evropských a amerických burzách, jak Čína zareagovala na pokračující turbulence na trzích a na jaké peníze si loni přišel nejhůře placený šéf Applu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely

Americké akcie ve čtvrtek prohloubily propad a jejich hlavní indexy se nakonec sesunuly až o tři procenta. Wall Street srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Americké akcie klesly ve čtvrtek již potřetí v řadě. Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek navíc prakticky bezprostředně po zahájení obchodování propadly o pět procent. Po 15minutové nucené přestávce propad cen akcií pokračoval a obchodování bylo po pár dalších minutách přerušeno pro zbytek dne poté, co pokles dosáhl 7 %. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu. Propad cen akcií na Wall Street se zastavil, když čínský burzovní regulátor oznámil, že od pátku přestane uplatňovat mechanismus pro automatické pozastavování obchodů. I tak ale zůstaly akcie v USA hluboko v červených číslech. Dow nakonec spadl o 2,32 % na 16 514,10 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,37 % na 1 943,09 bodu a Nasdaq Composite uzavřel po poklesu o 3,03 % na 4 689,43 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,37 % na 24,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,149 %. Nejvýrazněji se propadly energetický sektor a odvětví základních materiálů, relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Kleslo ale všech deset hlavních sektorů.

Akciové tipy na rok 2016 od těch, kdo nejsou tak na očích

Akcie: Trh má raději demokratické prezidenty

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, srazila je Čína

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně klesly. Důvodem bylo mimo jiné zastavení obchodování na čínských burzách, které byly z důvodu více než 7% poklesu uzavřeny již zhruba 30 minut po začátku obchodování. Britský FTSE 100 klesl o 1,96 %, francouzský CAC 40 spadl o 1,72 % a německý DAX odepsal 2,29 %. "Vypadalo to dost ošklivě. Investice na akciových trzích teď omezujeme. Je čas udělat krok zpět a přehodnotit situaci," uvedl k vývoji na evropských trzích například investiční ředitel společnosti ACIES Asset Management Andreas Clenow. Propadaly se akcie německých automobilek, jako jsou BMW či Daimler, a to až o čtyři procenta. V návaznosti na aktuální vývoj v emisní kauze Volkswagenu v USA, kdy automobilka musí vykoupit zpět až 115 tisíc vozů, poklesly i ceny akcií německého koncernu. Dolů zamířily rovněž akciové trhy ve střední Evropě, hlavní index polské burzy odepsal 2,6 % a byl nejníže od května 2009.

Potenciální černé labutě roku 2016

Proč milovat levné komodity

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela stejně jako všechny ostatní evropské trhy

Pražská burza hned v úvodu čtvrtečního obchodování klesala o více než dvě procenta. Reagovala tak na vývoj na dalších evropských trzích, které do červených čísel poslaly čínské burzy, na nichž došlo tento týden k druhému přerušení obchodování z důvodu poklesu akcií o více než sedm procent. Index PX ve čtvrtek nakonec spadl o 2,14 % na 916,09 bodu, nejnižší úroveň od října 2014. Nejvíce se na pražské burze obchodovalo s akciemi elektrárenského gigantu ČEZ, které klesly o více než tři procenta na 405,10 Kč. Významného objemu obchodů dosáhly i akcie Komerční banky, které si naopak připsaly 0,55 % a zakončily na 4 980 Kč. Největší propad zaznamenala finanční skupina VIG, jejíž akcie se propadly o 4,78 % na 683 korun. Velký procentuální pokles zaznamenala i likérka Stock, která v průběhu dne oslabovala i o více než pět procent, v závěru obchodování ale ztrátu zmírnila na necelá tři procenta.

Od akcií po zlato: Investiční abeceda na rok 2016

Jan Jedlička (EU Office České spořitelny): Schengen je důležitý symbol, pro byznys by ale byly zásadní až obchodní bariéry v rámci EU

4. Očekávané události

Pátek bude v Německu patřit průmyslové výrobě, maloobchodním tržbám a výsledkům obchodní bilance a běžného účtu. Výsledek obchodní bilance zveřejní i Francie a Spojené království. Švýcarsko dále zveřejní index spotřebitelských cen, ČR zprávy o průmyslové a stavební výrobě a Spojené státy index optimismu malých firem od NFIB, velkoobchodní zásoby a údaje z trhu práce zahrnující míru nezaměstnanosti, počet nově vytvořených míst, vývoj průměrné hodinové mzdy či míru participace. Zpráva o vývoji nezaměstnanosti vyjde i v Kanadě a v noci na sobotu ještě vydá Čína inflační statistiku. Hospodářské výsledky v pátek zveřejní jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti propadu trhů

Čínský burzovní regulátor zrušil nové pravidlo, které neumožňuje čínským akcím zlevnit za jeden den o více než sedm procent. Na čínské sociální síti Weibo to ve čtvrtek napsal mluvčí regulátora Teng Ke. Na internetových stránkách šanghajské burzy se uvádí, že zrušení pravidla má za cíl "udržet trhy stabilní". Experti se shodují, že pravidlo bylo navrženo až příliš přísně a zpochybňovalo stabilitu burz v Číně.

Obchodování s akciemi v Číně bylo ve čtvrtek podruhé v tomto týdnu přerušeno

6. Snižování státních ratingů: Negativní výhled na konci roku 2015 mělo 25 zemí, pozitivní jen osm

Snižování státních úvěrových ratingů zřejmě letos výrazně zrychlí a bude pravděpodobně častější než zvyšování ratingových známek. Uvedla to ratingová agentura Standard & Poor's, která současně upozornila, že počet jejích negativních výhledů je trojnásobný ve srovnání s počtem těch pozitivních.

7. Analytici očekávají cenu ropy na 30 USD za barel do deseti dnů

Nomura Holdings odhaduje, že ceny ropy Brent klesnou v příštích deseti dnech na 30 dolarů za barel, UBS Group předpokládá, že hranici třiceti dolarů prolomí. Ceny ropy tlačí dolů přetrvávající převis nabídky nad poptávkou a rovněž aktuální turbulence na finančních trzích, zejména v Číně.

8. ČNB v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun

ČNB loni v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun. V říjnu banka na devizovém trhu neintervenovala. Devizové rezervy České národní banky za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB. Zástupci banky připouštějí, že banka může uměle oslabovat korunu až do začátku roku 2017.

9. Nezaměstnanost v eurozóně i EU v listopadu klesla, bez práce bylo v EU 22,16 milionu lidí

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 10,5 %, zatímco v říjnu byla na úrovni 10,6 %. Dostala se tak nejníže za čtyři roky, oznámil ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii bylo v listopadu bez práce 22,159 milionu lidí. Ve srovnání s říjnem tak jejich počet klesl o 179 000. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných klesl o 130 000 na 16,924 milionu lidí.

10. ČEZ plánuje uvést část svého fondu obnovitelné energie na burzu

Energetická firma ČEZ podle deníku E15 připravuje prodej asi sedminového podílu ve fondu ČEZ OZ, v němž soustředí své české solární a větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a jednu bioplynovou stanici. ČEZ zvažuje prodej až poloviny fondu, ale hodlá si zachovat majoritu. Majetek fondu je oceněn zhruba na 14 miliard korun. Více než pět milionů akcií fondu již ČEZ uvedl na pražskou burzu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejhůře placený šéf Applu si loni vydělal 10,3 milionu USD

Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook si loni vydělal 10,3 milionu USD, což bylo o 11,5 % více než v předchozím roce. Firma to uvedla v povinně zveřejňované zprávě určené pro burzovní orgány.

Cook je přitom nejhůře placeným členem nejvyššího vedení Applu, podotýká agentura Reuters. Finančnímu řediteli Lucovi Maestrimu loni stoupl výdělek o zhruba 81 % na 25,3 milionu USD. Nejvíce si pak vydělala viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová, a to 25,8 milionu USD.

Základní mzda se Cookovi zvýšila o 14,4 % na dva miliony dolarů. Výkonnostní neakciové odměny stouply o zhruba 19 % na osm milionů USD.

Apple měl pod Cookovým vedením z velké části dobrý rok. Prodej v Číně se v posledním čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobil a telefonů iPhone se prodal rekordní počet. Ke konci roku se však situace zhoršila, takže akcie Applu za celý rok odepsaly 4,6 %. Pokles přitom zaznamenaly poprvé od globální finanční krize.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus