Co musíte ráno vědět (21. října)
|

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové burzy v Evropě a v Americe, jak dopadlo zasedání ECB a co si myslí kardinálové o Big Macu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely lehce pod nulou, nedařilo se titulům z telekomunikačního odvětví

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, a to zejména kvůli telekomunikačnímu sektoru. Pokles akciového trhu však zmínily dobré výsledky vydavatele kreditních karet American Express. Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn. Po konci obchodování se výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubil mimo jiné Microsoft. Index Dow odepsal 0,22 % a uzavřel na 18 162,35 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % a obchodování zakončil na 2 141,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 5 241,83 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,58 % na 13,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,756 %. Dařilo se především sektoru zdravotní péče.

"Nová" tržní hrozba na obzoru? Manažeři začínají mluvit o tom, co ví každý sečtělejší školák

2. Evropské akcie ve čtvrtek po dramatickém průběhu obchodování mírně zpevnily

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily čtvrteční seanci s mírnými zisky, když po prvních hodinách vyčkávání na výsledek zasedání ECB nejprve zareagovaly na jeho tajnosnubný výsledek (a ponechání dosavadní politiky beze změny) prudkým poklesem, jejž vzápětí vyrovnalo slábnoucí euro. Index londýnské burzy FTSE 100 si stylově připsal 0,07 %, německý DAX vzrostl o 0,52 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,44 %.

Akcie & dluhopisy: Nikdy neříkej nikdy, když jde o peníze!

3. Pražská burza ve čtvrtek nakonec smazala většinu denních ztrát

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,12 % na 921,35 bodu, když v posledních desítkách minut dohnal většinu ztrát, jež během seance nasbíral. Největší vzestup zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, nejvíce naopak ztrácely akcie telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. MONETA Money Bank byla jednoznačně nejobchodovanějším titulem, dopoledne se dokonce její cenné papíry dostaly na nové maximum přes 89 korun. V závěru obchodování ale odepisovaly a uzavřely se ztrátou 1,24 % na 87,40 Kč. Telekomunikační firmě O2 hrozí, že bude vyškrtnuta z indexu MSCI. Existuje riziko, že by v něm mohla být nahrazena právě Monetou při listopadovém rebalancování. Operátor oslaboval až o čtyři procenta, ztrátu nakonec zmírnil na 1,74 procenta a uzavřel na 240 korunách. ČEZ si pohoršil o 0,59 procenta na 468,10 Kč, Komerční banka o 0,19 procenta na 897,80 Kč a Fortuna o 0,66 procenta na 89,90 Kč. Petrochemický holding Unipetrol zveřejnil hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí. Čistý zisk se meziročně snížil o 1,39 miliardy na 722 milionů korun, tržby klesly o 22 procent na 23,11 miliardy korun. Akcie firmy na to v Praze reagovaly poklesem o 0,27 procenta na 184 korun. Nejúspěšnější titulem dne se stala likérka Stock, která přidala 4,14 procenta na 47,80 Kč. Mediální CME posílila o 1,91 procenta na 56,05 Kč a akcie Erste zhodnotily o 0,77 procenta na 760 korun.

Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

4. Očekávané události

Pátek na data příliš bohatý nebude. Nad ránem Čína zveřejní index cen domů a dopoledne vyjdou v Evropě ze zajímavějších údajů pouze výsledek běžného účtu Řecka a zpráva o vývoji zadlužení britského veřejného sektoru. Odpoledne Eurostat přidá index spotřebitelské důvěry v eurozóně, v Kanadě vyjdou inflační statistika a zpráva o vývoji maloobchodních tržeb a společnost Baker Hughes navečer odtajní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Výsledky za uplynulé čtvrtletí představí McDonald's, General Electric, Moody's, Honeywell International nebo Volvo, Daimler a SAP a zaktualizována budou ratingová hodnocení Rakouska (Moody's), Kypru (Fitch), Francie (S&P), Německa (Moody's), Itálie (Fitch), Portugalska (DBRS) či Saúdské Arábie (Moody's) a Slovenska (DBRS). S projevem odpoledne vystoupí jeden z guvernérů Fedu Daniel Tarullo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.

6. Nové vozy Tesly budou vybaveny hardwarem pro jízdu bez řidiče

Všechny nové automobily od amerického výrobce elektrických vozů Tesla Motors budou vybaveny soustavou technických zařízení, která po přidání softwaru umožní jízdu bez zásahu řidiče. Řekl to šéf automobilky Elon Musk. Tesla usiluje o to, aby z mnoha konkurentů byla první, kdo bude mít na silnicích samořízené vozy, až je bude možné běžně používat.

7. Reuters: Volkswagen chce do pěti let ušetřit 3,7 miliardy eur

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur ročně. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené s jednáním mezi vedením firmy a zástupci odborů o plánu oživení z loňského skandálu.

8. Unipetrol vykázal za třetí čtvrtletí díky zaúčtování další části pojistného čistý zisk 722 milionů Kč

Petrochemická společnost Unipetrol hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s provozním ziskem EBITDA LIFO 1,93 miliardy korun a čistým ziskem 722 milionů korun. Oba ukazatele tak zaznamenaly v meziročním srovnání výrazný pokles. Výsledky byly opět negativně ovlivněny odstávkami výrobních zařízení, pozitivně k nim naopak přispělo zaúčtování další části pojistného ve výši 2,2 miliardy korun v souvislosti s loňskou nehodou etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova. Tržby se holdingu meziročně snížily o 22 % z 29,45 miliardy korun na 23,1 miliardy korun.

9. Česká vláda podepsala investiční smlouvu se společností General Electric

Česká vláda ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Podle informací ČTK výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur. Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů, významnou část z toho v ČR. Celková výše investice v Česku tak bude nižší než původně uváděných téměř deset miliard korun.

10. Sokolovská uhelná se dohodla se skupinou ČEZ na koupi elektrárny v Tisové a konci sporů

Společnosti ČEZ a Sokolovská uhelná se dohodly na řešení dlouhodobých obchodních sporů. Firmy uzavřou novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí a ČEZ zároveň prodá Sokolovské uhelné svoji elektrárnu v Tisové u Sokolova. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dobrý McBože! Vatikánský fastfood

Spor o to, zda u brány sídelního města hlavy katolické církve smí fungovat restaurace s rychlým občerstvením McDonald's, rozdělil věřící, ať již církevní hodnostáře či laiky.

Tradicionalisté protestují proti dohodě, již řetězec v tom smyslu uzavřel s obchodně zdatnějšími kolegy ve správě Vatikánu. Podle informací televize CNBC jim to však je málo platné - o smlouvě, která má Svatému stolci vynášet 40 000 dolarů měsíčně, již je rozhodnuto.

Jestli bude vatikánský mekáč prodávat menu McHostie s vínem místo coly či jestli bude večeře pro dvanáct lidí stát 30 eur, dosud žádné dostupné zprávy nezmiňují.

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali
před 17 minutami

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali

Rozšíření možností České národní banky obchodovat na trzích ještě více zatraktivní české státní dluhopisy pro...
ČNB Centrální banky Koronavirus
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:18

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Kvantitativní uvolňování Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
12:01

Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %

Ekonomika Spojených států by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout...
Spojené státy americké (USA) Ben Bernanke Koronavirus
Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení
11:50

Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení....
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká ekonomika