Burzovní kalendář (31. 10. - 4. 11. 2016)
|

Burzovní kalendář (31. 10. - 4. 11. 2016)

Data z amerického trhu práce, zasedání FOMC a pokračující výsledková sezóna včetně údajů od tří významných společností, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. To a mnohem více slibuje první listopadový obchodní týden.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Hlavními tématy posledních dnů byly výsledková sezóna, některá významná makrodata a také předvolební kampaň v USA. Americké firmy zatím oznamují lepší údaje, než čekali analytici, a ve srovnání s loňskem jim rostou tržby i zisky. Hlavním ekonomickým údajem uplynulého týdne byl první odhad růstu americké ekonomiky ve třetím kvartálu, který byl rovněž lepší, než se odhadovalo (+2,9 % vs. +2,6 %). No a pokud jde o předvolební souboj v USA, v pátek FBI oznámila, že vyšetřuje další e-mailovou komunikaci Hilary Clintonové, což částečně otřáslo důvěrou v její zvolení prezidentkou a snížilo to její náskok v předvolebních průzkumech.

Reakce amerických akciových indexů, které se pohybují stále na dohled historických maxim, na dobré výsledky firem je zatím neutrální, a to zřejmě kvůli nejistotám v jiných oblastech (nastavení sazeb Fedu, prezidentské volby). V týdnu tak zůstaly benchmarky spíše v záporu, pouze Dow zakončil páteční seanci na zelené nule. Mezi zelenou nulou a -1 % uzavřely týden také akciové trhy v západní Evropě.

Akcie na pražské burze v týdnu mírně oslabily, index PX klesl o 0,3 %. Z domácích informací byla nejpodstatnější výsledková sezóna, v úterý zveřejnily svá kvartální čísla O2 Czech Republic a CME.

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za období od ledna do září provozní tržby 27,72 miliardy Kč. O rok dříve výsledek na úrovni tržeb činil 27,71 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 7,7 % na 4,01 miliardy Kč. O2 současně potvrdila nastavení dividendové politiky a dodala, že nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii. Hodnota celého emisního ážia je 36 Kč na akcii. Akcie O2 byly ovšem navzdory dobrým výsledkům v týdenním vyjádření na českém trhu nejslabší (-4,7 %). Důvodem je patrně obava investorů o výsledek rebalancování indexu MSCI Czech, kde existuje riziko, že z něj O2 bude vyřazena.

MONETA vs. O2: Dva scénáře změn v indexu MSCI aneb S Kellnerem, nebo bez?
Při nejbližší revizi indexu MSCI Czech se očekávají změny v jeho složení. S velkou pravděpodobností dojde k zařazení akcií Monety Money Bank, a to dost možná na úkor současné trojky v indexu, společnosti O2 Czech Republic. Zda O2 v indexu zůstane, je nejasné, jelikož se akcie momentálně pohybuje na hraně požadavků pro setrvání stanovených metodologií MSCI. Změny budou oznámeny 14. listopadu a vstoupí v platnost 1. prosince 2016.

Rovněž v úterý zveřejnila výsledky skupina CME. Mediální společnost, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za třetí čtvrtletí meziroční nárůst čistých tržeb o 8,2 % na 126,71 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 8 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) se společnosti více než zdvojnásobil na 18 milionů dolarů a OIBDA marže meziročně vyskočila o 7,1 procentního bodu na 14,2 %. Během konferenčního hovoru management firmy oznámil zlepšení celoročního výhledu na úrovni zisku OIBDA. Akcie CME byly naopak od pondělí do čtvrtka na pražské burze nejsilnější (+4,9 %).

Akcie ČEZ ztratily za týden 0,3 %. Druhý blok jaderné elektrárny Temelín bude opět odstaven, a to jen několik dnů po skončené 4měsíční odstávce, která byla několikrát prodloužena.

Výhled

První listopadový týden nabídne opět několik významných událostí, jejichž kurzotvorný potenciál ale může být omezen tím, že jsou již dlouhodobě očekávány. Trh se bude v každém případě nadále pozorně věnovat hospodářským výsledkům firem, dále zasedání měnového výboru Fedu a také datům z amerického trhu práce.

Fed by neměl v listopadu změnit měnovou politiku, většina trhu ale do konce roku předpokládá zvýšení sazeb. To by ale mělo přijít až v prosinci, kdy bude mít banka k dispozici více informací z ekonomiky a také jistotu ohledně dalšího nájemníka v Bílém domě.

Výsledková sezóna je již ve druhé polovině. Svá čísla v týdnu oznámí například Loews, Pfizer, BP, Royal Dutch Shell, Time Warner, Facebook, Deutsche Lufthansa, Kraft Heinz, Starbucks, Credit Suisse, Société Générale, Adidas, ING Groep, Swiss Re, BMW nebo Commerzbank.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Na denním grafu se formují nižší lokální dna (lower lows). Negativní pro další vývoj je také to, že se cena od poloviny října nevrátila nad 2 150 a nad 50denní klouzavý průměr. Index v pátek uzavřel lehce nad důležitou hladinou podpory 2 120, jejíž proražení by bylo signálem pro další pokles. Další support je o procento níže na 2 100, pak následuje 200denní klouzavý průměr okolo 2 080. Cenový odskok na 2 030 je od aktuální ceny 4,5 % a od rekordního maxima méně než 10 %, stále jsme tedy ve fázi běžné korekce," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Výsledková sezóna zatím vyznívá pozitivně a také makroekonomické údaje jsou spíše příznivé, a to včetně prvního odhadu růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí. V pátek ovšem zamíchala kartami Hillary Clintonová, když kvůli dalšímu vyšetřování její elektronické komunikace trhy oslabily a ona sama ztratila část náskoku v předvolebních průzkumech. Prezidentské volby se konají 8. listopadu, a pokud se index S&P 500 udrží v současném rozpětí, mohl by 9. listopad být dnem, který na trhu zamíchá kartami."

S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla oznámí také tři významné společnosti z pražské burzy. Ve čtvrtek to bude Komerční banka. "Očekáváme 16% meziroční růst čistého zisku na 3,76 miliardy Kč, figuruje zde ale jednorázová položka, a to prodej aktiv za 727 milionů Kč. Bez jednorázových vlivů by byl vývoj relativně stabilní. Vyšší čistý zisk však může investory pozitivně překvapit, a to díky většímu prostoru pro výplatu dividendy," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Živý čtvrtek na burze v Praze dokreslí čísla Fortuny. "Očekáváme EBITDA na úrovni 6,6 milionu EUR (meziročně -24 %). Hlavním důvodem poklesu jsou nadále zvýšené náklady. Samotné výsledky nebudou ale podle nás nebudou mít výraznější dopad na obchodování s akciemi Fortuny," napsal Vaníček v týdenním výhledu.

V pátek pak zveřejní výsledky Erste Group Bank. "Naše projekce počítá s čistý ziskem na úrovni 350 milionů EUR (+27 %). Hlavním důvodem jsou nižší opravné položky kvůli zlepšující se ekonomické pozici zemí, v nichž Erste působí. Lepší čísla mohou podpořit nastolený růstový trend ceny akcií Erste," doplnil analytik.

Z makroekonomických údajů budou vedle pátečních dat z amerického trhu práce v USA důležité především indexy nákupních manažerů za říjen, které budou vycházet v průběhu celého týdne. V případě absence velkých překvapení by se trhy mohly pohybovat v relativně úzkých rozpětích z posledních týdnů, jak ale ukázal uplynulý týden, nic není předem jasné a stačí jakákoli (geo)politická novinka, aby se investoři rychle přiklonili k bezpečným aktivům.

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové výraznější změny nečekají.

 

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před 5 minutami

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před 15 minutami

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 33 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před hodinou

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy