Co musíte ráno vědět (12. října)
|

Co musíte ráno vědět (12. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a USA, jaké je pravděpodobné řešení nárůstu objemu špatných úvěrů u čínských bank a v jaké realitě vlastně žijeme? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně oslabily. Investory znervózňuje vývoj předvolební kampaně a korekce cen ropy

Americké akciové indexy odepsaly v úterý přes procento. Investoři vyprodávali mimo jiné akcie ze sektorů zdravotní péče a biotechnologií. Trh srazily také obavy z nadcházející výsledkové sezóny po slabé čtvrtletní zprávě hliníkárenské společnosti Alcoa. Dolar posiloval, zatímco ropa zlevňovala. Index Dow ztratil 1,09 % na 18 128,66 bodu, S&P 500 klesl o 1,24 % na 2 136,73 bodu a Nasdaq Composite odepsal 1,54 % na 5 246,79 bodu. Nedařilo se akciím ani v jednom z hlavních sektorů, nejvíce ale klesala odvětví jako energetika, základní materiály a zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o 14,8 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých pět bazických bodů na 1,7638 %.

Bill Gross: Centrální bankéři by v kasinu přišli o poslední dolar

Jaký bude závěr roku? Býčí faktor, o kterém se (tolik) nemluví, a jeden vysychající zdroj poptávky po akciích

2. Evropské akcie v úterý oslabily, dolů je táhly klesající ceny ropy

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v negativním pásmu. Dolů je tlačily klesající ceny ropy a investoři také zohlednili začátek výsledkové sezóny. Regionální evropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,53 % na 340,17 bodu. Britský FTSE 100 kolem poledne atakoval intradenní maxima, když britská libra znovu oslabovala vůči americkému dolaru, odpoledne však o zisk přišel a uzavřel se ztrátou 0,38 % na 7 070,88 bodu. Francouzský CAC 40 ztratil 0,57 % na 4 471,74 bodu a německý index DAX odevzdal 0,44 % na 10 577,16 bodu. Po pondělním růstu o 3 % v úterý zůstaly v centru pozornosti ceny ropy. Saúdská Arábie a Rusko se sice v úvodu týdne nechaly slyšet, že se nebrání dohodě s kartelem OPEC, která by vedla k omezení těžby, investoři však dále zůstávají skeptičtí, což se projevilo na úterním poklesu cen ropy. Úterní seanci mohly také ovlivnit novinky ze světa politiky. Nejvíce pozornosti přitáhly nové odhady na výsledky prezidentských voleb v USA. Šance na vítězství Hillary Clintonové v úterý zvedli například list Wall Street Journal či analytici z americké Citigroup. Republikánský kandidát Donald Trump doplácí na svá urážlivá slova na adresu žen, výrazněji mu ale nepomohla ani víkendová prezidentská debata. Z korporátních zpráv se světem jako lavina šířila informace o tom, že jihokorejský technologický gigant Samsung končí s výrobou telefonu Galaxy Note 7. Jedná se o reakci na stále přetrvávající problém se vznícením baterie. Neúspěch Samsungu by mohl hrát do karet americkému Applu, jenž nedávno představil nový model svého iPhonu.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016

KONTEXT: Banky v roce 2030? Sociální sítě, kavárna namísto pobočky a robotičtí poradci jako standard

3. Pražská burza v úterý díky finančním titulům uzavřela v pozitivním pásmu

Pražská burza v úterý navázala na úspěšnou pondělní seanci a index PX si připsal 0,4 % na 894,57 bodu. Nahoru burzu táhly zejména finanční tituly. Zobchodovaný objem byl s necelou miliardou korun vysoce nadprůměrný. Nejvíce se v úterý dařilo finančním titulům. Komerční banka zdražila o 0,58 % na 888 Kč, Erste Group Bank zpevnila o 0,33 % na 728,60 Kč, pojišťovna VIG vzrostla o 1,15 % na 500,30 Kč a MONETA Money Bank, úterní nejobchodovanější titul, si polepšila o 1,32 % na 80,55 Kč. V zelených číslech uzavřely také textilka Pegas Nonwovens, jež získala 0,78 % na 789 Kč, sázkařská společnost Fortuna, jež si připsala 0,94 % na 90,90 Kč, a nápojářská firma Kofola ČeskoSlovensko (+0,15 % na 394 Kč). Energetická skupina ČEZ skončila na nule. Nedařilo se likérce Stock Spirits (-0,76 % na 45,55 Kč), operátorovi O2 Czech Republic (-0,27 % na 223,40 Kč), petrochemickému holdingu Unipetrol (-0,44 % na 179 Kč) a tabákové firmě Philip Morris ČR (-0,05 % na 12 520 Kč).

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

Cena silové elektřiny prudce roste. Přišel čas kupovat akcie ČEZ?

4. Očekávané události

V Asii ve středu vyjdou pouze údaje o srpnových strojních objednávkách a pozornost investorů se pak přesune na evropský kontinent. Německo na trh pošle zářijový index velkoobchodních cen, zářijovou inflaci zveřejní Francie a Portugalsko a před polednem bude odtajněna srpnová průmyslová výroba v eurozóně. Španělské trhy zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. USA seznámí veřejnost se srpnovým indikátorem počtu otevřených pracovních pozic JOLTS, oblíbeným ukazatelem Janet Yellenové, pravidelnou týdenní zprávou o vývoji počtu žádostí o hypotéku a také statistikou zásob ropy v Americe. Večer vyjde zápis z posledního zasedání Fedu. Hospodářské výsledky za třetí kvartál zveřejní společnost CSX. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Samsung končí s výrobou problémového Galaxy Note 7, Applu se otevírá cesta k vynikajícím prodejům nového iPhonu

Jihokorejský Samsung končí s výrobou svého chytrého telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterie. Předtím již firma pozastavila celosvětový prodej svého vlajkového přístroje, který měl být hlavním konkurentem nového iPhonu v předvánoční nákupní sezoně. Firma v prohlášení pro burzu uvedla, že učinila závěrečné rozhodnutí o zastavení výroby v zájmu bezpečnosti spotřebitelů, uvedla agentura AP.

6. S&P: Čínské banky možná budou potřebovat až 1,7 bilionu USD

Rostoucí míra zadlužení zhorší v letošním roce úvěrové profily 200 největších čínských společností. Výsledkem toho bude, že banky v zemi budou potřebovat navýšit kapitál možná až o 1,7 bilionu dolarů, aby pokryly pravděpodobný nárůst objemu špatných úvěrů. Vyplývá to ze studie společnosti S&P Global.

7. ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i eurozóně se v říjnu zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 6,2 bodu z 0,5 bodu v září. Analytici odhadovali, že se zvýší na 4 body. Hodnocení současné situace vzrostlo na 59,5 bodu z 55,1 bodu v září (odhad: 55,5 bodu). Ekonomický sentiment pro celou eurozónu vyskočil na 12,3 bodu z 5,4 bodu v září, čekalo se zvýšení na 6,3 bodu.

8. Arca Capital zažalovala prodej části Agrobanky GE Money Bank

Skupina Arca Capital podala k soudu žalobu k určení neplatnosti kupní smlouvy o prodeji části Agrobanky společnosti Moneta Money Bank. Arca, která je akcionářem společnosti Agrobanka Praha v likvidaci, to v úterý sdělila ČTK. Kupní smlouva byla uzavřena v srpnu 1998 mezi Agrobankou a GE Capital Bank, nyní Moneta Money Bank.

9. Paříž: EU se musí postavit praxi USA trestat evropské firmy

Evropa by se měla postavit sílící americké praxi využívat takzvané extrateritoriální působnosti svých zákonů k vymáhání obrovských plateb od evropských firem, zejména bank. Uvádí se to ve zprávě francouzského parlamentu. Tato praxe je zneužíváním zákonů a velmi se podobá vydírání, řekla v úterý agentuře Reuters socialistická poslankyně Karin Bergerová.

10. Buffett popřel Trumpovo tvrzení, že neplatí federální daně

Miliardář Warren Buffett platí americké federální daně každoročně od roku 1944. Třetí nejbohatší muž světa to uvedl v prohlášení, v němž popřel slova republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa při nedělní televizní debatě s Hillary Clintonovu. Trump řekl, že Buffett stejně jako on sám a další bohatí podnikatelé využívá daňové odpočty, aby se placení daní vyhnul.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Modrou, nebo červenou pilulku?

Když se Elon Musk nezabývá plány na to, jak se rychle a bezpečně dostat na rudou planetu, která by podle něj měla být první kolonizační zastávkou "multiplanetárního člověka", nedumá nad ničím menším než nad tím, jak moc je náš svět reálný. Jinými slovy, kultovní sci-fi Matrix podle Muskových úvah nemusí být jen dystopickým obrazem budoucnosti, může to naopak být naše každodenní "realita".

Podle analytiků z Bank of America je šance 20 až 50 %, že žijeme v realitě na způsob Matrixu, což znamená, že až s 50% šancí je vše, co zažíváme, pouhou simulací.

Kromě známých studií světových filosofů analytiky z BoA inspirovala právě slova vizionářského zakladatele SpaceX, jenž na nedávné technologické konferenci v Kalifornii prohlásil, že je pravděpodobné, že náš svět je ovládán umělou inteligencí. Podle jeho slov bychom navíc měli v tento stav doufat, protože pokud se nedostaneme do stádia, ve kterém budeme schopni tvořit simulace, naše civilizace zanikne. Samé pozitivní zprávy.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika