Co musíte ráno vědět (14. října)
|

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, jak by Kofola mohla podpořit atraktivitu svých akcií a jak si mohou Američané uchovat zdravý rozum tváří v tvář budoucímu nájemníkovi Bílého domu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek smazaly většinu úvodních ztrát, nad nulu se ale vyšplhat nedokázaly. Investory znepokojovala Čína

Americké akciové indexy se během čtvrteční seance dotkly až tříměsíčních minim, později ale většinu ztrát smazaly. Náladu na Wall Street podkopaly slabé údaje z čínské ekonomiky a obavy z brzkého růstu úrokových sazeb Fedu. Ke konci dne trh povzbudilo oživení cen ropy. Index Dow klesl o 0,25 % na 18 098,94 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,31 % na 2 132,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,49 % na 5 213,33 bodu. Během dne ale indexy ztrácely až zhruba jedno procento. Index volatility VIX vzrostl o 4,9 % na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,745 %. V červených číslech skončila většina sektorů, nejvýrazněji klesly odvětví základních materiálů, finanční sektor a technologické odvětví. Téměř procento naopak přidal sektor veřejných služeb.

Tyto komodity se vyplatí do konce roku sledovat

Další finanční krize? Tento graf vám nedá spát

2. Evropské burzy ve čtvrtek klesaly pod tíhou dat z Číny

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy ve čtvrtek shodně ztrácely, když investoři reagovali na slabší data o čínském zahraničním obchodu, než jaká trh očekával. Celoevropský index STOXX Europe 600 se těsně před koncem čtvrteční seance částečně zotavil z více než procentních denních ztrát, ale stejně odepsal 0,87 % své hodnoty. Nedařilo se zejména těžařskému sektoru, jenž skončil s tříprocentní ztrátou, dále bankám a pojišťovnám. Z velkých evropských indexů si nejlépe vedl britský FTSE 100, jenž ztratil "pouze" 0,66 %. Německý DAX odepsal 1,04 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,06 %.

Co čeká evropskou ekonomiku? Stín brexitu vyvolá další akci ECB

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala téměř půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,46 %. Akcie Erste Group Bank dosáhly třetího největšího objemu obchodů z hlavních emisí pražské burzy, oslabily ale o 1,85 % na 716,10 Kč. Cenné papíry Monety Money Bank, jež také patřily k nejobchodovanějším, odepsaly 0,68 % na 79,85 Kč. Nejvýrazněji se propadla cena akcií firmy Pegas Nonwovens, s nimiž se ve čtvrtek obchodovalo poprvé bez nároku na dividendu z loňského zisku ve výši 1,25 eura na akcii (dividendový výnos 4,3 %). Cenné papíry Komerční banky sice zaznamenaly největší objem obchodů a posílily, jejich růst byl ale podstatně menší než ztráty ostatních nejobchodovanějších emisí. Zisk si připsaly čtyři ze 14 hlavních emisí, nejvýrazněji si polepšily akcie ČEZ, které zdražily o 1,69 % na 450,60 Kč.

Erste: Letošní hvězda pražské burzy má stále růstový potenciál, míní analytik

O2 Czech Republic: Titulu schází růstový impulz, dividenda ale zůstane zajímavá i v příštích letech

4. Očekávané události

Pátečnímu makroekonomickému kalendáři budou dominovat v zámoří americké maloobchodní tržby a index výrobních cen a v Číně inflační statistika. Dále budou investoři očekávat data o amerických skladových zásobách a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (předběžný výsledek za říjen). V eurozóně se o slovo přihlásí údaje o obchodní bilanci a ve Spojeném království data o výkonnosti stavebnictví. Z výsledkové sezóny budou klíčové výsledky bank JPMorgan Chase a Wells Fargo a finanční skupiny Citigroup. Šéfka Fedu Janet Yellenová bude mluvit na ekonomické konferenci bostonského Fedu, guvernér Bank of England Mark Carney a pět jeho kolegů z britské centrální banky se objeví na veřejnosti v rámci projektu zaměřeného na poskytování lepších služeb společnosti a německý ministr financí Wolfgang Schäuble bude mluvit o ekonomice na konvenci Mladých křesťanských demokratů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Photon Energy vstoupí na pražskou burzu v pondělí 17. října

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy vstoupí na alternativní trh pražské burzy v pondělí 17. října. Akcie společnosti budou obchodovány na trhu Free Market. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedli zástupci firmy. Cenné papíry společnosti jsou již nyní kotované na alternativním kapitálovém trhu NewConnect burzy ve Varšavě, tu však možná do budoucna opustí.

6. Kofola zvažuje možnost posílení likvidity svých akcií. Zvolit by mohla prodej stávajících cenných papírů i úpis nových

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko zvažuje možnost uvedení dalších akcií na pražskou burzu. Podle finančního ředitele firmy Daniela Buryše by zvýšení likvidity emise na burze mohlo zvrátit nepříznivý vývoj ceny akcií od jejich vstupu na český akciový trh. Kofola ČeskoSlovensko na pražskou burzu vstoupila v prosinci 2015, od té doby cena jejích akcií klesla z 510 Kč na 400 Kč. Free float je nyní zhruba 7 %, podle Buryše by atraktivita titulu vzrostla, kdyby se podíl veřejně obchodovaných akcií zvýšil na 20 %. Kofola by free float mohla navýšit dvěma způsoby - úpisem nových akcií, nebo prodejem části podílu dvou největších stávajících akcionářů.

7. USA podávají stížnost na Čínu kvůli omezování vývozu surovin

Spojené státy požádaly Světovou obchodní organizaci (WTO) o zřízení rozhodčího sboru, který by prozkoumal stížnost na Čínu kvůli tomu, že Peking omezuje vývoz 11 surovin. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman označil ve čtvrtečním sdělení tato omezení za nekalá.

8. EU se odvolala proti verdiktu WTO o subvencování Airbusu

Evropská unie podala ve čtvrtek odvolání proti rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO), podle nějž plně neodstranila státní subvence pro evropského výrobce letadel Airbus. Sdělila to Evropská komise. Podle ní rozhodčí výbor WTO udělal ve svém zhodnocení případu několik chyb.

9. Deutsche Bank zastavila přijímání nových zaměstnanců

Finanční ústav Deutsche Bank zastavil přijímání nových zaměstnanců ve všech svých divizích. Je to součást záměru největší německé banky snížit počet pracovních sil v rámci strategického plánu restrukturalizace a úspory nákladů. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil informovaný zdroj.

10. Americké akcie: Na povrchu klid, pod zemí to ale pěkně vře

Ačkoli na první pohled jsou v současnosti americké trhy vůči nervozitě imunní, jeden důležitý ukazatel tísně investorů je pozoruhodně vysoko, píše agentura Bloomberg. Náklady na hedgeování indexu S&P 500 jsou nejvyšší za posledních jedenáct let (přestože největší obava trhů - z případného vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách - pomalu mizí).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Humor jako poslední stéblo

Střízlivým Američanům nezbývá nic jiného, než si dělat ze svého budoucího prezidenta legraci. A jsou v tom skutečně dobří.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus