Co musíte ráno vědět (12. října)
|

Co musíte ráno vědět (12. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a USA, jaké je pravděpodobné řešení nárůstu objemu špatných úvěrů u čínských bank a v jaké realitě vlastně žijeme? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně oslabily. Investory znervózňuje vývoj předvolební kampaně a korekce cen ropy

Americké akciové indexy odepsaly v úterý přes procento. Investoři vyprodávali mimo jiné akcie ze sektorů zdravotní péče a biotechnologií. Trh srazily také obavy z nadcházející výsledkové sezóny po slabé čtvrtletní zprávě hliníkárenské společnosti Alcoa. Dolar posiloval, zatímco ropa zlevňovala. Index Dow ztratil 1,09 % na 18 128,66 bodu, S&P 500 klesl o 1,24 % na 2 136,73 bodu a Nasdaq Composite odepsal 1,54 % na 5 246,79 bodu. Nedařilo se akciím ani v jednom z hlavních sektorů, nejvíce ale klesala odvětví jako energetika, základní materiály a zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o 14,8 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých pět bazických bodů na 1,7638 %.

Bill Gross: Centrální bankéři by v kasinu přišli o poslední dolar

Jaký bude závěr roku? Býčí faktor, o kterém se (tolik) nemluví, a jeden vysychající zdroj poptávky po akciích

2. Evropské akcie v úterý oslabily, dolů je táhly klesající ceny ropy

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v negativním pásmu. Dolů je tlačily klesající ceny ropy a investoři také zohlednili začátek výsledkové sezóny. Regionální evropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,53 % na 340,17 bodu. Britský FTSE 100 kolem poledne atakoval intradenní maxima, když britská libra znovu oslabovala vůči americkému dolaru, odpoledne však o zisk přišel a uzavřel se ztrátou 0,38 % na 7 070,88 bodu. Francouzský CAC 40 ztratil 0,57 % na 4 471,74 bodu a německý index DAX odevzdal 0,44 % na 10 577,16 bodu. Po pondělním růstu o 3 % v úterý zůstaly v centru pozornosti ceny ropy. Saúdská Arábie a Rusko se sice v úvodu týdne nechaly slyšet, že se nebrání dohodě s kartelem OPEC, která by vedla k omezení těžby, investoři však dále zůstávají skeptičtí, což se projevilo na úterním poklesu cen ropy. Úterní seanci mohly také ovlivnit novinky ze světa politiky. Nejvíce pozornosti přitáhly nové odhady na výsledky prezidentských voleb v USA. Šance na vítězství Hillary Clintonové v úterý zvedli například list Wall Street Journal či analytici z americké Citigroup. Republikánský kandidát Donald Trump doplácí na svá urážlivá slova na adresu žen, výrazněji mu ale nepomohla ani víkendová prezidentská debata. Z korporátních zpráv se světem jako lavina šířila informace o tom, že jihokorejský technologický gigant Samsung končí s výrobou telefonu Galaxy Note 7. Jedná se o reakci na stále přetrvávající problém se vznícením baterie. Neúspěch Samsungu by mohl hrát do karet americkému Applu, jenž nedávno představil nový model svého iPhonu.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016

KONTEXT: Banky v roce 2030? Sociální sítě, kavárna namísto pobočky a robotičtí poradci jako standard

3. Pražská burza v úterý díky finančním titulům uzavřela v pozitivním pásmu

Pražská burza v úterý navázala na úspěšnou pondělní seanci a index PX si připsal 0,4 % na 894,57 bodu. Nahoru burzu táhly zejména finanční tituly. Zobchodovaný objem byl s necelou miliardou korun vysoce nadprůměrný. Nejvíce se v úterý dařilo finančním titulům. Komerční banka zdražila o 0,58 % na 888 Kč, Erste Group Bank zpevnila o 0,33 % na 728,60 Kč, pojišťovna VIG vzrostla o 1,15 % na 500,30 Kč a MONETA Money Bank, úterní nejobchodovanější titul, si polepšila o 1,32 % na 80,55 Kč. V zelených číslech uzavřely také textilka Pegas Nonwovens, jež získala 0,78 % na 789 Kč, sázkařská společnost Fortuna, jež si připsala 0,94 % na 90,90 Kč, a nápojářská firma Kofola ČeskoSlovensko (+0,15 % na 394 Kč). Energetická skupina ČEZ skončila na nule. Nedařilo se likérce Stock Spirits (-0,76 % na 45,55 Kč), operátorovi O2 Czech Republic (-0,27 % na 223,40 Kč), petrochemickému holdingu Unipetrol (-0,44 % na 179 Kč) a tabákové firmě Philip Morris ČR (-0,05 % na 12 520 Kč).

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

Cena silové elektřiny prudce roste. Přišel čas kupovat akcie ČEZ?

4. Očekávané události

V Asii ve středu vyjdou pouze údaje o srpnových strojních objednávkách a pozornost investorů se pak přesune na evropský kontinent. Německo na trh pošle zářijový index velkoobchodních cen, zářijovou inflaci zveřejní Francie a Portugalsko a před polednem bude odtajněna srpnová průmyslová výroba v eurozóně. Španělské trhy zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. USA seznámí veřejnost se srpnovým indikátorem počtu otevřených pracovních pozic JOLTS, oblíbeným ukazatelem Janet Yellenové, pravidelnou týdenní zprávou o vývoji počtu žádostí o hypotéku a také statistikou zásob ropy v Americe. Večer vyjde zápis z posledního zasedání Fedu. Hospodářské výsledky za třetí kvartál zveřejní společnost CSX. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Samsung končí s výrobou problémového Galaxy Note 7, Applu se otevírá cesta k vynikajícím prodejům nového iPhonu

Jihokorejský Samsung končí s výrobou svého chytrého telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterie. Předtím již firma pozastavila celosvětový prodej svého vlajkového přístroje, který měl být hlavním konkurentem nového iPhonu v předvánoční nákupní sezoně. Firma v prohlášení pro burzu uvedla, že učinila závěrečné rozhodnutí o zastavení výroby v zájmu bezpečnosti spotřebitelů, uvedla agentura AP.

6. S&P: Čínské banky možná budou potřebovat až 1,7 bilionu USD

Rostoucí míra zadlužení zhorší v letošním roce úvěrové profily 200 největších čínských společností. Výsledkem toho bude, že banky v zemi budou potřebovat navýšit kapitál možná až o 1,7 bilionu dolarů, aby pokryly pravděpodobný nárůst objemu špatných úvěrů. Vyplývá to ze studie společnosti S&P Global.

7. ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i eurozóně se v říjnu zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 6,2 bodu z 0,5 bodu v září. Analytici odhadovali, že se zvýší na 4 body. Hodnocení současné situace vzrostlo na 59,5 bodu z 55,1 bodu v září (odhad: 55,5 bodu). Ekonomický sentiment pro celou eurozónu vyskočil na 12,3 bodu z 5,4 bodu v září, čekalo se zvýšení na 6,3 bodu.

8. Arca Capital zažalovala prodej části Agrobanky GE Money Bank

Skupina Arca Capital podala k soudu žalobu k určení neplatnosti kupní smlouvy o prodeji části Agrobanky společnosti Moneta Money Bank. Arca, která je akcionářem společnosti Agrobanka Praha v likvidaci, to v úterý sdělila ČTK. Kupní smlouva byla uzavřena v srpnu 1998 mezi Agrobankou a GE Capital Bank, nyní Moneta Money Bank.

9. Paříž: EU se musí postavit praxi USA trestat evropské firmy

Evropa by se měla postavit sílící americké praxi využívat takzvané extrateritoriální působnosti svých zákonů k vymáhání obrovských plateb od evropských firem, zejména bank. Uvádí se to ve zprávě francouzského parlamentu. Tato praxe je zneužíváním zákonů a velmi se podobá vydírání, řekla v úterý agentuře Reuters socialistická poslankyně Karin Bergerová.

10. Buffett popřel Trumpovo tvrzení, že neplatí federální daně

Miliardář Warren Buffett platí americké federální daně každoročně od roku 1944. Třetí nejbohatší muž světa to uvedl v prohlášení, v němž popřel slova republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa při nedělní televizní debatě s Hillary Clintonovu. Trump řekl, že Buffett stejně jako on sám a další bohatí podnikatelé využívá daňové odpočty, aby se placení daní vyhnul.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Modrou, nebo červenou pilulku?

Když se Elon Musk nezabývá plány na to, jak se rychle a bezpečně dostat na rudou planetu, která by podle něj měla být první kolonizační zastávkou "multiplanetárního člověka", nedumá nad ničím menším než nad tím, jak moc je náš svět reálný. Jinými slovy, kultovní sci-fi Matrix podle Muskových úvah nemusí být jen dystopickým obrazem budoucnosti, může to naopak být naše každodenní "realita".

Podle analytiků z Bank of America je šance 20 až 50 %, že žijeme v realitě na způsob Matrixu, což znamená, že až s 50% šancí je vše, co zažíváme, pouhou simulací.

Kromě známých studií světových filosofů analytiky z BoA inspirovala právě slova vizionářského zakladatele SpaceX, jenž na nedávné technologické konferenci v Kalifornii prohlásil, že je pravděpodobné, že náš svět je ovládán umělou inteligencí. Podle jeho slov bychom navíc měli v tento stav doufat, protože pokud se nedostaneme do stádia, ve kterém budeme schopni tvořit simulace, naše civilizace zanikne. Samé pozitivní zprávy.

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
před 12 minutami

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
před 14 minutami

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
před hodinou

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně
LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD
07:31

LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD

Francouzská skupina LVMH se blíží dohodě o převzetí amerického klenotnictví Tiffany & Co., z něhož letos dříve sešlo....
Luxus Móda a design Americké akcie
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna