Co musíte ráno vědět (21. října)
|

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové burzy v Evropě a v Americe, jak dopadlo zasedání ECB a co si myslí kardinálové o Big Macu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely lehce pod nulou, nedařilo se titulům z telekomunikačního odvětví

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, a to zejména kvůli telekomunikačnímu sektoru. Pokles akciového trhu však zmínily dobré výsledky vydavatele kreditních karet American Express. Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn. Po konci obchodování se výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubil mimo jiné Microsoft. Index Dow odepsal 0,22 % a uzavřel na 18 162,35 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % a obchodování zakončil na 2 141,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 5 241,83 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,58 % na 13,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,756 %. Dařilo se především sektoru zdravotní péče.

"Nová" tržní hrozba na obzoru? Manažeři začínají mluvit o tom, co ví každý sečtělejší školák

2. Evropské akcie ve čtvrtek po dramatickém průběhu obchodování mírně zpevnily

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily čtvrteční seanci s mírnými zisky, když po prvních hodinách vyčkávání na výsledek zasedání ECB nejprve zareagovaly na jeho tajnosnubný výsledek (a ponechání dosavadní politiky beze změny) prudkým poklesem, jejž vzápětí vyrovnalo slábnoucí euro. Index londýnské burzy FTSE 100 si stylově připsal 0,07 %, německý DAX vzrostl o 0,52 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,44 %.

Akcie & dluhopisy: Nikdy neříkej nikdy, když jde o peníze!

3. Pražská burza ve čtvrtek nakonec smazala většinu denních ztrát

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,12 % na 921,35 bodu, když v posledních desítkách minut dohnal většinu ztrát, jež během seance nasbíral. Největší vzestup zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, nejvíce naopak ztrácely akcie telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. MONETA Money Bank byla jednoznačně nejobchodovanějším titulem, dopoledne se dokonce její cenné papíry dostaly na nové maximum přes 89 korun. V závěru obchodování ale odepisovaly a uzavřely se ztrátou 1,24 % na 87,40 Kč. Telekomunikační firmě O2 hrozí, že bude vyškrtnuta z indexu MSCI. Existuje riziko, že by v něm mohla být nahrazena právě Monetou při listopadovém rebalancování. Operátor oslaboval až o čtyři procenta, ztrátu nakonec zmírnil na 1,74 procenta a uzavřel na 240 korunách. ČEZ si pohoršil o 0,59 procenta na 468,10 Kč, Komerční banka o 0,19 procenta na 897,80 Kč a Fortuna o 0,66 procenta na 89,90 Kč. Petrochemický holding Unipetrol zveřejnil hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí. Čistý zisk se meziročně snížil o 1,39 miliardy na 722 milionů korun, tržby klesly o 22 procent na 23,11 miliardy korun. Akcie firmy na to v Praze reagovaly poklesem o 0,27 procenta na 184 korun. Nejúspěšnější titulem dne se stala likérka Stock, která přidala 4,14 procenta na 47,80 Kč. Mediální CME posílila o 1,91 procenta na 56,05 Kč a akcie Erste zhodnotily o 0,77 procenta na 760 korun.

Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

4. Očekávané události

Pátek na data příliš bohatý nebude. Nad ránem Čína zveřejní index cen domů a dopoledne vyjdou v Evropě ze zajímavějších údajů pouze výsledek běžného účtu Řecka a zpráva o vývoji zadlužení britského veřejného sektoru. Odpoledne Eurostat přidá index spotřebitelské důvěry v eurozóně, v Kanadě vyjdou inflační statistika a zpráva o vývoji maloobchodních tržeb a společnost Baker Hughes navečer odtajní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Výsledky za uplynulé čtvrtletí představí McDonald's, General Electric, Moody's, Honeywell International nebo Volvo, Daimler a SAP a zaktualizována budou ratingová hodnocení Rakouska (Moody's), Kypru (Fitch), Francie (S&P), Německa (Moody's), Itálie (Fitch), Portugalska (DBRS) či Saúdské Arábie (Moody's) a Slovenska (DBRS). S projevem odpoledne vystoupí jeden z guvernérů Fedu Daniel Tarullo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.

6. Nové vozy Tesly budou vybaveny hardwarem pro jízdu bez řidiče

Všechny nové automobily od amerického výrobce elektrických vozů Tesla Motors budou vybaveny soustavou technických zařízení, která po přidání softwaru umožní jízdu bez zásahu řidiče. Řekl to šéf automobilky Elon Musk. Tesla usiluje o to, aby z mnoha konkurentů byla první, kdo bude mít na silnicích samořízené vozy, až je bude možné běžně používat.

7. Reuters: Volkswagen chce do pěti let ušetřit 3,7 miliardy eur

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur ročně. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené s jednáním mezi vedením firmy a zástupci odborů o plánu oživení z loňského skandálu.

8. Unipetrol vykázal za třetí čtvrtletí díky zaúčtování další části pojistného čistý zisk 722 milionů Kč

Petrochemická společnost Unipetrol hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s provozním ziskem EBITDA LIFO 1,93 miliardy korun a čistým ziskem 722 milionů korun. Oba ukazatele tak zaznamenaly v meziročním srovnání výrazný pokles. Výsledky byly opět negativně ovlivněny odstávkami výrobních zařízení, pozitivně k nim naopak přispělo zaúčtování další části pojistného ve výši 2,2 miliardy korun v souvislosti s loňskou nehodou etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova. Tržby se holdingu meziročně snížily o 22 % z 29,45 miliardy korun na 23,1 miliardy korun.

9. Česká vláda podepsala investiční smlouvu se společností General Electric

Česká vláda ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Podle informací ČTK výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur. Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů, významnou část z toho v ČR. Celková výše investice v Česku tak bude nižší než původně uváděných téměř deset miliard korun.

10. Sokolovská uhelná se dohodla se skupinou ČEZ na koupi elektrárny v Tisové a konci sporů

Společnosti ČEZ a Sokolovská uhelná se dohodly na řešení dlouhodobých obchodních sporů. Firmy uzavřou novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí a ČEZ zároveň prodá Sokolovské uhelné svoji elektrárnu v Tisové u Sokolova. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dobrý McBože! Vatikánský fastfood

Spor o to, zda u brány sídelního města hlavy katolické církve smí fungovat restaurace s rychlým občerstvením McDonald's, rozdělil věřící, ať již církevní hodnostáře či laiky.

Tradicionalisté protestují proti dohodě, již řetězec v tom smyslu uzavřel s obchodně zdatnějšími kolegy ve správě Vatikánu. Podle informací televize CNBC jim to však je málo platné - o smlouvě, která má Svatému stolci vynášet 40 000 dolarů měsíčně, již je rozhodnuto.

Jestli bude vatikánský mekáč prodávat menu McHostie s vínem místo coly či jestli bude večeře pro dvanáct lidí stát 30 eur, dosud žádné dostupné zprávy nezmiňují.

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
25. 9. 2020 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
25. 9. 2020 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
25. 9. 2020 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
25. 9. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
25. 9. 2020 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě