Co musíte ráno vědět (27. října)
|

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a USA, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo Coca-Cole a jak moc se lidem podobají nejnovější roboti z Číny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu vyvíjely smíšeně, nahoru se tlačil Boeing, ztrácel naopak Apple

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Reagovaly tak na nejnovější vlnu hospodářských výsledků firem. Vysoký růst akcií výrobce letadel Boeing pomohl k růstu indexu Dow, index S&P 500 a technologický index Nasdaq Composite naopak oslabily hlavně kvůli ztrátám Applu, jež byly reakcí na hospodářské výsledky, které firma zveřejnila po konci úterního obchodování. Index Dow stoupl o 0,17 % na 18 199,33 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,17 % na 2 139,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,63 % na 5 250,27 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,79 % na 14,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,79 %. Většina sektorů skončila v červených číslech, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor zdravotní péče. Nejvýraznější zisk si připsalo odvětví veřejných služeb.

John Hussman: Z trhu může brzy zmizet deset bilionů dolarů, zažíváme ticho před bouří

2. Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v mínusu, investoři vyhodnocovali kvartální výsledky velkých společností

Evropské akcie ve středu znovu uzavřely v mínusu. Dolů je táhly klesající ceny ropy a slabý úvod obchodování na Wall Street. V centru pozornosti byla znovu výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,38 % na 341,78 bodu, když většina jeho sektorů skončila v červených číslech. Britský FTSE 100 odepsal 0,85 % na 6 958,09 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,14 % na 4 534,59 bodu a německý DAX klesl o 0,44 % na 10 709,68 bodu. Kvartální hospodářské výsledky reportovalo několik velkých evropských firem. Čtvrtletní zisk výrobce letecké techniky Airbus Group klesl o 21 % na 731 milionů eur, akcie firmy ale přesto zdražily o 3,76 %. Tržby francouzské automobilky PSA ve třetím čtvrtletí klesly o více než 5 % na 11,4 miliardy eur, akcie podniku ale stejně jako v případě Airbusu zpevnily - seanci uzavřely se ziskem 2,78 %. V červených číslech naopak uzavřel německý chemický a farmaceutický koncern Bayer, jenž klesl o 1,45 %. Jeho zisk však ve třetím čtvrtletí vzrostl o 19 % na 1,19 miliardy eur. Obchodování výrazně ovlivňoval také vývoj cen ropy. Ty v průběhu dne klesly pod 50 dolarů za barel. Dolů je tlačily obavy investorů, zda se ropnému kartelu OPEC podaří nakonec dohodnout na snížení těžby suroviny.

Evropské akcie (ještě) nejsou na odpis

3. Pražská burza se ve středu propadla téměř o 1,6 %, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve středu prohloubila úterní ztrátu, když index PX odepsal 1,59 % na 919,18 bodu. Dolů ji táhly bankovní tituly, v plusu uzavřely Kofola ČeskoSlovensko či Unipetrol. Nejvyšší zobchodovaný objem si ve středu připsaly akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Oba tituly však skončily seanci s výraznou ztrátou. Komerční banka se propadla o 4,16 % na 896,10 Kč a MONETA Money Bank klesla o 2,72 % na 85,75 Kč. Další finanční emise uzavřely smíšeně. Erste Group Bank odevzdala 0,95 % na 772,60 Kč, pojišťovna VIG naopak zpevnila o 0,2 % na 498 Kč. Středa byla ztrátovým dnem pro většinu titulů. Mediální CME odepsala 2,93 % na 58 Kč, ČEZ zlevnil o 0,81 % na 464,50 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o 0,55 % na 12 200 Kč a operátor O2 Czech Republic ztratil 0,39 % na 231,10 Kč. Ziskem se kromě pojišťovny VIG mohly pochlubit ještě nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko (+1,67 % na 396,50 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+1 % na 182 Kč).

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

4. Očekávané události

Čtvrtečnímu dopoledni budou dominovat předběžné údaje o vývoji britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Kromě toho ale vyjdou také španělská míra nezaměstnanosti, italský index podnikatelské důvěry, řecký index výrobních cen a italská mzdová inflace. V zámoří odpoledne vyjdou zpráva o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, statistika rozjednaných prodejů domů, index výrobní aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Asii Fujitsu, Nomura Holdings, Ricoh nebo Samsung Electronics, v Evropě ABB, Statoil, Nokia, BASF, Barclays, Debenhams, Telefónica, Telekom Austria, Volkswagen, Deutsche Börse, Alcatel-Lucent, BT Group nebo Deutsche Bank a v USA Blackstone Group, Dow Chemical, Cliffs Natural Resources, ConocoPhillips, Marathon Petroleum, Aetna, Bristol-Myers Squibb, CME Group, Ford Motor, Raytheon, Altria Group, United Parcel Service, Colgate-Palmolive, Expedia, Amgen, LinkedIn, Twitter, Alphabet nebo Amazon. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Financování stavby elektrárny v Černé Hoře s účastí ČEZ má potíže

Plán na financování stavby nové uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře s českou účastí se zhroutil a nyní se hledá alternativní řešení. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala černohorská energetická společnost Elektroprivreda Crne Gore (EPCG). Projekt za 9,5 miliardy korun podepsala koncem září Škoda Praha ze skupiny ČEZ. Podle vyjádření mluvčí ČEZ Barbory Půlpánové projekt nadále pokračuje.

6. Zisk i tržby Coca-Coly klesly, překonaly však očekávání

Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola utrpěl ve třetím čtvrtletí pokles zisku i tržeb. Hospodářské výsledky podniku nicméně překonaly očekávání analytiků, a to mimo jiné díky silné poptávce po balených vodách a sportovních nápojích v Severní Americe.

7. Španělský soud nařídil VW odškodnit majitele znečišťujících vozů

Španělský soud nařídil dvěma dceřiným společnostem Volkswagenu ve Španělsku, aby každému z majitelů vozů Audi Q5, které byly vybavené softwarem pro falšování údajů o emisích, vyplatily odškodné 5 000 eur. Je to poprvé, co španělský soud rozhodl ve prospěch majitelů vozů Volkswagenu se softwarem na falšování emisí, uvedla agentura Reuters. Zdroj z Volkswagen Audi España uvedl, že automobilka se proti rozhodnutí odvolá.

8. Samsung v Evropě vyměnil dvě třetiny problematických Note 7

Jihokorejská firma Samsung Electronics v Evropě vyměnila zákazníkům dvě třetiny telefonů Galaxy Note 7 za jiný přístroj. V pondělí 31. října navíc společnost vydá novou aktualizaci, která omezí nabití baterie na 60 %, čímž by se mělo zamezit vznícení přístroje. Uvedlo to ve středu české zastoupení Samsungu.

9. Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR v letošním roce na 2,5 % z červencových 2,3 %. Ekonomický růst bude ovlivňovat zejména spotřeba domácností podpořená nízkou nezaměstnaností a slabou inflací.

10. Vodafone dostal v Británii rekordní pokutu 4,6 milionu liber

Britský úřad pro regulaci telekomunikačního trhu Ofcom udělil Vodafonu pokutu 4,6 milionu liber za vážné porušení pravidel ochrany spotřebitelů. Je to zatím největší pokuta, jakou kdy úřad udělil telekomunikačnímu operátorovi, uvedla BBC.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nastává doba, kdy nebudeme schopni rozeznat robota od člověka?

Co musíte ráno vědět (23. září)
Co musíte ráno vědět (23. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, kolik akcií nabídne Česká zbrojovka Group v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly,…
Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly, expanzi táhl mimo jiné Amazon

Americké akcie zpevnily. Táhl je růst amerického internetového prodejce Amazon, který zastínil negativně působící...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys
včera v 21:25

Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys

Americká oděvní společnost Ralph Lauren do konce svého fiskálního roku, tedy do března 2021, celosvětově sníží svou...
Americké akcie Móda a design Koronavirus
Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok
včera v 18:51

Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok

Slovenská vláda v úterý zlepšila odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Aktualizovaná prognóza ministerstva financí...
Slovensko Hospodářský růst HDP
Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá
včera v 18:13

Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá

Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
včera v 18:00

Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen malou část ztrát

Akcie na západoevropských trzích v úterý korigovaly ztráty, které nabraly na začátku týdne. Dařilo se těžařům ropy,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší
včera v 16:59

Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší

Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak prezentovala o...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
včera v 16:50

Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla

Pražská burza po předchozích pěti dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,72 % na 868,05 bodu. Vzhůru mu pomohly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii
včera v 16:16

Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies hodlá pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců a...
Austrálie Čína Technologie
Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září opět mírně zvýšila. Index důvěry vzrostl ze srpnových -14,7 bodu na -13,9...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání

Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos
včera v 15:17

Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos

Společnost Facebook přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud...
Spojené státy americké (USA) Volby Facebook
Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů
včera v 15:03

Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů

Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně...
Česká republika Německo Koronavirus
Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst
včera v 14:35

Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst

Britský provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 pracovních míst, což odpovídá 18 procentům jeho...
Koronavirus Turismus a cestovní ruch Spojené království
MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky
včera v 14:19

MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky

Ministryně financí Alena Schillerová a práce Jana Maláčová se v úterý nedohodly na podobě rozpočtu resortu práce na...
Česká ekonomika
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
včera v 14:00

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Maďarská centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní...
Maďarsko Centrální banky Úrokové sazby
Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA
včera v 13:24

Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA

Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle a...
Čína Spojené státy americké (USA) Sociální sítě