Burzovní kalendář (3. 10. - 7. 10. 2016)
|

Burzovní kalendář (3. 10. - 7. 10. 2016)

Blížící se prezidentské volby v USA, nečekaná dohoda ropného kartelu OPEC ohledně budoucí těžby a problémy Deutsche Bank byly hlavními tématy uplynulého týdne. Na začátku posledního letošního čtvrtletí se investoři zaměří na ekonomická data, konkrétně na indexy nákupních manažerů a zprávu z amerického trhu práce. V centru pozornosti by ale nadále měl být i německý finanční obr, nad nímž se stále vznáší řada otázek s možným dopadem i na další světové bankovní giganty.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulému týdnu dominovaly hned tři významné události - pondělní debata kandidátů na post amerického prezidenta, nečekaná dohoda kartelu OPEC na snížení těžby černého zlata a prohlubující se obavy investorů o osud evropského finančního obra Deutsche Bank.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v minulých týdnech v předvolebních průzkumech mírně ztrácela, v pondělní televizní debatě se svým republikánským protějškem Donaldem Trumpem však podle komentátorů televize CNN podala skvělý výkon. Podle rychlého průzkumu CNN mezi voliči považuje Clintonovou za vítězku debaty 62 % lidí. Hlasující v anketě internetového portálu televize CNBC naopak vítězství přiřkli Donaldu Trumpovi.

Trump v debatě mimo jiné prohlásil, že Spojené státy jsou v akciové bublině a ekonomika USA ožívá po recesi nejpomaleji od konce Velké deprese, a řekl, že Janet Yellenová a Fed zasahují do politiky a jsou političtější než sama Clintonová, protože drží sazby na nízkých úrovních, a uměle tak udržují ekonomiku nad vodou. Další debata Hillary Clintonové a Donalda Trumpa se uskuteční 9. října v Saint Louis.

V polovině uplynulého týdne investory překvapila dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na stanovení nového těžebního limitu s cílem podpořit ceny suroviny. Nový těžební limit pro kartel OPEC byl stanoven na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně a platit má od listopadu. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou ale stanoveny až na oficiálním listopadovém zasedání organizace. Po dosažení tohoto cíle by měl kartel jednat o podpoře trhu také s nečlenskými těžařskými zeměmi.

Velkou pozornost investoři v průběhu celého týdne věnovali také německé Deutsche Bank, respektive jejím problémům vyvěrajícím z požadavku Spojených států z poloviny září, aby banka za urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí zaplatila 14 miliard dolarů. Zaplatit takovou sumu je ale zcela mimo možnosti banky, jejíž tržní hodnota se v polovině září, tedy předtím, než byl oznámen požadavek USA, pohybovala kolem 18 miliard USD. Teď je tržní kapitalizace Deutsche Bank podstatně nižší. V pátek se cenné papíry banky poprvé v historii přechodně sesunuly pod deset eur. V pátek nicméně Deutsche Bank svitla naděje, když zdroj agentury AFP uvedl, že s ní nyní americké úřady jednají o pokutě jen 5,4 miliardy USD.


VŠECHNY DŮLEŽITÉ ZPRÁVY TÝKAJÍCÍ SE DEUTSCHE BANK NAJDETE ZDE


Z ekonomických dat investoři více pozornosti věnovali ekonomickým indexům institutu Ifo pro Německo, údajům z amerického realitního trhu, zprávě o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA či německé nezaměstnanosti, finální zprávě o vývoji americké ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí nebo vývoji spotřebitelských cen a nezaměstnanosti v eurozóně.

Americké akcie v pátek přidaly necelé procento, v plusu skončily i za celý týden a čtvrtletí. V měsíčním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie v pátek ožily a jejich hlavní indexy získaly téměř procento. Wall Street se vydala vzhůru díky finančnímu sektoru, který podpořilo prudké oživení akcií Deutsche Bank jako důsledek ústupu obav z jejího pádu.
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážně v plusu, za celý týden však ztratily
Evropské akcie se v závěru páteční seance vymanily z negativního pásma a většina hlavních indexů uzavřela obchodování v mírném plusu. Sentiment investorů ovlivňovaly zejména německé banky, které i přes páteční zisky nadále vyvolávají nejistotu na světových trzích.
Pražská burza v pátek přišla o více než procento, podobně oslabila i za celý týden
Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční zisk necelého procenta a index PX se propadl o 1,26 % na 863,58 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, které tak reagovaly na zprávu, že společnost GE Capital prodala čtvrtinu jejích akcií.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři z makrodat zaměří zejména na páteční zářijovou statistiku z amerického trhu práce. Odhady analytiků hovoří o stagnaci míry nezaměstnanosti na 4,9 % a vzniku 189 tisíc pracovních míst.

Sledovat ale trhy budou také indexy nákupních manažerů, které budou vycházet v průběhu pondělí (průmysl) a středy (služby), nebo zprávu o vývoji maloobchodních tržeb v eurozóně. Vyhodnocovat budou i zápis z posledního zasedání ECB, který centrální banka eurozóny odtajní ve čtvrtek.

Čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Tesco a v USA se čísly pochlubí například společnosti Micron Technology, Constellation Brands, Monsanto nebo Yum! Brands.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zajímavé bude bezesporu také další dění kolem Deutsche Bank. Německá vláda rázně odmítá, že by plánovala banku zachraňovat za peníze daňových poplatníků, největší německý finanční ústav ale trhy uklidňuje, že situaci ustojí, a investory ujišťuje, že zatím ani neuvažuje o tom, že by musel v dohledné době navyšovat svůj kapitál.


VŠECHNY DŮLEŽITÉ ZPRÁVY TÝKAJÍCÍ SE DEUTSCHE BANK NAJDETE ZDE


"Index S&P 500 je uzavřený v rozpětí 2 120 až 2 195 bodů. Graf je v neutrálním nastavení, případné prolomení supportu 2 120 bodů by jej změnilo na negativní s další hladinou podpory poblíž 200denního klouzavého průměru okolo 2 060 bodů," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Celé pondělí bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ukazatele vyjdou v noci na pondělí v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne také ve Spojených státech. Kromě PMI budou investoři na starém kontinentu vyhodnocovat ještě zprávu o vývoji zadlužení Itálie a bilanci českého státního rozpočtu a v USA vyjdou také údaje o stavebních výdajích a zpráva o srpnových prodejích aut. Trhy v Německu a Číně zůstanou kvůli státním svátkům zavřené.

V noci na úterý zveřejní australská centrální banka výsledek svého měnově-politického zasedání, Japonsko na trh pošle index spotřebitelské důvěry a s projevem vystoupí guvernér centrální banky Nového Zélandu Paul Wheeler. Dopoledne bude v Evropě patřit zprávě o vývoji nezaměstnanosti ve Španělsku, britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a indexu cen výrobců v eurozóně. Odpoledne Spojené státy přidají index aktivity pro oblast New Yorku od institutu ISM a ropný institut API bude informovat o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Burza v Číně zůstane kvůli státnímu svátku stejně jako v pondělí zavřená a kvartální hospodářské výsledky zveřejní v USA společnosti Darden Restaurants a Micron Technology.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Konat se bude také zasedání ECB, nebude se na něm ale rozhodovat o nastavení měnové politiky. V Evropě budou investoři vyhodnocovat ještě zprávu Eurostatu o vývoji maloobchodních tržeb a v zámoří pozornosti obchodníků neujdou týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, výsledek obchodní bilance, tovární objednávky nebo zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob ropy na území USA. Čínská burza zůstane kvůli státnímu svátku i ve středu zavřená a hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí odtajní v USA Constellation Brands, Monsanto či Yum! Brands a v Evropě maloobchodní řetězec Tesco.

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři vyhodnocovat německou statistiku továrních objednávek, české maloobchodní tržby, švýcarskou inflaci a zprávu o vývoji nezaměstnanosti v Řecku. Odpoledne se bude pozornost investorů v USA soustředit na zprávu o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Kromě toho ještě odpoledne Evropská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnově-politického zasedání.

V pátek dopoledne zveřejní Německo zprávu o průmyslové výrobě, Francie na trh pošle výsledek mezinárodního obchodu a bilanci státního rozpočtu, Česká republika odtajní zprávy o průmyslové a stavební výrobě a výsledek obchodní bilance a ČNB doplní zprávu o vývoji devizových rezerv. O průmyslové výrobě bude informovat také Španělsko. V Británii budou investoři sledovat index cen domů od banky Halifax a zprávy o průmyslové výrobě a obchodní bilanci. Odpoledne na sebe většinu pozornosti strhne zpráva o vývoji situace na americkém trhu práce (celková míra nezaměstnanosti, míra participace, tvorba nových míst, vývoj mezd), pozornosti investorů ale neujde ani zpráva o vývoji velkoobchodních zásob a sledovat budou také projev šéfky clevelandské pobočky americké centrální banky Loretty Mesterové, zprávu o vývoji zadlužení amerických spotřebitelů a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA od společnosti Baker Hughes. Zprávu o vývoji nezaměstnanosti v pátek odtajní také Kanada.

 

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
před 22 minutami

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna