Co musíte ráno vědět (3. října)
|

Co musíte ráno vědět (3. října)

Jakou bilanci vykázaly za uplynulý týden, měsíc a třetí čtvrtletí americké a evropské akcie, kdy Spojené království oficiálně zahájí proces, na jehož konci opustí Evropskou unii a jak vypadal odlet Baracka Obamy z rozloučení s bývalým izraelským prezidentem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek přidaly necelé procento, v plusu skončily i za celý týden a čtvrtletí. V měsíčním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek ožily a jejich hlavní indexy získaly téměř procento. Wall Street se vydala vzhůru díky finančnímu sektoru, který podpořilo prudké oživení akcií Deutsche Bank jako důsledek ústupu obav z jejího pádu. Index Dow v pátek stoupl o 0,91 % na 18 308,15 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,8 % na 2 168,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,81 % na 5 312 bodů. Index volatility VIX klesl o 5,21 % na 13,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,596 %. Nejvýrazněji v pátek stouply sektor necyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se sektoru veřejných služeb a telekomunikačnímu odvětví. Za celý týden všechny tři hlavní akciové indexy mírně posílily, a vykázaly tak již třetí týden růstu po sobě. Dow od minulého pátku přidal 0,26 %, S&P 500 0,16 % a Nasdaq Composite 0,12 %. Od konce srpna index Dow klesl o 0,5 % a S&P 500 se snížil o 0,12 %, zatímco Nasdaq Composite vzrostl o 1,89 %. Za třetí čtvrtletí Dow získal 2,1 %, S&P posílil o 3,3 % a Nasdaq Composite přidal 9,7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie zakončily kvartál růstem, nervozita ale bublá pod pokličkou

Naděje pro ty, kdo mají strach o amerického akciového býka: Bez recese medvěd nevyhraje!

2. Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážně v plusu, za celý týden však ztratily

Evropské akcie se v závěru páteční seance vymanily z negativního pásma a většina hlavních indexů uzavřela obchodování v mírném plusu. Sentiment investorů ovlivňovaly zejména německé banky, které i přes páteční zisky nadále vyvolávají nejistotu na světových trzích. Regionální index STOXX Europe 600 si v pátek připsal 0,06 %, za celý týden však ztratil 0,7 % (září: -0,53 %, 3Q2016: +3,95 %). Britský FTSE 100 klesl o 0,29 % a za celý týden odepsal 0,2 % (září: +1,1 %, 3Q2016: +6,02 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,1 %, za týden ale spadl o 0,9 % (září: -0,21 %, 3Q2016: +4,97 %) a německý index DAX vzrostl o 1,01 %, za celý týden ovšem 1,09 % odevzdal (září: -1,38 %, 3Q2016: +8,58 %). Akcie Deutsche Bank po zahájení pátečního obchodování prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur. Pokles zapříčinily zprávy, že hedgeové fondy ve Spojených státech omezily své obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty, které Deutsche Bank čelí v USA. Odpoledne se však banka odrazila od pomyslného dna a nejen, že ztrátu vymazala, ale díky zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti s ní jedná o výrazně nižší pokutě, si nakonec připsala 6,39 %. V mínusu uzavřela i německá banka Commerzbank. Ta v minulých dnech oznámila, že součástí jejího restrukturalizačního plánu bude i zrušení 9 000 pracovních míst, což se podepsalo i na pátečním snížení cílové ceny jejích akcií analytiky britské banky HSBC. Commerzbank v průběhu seance odepisovala až 4 %, odpolední rally Deutsche Bank jí ale pomohla ztrátu snížit na 1,21 %.

Další banka vyhlíží větší fiskální podporu ekonomiky. Tištění peněz ale podle Citigroup bude pokračovat

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

3. Pražská burza v pátek přišla o více než procento, podobně oslabila i za celý týden

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční zisk necelého procenta a index PX se propadl o 1,26 % na 863,58 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, které tak reagovaly na zprávu, že společnost GE Capital ve čtvrtek prodala čtvrtinu jejích akcií. Objem obchodů s akciemi v Praze v pátek dosáhl více než trojnásobku ročního průměru. Více než dvě třetiny připadly na Monetu Money Bank. Páteční objem obchodů s Monetou 1,3 miliardy Kč byl podle burzy druhý největší od zahájení obchodování s touto emisí počátkem května, kdy byly zobchodovány akcie za více než 1,9 miliardy Kč. Banka na sebe poutala pozornost díky zprávě, že firma GE Capital prodala 24,5 % jejích akcií institucionálním investorům za 9,4 miliardy Kč, což znamená, že za jednu akcii Monety obdržela 75 Kč. V držení GE nadále zůstává asi 18 % akcií banky. Proti čtvrteční závěrečné ceně akcií Monety na pražské burze jde o téměř 7% diskont. V pátek akcie Monety Money Bank zlevnily o 4,61 % na 76,60 Kč. Nedařilo se ani dalším finančním titulům. Komerční banka klesla o 0,86 % na 832,30 Kč, Erste Group Bank zlevnila o 0,97 % na 704,70 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,81 % na 478 Kč. Výraznou ztrátu zaznamenala rovněž energetická skupina ČEZ, jež oslabila o 1,83 % na 428,60 Kč. Více než 1,5 % odevzdala také mediální společnost CME, která ztratila 1,6 % na 55,30 Kč. V zelených číslech se v pátek udrželi operátor O2 Czech Republic (+0,39 % na 233,70 Kč), likérka Stock Spirits (+1,78 % na 51,50 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,53 % na 181,40 Kč) a sázková kancelář Fortuna (+0,34 % na 87,80 Kč). Od minulého pátku index PX klesl o 1,2 %. Největší týdenní růst zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts, nejhůře se naopak dařilo cenným papírům Monety.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se připravit na konec intervencí ČNB na trhu s korunou?

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

4. Očekávané události

Celé pondělí bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ukazatele vyjdou v noci na pondělí v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne také ve Spojených státech. Kromě PMI budou investoři na starém kontinentu vyhodnocovat ještě zprávu o vývoji zadlužení Itálie a bilanci českého státního rozpočtu a v USA vyjdou také údaje o stavebních výdajích a zpráva o srpnových prodejích aut. Trhy v Německu a Číně zůstanou kvůli státním svátkům zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská premiérka Mayová: O vystoupení z EU požádáme do konce března 2017

Británie spustí článek 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března 2017. Řekla to v neděli britská premiérka Theresa Mayová v rozhovoru pro BBC. Po spuštění procesu bude následovat dvouletá lhůta určená na vyjednávání podmínek odchodu Spojeného království z Evropské unie.

6. AFP: Deutsche Bank svitla naděje, USA s ní jednají o pokutě 5,4 miliardy USD

Americké ministerstvo spravedlnosti jedná s německou Deutsche Bank v případu prodeje hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí o pokutě ve výši 5,4 miliardy dolarů. Agentuře AFP to v pátek sdělil informovaný zdroj, podle něhož se obě strany blíží urovnání sporu. Byla by to podstatně nižší částka, než Washington ještě nedávno požadoval. Berlím zprávu zatím nechce komentovat.

Problémy Deutsche Bank ve 13 grafech: Blíží se událost typu krachu Lehman Brothers?

7. Trump prý možná 18 let neplatil daně z příjmu

Podnikání současného kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vykázalo v roce 1995 tak velkou ztrátu, že je možné, že v dalších 18 letech Trump neplatil žádné daně z příjmu. V sobotu to napsal deník The New York Times. Štáb republikánského uchazeče o Bílý dům zprávu deníku odmítl a obvinil list, že pracuje pro Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou. Trumpův štáb zároveň uvedl, že kandidát zaplatil stovky milionů dolarů na jiných daních.

8. Tisíce Indů přiznaly nelegální výdělky za 9,5 miliardy dolarů

Desítky tisíc Indů využily příležitosti, kterou jim dala vláda, a přiznaly nelegálně vydělané peníze či nezdaněné výdělky v hodnotě 9,5 miliardy dolarů. Držitelé nelegálních příjmů mohli své jméno očistit tím, že zaplatili daň, poplatek a penále ve výši 45 %. Tím se vyhnuli stíhání, uvedla agentura AP.

9. Operace v Sýrii prý stála Rusko 58 miliard rublů

Válečné tažení v Sýrii, trvající právě rok, stálo Rusko nejméně 58 miliard rublů (asi 22 miliard Kč). Odhadl to ruský podnikatelský list RBK na základě zveřejněných údajů ministerstva obrany a ruské vlády. Hlavní část nákladů připadla na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. Analytik Ruslan Puchov se již dříve vyjádřil, že odhady nákladů na válečné operace představují v podání médií jen přibližná čísla. Sám považuje náklady na tažení v Sýrii za "velmi umírněné", protože "série manévrů během roku stojí více".

10. OPEC v září zvýšil těžbu ropy na rekordních 33,6 milionu barelů denně

Členské země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšily v září svou celkovou těžbu na nový rekord. Páteční zpráva agentury Reuters, založená na údajích z přepravy a informacích zdrojů z ropného odvětví, odhadla zářijovou produkci na 33,6 milionu barelů denně proti srpnové dosud rekordní úrovni 33,53 milionu.

BONUS

Bille, spěcháme!

O víkendu se v Izraeli na pohřbu bývalého izraelského premiéra a prezidenta Šimona Perese sešly špičky světové politiky. Po vzpomínkové akci se odehrál poněkud komický odlet amerického prezidenta Baracka Obamy. Svého předchůdce v úřadu Billa Clintona musel do prezidentského speciálu Obama doslova nahánět.

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 18 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 28 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět