Burzovní kalendář (17. 10. - 21. 10. 2016)
|

Burzovní kalendář (17. 10. - 21. 10. 2016)

Hlavní událostí třetího říjnového týdne bude zasedání Evropské centrální banky. Investoři budou ale sledovat také důležitá data včetně evropské inflace a pozornost budou věnovat i rozjíždějící se výsledkové sezóně - čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní v USA z nejzvučnějších jmen Microsoft a na pražské burze Unipetrol. V polovině týdne se navíc v již třetí televizní debatě střetnou američtí prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Velkou pozornost investoři v uplynulém týdnu věnovali zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru americké centrální banky, který vyšel ve středu večer. Z něj vyplynulo, že několik členů FOMC na zasedání soudilo, že důvod ke zvýšení úrokových sazeb v USA by mohl nastat již "poměrně brzy", jestliže se bude stav americké ekonomiky dále zlepšovat. Zápis navíc zahrnoval novou formulaci, že výbor "prozatím" nechá úrokové sazby na současných úrovních, což podle analytiků naznačuje připravenost Fedu ke zvýšení úroků. Podle dat burzovní skupiny CME je nyní všeobecně přijímaným scénářem růst sazeb na prosincovém zasedání Fedu - šance na zvýšení základní úrokové sazby do pásma 0,5-0,75 % se pohybují kolem 64 %.

Šance na růst základní úrokové sazby Fedu v prosinci

V pátek ale trhy mírně zaskočila guvernérka Fedu Janet Yellenová, když během svého projevu k politickým činitelům a akademikům v Bostonu řekla, že pomalé ožívání americké ekonomiky po recesi na konci minulého desetiletí mohlo poškodit její růstový potenciál, a centrální banka USA tak možná bude muset udržovat ekonomiku "pod vysokým tlakem" své expanzivní měnové politiky delší dobu, aby tyto škody zvrátila. Slova Yellenové negativně zapůsobila na dolar v páru s eurem, americká měna se ale brzy oklepala a dílčí ztráty smazala.

Z ekonomických údajů investoři sledovali německou obchodní bilanci, ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu, průmyslovou výrobu eurozóny, čínskou obchodní bilanci, německou inflaci, čínský index výrobních cen či americké maloobchodní tržby.

Nadále investoři věnovali pozornost také trhu s ropou. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na energetickém kongresu v Istanbulu oznámil, že je Moskva ochotná přistoupit na dohodu s ropným kartelem OPEC na zmrazení, či dokonce snížení produkce ropy. Zároveň vyzval ostatní producenty suroviny, aby se k omezení produkce rovněž připojili. Nespecifikoval ale, jaké limity těžby je Moskva ochotna akceptovat.

Ve středu ovšem OPEC ve své měsíční zprávě oznámil, že v září zvýšil svou celkovou těžbu na mnohaleté maximum 33,39 milionu barelů denně, tedy 220 000 barelů nad srpnovou úroveň. Ropný kartel rovněž předpověděl, že navzdory dohodě z konce září o snížení své produkce se přebytek suroviny na ropném trhu příští rok ještě zvýší, protože nečlenské země budou produkovat více suroviny.

Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí dosud zveřejnilo 34 firem z indexu S&P 500. Zisk nad odhady jich vykázalo 27, v souladu s odhady jedna a pod odhady šest. Analytici čekají, že celkově společnosti z indexu S&P 500 vykáží za třetí čtvrtletí meziroční poklesu zisků o 0,4 %. Nejvýrazněji by se měly snížit zisky energetických podniků (-72 %), nejvýraznější růst zisků by naopak měly vykázat podniky ze sektoru základních materiálů (+6,3 %).

Statistika americké výsledkové sezóny za 3Q2016 (k 14. říjnu 2016)
Americké akcie páteční obchodování zahájily výrazným růstem, nakonec si však připsaly jen kosmetické zisky a za celý týden klesly
Americké akcie v pátečním rozkolísaném obchodování nakonec mírně stouply, přišly však o většinu výrazných počátečních zisků dosažených díky příznivým hospodářským výsledkům velkých finančních domů. Investoři vyhodnocovali slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která navečer vyjádřila rostoucí obavy z poklesu růstového potenciálu americké ekonomiky.
Evropské akcie v pátek uzavřely výrazně v plusu, mírně ziskový pro ně byl i celý týden
Evropské akciové trhy v pátek skončily v pozitivním pásmu. Nahoru je táhl zejména bankovní sektor, sentiment ale pozitivně ovlivnila také lepší než očekávaná zářijová data z Číny a pozitivní začátek obchodování na Wall Street.
Pražská burza v pátek vzrostla o 1,41 %, podobný zisk si připsala i za celý týden
Pražská burza se v závěru týdne vrátila do pozitivního pásma, když index PX vzrostl o 1,41 % na 899,16 bodu. Nahoru ji táhly MONETA Money Bank a skupina ČEZ, nedařilo se Komerční bance a O2 Czech Republic.

Výhled

V nadcházejícím týdnu si investoři rozhodně neodpočinou. Čeká je série důležitých makrodat, záplava výsledků velkých amerických podniků, zasedání Evropské centrální banky a třetí televizní debata Hillary Clintonové a Donalda Trumpa.

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá 22 dnů. Podle nejnovějších předvolebních průzkumů přály poslední dny demokratce Clintonové. Donalda Trumpa začíná dohánět jeho minulost v podobě svědectví hned několika žen o jeho nekorektním chování k něžnému pohlaví. Kauzu odstartovala jedenáct let stará nahrávka, na které se Trump nelichotivě vyjadřuje o ženách. Clintonová záznam během druhé televizní debaty označila za Trumpovo zrcadlo a řekla, že ukazuje, proč by jej lidé neměli volit. Trump nahrávku označil za "debatu z šatny" a dodal, že na ni není hrdý. Obvinění dalších žen označil za smyšlená a připsal je neférové kampani Clintonové.

Podle průzkumu televize CNN aktuálně dosahují volební preference Hillary Clintonové 47 %, zatímco Donalda Trumpa by nyní volilo 42 % Američanů. Podobná čísla indikuje i průzkum BBC.

Volební preference Hillary Clintonové a Donalda Trumpa (k 16. říjnu 2016)

"Index S&P 500 je stále jen asi 3 % pod rekordem a rozpětí 2 120 až 2 195 bodů prozatím zůstává v platnosti. K uzavření cenového odskoku okolo 2 030 bodů zbývá dalších 5 %. Není situace stále v normálu běžných korekcí? Podle mého názoru jsou investoři a tradeři od roku 2013 velice citliví na jakýkoli pokles. Jindy snad i zdravý rozum je ovlivňován obrovským množstvím komentářů. Je to logické, špatné zprávy se prodávají lépe než ty pozitivní. Ano, po případném prolomení pod dolní hranu dlouhodobého rozpětí bude sestup pravděpodobně pokračovat. Výsledková sezóna ale nezačala špatně, počkejme na její pokračování," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní v příštím týdnu v USA například Bank of America, IBM, Netflix, Johnson & Johnson, Intel, Halliburton, Morgan Stanley, American Express, eBay, Verizon Communications, American Airlines Group, PayPal Holdings, Schlumberger, Microsoft nebo McDonald's či General Electric, v západní Evropě mimo jiné Daimler, Volvo a SAP a na pražské burze se jako první čísly pochlubí petrochemický holding Unipetrol.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomických dat budou investoři v předposledním říjnovém týdnu věnovat zvýšenou pozornost inflačním statistikám z USA, eurozóny a Británie, americké zahájené výstavbě, vydaným stavebním povolením a průmyslové výrobě, čínskému HDP a průmyslové výrobě či čínským a britským maloobchodním tržbám.

Většina investorů nejen v Evropě by ale měla reflektovat hlavně zasedání ECB, respektive následující tiskovou konferenci jejího guvernéra Maria Draghiho. Analytici nečekají, že by ECB změnila nastavení své měnové politiky, doufají však, že Draghi naznačí, jak by se politika centrální banky eurozóny mohla vyvíjet v příštích několika měsících. Jak upozorňuje analytička z České spořitelny Jana Urbánková, část trhu sází na to, že banka v prosinci rozhodne o prodloužení, případně rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Čeká se tak, zda nyní Draghi nezačne tomuto kroku dláždit cestu.

Na pražskou burzu v pondělí vstoupí fotovoltaická firma Photon Energy. S jejími akciemi se bude obchodovat na trhu Free Market. Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo podniku je v nizozemském Amsterdamu. Firma dosud postavila v Evropě a v Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 50 megawattů. Divize Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 180 MW, z toho skoro 100 MW v ČR. Kromě toho spravuje vlastní portfolio elektráren v České republice, Austrálii a na Slovensku o souhrnném výkonu 26 MW.

Podle analytika z J&T Banky Milana Vaníčka ale titul nebude pro pražský trh velkým oživením, jako tomu bylo třeba v případě akcií Monety Money Bank. Firma podle Vaníčka není v Česku známá, navíc solární byznys zde nemá nejlepší pověst. Analytik upozornil i na to, že ve Varšavě jsou akcie podniku poblíž svých minim (0,45 PLN). Maximum bylo 2,5 PLN v roce 2013. Současně jde podle něj o velmi malou společnost s denním obratem obchodů 59 000 Kč. Větší zájem o společnost podle Vaníčka znemožňuje i malý podíl veřejně obchodovaných akcií, který dosahuje 9,46 %.

Vývoj ceny akcií Photon Energy na varšavském trhu NewConnect

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude investory Japonsko informovat a vývoji své průmyslové výroby a společnost Rightmove zveřejní index cen domů v Británii. Na starém kontinentu budou investoři sledovat také italskou obchodní bilanci a český index výrobních cen. Eurostat přidá zprávu o vývoji inflace v eurozóně a německá centrální banka odtajní pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Údaji o průmyslové výrobě se odpoledne pochlubí také Spojené státy, které přidají ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky v pondělí zveřejní Hasbro, Bank of America, Charles Schwab, United Continental Holdings, IBM či Netflix a na pražské burze se začne obchodovat s akciemi společnosti Photon Energy.

V noci na úterý zveřejní australská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání. Dopoledne bude patřit britským datům, konkrétně indexu maloobchodních cen, indexu cen výrobců, indexu cen domů od DCLG a indexu spotřebitelských cen. Odpoledne odtajní inflační statistiku také Spojené státy, které navíc přidají index trhu s nemovitostmi od NAHB a večer ještě zprávu o vývoji zásob ropy od institutu API. Do výsledkové sezóny přispějí UnitedHealth Group, Goldman Sachs, BlackRock, Johnson & Johnson, Harley-Davidson, Philip Morris International či Intel.

Ve středu se investoři zaměří na čínská data, odtajněny budou zprávy o vývoji průmyslu, tržeb v maloobchodě a HDP. Spojené království dopoledne přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a Portugalsko zveřejní výsledek svého běžného účtu. V USA budou investoři sledovat data z nemovitostního trhu (pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o hypotéku, zahájená výstavba a vydaná stavební povolení) a čekat budou také na situační zprávu o vývoji americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Odpoledne navíc kanadská centrální banka oznámí výsledek svého zasedání, na němž bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, a ve Spojených státech bude vládní energetická agentura EIA informovat o vývoji zásob ropy. Investoři se také dozvědí, jak v uplynulých třech měsících hospodařily US Bancorp, Reynolds American, Halliburton, Morgan Stanley, Abbott Laboratories, American Express, Mattel či eBay a ostře sledovaná bude třetí televizní debata demokratické kandidátky na post americké prezidentky Hillary Clintonové s jejím republikánským soupeřem Donaldem Trumpem, která začne ve 21.00 EDT (čtvrtek 3.00 SELČ).

V noci na čtvrtek budou investoři vyhodnocovat informace o vývoji situace na australském trhu práce. Dopoledne se pozornost stočí ke švýcarské obchodní bilanci, německému indexu výrobních cen, výsledku běžného účtu společenství zemí platících eurem a britským maloobchodním tržbám. Hlavní událostí dne však bude zasedání Evropské centrální banky. Změna měnové politiky ECB se nečeká, investoři jsou ale zvědaví, v jakém duchu se ponese tisková konference guvernéra ECB Maria Draghiho. Ve Spojených státech vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, data o prodejích starších domů a index aktivity filadelfského Fedu. Vedle ekonomických dat budou investoři zvažovat také výsledky společností Bank of New York Mellon, Travelers, Walgreens Boots Alliance, Verizon Communications, American Airlines Group, IMAX Corp, Morningstar, Schlumberger, Advanced Micro Devices, PayPal Holdings či Microsoft. Na pražské burze výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí odstartuje petrochemický holding Unipetrol.

Pátek na data příliš bohatý nebude. Dopoledne vyjdou v Evropě ze zajímavějších údajů jen výsledek běžného účtu Řecka a zpráva o vývoji zadlužení britského veřejného sektoru. Odpoledne Eurostat přidá index spotřebitelské důvěry v eurozóně, v Kanadě vyjdou inflační statistika a zpráva o vývoji maloobchodních tržeb a společnost Baker Hughes navečer odtajní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Výsledky za uplynulé čtvrtletí představí McDonald's, General Electric, Moody's, Honeywell International nebo Volvo, Daimler a SAP a zaktualizována budou ratingová hodnocení Rakouska (Moody's), Kypru (Fitch), Francie (S&P), Německa (Moody's), Itálie (Fitch), Portugalska (DBRS) či Saúdské Arábie (Moody's) a Slovenska (DBRS).

 

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst